stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W sobotę 7 lipca w Teatrze Leśnym w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu Muzyka Bez Granic.

sty 11

sobota, g. 18:00

Gdynia,
bilety 60 - 80 zł
lip'25 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Volodymyr Bilokur - śpiew, gitara

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Aka - Chukwu
skład zespołu:
John Enemuo
Chidi Ebeabuchi
Patrick Ngwu
Jacek Loks

Aka Chukwu w podstawowym składzie korzystają wyłącznie z tradycyjnych instrumentów: djembe, dun dun (dwustronny bęben), talking drum (bęben popularny w zachodniej Nigerii), ogene (rodzaj gongów), ichaka (grzechotki).

Marita Alban Juarez Quartet
skład zespołu:
Marita Alban Juares-śpiew
Dominik Wania-fortepian
Andrzej Święs-kontrabas
Jose Manuel Alban Juarez -perkusjonalia

Teresa Mirga i Kałe Bała
skład zespołu:
Teresa Mirga - śpiew, gitara akustyczna
Krzysztofa Łukaszczyk-Hajduk - skrzypce, śpiew
Jacek Kacica - cajon, dzban
Maciek Rybka- akordeon, śpiew
Kuba "Bobas" Wilk - kontrabas, gitary
gościnnie: Katarzyna Enemuo - śpiew


Informacje o artystach:

Volodymyr Bilokur śpiewa i gra na gitarze, jest kompozytorem i aranżerem a także pedagogiem. Studia muzyczne i pedagogiczne ukończył na Ukrainie, potem przez wiele lat sam uczył oraz grał m. in. w filharmonii i orkiestrze wojskowej. Występował solo i z innymi muzykami. Koncertował też w Niemczech. Jest ulubieńcem bywalców pubów SPATiF i Kinsky. W ramach współpracy z Kąpieliskiem Morskim Sopot w 2009 r. prezentował na molo lubiane w Polsce piosenki rosyjskie, np "Wieczer na redje" (w polskiej wersji wykonywały ją także Czerwone Gitary).

W sierpniu 2009r. na dużej scenie przy sopockim molo zaprezentował fragment nowego repertuaru z wokalistką Artletą Rusiecką. Kilka lat temu utworzył własny zespół, jest także członkiem B-Band Acoustic Project (gitary, kobza, pianika, ksylofon, wokal) https://www.myspace.com/bilokurmusic

Aka - Chukwu to przedsięwzięcie muzyczne stworzone w 2008 roku przez Nigeryjczyka Johna Enemuo. Skupia głównie afrykańskich muzyków i tancerzy mieszkających w Polsce, choć współpracuje również z muzykami polskimi. To jedyny w Polsce zespół kultywujący tradycyjną muzykę Igbo, z południowo-wschodniej Nigerii, z jej na poły improwizowanymi pieśniami-opowieściami, żartobliwymi przyśpiewkami i inkantacjami, zakorzenionymi w archaicznych obrzędach.

W muzyce tej łączy się kilka stylów. "Palm wine music", muzyka pochodząca od zbieraczy wina palmowego, która przede wszystkim zbiera ludzi razem, tworzy sytuację, w którą każdy może się włączyć, w której śpiewakowi odpowiadają wszyscy prostym refrenem. "Igede" - muzyka starszych mężczyzn Igbo, która w tradycji przeznaczona jest dla dość wąskiego kręgu wykonawców i odbiorców, towarzyszy szczególnym świętom i wydarzeniom. Trzecim wątkiem są rytmy związane ze świętami, obrzędami, maskaradami, muzyka taneczna, a zarazem mocno związana ze światem duchowym i światem lokalnych wierzeń. Całość emanuje prawdziwie afrykańską energią.

Marita Albán Juárez studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Od kilku lat występuje i nagrywa. Zespół stworzyła z bratem perkusistą José Manuelem. Brała udział w festiwalach Warsaw Summer Jazz Days i Jazz na Starówce w Płocku,prezentowała swój projekt "Latin Jazz" podczas gali finałowej 10. edycji konkursu miesięcznika Zwierciadło - Kryształowe Zwierciadła i w czasie 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie, koncertuje w klubach jazzowych oraz w plenerze.
Marita jest też z wykształcenia muzykologiem i pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Jako narrator - chopinolog, a jednocześnie wokalistka wystąpiła w filmie dokumentalnym Efekt Chopina, którego pokaz przedpremierowy odbył się 25 lutego 2010 r. w warszawskim kinie LUNA.

Latem 2010 r. film pokazano także na festiwalach form dokumentalnych w Warszawie i Krakowie oraz 27 lipca 2010 r. podczas festiwalu Ogrody Muzyczne na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Światowa telewizyjna premiera filmu odbyła się 14 sierpnia 2010 r. na antenie BBC World.

Wokalistka przygotowuje obecnie autorską płytę, która będzie zawierać m.in. kompozycje Antonio Carlosa Jobima, Michela Legranda, Miltona Nascimento i tradycyjną muzykę afro-peruwiańską. https://www.myspace.com/maritaalbnjurez

Teresa Mirga i Kałe Bała zespół wykonuje muzykę etniczną. Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni ("purane gila") Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach.

Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Koncerty Kałe Bała - to niepowtarzalna podróż w krainę muzyki cygańskiej, to żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

https://www.myspace.com/teresamirgakalebala

Przeczytaj także