stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

w każdą niedzielę (od 24.11 do 15.12.2024), g. 19:00

Gniew,
bilety 90 zł
ulgowy 90 zł
lis 28

czwartek, g. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Muzyka bez granic to impreza w ramach obchodów 100-lecia Teatru Leśnego w Gdańsku. Atrakcją będzie występ zespołu Fucus i Ireneusza Wojtczaka z zespołem oraz seans niemego filmu "Janosik", do którego muzykę na żywo grać będzie "Kwartet Jorgi".

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Informacje o artystach:

Fukus - jest zespołem wykonującym muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Jednak nie ogranicza swoich zainteresowań tylko do tego gatunku muzycznego. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów poetów tego regionu, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. Grupa w obecnym składzie pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003.
Skład zespołu: Anna Szalk - skrzypce, wokal, Rafał Rompca - gitara, wokal, Patrycja Szadkowska - flety, Henryk Lubomir Sędzicki - gitara basowa, Jarosław Kudłaty - perkusja

Ireneusz Wojtczak - saksofonista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2000 jako współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD otrzymuje nagrodę: * FRYDERYK 2000 * - w kategorii Muzyka Alternatywna, a w 2001 roku nagrodę POLISH DANCE AWARD 2001 * za debiut roku. ZŁOTA PŁYTA 2008 * za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego. NAJWIĘKSZA INDYWIDUALNOŚĆ JAZZOWA 2008 * konkursu Bielska Zadymka Jazzowa.

Kwartet Jorgi - legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982 roku, czyli czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał.
Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły. Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej.
Bracia Rychły czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację.


O filmie "Janosik"
Jánošík 21 to nie tylko pierwszy film o słynnym zbójniku, ale także pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa... debiutantów.
Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.
Juraj Janosik (1688-1713) to słynny zbójnik, obecny w słowackiej i polskiej sztuce ludowej.
W historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji.
Rzecz dzieje się na początku XVIII wieku w północnych Karpatach. Lokalna ludność coraz bardziej uciskana jest przez możnowładców. Juraj Jánošík, młody student wraca do rodzinnej wioski i dowiaduje się, że jego schorowana matka właśnie umarła, a książę Šándor nie chce zwolnić ojca z przymusowych robót na czas pogrzebu. Co więcej każe wymierzyć mu karę chłosty, co dla starszego mężczyzny kończy się tragicznie. Jánošík mści się na księciu i ucieka z wioski.