stat
PATRONAT

Red Bull Konkurs Lotów Opinie (3)

  • sobota - niedziela, 17 - 18 sierpnia 2024
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

Po 5 latach przerwy do Gdyni wraca święto kreatywności, odwagi, a przede wszystkim drużynowej współpracy. Cel: wzbić się w powietrze wyłącznie przy pomocy własnych mięśni. Metoda: dowolna. Jeśli masz w sobie nutkę szaleństwa i zmysł konstruktorski zbierz załogę, zbudujcie swoją maszynę i 18 sierpnia podczas Red Bull Konkursu Lotów pokażcie na co Was stać.

ZapisyFantazja o lataniu w przestworzach towarzyszy człowiekowi od setek lat. Od Ornitoptera Leonarda da Vinci, przez pierwszy lot maszyny z silnikiem braci Wright, po wynalezienia wingsuita (kombinezonu do szybowania wykorzystywanego przez skoczków spadochronowych). Człowiek od zawsze marzył by latać niczym ptak, teraz to marzenie nabiera realnych kształtów.
Harmonogram imprezy:
Sobota - 17.08.2024

Tego dnia zapraszamy na rozgrzewkę przed niedzielnym Red Bull Konkursem Lotów, m.in.: koncerty na plaży oraz pokazy lotnicze, w których wystąpią samoloty z floty The Flying Bulls oraz Łukasz Czepiela

Niedziela - 18.08.2024
11:00 otwarcie bram dla publiczności
12:00 rozpoczęcie Red Bull Konkursu Lotów - rywalizacja 40 drużyn, wybranych wcześniej w preselekcji.
17:00 wręczenie nagród
Podczas wydarzenia również spodziewać się można pokazów lotniczych - na gdyńskim niebie zagości także flota The Flying Bulls z Łukaszem Czepielą na czele.

40 załóg, 100 tysięcy kibiców, 1 cel
18. sierpnia 2024 r. w Gdyni, na pasie startowym w Red Bull Konkursie Lotów stanie 40 załóg konstruktorów-amatorów by zaprezentować przelot własnoręcznie zbudowaną machiną latającą. Startując z sześciometrowej rampy, na oczach blisko 100-tysięcznego tłumu, mają za zadanie pokazać podniebne możliwości swoich pojazdów raczej niż upadek z wielkim pluskiem do morskiej wody. Choć pubiczność równie cieszy to drugie.

Każdy lot oceni jury, w którym zasiądą znani i lubiani ze świata sportu, muzyki i mediów.
A decydujący głos w tegorocznej, siódmej edycji Red Bull Konkursu Lotów będzie miał przewodniczący składu sędziowskiego - Adam Małysz.

Zobacz relację z poprzedniej edycji (2019)

Gdynianie zwyciężyli w konkursie lotów Gdynianie zwyciężyli w konkursie lotów

"Jest wiele dopracowanych pomysłów i każda maszyna jest inna - mówił podczas ostatniego wydarzenia Adam Małysz. Często coś, co wydawało się, że na pewno nie poleci, leci całkiem daleko. I odwrotnie - machiny wyglądające jak leciutkie samoloty, wpadają z hukiem do morza. To jest konkurs pełen niespodzianek. A z edycji na edycję poziom zawodów rośnie."


Szukamy drużyn z całej Polski
Ideą Red Bull Konkursu Lotów jest samodzielne zaprojektowanie, zbudowanie i wysłanie w powietrze machiny napędzanej wyłącznie siłą własnych mięśni. Najpierw, przez kilka tygodni uczestnicy pracują nad projektami latających maszyn i zgłaszają je w konkursie. Następnie koncepcje te oceniane są przez jury, a wybrane drużyny przechodzą do konstruowania projektu, który stanie do rywalizacji 18 sierpnia w Gdyni. Każdy, kto ma w sobie nutkę szaleństwa i zmysł konstruktorski może wziąć udział w zawodach. Drużynę należy zgłaszać między 4 marca a 30 kwietnia poprzez formularz na stronie wydarzenia.

Oczywiście zbudowanie maszyny i pokazanie jej w locie jest kluczowym elementem zawodów, ale oprócz technicznych aspektów ważna jest też długość lotu, pomysłowość konstrukcji i wykonanie pokazu na rampie przed startem. Czyli w skrócie oryginalny styl drużyny.

"Startowaliśmy po raz drugi i teraz zupełnie inaczej podeszliśmy do zawodów, do budowy, do czasu na rampie - mówił Marek, pilot Smoga Wawelskiego, który w poprzedniej edycji zdeklasował rywali. - To, że poleciałem ponad 14 metrów, to było coś wspaniałego. Ale nie chodzi tylko i wyłącznie o zbudowanie skrzydła, tylko o to, żeby pokazać nasz team i tę ideę. To jest najważniejsze!"

Nagrodą dla trzech zwycięskich drużyn, oprócz wielkiego aplauzu publiki, uznania jury i satysfakcji ze spełnionego marzenia o lataniu jest wyjazd do Salzburga, gdzie mają szansę polecieć niesamowitymi maszynami z austriackiego Hangaru 7: samolotem Caravan Amfibia (wodnolot), śmigłowcem BO105 - Bolkow i samolotem akrobacyjnym EDGE 540T oraz skok ze spadochronem w tandemie z mistrzynią Mają Kuczyńską. Oprócz podniebnych atrakcji czekają na nich także nagrody rzeczowe od partnerów wydarzenia.

Dwudniowe święto awiacji w Gdyni: pokazy lotnicze, koncerty i Red Bull Konkurs Lotów
Red Bull Konkursu Lotów to nie tylko zawody dla uczestników, to również weekend pełen dobrej zabawy i atrakcji dostępnych dla wszystkich. W sobotę wieczorem odbędą się koncerty popularnych polskich artystów. A zarówno 17. jak i 18. sierpnia będziemy będziemy mogli podziwiać akrobacje i pokazy lotnicze w wykonaniu "The Flying Bulls", czyli mistrzów awiacji z austriackiego Hangaru 7, z Łukaszem Czepielą na czele.
Jedno jest pewne ten sierpniowy weekend zapisze się w historii lotnictwa na długo. Dlatego
nie może Was zabraknąć!

Wszelkie informacje o Red Bull Konkursie Lotów dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia:
www.redbullkonkurslotow.pl
maj 25

sobota, g. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sie 2-4

piątek - niedziela

Gdynia
bilety 315 - 1575 zł
przedsprzedaż 225 - 1510 zł