stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Rozmowy o Fotografii. Spotkanie z Moniką Szewczyk-Wittek

Cykl spotkań "Rozmowy o Fotografii" to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością. 

wrz 22

niedziela, g. 11:30

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.

Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
 
Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek

Zapraszamy na spotkanie poświęcone bohaterkom książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek". Ciekawe życia, ambitne, odważne - Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad - lat 70. i 80. przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne. 

Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Maria Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie - zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek - odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu i życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy, w których im przyszło pracować i żyć. 

Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii - od zaangażowanych reportaży społecznych przez fotografię polityczną i sportową po studyjną, naukową i artystyczną. Pracowały także jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych w mediach. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 29.08.2024 (czwartek)
- czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
- miejsce: Dział NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki i Gdańska Galeria Fotografii, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
- koszt: bezpłatnie
- nie obowiązują zapisy
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: "Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku"