stat
Impreza już się odbyła
sty 24-25

piątek - sobota, g. 22.15

bilety 169 zł
lut 14

piątek, g. 20:00

Sopot,
bilety 106 zł
Kup bilet
Sopot Fashion Days - wydarzenie modowe, którego tłem jest niepowtarzalna sceneria sopockiego molo - z roku na rok nabiera rozpędu. Po udanej zeszłorocznej edycji, podczas której zobaczyliśmy kolekcje znakomitych kreatorów mody z Europy Środkowej: Vitali V, Saveria Palatelli, BGN oraz Macieja Zienia, w tym roku wydarzenie potrwa już dwa dni - 1 i 2 maja. Czekają nas pokazy na plenerowym wybiegu ustawionym na sopockim molo oraz w luksusowych wnętrzach Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa. Specjalny projekt-niespodziankę z okazji dziesięciolecia swojej pracy pokażą Paprocki & Brzozowski, a Michał Starost zaprezentuje premierę swojej kolekcji stroi plażowych. Długo oczekiwaną nową kolekcję inspirowaną tradycjami marynistycznymi Pomorza pokażą gdyńscy projektanci Jola Słoma i Mirek Trymbulak.

Zobaczymy również kolekcje projektantów z zagranicy: z Włoch przyjedzie Saverio Palatella, Alessandro de Benedetti, z Hiszpanii Custo Barcelona.

Na sopockim molo swoje kolekcje zaprezentują młodzi, obiecujący projektanci, którzy powoli zdobywają coraz większe laury i tworzą własne marki. Będą to między innymi Katarzyna Hubińska (Atelier Pasja), Agnieszka Światły, Marek Witt, Anna Pitchuagina.

Prócz pokazów odbędzie się wiele imprez towarzyszących, w tym wystawa Muzeum Sopotu zatytułowana "Modna pani w kurorcie", przedstawiająca bogactwa stroju, detali, różnorodności utensyliów, które służyły eleganckiej kobiecie podczas pobytu w modnych kąpieliskach morskich. Pojawi się też kilka wydarzeń nietypowych - na przykład wystawa biżuterii z kapsli w Galerii Ambermoda czy Weekend Kapelusza organizowany przez Galerię Amberways.

1 maja 2010, godz. 13.00

wybieg na Molo

prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

Studio Mody Mona, Błażej Teliński, Agnieszka Światły, Anna Pitchouguina, Michał Starost, Aleksandra Markowska, Joanna Wysoczyńska, Agnieszka Tokarska, Ursula Ray, Tru Trussardi, Anna Horsecka, Marek Witt, Katarzyna Pokszan, Ewa Cylwik, Andrzej Małyska, Milita Nikonorov, Katarzyna Hubińska, Ewa Orzech, Agnieszka Gruszka

godz. 19.00

Gala Sopot Fashion Days

Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa, Sala Columbus

prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

Mariusz Gliwiński, Custo Barcelona, Anna Horsecka, Katarzyna Konieczka, Forget-Me-Not/Plich, Paprocki & Brzozowski

2 maja 2010, godz. 19.00

Sopot Fashion Days

Sheraton Sopot Hotel, Conference Center & Spa, Sala Columbus

prowadzenie: Maciej Dowbor, Aleksandra Ogłaza

Słoma & Trymbulak, Saverio Palatella, Studio Mody MONA, Aleksandro de Benedetti, Bożena Kamińska, Michał Starost

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Galeria Amberways, ul. Powstańców Warszawy 6 w Sopocie

1 maja, godz. 14.00 - spotkanie z Beatą Miłogrodzką, projektantką kapeluszy
1 maja, godz. 14.00 - spotkanie z Majką Kubit, przedstawicielką na Polskę butów
Nicholasa Kirkwooda
1 maja, godz. 16.00 - wernisaż Eugeniusza Salwierza, projektanta biżuterii
2 maja, godz. 12.00 - happening ,,Kapelusze na Monciaku"

Galeria Ambermoda, ul. Grunwaldzka 12-16 w Sopocie

1 maja, godz. 13.00 wernisaż wystawy biżuterii z kapsli oraz wystawy fotografii i ekologicznych dodatków modowych Lidii Popiel

Muzeum Sopotu
Wystawa "Modna pani w kurorcie. Moda i obyczaje plażowe na przełomie XIX i XX w."
Foyer Hotelu Sheraton
Wernisaż wystawy Jurka Bartkowskiego KOBIETY "LEŚNEJ"

1 maja, godz. 18.00

PAPROCKI & BRZOZOWSKI - MARCIN PAPROCKI I MARIUSZ BRZOZOWSKI

Absolwenci Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2000 roku tworzą duet paprocki & brzozowski. Po kolekcji dyplomowej w 2002 roku zadebiutowali pierwszą autorską kolekcją w Warszawie w 2003, dzięki której zostali uznani Projektantami Roku 2004 przez miesięcznik "Elle". Od tej pory projekty z metką paprocki & brzozowski kojarzone są z oryginalnymi pomysłami, zaskakują niebanalną konstrukcją, detalem i tkaninami.

Projektanci mają na swoim koncie również nagrodę Stowarzyszenia Promowania Młodych Europejskich Talentów PROMETA-Kraków, Złotą Nitkę przyznaną w konkursie "Złota Nitka" w Łodzi, tytuł "Osobowość w Modzie i w Sztuce" zdobyty podczas piątej edycji gali "Moda i sztuka" we Wrocławiu. W 2008 roku Marcin i Mariusz otrzymali Honorową Złotą Nitkę przyznaną przez Międzynarodowe Targi Łódzkie oraz ponowny tytuł Projektantów Roku 2008 przyznany przez czytelniczki magazynu "Elle".

JOLA SŁOMA & MIREK TRYMBULAK

Para gdyńskich projektantów mody, prowadzą w Gdyni salon krawiectwa miarowego Atelier. Tworzą klasyczne i awangardowe kreacje dla kobiet i mężczyzn na różne okazje a także na co dzień. Wykonują własne kolekcje, które wielokrotnie pokazywali szerszej publiczności na autorskich pokazach.

Styliści, mistrzowie kuchni wegetariańskiej, autorzy bestsellerowych książek "Nakarmić duszę" i "Ubrać duszę'" oraz albumu "Doosha Project". Są także autorami kulinarnych programów o kuchni wegetariańskiej Atelier Smaku.

MICHAŁ STAROST

Sopocki projektant mody. "Obszywa" cały świat. Pracuje dla ludzi show-biznesu i polityki. Współpracuje z BBC i CNN. Ubiera producentów, tworzy dla nich linię ubrań na sezon, stroje galowe. Pracuje z artystami scen muzycznych i klubowych. Tworzy kreacje erotyczne, prowokujące. Szyje kostiumy teatralne, stroje sceniczne, suknie balowe. Potrafi odkryć w kobietach, to, co najpiękniejsze.

Jest ulubionym kreatorem znakomitej reporterki telewizji BBC Ewy Ewart. Wszystkie liczne nagrody przyznawane jej na całym świecie Ewart odbierała ubrana w kreacje Starosta.

PLICH

Projektant zadebiutował w 1996 roku pokazem mody zorganizowanym w Zakopanem w Hotelu Orbis Kasprowy. Wybrał indywidualną drogę artystycznego rozwoju - ucząc się malarstwa u profesor Jadwigi Król-Wilczek i wokalu u profesor Olgi Szwajgier. Miało to duży wpływ na jego świadomość artystyczną, kreatywność i wrażliwość na piękno. Zdecydował się projektować modę.

Marka PLICH zaistniała na polskim rynku w 2002 roku. Bardzo szybko przyciągnęła uwagę stylistów i mediów, znajdując swoich stałych odbiorców. Szyk i najwyższa klasa - oto dwie dewizy artysty. Projektant stawia nie tylko na unikalność kolekcji, ale także na najwyższą jakość wykończenia i staranny dobór włoskich tkanin. Tworzy dla osób ceniących indywidualność, delikatność, wyrafinowanie i nowatorstwo. Sekretem niezwykłego powodzenia marki PLICH jest także ogromna inwencja artysty, połączona z dogłębną znajomością technicznych i estetycznych arkanów projektowania mody.

SAVERIO PALATELLA

Jego pierwszą kolekcją była limitowana seria T-shirtów, które sprzedawał do największych włoskich domów mody. Coraz większe zainteresowanie jego projektami zaowocowało współpracą z Gentry Portofino oraz Papete of Riccone i Tender of Portofino. W 1988 roku został otwarty jego pierwszy showroom w Vauvileiers w Paryżu. Odniósł błyskawiczny sukces, a jego kolekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza we Włoszech i Francji, o czym dumnie informowały "Marie Claire" oraz francuska "Elle". W latach 90-tych znalazł się na top liście "New European Fashion Designers". Każda jego kolekcja wprowadza nowe zaskakujące rozwiązania znajdujące uznanie wśród klientów i projektantów.

ALESSANDRO DE BENEDETTI

Alessandro de Benedetti w latach 90. studiował projektowanie w Mediolanie i zaczął rysować komiksy inspirowane twórczością Giudo Crepaxa i Franka Millera. Do świata mody wszedł poprzez serię ważnych doświadczeń na polu międzynarodowym. Współpracując z Saverio Palatellą, w 1992 roku przeniósł się do Australii, gdzie projektował dla marki George Cross Sportswear. W 1994 wrócił do Europy, do Paryża, aby pracować w atelier Thierry Muglera. W 1998 roku przeniósł się do Włoch, aby zadebiutować na wybiegach Mediolanu ze swoją autorską kolekcją i budować własną markę. Przygotował również cykl "kolekcji inspirowanych", które łączyły wrażliwość artystyczną z uważnym podejściem do cięcia i detalu.

CUSTO BARCELONA

Custo Barcelona to marka założona we wczesnych latach 80. przez braci Dalmau - Custo i Davida, którzy wiele podróżowali po całym świecie. Podczas swoich podróży poznali różne rodzaje sztuki, wiele kultur i filozofii, jak styl kalifornijskich surferów na południu USA czy psychodeliczny wygląd spotykany na północy kraju. Innowacyjny, pełen kolorów styl, który tam odkryli, stał się bazą marki, ze szczególnym uwzględnieniem wyjątkowego stylu T-shirtów, wcześniej niespotykanego w Hiszpanii.

Na przestrzeni lat Custo Barcelona poszerzali asortyment o różnego rodzaju dodatki do ich sztandarowych nadrukowanych topów, tworząc pełną kolekcję, która odzwierciedla specyficzny sposób życia.

Dzisiaj Custo Barcelona jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną marką hiszpańską.

BOŻENA KAMIŃSKA

Sopocka projektantka, laureatka wielu nagród, między innymi Bursztynowej Kuli - nagrody studentów łódzkiej ASP przyznawanej za atrakcyjne wzornictwo. W kolekcjach inspirowanych światem roślin i kwiatów, przy wykorzystaniu naturalnych surowców, w sposób niebanalny prezentuje piękno bursztynu, którym jest zafascynowana.

MARIUSZ GLIWIŃSKI

Złotnik, projektant biżuterii. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Jest nie tylko miłośnikiem pracy w bursztynie, ale także jej wielkim propagatorem. To z jego inicjatywy powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, którego obecnie jest prezesem.
Jest człowiekiem czynu, żeglarzem, wielkim podróżnikiem. Podróże są bardzo istotne w jego życiu, stanowią główną inspirację tworzenia. W 2009 roku po raz trzeci został uhonorowany statuetką w konkursie na najlepszy produkt wystawy "Designed in Poland".

KATARZYNA KONIECZKA

Projektantka mody awangardowej, kostiumograf. Odrzuca pret-a-porter. Tworzy zawsze teatralne, widowiskowe kostiumy. Pierwsza kolekcja zatytułowana "The Cell" zdobyła jedno z dwóch wyróżnień przyznawanych przez władze szkoły na kierunku "Kostiumografia" na dyplomach MSKiPU 2008. Kolejne nagrody za kolekcję dyplomową otrzymała od portali internetowych kobiety.pl oraz irunway. Finalistka konkursu "Złota Nitka" 2009. Za kolekcję "Mascarade" otrzymała nagrodę od krytyków zagranicznych Diane Pernet (publikacja oraz przychylne recenzje znalazły się na blogu słynnej krytyk mody) i Robb'a Young'a (publikacja oraz pozytywne recenzje ukazały się na stronie vogue.com) w kategorii "premiere vision". Do jej najważniejszych nagród należą: wyróżnienie od redaktor naczelnej magazynu "Fashion Magazine" oraz zaproszenie do półfinału Oscary Fashion 2009 bez eliminacji; trzecia nagroda w konkursie Re-Act Fashion Show 2009 za kolekcję "Ciało"; trzecia nagroda w konkursie Off Fashion 2009 w Kielcach oraz nagrody za najbardziej fotogeniczną kolekcję oraz wyróżnienie w postaci zaproszenia do prezentacji kolekcji na Warsaw Fashion Street; pierwsze wyróżnienie w kategorii dla profesjonalistów w konkursie "Czas Inspiracji" 2010.

ANNA HORSECKA

Projektantka biżuterii. Prace Anny Horseckiej to przede wszystkim fascynacja formami rzeźbiarskimi, a ukochanym tworzywem jest metal. Kiedyś fascynowała ją miedź, dziś do jej ulubionych należą srebro, stal, kryształy górskie oraz masa perłowa. W niektórych projektach dla podkreślenia efektu używa kamieni szlachetnych, jednak nie mają one zdominować głównego zamierzenia artystki, jakim jest ekspozycja formy i kształtu. Uwielbia łamać schematy, eksperymentować, nie stroni od ekstrawagancji. Inspiruje ją wszystko - od postaci eterycznej Dagny Przybyszewskiej, norweskiej muzy artystów, femme fatale sprzed 100 lat do współczesnej architektury, gdzie główne motywy to przestrzeń i regularność powtarzających się elementów.

Biżuteria Horseckiej przeznaczona jest dla kobiet ceniących oryginalność, odważnych, łamiących standardy, lubiących się wyróżniać. Podkreśla osobowość i jest wizytówką właścicielki.

Informacja o biletach

Karnet na dwa dni: 198 zł
Bilet na jeden dzień: 110 zł