stat
Impreza już się odbyła

"Teatrzyk Zielone Oko" to niezapomniany cykl prezentacji radiowych kryminałów pisanych specjalnie na potrzeby Polskiego Radia, emitowany na jego antenie od 1967 roku. W dniach 12-13 marca 2016 "Zielone Oko" trafi na dwa dni do Sopotu, gdzie na scenie Teatru na Plaży zaprezentowanych zostanie na żywo siedem słuchowisk w wykonaniu zaproszonych aktorów.

sty 27

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
Dla sopockiej widowni śledztwa na scenie prowadzi komisarz Wrębiak, w którego rolę wcieli się Andrzej Ferenc, a towarzyszyć mu będą m.in: Krzysztof Gordon, Anna Cieślak, Marcin Troński oraz Przemysław Wyszyński.

Muzykę na żywo, do każdego ze słuchowisk wykona Krzysztof Ścierański, a spotkania poprowadzi Barbara Marcinik z radiowej Trójki.

PROGRAM PREZENTACJI:

Dzień I - sobota 12 marca 2016
Scenariusze Jana Warenyci, w reżyserii autora:

godz. 15.00 "Krótki rejs"

Oficerowie policji Leon Wrębiak i Zdzisław Malina otrzymują zadanie identyfikacji zwłok topielca wyłowionego w Porcie Żerańskim, na warszawskiej Pradze. Dotychczasowe próby wyjaśnienia okoliczności śmierci kolejnej ofiary "królowej polskich rzek " utknęły w martwym punkcie. Zadanie utrudnia fakt, że denat pozbawiony jest twarzy. Intuicja i doświadczenie kom. Wrębiaka kieruje śledztwo na właściciela wycieczkowego statku "Marzanna". Dzięki jego nieco wymuszonym przez funkcjonariuszy zeznaniom udaje się znaleźć nowy wątek sprawy, wiodący do prężnie działającej firmy informatycznej. Powstaje kilka logicznych hipotez, których ostateczna weryfikacja znajduje się niestety, aż w odległej Kanadzie...

godz. 16.30 "Dziewczyny pięknej Heleny"

W Warszawie i okolicach grasuje nieuchwytny morderca młodych kobiet. Jego działania wymykają się wszelkiej logice. Sprawa wydaje się beznadziejna, aż do chwili gdy podkomisarz Zdzisław Malina zauważa, że punkty, gdzie znajdywano zwłoki układają się w figurę pentagramu.

Dzielni policjanci urządzają zasadzkę, w jego ostatnim punkcie . Pozornie, akcja przynosi sukces. Niestety - jak w większości śledztw prowadzonych przez Wrębiaka i Malinę - nadal istnieją poważne wątpliwości . Pytanie, czy intelektualne spekulacje bohaterów odpowiadają rzeczywistości pozostaje wciąż otwarte, a wymiar sprawiedliwości musi uzbroić się w cierpliwość.

godz. 18.00 "Motyw"

Tym razem Wrębiak i Malina udają się zapadłej wsi na Mazurach, z poufną misją wyjaśnienia tajemniczego zniknięcia dra Zawiślaka - wybitnego chirurga, pracującego w szpitalu MSW. Działają "pod przykryciem" udając geodetów. Mimo "służbowego" nadużywania alkoholu, dzięki współpracy z miejscową policją i prywatnym detektywem z Łomży, odkrywają skomplikowane powiązania natury miłosno-finansowej zaginionego doktora. Okazuje się, że zdradzając żonę dr Zawiślak został również zdradzony przez swoją nową partnerkę i przypłacił to życiem. "Gospodarska wizyta" przełożonego naszych bohaterów stawia ostatecznie kropkę nad "i". Winni zbrodni zostają zatrzymani, a dra Zawiślaka czeka elegancki pogrzeb na koszt MSW.

godz. 19.30 "Śmierć w uzdrowisku"

Cieszący się międzynarodową sławą ekonomista prof. Flis zostaje znaleziony martwy w pokoju, w nadmorskim pensjonacie nad Bałtykiem. Wszystko wskazuje na samobójczą śmierć, chociaż zeznania znajomych denata zdają się przeczyć tej tezie. Powoli na jaw wychodzą zawiłe związki profesora z szejkami arabskimi, inspirowane przez Służbę Bezpieczeństwa. Wiadomo już, że chodzi o wielkie pieniądze. Prowadzący śledztwo oficerowie Wrębiak i Malina poddani zostają zręcznej manipulacji ze strony sprawców zabójstwa. Zaskakujące rozwiązanie zagadki śmierci prof. Flisa dokonuje się dzięki badaniom kostiumów z balu przebierańców.

Dzień II - niedziela 13 marca
Scenariusze Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły. Trylogia, która dzieje się w Sopocie, Gdańsku i Gdyni:

godz. 16.00 "Diabeł"

W tej historii nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Prawda miesza się z fikcją, a rzeczywistość okazuje się zwykłą mistyfikacją. Historia kryminalna wiąże się z intrygą szpiegowską, a miłość okazuje się bardzo interesowna... Jest koniec sierpnia 1939 roku. Na molo w Sopocie zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Zagadkę zabójstwa ma rozwiązać komisarz Franz Thiedtke. Niegdyś najlepszy śledczy w prezydium policji Wolnego Miasta Gdańska, teraz myśli tylko o 1 września. Tego dnia zakończy pracę, przejdzie na emeryturę i z Gdańska przeniesie się do Sopotu, by u boku żony wieść spokojne życie. Choć zostanie szybko odsunięty od śledztwa, na prośbę młodej kobiety, która nie uwierzy w oficjalną wersję wydarzeń, wplącze się w historię wykraczającą daleko poza granice Wolnego Miasta. Kim okaże się zamordowana? Kto będzie stał za zabójstwem? Dlaczego w zwykłą zagadkę kryminalną wkroczy gestapo? Komisarz Franz Thiedtke połączy wszystkie nitki uknutej skrupulatnie intrygi, która zniweczy szansę na spokojną emeryturę.

godz. 17.30 "Gdynia"

Jesień 1943 roku. W pokoju hotelowym w Orłowie emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się obok zwłok nieznajomego mężczyzny. Oskarżony o zabójstwo policjant nic jednak nie pamięta, a polska lekarka z niemieckiego szpitala w Gdyni stwierdza, że Thiedtke cierpi na amnezję. Nie pamięta lat spędzonych w policji, nie poznaje żony, nie wie, że Gdynia stała się bazą niemieckich okrętów wojennych, z miasta wysiedlono Polaków, a polską stocznię zamieniono w oddział stoczni w Kilonii. Komisarz nie potrafi zrozumieć świata, w którym się ocknął pewnego jesiennego dnia w Orłowie, decyduje się jednak dotrzeć do prawdy o morderstwie i o sobie samym. Czy rzeczywiście jest zabójcą? Czy po latach ścigania przestępców stał się jednym z nich? Kim był mężczyzna z hotelu w Orłowie? W uzyskaniu odpowiedzi na dręczące go pytania Franzowi Thiedtke pomoże polska lekarka i pastor z Rygi. Pamięć przywróci aliancki nalot i tragedia zbombardowanego miasta.

godz. 19.00 "Nad miastem anioły"

Wiosna 1945 roku. Trwają walki o Gdynię. W piwnicy ukrywają się Niemcy, którzy nie zdążyli uciec z miasta przed Armią Czerwoną. Wśród nich emerytowany komisarz z Gdańska, Franz Thiedtke, polska lekarka Helena Kamieńska i jej mąż. Wśród odgłosów spadających na miasto bomb rozlega się krzyk Stefana Kamieńskiego. Okazuje się, że wśród ukrywających się jest zabójca. Franz Thiedtke rusza w pogoń za mordercą. Wie, kto zamordował Stefana Kamieńskiego, zna motyw, jednak najtrudniejsze okazuje się odnalezienie zabójcy w ruinach Gdańska, zdobywanego właśnie przez wojska sowieckie. Czy morderca zdoła umknąć sprawiedliwości? Czy zniknie wśród zgliszczy? Czy komisarzowi uda się wraz z końcem wojny zamknąć przeszłość i u boku Heleny odnaleźć spokój, o którym marzył w 1939 roku? Jaką rolę odegra w tej historii niedoszła topielica znaleziona wówczas na molo? Wraz z końcem wojny przyjdzie w końcu czas, by zmierzyć się z demonami przeszłości. Jednak czy demony okażą komisarzowi łaskę?

Czas trwania każdego ze spektakli-słuchowisk to ok. 45 min

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25 zł
  • Przedsprzedaż
    20 zł
Bilety:
I pula (do 29.02) - 20 zł / jeden spektakl
II pula (od 1.03) - 25 zł / jeden spektakl