stat
Impreza już się odbyła

Wystawa plakatów festiwalowych w ramach festiwalu Globaltica

Wydarzenie w ramach

gru 28-29

sobota - niedziela, g. 12:00

Gdynia,
bilety 39 - 109 zł
Kup bilet
cze'25 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
Przypominamy, że w piątek 16 lipca w ramach Festiwalu Globaltica, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się wystawa plakatów reklamujących festiwale zainspirowane i związane z tradycją ludową. Plakaty oglądać będzie można do 31 lipca.

Celem tej wystawy jest przede wszystkim uzmysłowienie faktu, że muzyka etniczna to nie tylko wąski krąg odbiorców, ale silny nurt działający na świecie dużo prężniej niż w Polsce, czego przykładem jest liczba festiwali etnicznych pod każdą szerokością geograficzną. Jednocześnie ekspozycja ta będzie promowała imprezy, które nie bacząc na trudności od lat starają się oferować społeczeństwu sztukę, która na pewno nie jest faworyzowaną przez media.

Ponieważ angażujemy się w podobną działalność, postanowiliśmy wesprzeć bliźniacze przedsięwzięcia właśnie poprzez taką imprezę w ramach Globaltiki. Przedstawimy kilkadziesiąt plakatów festiwali m. in. z Francji, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, USA, Australii, Maroka, Izraela, Singapuru, Malezji czy Tanzani. W Parku Naukowo-Technologicznym pojawią się afisze tak ważnych imprez jak zainicjowany i wspierany przez Petera Gabriela WOMAD, belgijski SFINKS FESTIVAL, niemiecki RUDOLSTADT FESTIVAL (jedna z największych folkowych imprez na świecie), szwedzki RE:ORIENT, RAINFOREST FESTIVAL z Borneo, SAUTI ZA BUSARA z Zanzibaru, marokański GNAWA WORLD MUSIC FESTIVAL, czy choćby największe na świecie święto instrumentów dętych czyli legendarny już serbski festiwal GUCA.

Pod względem artystycznym dobór plakatów na wystawę jest bardzo różnorodny. Część z nich to typowe afisze, ale zdecydowaliśmy się je pokazać ze względu na egzotykę miejsca, z którego pochodzą. Część to prace bardzo ciekawe pod względem koncepcyjnym, a niektóre z nich to prawdziwe perełki współczesnego plakaciarstwa (np. plakaty festiwalu DRUGA GODBA ze Słowenii). Pojawia się zatem niepowtarzalna okazja do odbycia "festiwalowej" podróży po świecie, zobaczenia plakatów z wyjątkowych miejsc i przekonania się na własnej skórze, że muzyka etniczna ma się całkiem dobrze, a ilość imprez, na których jest prezentowana jest oszałamiająca. Tego typu wystawa jest organizowana po raz pierwszy w Polsce, a być może i na świecie....

Przeczytaj także