stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 24

niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
lip'25 18-20

piątek - niedziela

bilety 160 zł
Fundacja Kultury Liberty po raz kolejny organizuje GLOBALTICA World Cultures Festival, którego szósta edycje planujemy w terminie 23-25 lipca 2010. Jest to jedyny taki festiwal w Polsce. Impreza odbywa się w malowniczym miejscu, w dawnej posiadłości króla Jana III Sobieskiego, gdyńskim parku Kolibki.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Program festiwalu:

piątek, 23 lipca
bilety: szczegóły poniżej
godz. 17:00 - otwarcie bramek
godz. 20:00 - rozpoczęcie
Park Kolibki, al. Zwycięstwa 291

MARIA POMIANOWSKA I PRZYJACIELE
[Polska]
FANFARE VAGABONTU [Mołdawia]
RADIOKIJADA [Peru / Francja / Szwajcaria]

sobota, 24 lipca
bilety: szczegóły poniżej
godz. 17:00 - otwarcie bramek
godz. 19:00 - rozpoczęcie
Park Kolibki, al. Zwycięstwa 291

PSIO CREW
[Polska]
TROITSA [Białoruś]
MERCEDES PEÓN [Hiszpania / Galicja]
SKA CUBANO [Kuba / Jamajka / Wielka Brytania]

niedziela, 25 lipca
godz. 18:00
wstęp wolny
Scena Letnia Teatru Miejskiego, plaża Orłowo wejście 17

LANI SINGERS [Papua Zachodnia]
TASHI LHUNPO MONKS [Tybet] - pokaz tradycyjnych tańców tybetańskich


Imprezy towarzyszące:

16 - 31 lipca
wstęp wolny
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98

"FESTIWALE, FESTIWALE..." - wystawa plakatów festiwali etnicznych z różnych stron świata; wernisaż wystawy odbędzie się 16 lipca o godz. 19

22 - 25 lipca
wstęp wolny
Galeria Debiut, ul. Orłowska 8

MANDALA MNICHÓW TYBETAŃSKICH Z KLASZTORU TASHI LHUNPO
sypanie mandali przez mnichów
warsztaty otwarte: sypanie mandali, drukowanie chorągiewek modlitewnych, rękodzieło tybetańskie

22 lipca
godz. 18:00
wstęp wolny
Domek Żeromskiego, ul. Orłowska 6

ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW - spotkanie z młodymi gdyńskimi podróżnikami,
którzy opowiedzą o wyprawach do egzotycznych krajów w Azji i Afryce

sobota, 24 lipca
godz. 11:00
wstęp wolny
Galeria Debiut (dziedziniec), ul. Orłowska 8

"W POSZUKIWANIU DŹWIĘKÓW ŚWIATA" - warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat prowadzone przez Marię Pomianowską

niedziela, 25 lipca
godz. 12:00
wstęp wolny
Molo w Orłowie

RYTUALNE ROZSYPANIE MANDALI PRZEZ MNICHÓW

Atrakcje dla dzieci

Wspólnie z animatorami, przy dźwiękach muzyki będziemy:
- wczuwać się w maluchy z różnych stron świata, robiąc maski papierowe,
- przygotowywać dzieła sztuki, czyli eko-kolaże, bibułkowe witraże, chińskie lampiony i inne cudeńka,
- stroić się w kąciku makaronikowej biżuterii
- oczywiście tańczyć, śpiewać i dobrze się bawić!!!

Wioska działać będzie w godz. 19.00 do 21.00., dla dzieci od 3 roku życia.

OPIS FESTIWALU

Już niedługo miłośnicy Muzyki Świata będą mieli okazję uczestniczyć po raz szósty w GLOBALTICA World Cultures Festival. Festiwal odbędzie się w terminie 23-25 lipca w Gdyni, chociaż imprezy towarzyszące rozpoczynają się dużo wcześniej. Jest to jedyna taka impreza w Polsce, odbywająca się w malowniczym miejscu - dawnej posiadłości króla Jana III Sobieskiego, gdyńskim Parku Kolibki.
Impreza ma charakter bardzo otwarty. Oprócz prezentacji znakomitych artystów czerpiących ze źródeł swoich kultur, posiada swobodną plenerowo-piknikową formułę.

ARTYŚCI GLOBALTICA 2010

SKA CUBANO - ognista mieszanka stylów muzycznych panujących na dwóch karaibskich wyspach - Kubie i Jamajce. Pomysł na stworzenie projektu o nazwie Ska Cubano zrodził się w głowie Brytyjczyka Petera A. Scotta, miłośnika takich gatunków jak ska, son, calypso, cumbia czy mambo. To za namową Scotta, w stolicy kubańskiej muzyki - Santiago de Cuba, doszło do spotkania między jednym z najbardziej cenionych londyńskich wokalistów ska - Natty Bo, a genialnym kubańskim śpiewakiem Benym Billym.
Do koncertowego składu dołączyli legendarny, współpracujący przed laty z the Beatles i Jimim Hendrixem, jamajski trębacz Eddy "Tan Tan" Thornton, maniak muzyki ska - japońska saksofonista Megumi Mesaku oraz muzyczny reżyser całego przedsięwzięcia - kubański basista Ray Crespo. Od tego momentu Ska Cubano regularnie występuje na całym świecie prezentując jedyne w swoim rodzaju - nie istniejące "w naturze" kubańskie ska.
Pomiędzy licznymi trasami koncertowymi udało im się nagrać w 2006 roku krążek "Ay Caramba", który znalazł się na 5 miejscu amerykańskiego Billboardu i zapewnił grupie przepustkę do czołówki zespołów world music, występujących na największych festiwalach świata. Obecnie grupa przygotowuje nową płytę, której premiera przewidziana jest na kwiecień 2010.

Park Kolibki, 24.07

RADIOKIJADA
(czyt. radiokichada) to wyjątkowy projekt, który powstał z połączenia sił Christopha H. Müllera - współtwórcy i maszyny napędowej grupy GOTAN PROJECT oraz peruwiańskiego perkusjonisty Rodolfo Muňoza.
Pomysłem projektu było pokazanie światu muzyki afro-peruwiańskiej i zinterpretowanie jej w nowatorski sposób. Czegoś takiego do tej pory jeszcze nie było na światowej scenie muzycznej. Nazwa projektu łączy w sobie odniesienie do radiologii i kijady, czyli dolnej części szczęki osła, muła lub konia, którą afrykańscy niewolnicy z Peru uczynili obrzędowym instrumentem perkusyjnym.
Twórcy grupy czerpią z bogatego źródła jakim jest przeszłość wybrzeża Pacyfiku Ameryki Południowej, sięgają daleko wstecz, aż do przybycia tam hiszpańskich osadników. RADIOKIJADA odwołuje się do historii, nie po to aby stworzyć wartość nadającą się na wystawę w muzeum, lecz coś, co, dzięki współczesnej technologii muzycznej połączy tę historię z teraźniejszością . Chcąc to osiągnąć muzycy zagłębiają się w esencję tradycyjnych rytmów. Choć ich wizja jest raczej wizją futurystyczną - oddaloną od tradycji, pielęgnowanej przez wieki przez afro-peruwiańską społeczność, Rodolfo i Christoph oddają jej w swych utworach należną cześć i szacunek. RADIOKIJADA to projekt, obok którego nie można przejść obojętnie! Podczas ubiegłorocznej edycji legendarnego już festiwalu WOMAD, projekt został okrzyknięty objawieniem i absolutnym hitem.

Park Kolibki 23.07

MERCEDES PEON
pochodzi z północnej części hiszpańskiej Galicji (znanej jako kraina dudziarzy), artystka jest znaczącą postacią na współczesnej scenie world music w Hiszpanii. Zakorzeniona w celtyckiej tradycji, jej muzyka odkrywa nowe muzyczne fuzje, gdzie główną rolę odgrywają gaita (dudy galicyjskie), pandeireta (rodzaj tamburynu), współczesne brzmienia elektroniczne i pradawne polirytmie. Jej muzyka jest przenikliwą, współczesną interpretacją tradycji, którą zgłębia podróżując po galicyjskich wioskach. Brzmienie jej głosu, różnorodność jej utworów - od rockowego zacięcia po folkowe ballady, oczarowują słuchaczy na całym świecie.

Siła. Innowacja. Wyjątkowy głos. Eksplozja uczuć. Muzyczne trzęsienie ziemi. Takich określeń używają dziennikarze i krytycy pisząc o Mercedes Peón.

Park Kolibki 24.07

MARIA POMIANOWSKA
to ceniona polska multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji (podróżuje do Indii, Chin, Korei, Japonii, na Bliski Wschód, do Afryki). Zrekonstruowała technikę grania i repertuar dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: znanej z przekazów z końca XIX w. suki biłgorajskiej i XVI-wiecznej pochodzącej z wykopalisk archeologicznych fideli płockiej. Instrumenty te, jako że nie zachował się żaden egzemplarz historyczny, zostały odtworzone na podstawie materiałów ikonograficznych.
Najnowszy projekt Marii Pomianowskiej, który będzie można zobaczyć i usłyszeć na tegorocznej Globaltice, zatytułowany "Chopin na 5 kontynentach" to próba spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła wielkiego polskiego kompozytora. Jest to zderzenie instrumentarium etnicznego całego świata z instrumentami muzyki klasycznej i ludowej Europy. To także spotkanie popularnych tematów muzyki tradycyjnej wielu kontynentów z wybranymi utworami Chopina oraz próba przeniesienia jego muzyki w czasy Paryża XXI wieku.

To muzyczna podróż wyobraźni próbująca udzielić odpowiedzi na pytanie jakie mogłyby być doświadczenia F. Chopina, gdyby wyruszył na emigrację 180 lat później. Jakich rodzajów muzyki mógłby słuchać, a co za tym idzie, czym mógłby zainspirować się w swej twórczości?

Park Kolibki 23 lipca

FANFARE VAGABONTU
- grupa pochodzi z Mołdawii (z tego samego regionu w Rumunii, z którego wywodzi się światowa gwiazda muzyki cygańskiej - zespół Fanfare Ciocarlia) i prezentuje pełną energii i radości tradycyjną muzykę południowo-wschodniej Europy w surowych aranżacjach na tuby, trąbki i instrumenty perkusyjne. Grupa, której liderem i założycielem jest trębacz Ghiorgita Iorga składa się z siedmiu muzyków, z których każdy jest wirtuozem swego instrumentu. Wszyscy członkowie zespołu wychowali się w sąsiadujących ze sobą mołdawskich wioskach: Zece Prajini, Doaga, Pungiesti i znali się wcześniej doskonale z występów na licznych przyjęciach weselnych, chrzcinach i pogrzebach, ponieważ muzyka wciąż odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu mieszkańców północnej Rumunii.

Dla członków Fanfare Vagabontu muzyka to całe ich życie. Swoją pasję próbują przekazać słuchaczom podczas koncertów, które niejednokrotnie przeciągają się do białego rana. Na swoim koncie mają występy zarówno w zatłoczonych barach jak i w wielkich salach koncertowych na całym świecie (np. Queen Elizabeth Hall w Londynie), gdzie występowali obok takich artystów jak Emir Kusturica, Johnny Clegg czy Goran Bregovič.

Ostatnio dali się również poznać fanom gier komputerowych tworząc ścieżkę dźwiękową do "Rabbids Go Home" - najnowszej części kultowej gry o szalonych królikach.
Park Kolibki 23 lipca

TROITSA
powstała w 1996 roku na Białorusi. Jej twórcą i opiekunem artystycznym jest Iwan Iwanowicz Kirczuk, starszy wykładowca wydziału kultury stołecznego uniwersytetu w Mińsku. Nazwa "Troitsa" oznacza liczebnik trzy (czyli liczbę członków), ale też religijny termin "Trójca", co ma podkreślać zakorzenienie grupy w narodowej tradycji. Na pomysł utworzenia zespołu Iwan wpadł w 1986 roku gromadząc materiały na wyprawie etnograficznej w białoruskich wioskach. Powodowała nim głównie chęć spopularyzowania rodzimej muzyki ludowej, umieszczenia jej w bardziej uniwersalnym kontekście - do jej powstania przyczyniły się przecież wpływy różnych kultur krzyżujące się na terenie Białorusi przez stulecia. Zespół jest znany głównie poza granicami własnego kraju.

Park Kolibki 24 lipca

PISIO CREW
to dziewięcioosobowa formacja powstała w 2004 roku. Ten eksperymentalny projekt realizują w większości beskidzcy górale zafascynowani rodzinnym folklorem. Tradycyjne góralskie melodie i śpiewy w połączeniu z przestrzenna elektronika dały początek nowemu, oryginalnemu brzmieniu, które stało się objawieniem nie tylko na naszym rynku.
PSIO CREW otrzymało "Machinera" za "Debiut 2007", przyznanego przez miesięcznik Machina. Zdobyli III nagrodę radiowego festiwalu "Nowa Tradycja" i pierwsza nagrodę "Tatrzańskiej Majówki 2006" w Zakopanem. W 2008 roku natomiast nominowani byli dwóch kategoriach do Fryderyka: Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii.
To łamiąca wszelkie stereotypy fuzja stylistycznie odległych od siebie muzycznych światów - drum'n'bassu, electro, dubu, hip-hopu, raggamuffin, smooth-jazzu i...beskidzkiej góralszczyzny.

Któryś z krytyków stwierdził, ze muzycy PSIO CREW w swych muzycznych poszukiwaniach odważnie zeszli z wydeptanego, górskiego szlaku i ruszyli w stronę Karaibów.

Wystąpią w Parku Kolibki 24 lipca

LANI SINGERS pochodzą z odległego górskiego regionu Papui Zachodniej na południowo-wschodnim Pacyfiku. Ich pieśni - pełne emocji i głębi, zakorzenione są w sakralnych rytuałach ludu Lani - plemienia, którego sposób życia zmienił się tylko nieznacznie od czasów epoki kamienia łupanego. Jednak ich muzyka wyraża również ważne przesłanie dnia dzisiejszego - heroiczną walkę, jaką toczy ten lud z brutalną i nielegalną okupacją indonezyjską. Od czasu gdy Indonezja najechała Papuę Zachodnią w 1963 roku, ponad 400000 tubylców zostało zamordowanych przez wojska indonezyjskie, a niezliczona ilość zaginęła podczas jednej z najgorszych na świecie czystek etnicznych, która nie została postrzeżona przez Świat.

Grupę Lani Singers tworzy małżeństwo - Benny i Maria Wenda. Lider Zgromadzenia Plemiennego Koteka - Benny Wenda został uwięziony przez władze indonezyjskie i skazany na 25 lat więzienia za próby odrodzenia zakazanej "gwiazdy porannej" - narodowej flagi Papui Zachodniej, oraz za działalność niepodległościową.

Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie 25 lipca wstęp wolny

TASHI LHUNPO -
ośmiu tybetańskich mnichów z klasztoru Tashi Lhunpo odwiedzi Gdynię i zaprezentuje medytacyjne pieśni, muzykę i taniec będące doskonałym wprowadzeniem do autentycznej buddyjskiej tradycji Tybetu. Ubrani w tradycyjne kostiumy i maski, mnisi ożywią buddyjskie bóstwa w Dur Dak - tańcu szkieletów (Panów Cmentarza) oraz Jelenia i Bawoła - uczniów Pana Śmierci.
Scena Letnia Teatru Miejskiego na plaży w Orłowie 25 lipca wstęp wolny

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

GLOBALTICA to nie tylko festiwal muzyczny, to cały szereg działań skierowanych na
promowanie wielokulturowości i otwarcia społecznego na świat i jego różnorodność.
Podczas trzech dni festiwalu odbywać się będą warsztaty, pokazy, prezentacje, zabawy dla dzieci.

Pierwszym elementem festiwalu na który zapraszamy będzie wystawa plakatów festiwali etnicznych z różnych stron świata - FESTIWALE,FESTIWALE..., którą będzie można oglądać w Pomorskim Parku Technologicznym w dniach 16-31 lipca. Celem tej wystawy jest przede wszystkim uzmysłowienie faktu, że muzyka etniczna to nie tylko wąski krąg odbiorców, ale silny nurt działający na świecie dużo prężniej niż w Polsce, czego przykładem jest liczba festiwali etnicznych pod każdą szerokością geograficzną. Jednocześnie ekspozycja ta będzie promowała imprezy, które nie bacząc na trudności od lat starają się oferować społeczeństwu sztukę, która na pewno nie jest faworyzowaną przez media.

Ponieważ angażujemy się w podobną działalność, postanowiliśmy wesprzeć bliźniacze przedsięwzięcia właśnie poprzez taką imprezę w ramach Globaltiki. Przedstawimy kilkadziesiąt plakatów festiwali m. in. z Francji, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, USA, Australii, Maroka, Izraela, Singapuru, Malezji czy Tanzani. W Parku Naukowo-Technologicznym pojawią się afisze tak ważnych imprez jak zainicjowany i wspierany przez Petera Gabriela WOMAD, belgijski SFINKS FESTIVAL, niemiecki RUDOLSTADT FESTIVAL (jedna z największych folkowych imprez na świecie), szwedzki RE:ORIENT, RAINFOREST FESTIVAL z Borneo, SAUTI ZA BUSARA z Zanzibaru, marokański GNAWA WORLD MUSIC FESTIVAL, czy choćby największe na świecie święto instrumentów dętych czyli legendarny już serbski festiwal GUCA.

Wernisaż wystawy 16 lipca o godz. 18:00 wstęp wolny

Będziemy również świadkami usypywania buddyjskiej mandali przez tybetańskich mnichów z klasztoru TASHI LHUNPO od 22 lipca w Galerii Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych ul. Orłowska 8
Przez cztery dni mnisi sypać będą mandalę z kolorowego piasku, która po ukończeniu zostanie zniszczona podczas tradycyjnej ceremonii w niedzielę 25 lipca o godz. 12.00, piasek zostanie wsypany do morza z orłowskiego mola. Mnisi poprowadzą także warsztaty dla dzieci i dorosłych, na których będzie można spróbować sypania piaskowej mandali, druku chorągiewek modlitewnych i innych dziedzin tybetańskiej sztuki i rękodzieła. Pojawi się zatem doskonała okazja na poznanie tej egzotycznej, kolorowej i wyjątkowej starożytnej tradycji.

Zapraszamy na spotkania z Mnichami do Galerii Debiut 22.07 w godz. 15:00-16:30; 23-24.07 w godz. 11:00-12:30 i 15:00-17:00 wstęp wolny

ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW
- spotkanie z młodymi gdyńskimi podróżnikami, którzy opowiedzą o podróżach do egzotycznych zakątków Azji i Afryki. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz slajdów.
Wśród prelegentów pojawią się między innymi:

Adam Szostek
Pierwszy kraj gdy myśli się o egzotycznych podróżach. Marzenie Krzysztofa Kolumba, miejsce akcji "Księgi Dżungli" i przygód Indiany Jonesa...
Ponad 2 miesiące w podróży, 3 tysiące zdjęć, 32 436 wydanych rupii, 14 słoni, 2 zgubione ręczniki i jeden zły pies. Curry Chaos, spontaniczny objazd na 4 kółkach po bardziej i mniej znanych częściach półwyspu Dekan.

Beata Jakuszewska
Skończyła studia, spakowała plecak i po kilku tygodniach znalazła się na Saharze. Ciepło przyjęta przez miejscowych mieszkańców, spędziła w niewielkiej miejscowości u wrót pustyni blisko pół roku, poznając kulturę i tradycję Nomadów, ludu pustyni.

Domek Żeromskiego ul. Orłowska 6; 22 lipca godz. 18:00 wstęp wolny

PODRÓŻE Z FILMEM - 12 lipca o godzinie 18:00 w Klubie Filmowym "Riwiera" (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1) czeka nas seans filmowy zatytułowany "Podróże z filmem". Prezentowane dokumenty przenoszą widzów do miejsc, których ci prawdopodobnie nigdy nie odwiedzą.

NYARMA, reż. Edgar Bartenev, Rosja, 2008, Film o codziennym życiu hodowców renów w podbiegunowym regionie Uralu w Rosji. 17-letni farmer Gosha posiada dość duże stado jak na tak młody wiek. Filmowy portret wykraczający poza prostą obserwację.

NOMADZI Z MALUCHAMI, reż. Patryk Wężowski, Polska, 2006 Dokument ukazujący w jaki sposób można podróżować po świecie z małymi dziećmi.

ANIOŁY UMIERAJĄ W ZIEMI, reż. Babak Amini, Iran, 2008 Film opowiada o kurdyjskiej dziewczynce zarabiającej na utrzymanie rodziny, sprzedając rodzinom (dostarczając) kości poległych żołnierzy.

ASAMARA, reż. Jon Garano, Raul Lopez, Hiszpania 2008 Wysłane do pracy, zmuszone, by zarabiać na życie - taka jest rzeczywistość, z którą muszą się dziś borykać miliony dzieci w Afryce - bez względu na wiek. Zarówno w mieście, jak i na wsi cel jest taki sam - przetrwanie

Klub Filmowy "Riwiera", wstęp wolny (radzimy pojawić się nieco wcześniej - ilość miejsc ograniczona!!!)

MIASTECZKO

Oprócz sceny, na terenie Parku Kolibki powstanie "Miasteczko", w ramach którego swoją działalność zaprezentują różne organizacje i firmy.
Od pozarządowych inicjatyw zajmujących się prawami człowieka przez podmioty promujące kulturę regionu aż po wydawnictwa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach i warsztatach, dorośli dowiedzieć się o wielu ciekawych inicjatywach w naszym regionie. Na jednym ze stoisk będzie można zaopatrzyć się w płyty występujących na Globaltice artystów czy, po raz pierwszy w historii imprezy, festiwalowe koszulki.


GLOBALTICA DLA DZIECI

Dzieci do lat 12 wchodzą na imprezę za darmo.

W ramach festiwalu, we współpracy z portalem Miasto Dzieci, przygotowany zostanie
Miasteczko Dzieci. Najmłodsi goście festiwalu towarzyszący rodzicom będą mogli wziąć udział w zabawach plastycznych i nie tylko.
Wspólnie z animatorami, przy dźwiękach muzyki będziemy: wcielać się w maluchy z różnych stron świata robiąc maski papierowe, przygotowywać dzieła sztuki (eko-kolaże), bibułkowe witraże, chińskie lampiony i inne cudeńka, stroić się w kąciku makaronikowej biżuterii i oczywiście tańczyć, śpiewać i dobrze się bawić!
Wioska działać będzie w godz. 19:00 do 21:00, dla dzieci od 3 roku życia.
W POSZUKIWANIU DŹWIĘKÓW ŚWIATA - warsztaty dla dzieci w wielu 8-12 lat prowadzone przez Marię Pomianowską.
Galeria Debiut (dziedziniec) ul. Orłowska 8 wstęp wolny

Informacja o biletach

Informacja o biletach:
Bilety w sprzedaży od 1 czerwca.

Przedsprzedaż (do 18.07.2010)
15 złotych - 1 dzień Festiwalu
25 złotych - karnet na dwa dni

Od 19.07.2010 bilety w cenie
20 złotych - 1 dzień Festiwalu
30 złotych - karnet na dwa dni

W niedziele wstęp wolny.

Dzieci do lat 12 wchodzą na imprezę za darmo.

Bilety dostępne, m.in: Ticketonline, Bileteria, TicketPro, Salony Puls. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej www.globaltica.pl

Przeczytaj także