stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Globaltica 2024
PATRONAT

Globaltica World Music Festival 14-15 Października 2005

folk / reggae / world
Kup bilet
lip 19-21

piątek - niedziela

folk / reggae / world
Kup bilet
wrz 19-21

czwartek - sobota

GLOBALTICA to dwupłaszczyznowe przedsięwzięcie artystyczne, które odbędzie się w październiku w Gdyni.

Główną imprezą będzie GLOBALTICA World Music Festival. To wyjątkowe wydarzenie na polskiej scenie muzycznej. Podczas dwóch dni wystąpią artyści z różnych stron świata, reprezentujący odmienne kultury, tradycje i religie. Nie będzie to jednak kolejna impreza z cyklu "cepeliowych" kolorowych korowodów, z jakimi kojarzą się nam imprezy organizowane w Polsce do tej pory.
Celem festiwalu jest prezentacja różnorodności kultur muzycznych świata jednak ze współczesnej perspektywy.
Zaprezentują się zatem artyści, którzy w swej twórczości inspirują się tradycją, traktując ją jednak jako coś żywego, co powinno mieć swoją naturalną kontynuację.
Wystąpią uznani na świecie muzycy: YAT-KHA z Tuwy - autonomicznej republiki w południowej Syberii, MAHMOUD FADL & DELTA z Egiptu, DOBRANOTCH z Rosji, a także nasz rodzimy KWARTET JORGI.

Drugą, równorzędną imprezą będzie wystawa GLOBALTICA Art Exhibition.
Ukazanie wpływu sztuki ludowej na współczesnych twórców to główna idea wystawy. W jej ramach przedstawione zostaną prace artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, którzy w swojej twórczości w dużej mierze inspirują się tradycją ludową. Większość prac ma bardzo współczesny charakter, jednak trudno nie zauważyć w nich wątków nawiązujących do sztuki ludowej z różnych stron świata.
Artyści, którzy wezmą udział w wystawie tworzą gdzieś na pograniczu sztuki i dizajnu, to też pojawią się takie dziedziny jak malarstwo, kolaż, plakat, reklama etc. Różnorodność prac i technik odzwierciedla tutaj wielość kultur i tradycji. W każdej z nich można dostrzec jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, przybliżając współczesnemu odbiorcy, nieznane często tradycje innych kultur.


ORGANIZATORZY:PATRONAT:PROGRAM IMPREZY:

13 PAŹDZIERNIKA

OTWARCIE WYSTAWY GODZ.19.00 - GLOBALTICA Art Exhibition - 14 - 28 Października 2005
Sala Wystawowa Muzeum Miasta Gdyni,Centrum Gemini

14 PAŹDZIERNIKA godz.20
KLUB MUZYCZNY UCHO

MAHMOUD FADL & DELTA (Egipt / Nubia)
Mahmoud Fadl pochodzi z tradycyjnej nubijskiej rodziny. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako tancerz, jednak szybko odkrył w sobie talent do instrumentów perkusyjnych i jego kariera od tego momentu potoczyła się błyskawicznie - zaczął współprace z dwiema najważniejszymi postaciami we współczesnej muzyce nubijskiej: Ahmedem Adawia i z nieżyjącą już legendą: Ali'm Hassan'em Kuban'em. Największy sukces odniósł jednak Salamat - autorski projekt Fadl'a, który przybliżał słuchaczom zapomniane już rytmy i melodie Nubii. W Gdyni artysta zaprezentuje się ze swoim nowym projektem - Delta. Wraz z zespołem występują zwykle tancerki brzucha, które są bez wątpienia dodatkową atrakcją ich koncertu. Mahmoud Fadl ma na swoim koncie 9 płyt autorskich, a także współpracę z takimi artystami jak: Klezmatics, Maurice El-Medioni, Ferus Mustafov.

KWARTET JORGI (Polska)
Kwartet Jorgi to żyjąca legenda polskiej sceny folkowej. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich dwudziestu lat. Ich muzyka sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Muzyka Kwartetu to coś więcej niż tylko zwykłe dźwięki poukładane w pewnym porządku - to odzwierciedlenie duszy artystów. Ich muzyka pełna jest energii i radości, a czasem zadumy i nostalgii. Ta muzyka żyje i jest niezmiernie świeża pomimo swych przeszłościowych inspiracji. Kwartet Jorgi to jeden z prekursorów muzyki określanej obecnie mianem folk w Polsce (sami nazywali swoją twórczość muzyką zielonej fali). Już na wstępie swojej działalności (początek lat osiemdziesiątych) zdobyli ogromną popularność, której mogły pozazdrościć im niejedne gwiazdy muzyki pop. Dzięki temu mogli rozwijać swoją twórczość, zbierając doświadczenia podczas licznych podróży i nagrywając płyty, z których każda kolejna zaliczana była do kanonu polskiej muzyki folk.


15 PAŹDZIERNIKA godz.20
KLUB MUZYCZNY UCHO

YAT-KHA (Tuwa)
Tuwa to leżąca przy granicy z Mongolią syberyjska republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Na mapach światowej world music kraj ten pojawił się dzięki wspaniałym śpiewakom, wydobywającym ze swych gardeł dźwięki, których głębia, barwa, przenikliwość i pierwotna dzikość muszą zrobić wrażenie na każdym współczesnym słuchaczu, cywilizacyjnie odciętym od swej tradycyjnej kultury. Grupa Yat Kha została powołana do życia przez członka folkowej kapeli - Huun Huur Tu - Alberta Kuvezina w schyłkowych latach ZSRR. W 1994 roku zespół nagrał w Helsinkach debiutancką płytę "Yenisei Punk", która odbiła się wielkim echem wśród fanów muzyki etnicznej, łącząc tuwański folklor z dźwiękami elektrycznej gitary i charakteryzując się tak niesamowitą ekspresją, że na określenie stylu można było znaleźć tylko jeden termin ethno-punk. Obecnie Yat-Kha to uznana już na rynku world music marka. Mają na swoim koncie pięć krążków, a także wiele nagród - w tym prestiżową nagrodę BBC Radio 3.

DOBRANOTCH (Rosja / Mołdawia / Liban) Zespół pochodzi z Sankt Petersburga. Jest to wyjątkowa grupa muzyków - podróżników. Artyści inspirują się zarówno tradycyjną muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską jak i bałkańską, żydowską , a nie obcy jest im także folklor miejski. Dobranotch to pięciu doskonałych muzyków grających na takich instrumentach jak: skrzypce, cymbały, akordeon, tuba, baraban oraz darabuka, na której gra prawdziwy wirtuoz tego bębna - pochodzący z Libanu Ussama Shakhin. Koncerty grupy tryskają energią i pozytywną wibracją, która przechwytywana jest przez wszystkich słuchaczy. Dzięki temu nikt z uczestników koncertu nie potrafi ustać w miejscu, a sam koncert przeradza się w wielką "balangę".

bilety na koncerty w Uchu: 30 zł/jeden dzień/,karnet/na dwa dni/50 zł

SPRZEDAŻ BILETÓW:
Gdynia
Klub Muzyczny UCHO Ul.św.Piotra 2, tel.782-29-69
Kawiarnia CYGANERIA Ul.3-Maja 27
Gdańsk
EMPiK Megastore ul. Podwale Grodzkie 8 /przy dworcu PKP Gdańsk Gł./


wstęp na wystawę:

14.10 - 16.10 - wstęp wolny dla wszystkich, którzy zakupili bilety na koncerty w Uchu
do 28.10 w soboty - wstęp wolny dla wszystkich,
pozostałe dni - bilety normalne 2 zł, ulgowe 1 zł
Przeczytaj także