stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 24

niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
lip'25 18-20

piątek - niedziela

bilety 160 zł
Przez pięć ostatnich lat festiwal Globaltica wciąż ewoluował, obierał różne - często zgoła odmienne - kierunki. Jednak żadna z dotychczasowych zmian nie była tak wielką odskocznią, jaką jest program i charakter tegorocznej edycji gdyńskiego Festiwalu Kultur Świata.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


W tym roku na scenie Parku Kolibki wystąpią obok siebie artyści folkowi, rockowi, etniczni, a nawet zespół stoner metalowy. Tak wielka różnorodność jest połączona wspólną ideą - kultywowania korzeni i tradycji muzycznych. Każdy z zespołów, w swojej sferze stylistycznej, odwołuje się do protoplastów gatunku - folku rodem z San Francisco lat 60-tych, tradycyjnego śpiewu odległych regionów czy muzyki ulicznych buskerów.

Mimo, że tegoroczne występy w ramach festiwalu będą swoistą podróżą do źródeł, uczestniczącym grupą nie można zarzucić odtwórczości. Duch wieloletnich tradycji jest dla nich inspiracją i narzędziem do własnych poszukiwań, możliwością rozwoju przy jednoczesnej pielęgnacji najcenniejszych wartości artystycznych.

Odnowiona formuła festiwalu idealnie współgra z miejscem jego realizacji - parkiem Kolibki w Gdyni. Ta zielona enklawa w środku Trójmiasta idealnie koresponduje z zamysłem hołdowania korzeniom muzycznym i wartościom ekologicznym. Bliskość przyrody, Bałtyku, duże ognisko - dzięki tym elementom artyści i publiczność będą mogli poczuć więź z muzyką i naturą.

Globaltica 2009 nie odcina się od dotychczasowego dorobku, w swoich poszukiwaniach dociera jednak do kolejnego rejonu. Ten kameralny festiwal, po raz pierwszy będzie przedsięwzięciem tak spójnym i jasno określonym mimo różnorodności muzycznej.

PROGRAM

Piątek, 24 lipiec
15:00 Blisko Pola
16:00 Kyst
17:00 Jacek Kulesza Trio
18:00 Howlin' Rain
19:30 Bassekou Kouyate
21:00 Jason Webley
23:00 Big Sexy Noise (ft. Lydia Lunch)

Sobota, 25 lipiec
15:00 Marla Cinger
16:00 Transkapela
17:00 Iowa Super Soccer
18:00 Firewater
19:30 Mari Boine - koncert odwołany
21:00 Mariee Sioux
22:30 Murder By Death
00:00 Orange Goblin

Artyści

O festiwalu
Przez pięć ostatnich lat festiwal Globaltica wciąż ewoluował, obierał różne - często zgoła odmienne - kierunki. Jednak żadna z dotychczasowych zmian nie była tak wielką odskocznią, jaką jest program i charakter tegorocznej edycji gdyńskiego Festiwalu Kultur Świata.

Najważniejszą zmianą jest zupełnie nowy klucz doboru artystów, odstąpienie od szukania wspólnych gatunkowo mianowników i uwolnienie się spod etykiety World Music. W tym roku na scenie Parku Kolibki wystąpią obok siebie artyści folkowi, rockowi, etniczni, a nawet zespół stoner metalowy. Tak wielka różnorodność jest jednak połączona we wspólną ideę - kultywowanie korzeni i tradycji muzycznych. Każdy z zespołów, w swojej sferze stylistycznej, odwołuje się do protoplastów gatunku - folku rodem z San Francisco lat 60., tradycyjnego śpiewu odległych regionów czy muzyki ulicznych buskerów.

Mimo, że tegoroczne występy w ramach festiwalu będą swoistą podróżą do źródeł, uczestniczącym grupą nie można zarzucić odtwórczości. Duch wieloletnich tradycji jest dla nich inspiracją i narzędziem do własnych poszukiwań, możliwością rozwoju przy jednoczesnej pielęgnacji najcenniejszych wartości artystycznych.

Odnowiona formuła festiwalu idealnie pasuje do miejsca jego realizacji - parku Kolibki w Gdyni. Ta zielona enklawa w środku Trójmiasta idealnie współgra z zamysłem hołdowania korzeniom muzycznym. Bliskość przyrody, morza Bałtyckiego, duże ognisko - dzięki tym elementom zarówno artyści, jak i uczestnicy festiwalu, będą mogli doskonale nastroić się i zrelaksować.

Globaltica 2009 nie odcina się od dotychczasowego dorobku, w swoich poszukiwaniach dociera jednak do kolejnego rejonu. Ten kameralny festiwal, po raz pierwszy będzie przedsięwzięciem tak spójnym i jasno określonym, na czym nie ucierpi jednak charakterystyczna dla niego różnorodność muzyczna.

Artyści

Mari Boine - koncert odwołany z powodu choroby artystki
Mari Boine tworzy muzykę, która zaciera granice pomiędzy folklorem ludu Samów, muzyką świata, jazzem i rockiem. Wyrosła w tradycji śpiewu joik artystka jest postrzegana jako jedna z najwybitniejszych przedstawicieli world music. Mieszka na północy Norwegii, już w momencie swojego debiutu (album Jaskatvuoda manna wydany w 1985 roku) Mari stała się symbolem tożsamości Lapończyków. Jej postawa spotkała się oporem norweskiego establishmentu. Odmówiła występu na Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku, określając zaproszenie jako pokazowe działanie. "Nigdy nie widziałam celu swoich działań, jestem raczej zainteresowana ciągłym podróżowaniem i poszukiwaniem."

Murder By Death

Kwartet pochodzący z Bloomington w Indianie w Stanach Zjednoczonych. Z początku inspirowali się przede wszystkim indie rockiem i muzyką z pogranicza post punku, obecnie w ich brzmieniu przeważają naleciałości amerykańskiego folku. Najbardziej charakterystyczny dla Murder By Death jest głęboki wokal Adama Turli (porównywalny z Nickiem Cave'm czy Johnnym Cash'em) oraz wykorzystywanie wiolonczeli.

Orange Goblin

Żywa legenda stoner rocka czy też doom metalu. Czerpią całymi garściami z dorobku takich kapel jak Black Sabbath czy Budgie, ale jednocześnie wypracowali własny unikalny styl. Pozycja obowiązkowa dla fanów klasycznego rocka, powolnego metalu, ale także dla miłośników motocykli!

Bassekou Kouate
To prawdziwy mistrz i wirtuoz instrumentu ngoni, dawnej tradycyjnej lutni pochodzącej z Zachodniej Afryki. Ngoni jest ciągle nie odkrytym dziedzictwem Afryki, dawniej śpiewacy, bardowie wykonywali na niej ballady, jest starsza i bardziej ceniona od kory, której historia zaczyna się na kilkaset lat wstecz, początki ngoni datuje się na wiek XIII. Nowy debiutancki solowy album Bassekou, "Segu Blue" nagrany w Europie w 2007 roku, przyczynił się do wielu sukcesów tego artysty, otrzymał za niego aż trzy nagrody BBC Radio roku 2008 w kategorii Word Music za: najlepszy album roku, dla najlepszego twórcy, oraz nominacje dla najlepszej debiutanckiej płyty.
Wcześniej artysta przez lata współpracował z wieloma muzykami z rodzinnego Mali, jak również był znaczącym współtwórcom albumu Ali Farka Toure "Savane". Grał z Symmetric trio Toumani Diabate (kora) oraz Keletigui Diabate (balafon), był członkiem zespołu Taj Maral's i Toumani Diabate "Kulanjan" oraz miał znaczący udział w tworzeniu nowego albumu Yossou N'Dour.

Jason Webley
Wyjątkowy muzyk i performer z Seattle. Drogę muzyczną rozpoczynał jako uliczny busker przygrywając sobie na akordeonie. Zanim wydał pierwszy album podróżował po świecie grając na ulicach wielu miast, w tym min. w Krakowie. Na Globaltice jego występ wzbogaci rosyjski zespół.

Howlin' Rain
Kalifornijski zespół utworzony przez Ethana Millera, znanego dotąd z Comets On Fire. Mimo nieprzeciętnych umiejętności muzycy Howlin' Rain stawiają na minimalizm i prostotę grania, co przy trzech gitarzystach w zespole nie jest łatwe. Występowali w Europie wiele razy, jednak do Polski zawitają po raz pierwszy.

Lidia Lunch
Lydia Lunch, obwołana przez Boston Phoenix jedną z 10 najbardziej wpływowych artystek lat 90. Muzyczna kariera Lunch rozpoczęła się w 1976, wraz z założeniem zespołu Teenage Jesus and the Jerks. Poprzez muzykę, książki, słowo mówione, filmy, poezję czy fotografie Lydia wpisała się w panteon najważniejszych artystów tej ery. Podczas gdy wielu twórców jej pokolenia wpadło w sidła komercji, ona wciąż podąża jasno wytyczoną ścieżką w wyjątkowy sposób przedstawiając samą siebie.

Firewater
Kolektyw muzyczny powstały w... piwnicy na Brooklynie w 1997 roku. Ex-lider rockowego Cop Shoot Cop, Tod A, postanowił zastąpić kontrakt z dużą wytwórnią graniem w punkowo-folkowo-klezmerskiej kapeli. Jego główną inspiracją było pudło starych kaset kupionych na targu z rosyjskimi gadżetami. Firewater to połączenie komizmu i dramatyzmu tych nagrań z pierwszą miłością lidera grupy - punk rockiem.

Transkapela
Spotkanie czterech różnych osobowości, odmiennych doświadczeń, dróg życiowych i artystycznych w jednej fascynacji. Źródłem inspiracji Transkapeli jest kształtowana przez rozmaite grupy etniczne kultura muzyczna obszaru Karpat. Ich twórczość jest wynikiem fascynacji wiejską muzyką tego 'kulturowego tygla', a szczególnie muzyką karpackich klezmerów. Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie. Wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych.

Mariee Sioux
Jej ojciec miał Polskich oraz Węgierskich przodków, matka Hiszpańskich, Meksykańskich oraz pochodzących z wędrownego plemienia Pajutów.
Pierwsze wiersze Mariee pisała już jako dziecko, jednak dopiero w wieku 17 lat zaczęła zajmować się muzyką.

"Faces in the Rocks" poza charakterystycznym delikatnym brzmieniem gitary akustycznej zawiera nowe elementy w twórczości Sioux - flet rodowitych Indian (zagrała na nim nominowana do nagrody Grammy potomkini plemienia Cree, Gentle Thunder) oraz mandolinę (nagraną przez Gary'ego Sobonyę, ojca Mariee). W warstwie tekstowej materiał okazał się być bardzo bliski autochtonicznej ludności Ameryki, nie dotyczy on jej problemów społecznych, ale ujmuje ich postrzeganie natury i przyrody.

Przez ostatnie dwa lata Mariee przede wszystkim koncertowała na całym globie. Współpracowała z wieloma artystkami, min. ze znakomitą harfistką Joanną Newsom i żywą legendą folku Joni Mitchell.
W Polsce, kraju jej przodów, wystąpi po raz pierwszy. Na scenie będzie ją wspierać grająca na dzwonkach Ashley Taylor z zespołu Dearest.

Iowa Super Soccer
Historia zespołu zaczyna się wraz z lipcem 2004r. Powstają pierwsze piosenki, w których wyraźnie słychać inspiracje amerykańską muzyką niezależną. Gdy zespół utworzył komplet utworów, na świat została wydana pierwsza EPka, na której znalazły się utwory takie jak 'Letter to nowhere', 'Strange planet', 'Wild world' oraz 'Morning'. W tym samym roku - 2006, zespół wydał własnym sumptem drugą EPkę zatytułowaną, 'Teenage dreams so hard to beat' zawierającą kolejne 4 utwory.

Debiutancka płyta 'Lullabies to keep your eyes closed' wydana przez Gusstaff Records, była zwieńczeniem dotychczasowej działalności zespołu. Przez wielu okrzyknięta jedną z najlepszych polskich płyt 2008r. Utwory takie jak 'River', czy 'Cold' mogliśmy usłyszeć na antenie polskich rozgłośni. Zespół koncertował wraz z takimi wykonawcami jak Myslovitz, Lonely Drifter Karen (Austria/Hiszpania), Troy von Balthazar (USA), Rykardą Parasol (USA), Barbarą Morgenstern (Niemcy). Zespół brał udział także w festiwalu Feel On Fest, Ars Cameralis, a także pierwszej edycji Off - festiwalu w 2006r. Iowa Super Soccer zagościła również w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, gdzie koncertu na żywo można było posłuchać na antenie radia Trójka. Zespół obecnie pracuje nad drugą płytą, która ukaże się prawdopodobnie na jesień 2009r.

Jacek Kulesza Trio
Gitarzysta, wokalista, autor tekstów. Przez lata, jako gitarzysta i współautor muzyki, wraz z Grzegorzem "Guzikiem" Guzińskim, stanowił o brzmieniu wybrzeżowej formacji Homosapiens. Po rozpadzie Homosapiens, został członkiem zespołu Romana Puchowskiego Von Zeit. Koncertował też min. z solową formacją Jacka Lachowicza.

Od 2003 roku prowadzi awangardowy projekt muzyczny Jacek Kulesza Trio Waliza i Tamburyn. W JAKTrio oprócz akustycznej gitary, Kulesza wykorzystuje swoiste brzmienie walizki podróżnej i tamburyna, jak również przetworzonych efektów wokalnych. Jest autorem całości muzyki i tekstów, a także gra na wszystkich instrumentach. Pod sztandarem JAKTrio przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu.

Blisko Pola
Wyspy, morza i oceany, fale, przypływy i odpływy, księżyc w pełni, zorza polarna oraz metafizyczne i melancholijne, pełne tęsknoty motywy muzyczno-liryczne będą źródłem wyrazu dla narratorów tej niekończącej się elektro-akustycznej opowieści.

Surf ambient orchestra:
vocals: Mette Breddam (Oslo)/Miroslav (z Pola)
el. guitars: Hooper Sam (London)/Piotr Kwietniewski
kontrabas: Koloor (Lublin)/altówka: Ewax (Wrocław)
drums: Gwadera Piotr/whnt (klc/skc)
electronics: Robo/Aleph01 (India/Copenhagen)

Kyst

Zespół założony w Halden, małym mieście w Norwegii. Początkowo tworzyły go 3 osoby (Tobiasz Biliński - polski multiinstrumentalista, Jens Kaupang - Norweg oraz Pavel Dahle - Rosjanin). Z powodu nieporozumień dotyczących kierunku i stylu zespołu, szybko przekształcił się on w projekt solowy. W chwili obecnej zespół tworzą: Tobiasz Biliński (gitara, pianino, wokal), Adam Byczkowski (gitara, wokal), Marcin Turzyński (bas) i Jacek Rezner (perkusja). Twórczość Kyst to dźwięki inspirowane zimnym skandynawskim brzmieniem, minimalistyczne, często akurtyczne. Ale w ich twórczości można usłyszeć również wiele innych wpływów. Zespół nagrywa właśnie swoją debiutancką płytę.

Marla Cinger
Projekt muzyczny powstały w 2008 roku, w którego skład wchodzą: Joanna Kucharska (bas, wokal), Karol Partyka (elektronika), Adam Olesiejuk (gitara, wokal). Zespół porusza się w klimatach muzyki elektroakustycznej i popu.


Informacja o biletach

Ceny biletów na Globaltica World Culture Festival:
Jeden dzień 40 zł / karnet na dwa dni 60 zł
od 17 lipca
Każdy dzień 50 zł / karnet 80 zł

Przeczytaj także