stat
PATRONAT

Globaltica

 • piątek - niedziela, 19 - 21 lipca 2024
 • Lokalizacja
 • Bilety
  180
  Kup bilet
  Informacje o biletach  »

Globaltica ogłasza pierwszych artystów tegorocznej edycji!

Na Kolibkach zagrają Buzz' Ayaz, Wowakin, Pixvae i Gabba. Każdy z tych artystów prezentuje inne podejście do tradycji i jednocześnie świetnie odnajduje się we współczesnym świecie.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Buzz' Ayaz to nowy zespół cypryjskiego, wiecznie poszukującego muzyka Antonisa Antoniou. Antonis gościł już na Globaltice 2016 z Monsieur Doumani. W Buzz' Ayaz sięga po muzykę Turków Cypryjskich, zespół jest głosem na rzecz zjednoczenia ostatniej podzielonej europejskiej stolicy. Ostre riffy klarnetu basowego, syntezatorowe plamy i charakterystyczne dźwięki tzoury (lutni spokrewnionej z buzuki) nadają muzyce zespołu niepowtarzalnego, wschodniośródziemnomorskiego, psychodelicznego charakteru. Ich muzyka lokuje się między anatolijskim rockiem, grecką tawerną, arabską muzyką psychodeliczną a legendarnym zespołem Morphine.

Pixvae brawurowo łączą afrokolumbijską tradycję currulao z wybrzeża Pacyfiku z noise jazzem prosto z niezależnej sceny Lyonu. Zespół ewoluuje poprzez poszukiwanie równowagi między tymi dwoma skrajnościami. Francuzi czasem dostosowują się do kolumbijskiego metrum, Kolumbijczycy dają pohałasować na swoim podwórku. Wynik tej polityki ustępstw, kontrolowanej eklektycznej symbiozy jest co najmniej spektakularny.

Gabba, co w języku Sámi oznacza "renifera pokrytego kością słoniową", to zespół, który płynnie łączy tradycyjny joik z wpływami norweskiego folku, muzyki amerykańskiej i innych tradycji muzycznych. Ich twórczość jest odzwierciedleniem stylu życia Sámów, a każda piosenka przenosi słuchacza w rozległe krajobrazy regionu Arktyki.

Muzyka WoWaKin dotarła ostatnio do szerszej grupy odbiorców za sprawą ścieżki dźwiękowej do kultowego już w pewnych kręgach serialu Netflixa - 1670. Zespół tworzy w nurcie muzyki korzeni, na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski - Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia. Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. Stąd pojawiające się w wielu utworach zaskakujące instrumenty - kalimba i banjolele. W repertuarze mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  180 zł
Karnet - 180

Przeczytaj także

lip 3-6

środa - sobota

bilety 495 - 1099 zł
Kup bilet
sie 2

piątek, g. 19:00

bilety 59 zł
Kup bilet