stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ma przyjemność zaprosić na 10. FESTIWAL FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH Gdańsk, 7-8 X 2015 Minuta - zdążysz?

lis 29

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Festiwal Filmów Jednominutowych już od dziewięciu lat zaprasza młodych filmowców - zarówno profesjonalistów, jak i amatorów - do udziału w konkursie na krótki film. Zamknięcie wizji artystycznej w jednej minucie to nie lada wyzwanie, wymagające niezwykłej dyscypliny i kreatywności. Cechy te charakteryzują grupę filmowców, których prace zaprezentujemy podczas festiwalu. W tym roku wzbogaciliśmy nasze wydarzenie o wystąpienia znakomitych ludzi kina, jurorów tegorocznego konkursu na film jednominutowy, którzy zaprezentują wielostronne spojrzenie na fenomen filmu.

Zapraszamy!

Lawrence Ugwu
Bartosz Filip
Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku
Kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych

Patroni i Mecenasi Festiwalu Filmów Jednominutowych:
Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz

PROGRAM

7 października
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku (Korzenna 33/35)

Spotkania z jurorami:
16:00 Kaja Klimek - video-esej jako forma krytyki filmowej
18:00 Mirosław Przylipiak - o wczesnych filmach jednominutowych (i nie tylko)
20:00 Borys Lankosz - o reżyserii filmowej

8 października

Centrum św. Jana w Gdańsku (Świętojańska 50)

19:00 Gala finałowa

prowadzenie: Małgorzata Tremiszewska
oprawa muzyczna: Hatti Vatti

W programie gali: oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, projekcja 42 najlepszych filmów jednominutowych (45 min) oraz mini-koncert Hatti Vatti

Afterparty, godz. 21.00
Miejsce: Pub Loft - Klub Festiwalowy, ul. Młyńska 15




Biogramy:
Kaja Klimek - rocznik 1984, pochodzi z Tarnowskich Gór na Śląsku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich (kiedyś dla Filmu, Dwutygodnika, Filmwebu, HIRO i innych) i nieustannie o nich dyskutuje - również z dzieciakami w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (nagrodzony ostatnio przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program telewizyjny o tematyce filmowej). Niedawno na YouTube uruchomiła Hashtag Warsztat - vloga poświęconego popkulturze i filmom. Lubi komiksy, plastikową biżuterię i... Nicolasa Cage'a, forever.

Mirosław Przylipiak - (ur. 1955), historyk i teoretyk filmu, tłumacz, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej tegoż uniwersytetu. Stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda (1998-1999) oraz Fundacji Rockefellera (2002). Autor książek: Kino stylu zerowego. Z zagadnień estetyki filmu fabularnego (1994), Kino najnowsze (1999, wraz z Jerzym Szyłakiem, Poetyka kina dokumentalnego (2000; Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku), Kino bezpośrednie 1960-1963 (t. I, 2008), Kino bezpośrednie 1963-1970. Czas autorów (t. II, 2014) oraz Kino bezpośrednie 1963-1970. Między obserwacją a ideologią (t. III, 2014). Jest też autorem stu kilkudziesięciu studiów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikowania audiowizualnego, a ponadto kilkuset recenzji filmowych. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek, przede wszystkim z dziedziny filmu, psychologii i kultury audiowizualnej. Wśród nich znalazły się takie pozycje jak: Dustin Hoffman Ronalda Bergana (1992), Filozofia horroru albo Paradoksy uczuć Noëla Carrolla (2004) i Filozofia sztuki masowej tegoż autora (2011).

Borys Lankosz - (ur. 1973), reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Swoją karierę rozpoczął jako dokumentalista, tworząc takie obrazy jak: Rozwój (2001) czy Radegast (2008). Za swój sensacyjny debiut reżyserski Rewers zdobył Złote Lwy dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2009 roku oraz kilkadziesiąt innych nagród. Film ten był polskim kandydatem do Oscara. Następnie spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych, adaptując do produkcji książkę Nancy Maro "New World Monkeys". Po powrocie do Polski wyreżyserował film Ziarno prawdy, będący adaptacją bestsellerowej powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Obecnie przygotowuje produkcję filmu na podstawie nagrodzonej nagrodą literacką NIKE książki Joanny Bator Ciemno, prawie noc. W dalszych planach ma stworzenie filmu na podstawie biografii Wojciecha Jaruzelskiego oraz produkcję filmowej adaptacji Gniewu Zygmunta Miłoszewskiego. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Hatti Vatti - wszechstronny producent ceniony nie tylko za wydany w 2014 roku album Worship Nothing, który przez krytyków uznawany jest za najlepszą polską płytę elektroniczną roku 2014, ale również za wysoko notowany mini-album Algebra. Jego przeszłość muzyczna to bogata dyskografia winylowa z powodzeniem funkcjonująca na rynku europejskim, czy trasy koncertowe po całej Europie i Japonii. W 2014 ukazał się album HV/NOON, będący efektem wspólnej, rocznej pracy Hatti Vatti oraz NOON'a.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

Dodatkowe informacje na: www.jednominutowki.pl