stat
Impreza już się odbyła

XIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena: Beethoven i Młodzi Wirtuozi Opinie (2)

lis 7

czwartek, g. 19:00 - 22:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 37-48 zł
Kup bilet

12 - 17 listopada 2024, g. 18:00

Wstęp wolny
Sala Kameralna na Ołowiance

BEETHOVEN I MŁODZI WIRTUOZI

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Agata Szymczewska - skrzypce, laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego 2006
Marian Sobula - fortepian


LUDWIG van BEETHOVEN - Sonaty F-dur "Wiosenna" op. 23
KAROL SZYMANOWSKI - Nokturn i tarantella op. 28
ERNEST CHAUSONN - Poème op.25
CAMILLE SAINT-SAENS - Sonata d-moll op. 75

Agata Szymczewska
Urodziła się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od roku 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna. W październiku 2006 roku została laureatką I nagrody i Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też zwyciężczynią Lotos Gdańsk Classic Prize (2005) oraz laureatką Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary, Kanada (2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Yampolskiego w Moskwie, Rosja (2006).
Koncertowała w wielu krajach Europy, m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu.

Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR-em, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną PR "Amadeus" oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Sauliusa Sondeckis, Moshe Atzmona, Jaceka Kasprzyka, Jana Krenza.

W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od wielu lat uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem wybitnych artystów jak np. Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann.

W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz "Fryderyk" w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. W lutym 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem i innymi artystami wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w rocznicę stulecia urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon.
Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.
Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Maran Sobula
Urodził się we Wrocławiu. Rodzinne tradycje muzyczne sprawiły, iż rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat, kontynuując ją przez 12 lat pod kierunkiem profesor Janiny Butor. Już w młodzieńczych latach osiągał sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Artysta ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula. Studiował również w Niemczech, w Hochschule fur Musik Karlsruhe, u profesor Sontraud Speidel.

W czerwcu 2008 roku ukończył z najwyższą notą studia podyplomowe w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, pod kierunkiem wybitnego pedagoga i pianisty, profesora Sergio Perticaroliego. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie w Krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2007 roku podjął pracę dydaktyczno-naukową na macierzystej uczelni w Krakowie. Marian Sobula jest postrzegany jako jeden z najbardziej obiecujących pianistów młodej generacji. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można najwyższe nagrody na "Yamaha Music Foundation of Europe" w Bydgoszczy (2005), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Valladolid (Hiszpania, 2005) i "47 Nagrodzie Miasta Treviso" (Włochy, 2004). Ostatnim wyróżnieniem było zdobycie Nagrody Specjalnej "Najciekawszej Osobowości Konkursu" Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Dr. Luis Sigall" w Vina Del Mar w Chile w 2007 r.

Marian Sobula propaguje Polskę i jej kulturę w wielu zakątkach świata. Wielokrotnie odwiedzał Japonię, Australię, USA, Amerykę Południową oraz Bliski Wschód, a jego występy spotykały się z ogromnym entuzjazmem wśród publiczności, jak również wśród polskich i zagranicznych krytyków muzycznych, niejednokrotnie kończąc się owacjami na stojąco oraz licznymi bisami.
Artysta współpracuje z wybitnymi dyrygentami, koncertując w najbardziej prestiżowych salach Europy i Świata, m.in: Am Gasteig w Monachium, Beethovenhalle w Bonn, Auditorium Parco Della Musica w Rzymie, Salle Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Concert Hall Center w Minneapolis, Seymour Theater Center w Sydney, Teatro Teresa Carreno w Caracas, Denki Bunka-Kaikan w Nagoja, Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 2007 roku Marian Sobula wiele uwagi poświęcił muzyce Karola Szymanowskiego, której źródła interpretacji wywodzi ze szkoły prof. Andrzeja Pikula (muzycznego spadkobiercy prof. Tadeusza Żmudzińskiego - jednego z największych propagatorów muzyki Karola Szymanowskiego), porównując standardy wykonawcze w pedagogice prof. Sergio Perticaroliego oraz prof. Arie Vardiego. Pianista wykonał szereg recitali w ramach Roku Karola Szymanowskiego począwszy od Krakowa, Paryża, Rzymu, poprzez Uniwersytet w La Serena w Chile, Mannes College w Nowym Jorku, skończywszy na tak orientalnych miejscach jak Bejrut czy Amman.

W 2008 roku Marian Sobula wystąpił z recitalami w polskich filharmoniach oraz serią koncertów w Europie (dla William Walton Foundation we Włoszech, Garcia Fajer Foundation w Hiszpanii, w recitalu z muzyką polską po ceremonii otwarcia na EXPO 2008 w Saragossie). Pod koniec roku odbyły się jego debiuty z Orquesta Sinfonica de Chile oraz Orquesta Sinfonica de la Juventud Venezolana de Simon Bolivar.
Najbliższe plany koncertowe Artysty obejmują: występ na XIII Wielkanocnym Festiwalu im. L. van Beethovena, kolejne zaproszenia do Ameryki Południowej, występy na Bliskim Wschodzie, recitale w Europie (m.in. we Włoszech, Portugalii, Czechach i Wielkiej Brytanii) oraz debiut w Kuala Lumpur. W 2009 roku wystąpi również z cyklem koncertów kameralnych wspólnie ze skrzypaczką Agatą Szymczewską.
Marian Sobula jest reprezentowany przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Bilety w cenie:

25 zł/normalny
15 zł/ulgowy
10 zł/wejściówka - Uczniowie szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych, pedagodzy tych instytucji, pracownicy PFB