stat
Impreza już się odbyła

Zapobiegania patologiom społecznym II

paź 8-10

wtorek - czwartek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego odbyła się 18 października w Gdańsku już druga edycja szkoleń z cyklu Zapobiegania patologiom społecznym. Tworzenie profilaktycznych programów dla dzieci i młodzieży, Narkotyki i doping chemiczny, Zagrożenia płynące z faktu używania substancji psychoaktywnych - te i inne tematy były poruszane podczas spotkań zorganizowanych przez Gdańską Fundację Dobroczynności.

Zajęcia, które odbywały się w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego prowadzili doświadczeni specjaliści z dziedziny profilaktyki i uzależnień. W trakcie ich wystąpień zaprezentowane zostały rozwiązania oraz schematy poszczególnych problemów.

Na początku licznie zgromadzeni uczestnicy szkoleń mogli zapoznać się z problematyką uzależnień od środków odurzających. Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii zaprezentował ekspert w tej dziedzinie Jacek Sękiewicz, dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień w Smażynie.

Następnie, kontynuując wątek twórcy programu przeciwdziałania narkomanii, z prelekcją pt. „Gdański Program Przeciwdziałania Narkomanii w latach 2001-2006” wystąpił inspektor Wydziału Spraw Społecznych Dorota Stępień. Jako wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Gdańsku doskonale obeznana w realiach tworzenia i koordynowania działań programów profilaktycznych zaprezentowała uczestnikom sposoby walki z uzależnieniami od środków odurzających lub psychoaktywnych.

„Kompleksowa wiedza na ten temat jest bardzo wskazana dla osób spotykających się z tym problemem” – powiedziała platformie medialnej PMedia.pl uczestnicząca po raz pierwszy w takim szkoleniu Wanda Chomacka, która zajmuje się profilaktyką rozwiązywania problemów alkoholowych i przygotowywaniem programu przeciwdziałaniu narkomanii w Redzie.

„Nie można powiedzieć, że jakiś rejon w Polsce czy specyficzna grupa nie ma jakiegoś problemu. To byłoby przekłamanie. Cały wachlarz problemów można znaleźć w szkole. Tylko zależy jakie jest nasilenie i do jakiej grupy społecznej się trafia” – konkluduje nauczycielka gimnazjum w Redzie. „Każdy z nas spotkał się z większym lub mniejszym problemem” – wtórują jej inni pedagodzy, którzy przyjechali do Gdańska na drugie szkolenie.

Na kolejnym spotkaniu psycholog Tomasz Kwiatkowski przybliżał uczestnikom październikowych szkoleń problem uzależnienia od narkotyków występujący konkretnie wśród młodzieży. Wieloletni pracownik gdańskiego Monaru a obecnie terapeuta Poradni Uzależnień w Sopocie zwracał uwagę na przyczyny sięgania po narkotyki oraz metody postępowania i leczenia.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład pt. „Doping - dobro czy zło?” pracownika dydaktycznego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku dr Artura Ziółkowskiego. Osoby uczestniczące w szkoleniach zapoznali się z zagrożeniami związanymi ze stosowaniem farmakologicznych środków dopingujących oraz jakie patogenne skutki uboczne one wywołują.

Psycholog z gdańskiej uczelni przedstawił także jakie argumenty wysuwane są przez zwolenników oraz przeciwników dopingu w sporcie oraz ocena moralności we współczesnym sporcie. Temat był niezwykle ciekawy dla pedagogów pracujących z młodzieżą.

„Przyjechałem na to spotkanie w celu poszerzenia swojej wiedzy” – mówi terapeuta ze Starogardu Gdańskiego Andrzej Makowski. „Bardzo interesująca była zwłaszcza tematyka związana ze sterydami anabolicznymi. Na naszym terenie jest to problem narastający – wynika z naszych badań. Używanie tych środków jest na wysokim poziomie i niesie to za sobą mnóstwo zagrożeń dla zdrowia i życia tych osób. W związku z tym celu prowadzimy zajęcia w szkołach” – opowiada dyrektor centrum leczenia uzależnień.

O wzbudzenie motywacji do samorealizacji wśród młodzieży zagrożonej uzależnieniami mówił z kolei Kierownik Młodzieżowej Placówki Wychowawczej „Caritas” Archidiecezji Gdańskiej Marcin Bednarz. „Naszym zadaniem jest praca z młodzieżą poprzez wzbudzanie u nich motywacji do nauki i do pracy. W każdym człowieku drzemie duży potencjał. Wspólnie staramy się, by go odnaleźć, aby temu młodemu człowiekowi pokazać, że można żyć normalnie bez używek przy tym osiągając sukcesy” – podkreśla Bednarz.

Październikowe spotkanie cieszyło się większą frekwencją niż ostatnie, które miało miejsce także w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. „Tym razem przybyło więcej pedagogów szkolnych” – powiedział platformie medialnej PMedia.pl koordynator projektu Andrzej Kowalczys z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności.

Projekt „Zapobieganie patologiom społecznym” organizowany przez Gdańską Fundacje Dobroczynności we współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego skierowany jest przede wszystkim do przewodniczących, pełnomocników, koordynatorów miejskich i gminnych komisji i ośrodków pomocy społecznej.

Nad jesiennym cyklem spotkań pt. „Zapobiegania patologiom społecznym” patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, medialnie przedsięwzięciu patronuje platforma PMedia.pl. Wszelkie pytania oraz zgłoszenia na ostatnie szkolenie, które odbędzie się 29 listopada w Gdańsku należy kierować do Sylwii Kohnke z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności mieszczącej się przy ul. Arkońskiej 11 w Gdańsku, tel. (058) 520-42-61, fax.(058) 520-42-62, tel. 602-185-020, e-mail: gdanskafundacja@wp.pl.

Organizatorzy pragną podziękować za okazaną pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia firmie AutoComfort oraz operatorowi telefonii komórkowej Orange spółce PTK Centertel w Gdańsku.

/PMEDIA/