Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Temat dostępny też na forum: Rodzina i dziecko
Czesc wszystkim! Wielkrotnie czytalam Wasze wypowiedzi dotyczace nietolerancji laktozy u Waszych dzieciaczków,. Bardzo mi one pomogly i dllatego wlasnie postanowilam napisac o perypetiach mojej corci. Karmię ja mlekiem modyfikowanym od 3 tyg zycia-najpier byl to polecany w szpitalu ( dokarmiano nim noworodki) Bebilon Pepti, ktory nasz pediatra zmienil na Enfamil O lac, uznajac, ze dziecko ma wzdety brzuszek wiec to musi byc nietolerancja laktozy. Po wprowadzeniu tego mleka przezylam horror, poniewaz corcia miala potworne zaparcia. Okazalo się, ze wiele mam na roznch forach rowniez pisalo o takch doswiadczeniach wiec tym razem na wlasną rękę zmienilam corci mleko na Bebilon Komfort, zaparcia minęly, ale problem wzdęć i bolu brzuszka nie mijal. Kolejna wizyta u pediatry-tym razem innego- poskutkowala zleceniem mi wykonania badania kalu corci pod katem cial redukujacych. Wynik ujawnil nietolerancję laktozy wiec kolejna wizyta u pediatry. Ten zapisal dziecku Bebilon Pepti, ktory dziecko faktycznie na poczatku tolerowalo. Zrealizowalam receptę na 3 pszki mleka, nakarmilam dziecko, a chwilę pozniej-o zgrozo-doczytalam się, że Pepti zawiera więcej laktozy niz Komfort!!! Brzuszek mojej corci tego dnia rowniez to pokazal. Trzeba bylo interwenjowac w tej sprawie u pediatry, ktory byl zaskoczony moim odkryciem (!). Zapadla decyzja o zmianie mleka na Nutramigen 1 LGG. Czytalam sporo o tym, ze dzieciom on nie smakuje, ale okazalo się, ze moja corcia wypila go ze smakiem. Teraz czekam na efekty, bo za nami dopiero pierwsze karmienie. Pozdrawiam, zyczac naszym pociechom zdrowych brzuszków!
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Nutramigen jest obrzydliwy, ale jeśli wprowadzony jest u bardzo małego dziecka, to bez problemu ono go wypija. Trudniej wprowadzić tego typu mleko większemu dziecku, które poznało już inne smaki.
Też stosowałam u dzieci właśnie Nutramigen i Bebilon Pepti (mniej obrzydliwy) ;)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

moja córeczka też miała nietolerancję.
Zamiast odstawiać ją od piersi, zaczęłam podawać krople Delicol do każdego karmienia - to enzym laktazy, którego dziecko ma niedobór. Koszt porównywalny z przestawieniem malucha na mleko modyfikowane, a dla mnie było to wygodniejsze niż szykowanie mleka na spacerach.
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Niestety nie wszystkim dzieciom Delicol pomaga, mojej córeczce nie pomógł :(
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja moja pierwszą też na nutramigenie wychowałam miałam mniejszy problem bo lekarka na pierwszej wizycie domowej jeszcze powiedziała nietolerancja po skórze nawet ja się do tego smaku przyzwyczaiłam smak herbatki odchudzającej :-)
popieram tę opinię 2 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Mamy juz za soba 5 puszek Nutramigenu , faktycznie corcia jest duzo spokojniejsza, pieknie zasypia wieczorem, miewa 6-7 godz przerwy w jedzeniu (ma 2 miesiace i tydzień) ale niestety ponizej buzki, pod uszkiem ma cos w rodzaju pokrzywki. Jestem pewna, ze jest swedzaca, poniewaz corcia czesto ociera twarz raczkami, wbija w buzke paznokcie. Zaczynam się bac, ze mamy jeszcze atopowe zapalenie skory. Teraz szukam dobrego lekarza, ktory nam pomoze... Macie kogos takiego?

Ps Dziecko niestety nadal obficie ulewa, bywa, ze po godz od wypicia mleka. Recę opadają...
Ps nr 2 U nas delicol lekko lagodzil objawy, w 100 % jednak nie pomogl.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

U nas syn aktalnie 3 latka tez bardzo bardzo ulewal i miał problemy ze wzdeciami, kupy bardzo śmierdzące, a ulewal nawet
po3 czy 4 godzinach od jedznia, ręce opadaly. Po ogromie wizyt u pedriatrow i alergologow którzy nic nie pomogli sama postanowiłam udac sie do specjalisty gastroenterologa ktory wreszcie nam pomogl (prywatnie) kazał zrobic badania usg brzuszka, kalprotektyne i krew utajona. Okazalo sie ze syn ma zwężenie odzwiernika dolnego (mięsień ktory pozwala przeplywac pokormowi do jelit) 90 %przypadkow jest to leczone operacyjnie, u nas pomogly leki ktore nam doktor przepisal, odwziernik sie poluzowal, ulewanie sie skonczylo. Pozostal problem wzdec i kup... kalprotektyna wyszla bardzo zle norma jest do 50 a maly mial 1440!!! Krew utajona tez kiepsko, maly mial krew w stolcu tylko taka nie widoczną golym okiem, kupki nie byly zywo krwiste.
Kalprotektyna sprawdza stan jelit u dzieci. Wyszlo ze syn ma nietorencjie białka mleka, do tej pory jest na mleku neocate. Oczywiscie po diegnozie ścisła dieta, nawet nie molg jesc wolowiny i cielęciny czy rosołu w ktorym byl gotowany z dodatkiem wolowiny bo w miesie tez sa białka te co w mleku... problemy brzuszkowe powoli sie wyciszaly. Diadnoza byla postawiona jak mial mniej niz 8 miesiecy, teraz ma ponad 3 lata, kalprotektyna spadla do 13 wiec powoli wprowadzamy ptodukty mleczne pod kontrolą doktora.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja moją córcie karmiłam piersią. Miała potworne kolki i okazało się właśnie że to nietolerancja laktozy. W aptece pani farmaceutka poleciła mi Kolaktaze. Dolegliwości ustąpily. Bez niej musiałabym odstawić córeczkę od piersi, a bardzo nie chciałam tego robić :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

A u nas po miesiącu podawania Nutramigenu okazało się, ze i on potrafi uczulać- na buzce corci pojawily się zmiany swiadczace o AZS. Po konsultacji z gastrologiem dziecięcym -dr Markiem- musielismy przejsc na mleko Neocate. Ono zadzialalo! Teraz-pod opieką doktora K. Marka rozszerzamy diętę, a w pazdzierniku przeprowadzimy prowokację mlekiem Bebilon Pepti 2. Mam nadzieję, ze corcia do tej pory wyrosnie z alergii...

Ps Jesli macie niespokojne dziecko, takie, ktore nie moze spac, ma zmiany skorne, wzdety brzuszek- nie czekajcie, to pewnie alergia pokarmowa. Dzis mam dziecko pogodne, spokojne i -co najwazniejsze- nie cierpi!
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

polecam nan expert bezlaktozowy. enfamil niestety ma sporo zelaza i powoduje okropne zparcia
popieram tę opinię 1 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Tego pierwszego mleka nie znam, natomiast Emfamil O lac przetestowalysmy i zgadzam się, ze powoduje koszmarne zaparcia.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Mój szkrab wymiotuje zarówno nutramigen jak i neocate a ma nietolerancje laktozy. Bebilon pepti zostaje w brzuszku ale znowu kupa ze śluzem. Nawet dr Marek załamuje ręce.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Podawałam Kolaktaze. Nietolerancja laktozy to był koszmar. Kolki i do tego pieniste kupki :/ Ale po tych kropelkach wszystko działa jak należy :)
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja zaluje ze posluchalam pediatre i odstawilam synka od piersi, meczylismy sie z roznymi mieszankami, po jednej byly kolki, po drugiej zaparcia, zawsze cos, w koncu stanelo na mleku Nan expert, po czym okazalo sie, ze nietolerancja laktozy byla spowodowana niedojrzalym ukladem do trawienia enzymu, po 4-5 miesiacu wszystko bylo ok, moja kolezanka miala taka sama sytuacje ale trafila do innego pediatry, ktory wlasnie zalecil jej kolaktaze, karmila piersia i podawala kropelki i nie przechodzila juz przez to co my z testowaniem mieszanek
popieram tę opinię 3 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

o nan expert powiedziala nam znajoma- jej córa miala rota i w jego trakcie zalecili mleko bez lktozy - na Polankach. nie jest popularne, reklamowane ani refundowane i nie zawsze jest dostepne w dobrej cenie, ale jest kilka aptek internetowych, z tania wysylka. enfamil jest drogi i jezszcze nie widzialam takiego placzu po mleku.

u niektorych nietolerancja utrzymuje sie kilka miesiecy ale u niektórych kilka lat. kazdy samdecyduje jak i czym karmi, lekarz tez czlowiek moze sie mylic wiec warto robic badania co jakis czas,.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja strasznie przeżyłam odstawienie od piersi ale u nas nie pomagała kolaktaza ani 2x dziennie nan expert, maluch strasznie się męczył. Za to teraz jest Kongo z dopasowaniem mleka :-(
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

cześć dziewczyny mam do was pytanie jakie kupki robią wasze dzieci i jakie badanie kału trzeba zrobić by potwierdź nie tolerancję laktozy ja juz załamuje ręce moja córcia jest na piersi ładnie przybiera nie ma kółek od czasu do czasu ma baczki ale dajemy rade bez płaczu ale jej kupa to dla mnie nie lada zmartwienie bowiem jest bardzo wodnista i żółta czasem jakby z białym twarozkiem i do tego coś się w niej ciągnie jakby ślina przepraszam za tak szczegółowy opis ale ona je robi je bardzo obfite jest żywa i tak jak pisałam nie ma żadnych dolegliwości . zdarzyło się nam załatwić akurat jak byliśmy u pediatry na co pielęgniarka ze tak nie może być a pediatra ze na piersi kupy mogą być różniące. idę na wizytę do doktora Marka ale nie wiem czy nie powinnam przyjść z jakims badaniami musze chyba zadzwonić a czy mogę sama podawać kolaktaze nie chce rezygnować z karmienia 2
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Badanie ogólne kału.
Moja ma nietolerancję laktozy. W wieku 3 m-cy - ciała redukujące 2%, teraz -13 miesięcy ciała redukujące 0,75%.
Byliśmy u gastroenterologa - facet kazał odrzucić wszystkie krople z enzymem bo powiedział, że to nic nie daje. To oszustwo i wyłudzanie pieniędzy. Nam wystarczył raz dziennie sab simplex na odgazowanie.
Jak weszły nowe pokarmy to było dużo lepiej. Teraz jak tylko trzymam dietę bezmlecznà jest super (wciàż karmię córkę) jak zjem coś z mlekiem to wraca śluz.
Jak chcesz przejść na mm to tylko bezlaktozowe (np: 0-lac, nutramigen).
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Mój miał ciała redukujące w wieku 3-4 miesięcy, ale tak naprawdę trzeba na wynik kału patrzeć całościowo, na inne składniki też. Nie patrzy się na sam wynik ale i też na objawy jakie ma dziecko - są różne 'szkoły' z podejściem do problemu. Lekarz mi mówił, że tak naprawdę każde dziecko do 6ciu miesięcy ma przejściową nietolerancję laktozy, my podawaliśmy tylko SabSimplex, a jak problemy się nasilały to Nan Expert Sensitive, moja koleżanka poleciała z takim wynikiem od razu do gastrologa (dziecko miało wtedy 6-tyg) i jej mały jest na Nutramigenie, chyba zależy od przypadku i podejścia mamy i lekarza do nietolerancji laktozy. Jedne mamy od razu panikują i z kolką od razu lecą do gastrologa, inne z refluksem czekają i myślą, ze samo przejdzie.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Tormenta u jakiego gastrolga byliście?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Byliśmy u Jacka Brodzickiego - bardzo fajny facet: http://www.gastrolog-dzieci.pl/
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ano my też byliśmy i ten sam lekarz kazał odstawić od piersi.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

te krople kolaktaza trzeba podawac do kazdej porcji mleka w ciagu dnia czy wystarczy do porannej tylko?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja podawałam do każdego karmienia kolaktaze
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja polecam dr moszyńską jest świetnym lekarzem alergologiem dobiera też dobrze mleko, jesteśmy na bebilonie pepti
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

dzieki za odpowiedz :) kupiła je wczoraj i zaczynam obserwację czy pomogą mojej córeczce, trzmajcie kciuki
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Powinno pomóc, my podawalismy kolaktaze do 6miesiaca, potem juz nie bylo takiej potrzeby
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Czy któraś z Was dalej stosuje ta kolaktaze? Nam dzisiaj pediatra polecil kupic i dzis obylo sie bez kolki, czyli faktycznie podzialalo?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Re: Nietolerancja laktozy u niemowlęcia.

Ja podawalam kolaktaze corci do 8miesiaca, potem dolegliwosci ustapily, teraz juzniema zadnych problemow
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 1

Mam pytanie do mam starszych dzieci z nietolerancją laktozy. Czy dzieci jedzą nabiał np. produkty bez laktozy? Piją kefir i jedzą żółty ser? Czy wykluczyliście mleko i jego przetwory w ogóle z diety? Czy Wasze dzieci przyjmują enzym? Czy po odstawieniu laktozy stan skóry się polepszył?
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Wiele zależy jaki typ nietolerancji laktozy macie. Nie wszystko co z mleka laktozę zawiera, albo zawiera jej wystarczająco dużo by problemy stwarzać, zwykle każdy ma swój próg tolerancji (oczywiście jeśli nie jest to alaktazja), u nas enzym jak najbardziej fajnie wspomaga. Produkty fermentowane zawierają mniej laktozy i dodatkowo dzięki zawartości probiotykow same z siebie wytwarzajà laktazę. Sery żółte same z siebie są praktycznie bezksktozowe, co tez sprytnie niektórzy producenci wykorzystują sprzedając drożej wersje bezlaktozowe.
https://e-przepisykulinarne.pl/2024/05/dlaczego-warto-spozywac-mleko-bez-laktozy/
Przy nietolerancji laktozy nie ma skórnych problemów, to problem gastrologiczny.
popieram tę opinię 0 nie zgadzam się z tą opinią 0

Inne tematy z forum

dobry okulista w Gdańsku-poradzcie (20 odpowiedzi)

szukam okulisty moja Mała 8 m ma zeza ale nie wiem do kogo pójsc - interesuje mnie prywatnie...

Naprawa zabawek (11 odpowiedzi)

Czy może któraś z mam wie czy jest gdzieś zakład naprawiający zabawki na baterie? Z góry dziękuję...

rośliny na balkon - jakie? (17 odpowiedzi)

Może pomożecie... Chcę coś posadzić na balkonie, tylko w lato tak strasznie tam praży słońce...