Re: do przyszłych mamuś!!!
dziewczyny, wklejam wam kawalek artykulu - sprowadza sie do tego co pisalam na poczatku - wizyty u ginekologa i porozmawiania z nim:
Przyszła matka powinna wykonać niezbędne badania internistyczne i ginekologiczne, nawet jeśli czuje się zupełnie zdrowa. Dzięki tym badaniom można wykryć ewentualne schorzenia, zagrażające zdrowiu dziecku.
Podstawowe badania, to podstawowa analiza laboratoryjna moczu i krwi. Dodatkowe badania to badania krwi w poszerzonym zakresie:
• badanie poziomów hormonów tarczycy;
• badanie na obecność antygenu Hbs, świadczącego o nosicielstwie wirusa zapalenia wątroby typu B (żółtaczki);
• badanie na obecność przeciwciał groźnego wirusa cytomegalii
Istotne jest, czy przyszła matka przechodziła w dzieciństwie takie choroby zakaźne jak: różyczka, odra. Jeśli nie, konieczne przed zajściem w ciążę będą szczepienia. Szczepienia wykonane tuż przed, bądź w pierwszym trymestrze ciąży są groźne dla rozwijającego się płodu.
Należy również pamiętać o chorobach, którymi można się zarazić od zwierząt. Dla kobiet planujących ciążę szczególnie ważne jest wykonanie badań na obecność we krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie (chorobie szczególnie groźnej dla płodu przenoszonej przez koty). Podstawowe badania medyczne powinien wykonać ginekolog, najlepiej ten, który będzie prowadził ciążę.
Standardowe badania zlecane przez ginekologa to:
• wymazy z szyjki macicy (cytologia i czystość pochwy);
• USG narządu rodnego i piersi
• podstawowe badania hormonalne, określające poziom hormonów kobiecych.
Pozwoli to ginekologowi na prawidłową ocenę funkcjonowania organizmu kobiety. Warto też wiedzieć, że im starsza kobieta decyduje się na macierzyństwo, tym większe jest prawdopodobieństwo problemów z zajściem w ciążę oraz wad dziecka. Gdy kobieta skończyła 35 rok życia i jest to jej pierwsza ciąża zwiększone jest ryzyko pojawienia się u dziecka np.: zespołu Downa, dlatego czasem konieczna jest wizyta w poradni genetycznej.
0
0