stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

10. Fląder Festival Opinie (46)

Fląder Festiwal to już pewna tradycja, dwie sceny, ponad trzydziestu wykonawców, morze, plaża, mile spędzony czas przy ciekawych dźwiękach, bo jak zwykle będzie gościć dobra muzyka. I oczywiście połączenie wielu stylów począwszy od bluesa i folku poprzez jazz, muzykę improwizowaną, wielu odmianach rocka a skończywszy na przeróżnych stylach muzyki elektronicznej.

Ale Fląder to przede wszystkim promocja polskiej muzyki niezależnej, mniej komercyjnej, nie lansowanej w mediach i przez to często niedocenianej. Pewną zasadą festiwalu jest też to, że dani artyści pojawiają się tam tylko raz. Co roku jest całkowicie nowy line-up, więc tym bardziej warto posłuchać występujących bo taka okazja może nie pojawić się prędko.

ciężkie brzmienia - koncerty w Trójmieście


To już dziesiąta edycja. W dziewięciu poprzednich Festiwal gościł ponad 200 różnorodnych wykonawców i może pochwalić się tym, że wielu uznanych artystów pierwsze kroki stawiało na deskach tej sceny, a niektóre popularne kapele zagrały pierwszy raz w Trójmieście właśnie na tym Festiwalu.

Warto czasami pamiętać, że w naszym kraju mamy dobrych muzyków, nawet tych których ciężko wypatrzeć w telewizji. I jak ulał pasuje tu motto naszego znanego pisarza:
"Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną." Andrzej Sapkowski

I scena: plaża Gdańsk Brzeźno, Przymorze- wejście numer 54 obok Molo,
II scena: Molo Brzeźno- Gruba Ryba
PIĄTEK 14 CZERWCA

Scena Plaża - start: 18:30
18:30 SUNDAY PAGANS
19:30 THE SATURDAY TEA
20:30 SKOWYT
21:30 THE ABSTINENTS
22:30 TZN XENNA
23:30 LORD STEREO
00:30 MAZOLEWSKI / WALICKI (DWA BASY)

Scena Molo - start: 19:00
19:00 DIFFERENT
20:00 IZES
21:00 C4030
22:00 ROMEK PUCHOWSKI
23:00 LOGOPHONIC
00:00 INFRADŹWIĘKI

Po koncertach:
Minimal:
QUNABU SOUND SYSTEM
MANA
NATHANEL

SOBOTA 15 CZERWCA

Scena Plaża - start: 18:30
18:30 JUŻ NIE ŻYJESZ
19:30 DEAD SNOW MONSTER
20:30 DESTRUCTIVE DAISY
21:30 MOLLY MALONE'S
22:30 GÓWNO
23:30 ŚCIANKA
00:30 TRUPA TRUPA

Scena Molo - start: 19:00
19:00 EBOLA APE
20:00 MARSZAŁEK PIZDUDSKI
21:00 STENDEK + VJ PANNA ULA
22:00 WŁADYSŁAW KOMENDAREK
23:00 SZMATY

Po koncertach:
Psychedelic Trance Potańcówka:
ELF
WYRX
REMO KLEIN
DDRUMMER
0X43PIĄTEK 14 CZERWCA

Scena Plaża

SUNDAY PAGANS
powstało w wyniku połączenia sił wokalnego tria Poghanky i Sunday Arkestra. Opierając się na tradycji wielogłosowych pieśni słowiańskich (m.in. ukraińskich, bułgarskich i polskich) Sunday Pagans budują zupełnie nowe opowieści, w których prastare historie przeplatają się z nowoczesnymi aranżacjami. Sunday Pagans flirtują z muzyką dub, drum'n'bass, electro, shoegaze'm czy ambientem. Nie unikają też improwizacji, dzięki której stare pieśni znów mogą stać się transowymi obrzędami. Zespół poszukuje nowych form wyrazu dla języka duszy zakorzenionego głęboko w podświadomości, przestrzeni dla zapomnianych rytuałów i symboli.

www.youtube.com

THE SATURDAY TEA
Trzyosobowe combo z Warszawy, z zaciekawieniem obserwujące fale nadciągające zza oceanu. Grają brudno i garażowo, ale najwyżej stawiają melodię, co pokazali m.in. na OFF Festival 2012. Na koncie mają już wydaną w 2012 r. EP - "This is Over", wyprodukowaną przez Michała Kupicza (Indigo Tree, Tres B, Kristen), a wkrótce ukaże się ich debiutancka płyta LP. Mówią za cicho, kiepsko żartują i tak naprawdę nie pijają herbaty.

www.youtube.com

SKOWYT
Petarda z warszawskiego undergroundu! Skończyła się era piosenek o niczym. Skończyła się era starych dziadów i "cudownej opolskiej publiczności". Skończył się parostatkiem piękny rejs. Gitary znowu gryzą jak psy! Skowyt to zespół jakiego dawno nie było na Polskiej scenie. Zespół wyraźny, inteligentny i świadomy tego co robi. Zespół przywracający wiarę w siłę muzyki gitarowej i bezkompromisowej artystycznej postawy. Znakiem rozpoznawczym Skowytu, są niepowtarzalne, spontaniczne i ekspresyjne koncerty. Emocje, energia, przekaz i wspólnota z publicznością.
W grudniu 2011 r., nakładem wydawnictwa Ars Mundi ukazał się debiutancki album Skowytu, dostrzeżony m.in. przez Politykę, Teraz Rock, Antyradio i wiele innych mediów.

Skowyt występował m.in. na Seven festiwal w Węgorzewie, Ursynaliach, APSurdaliach, Kiconaliach, oraz na festiwalach muzycznych: Rock In Minsk (nagroda główna, nagroda publiczności), FMR Rockowisko w Hajnówce (nagroda główna), Around The Rock (I nagroda). Zespół występował także przed Dezerterem, Farben Lehre, R.U.T.A, Proletaryatem, Muńkiem Staszczykiem.

www.youtube.com

THE ABSTINENTS
"Punk Not Drunk!" Mamy w naszym mieście niezłe garaże, a w jednym z nich siedzą i patrzą w niebo
sax, bas, bęben i głos. A każdy z nich to jedyny w swoim rodzaju abstynent. Jeden nie pije, drugi nie pali, trzeci nie chodzi do kościoła, a czwarty się nie onanizuje. Wdzięczni za dobrodziejstwa abstynencji, niosą sobie nawzajem pomoc dźwiękową czego efektem jest radosne uniesienie w postaci wspólnoty muzycznej the Abstinents. Start Making Sense - Welcome To The World Of The Abstinents.

www.youtube.com

TZN XENNA
TZN Xenna to już legenda polskiego punk rocka, zespół którego początki sięgają roku 1981-ego. Założony w 1981 zespół działał do maja 1987 roku.

Premierowy występ po reaktywacji nastąpił podczas festiwalu "Rock Na bagnie 2011" Entuzjastyczne przyjęcie prze młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę. 17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła.

Rok 2011 zakończył się wydaniem drugiej po "Dzieciach z brudnej ulicy", 7"EP "Tzn Xenna 1981-2011".Cały pierwszy nakład został wyprzedany w przedsprzedaż jeszcze przed wytłoczeniem.

21.07.2012 roku po raz pierwszy w swojej historii Tzn Xenna zagrała na Jarocin Rock Festiwal. Należymy do nielicznych zespołów które wypromowały się bez udziału w tym festiwalu w latach 80.

18.11.2012 ukazała się pierwsza w historii zespołu płyta studyjna. "Dziewczyny w pogo" składająca się z siedmiu nowych utworów i 6 pereł z historii zespołu. Jest to niezwykle intrygująca pozycja ponieważ jest pierwszą, studyjną płytę wydaną w 31 lat od powstania zespołu. (photo Marlena)

www.youtube.com/watch?v=0wJhbtXpmVw

LORD STEREO
Muzykę Lorda Stereo można opisać w trzech słowach:
VINTAGE - jak obrazy z fotografii i pocztówek z przełomu lat 60. i 70. , pełne melancholii, tęsknoty za przemijającym czasami kontestacji i beztroski, z psychodelicznym brzmieniem organów hammonda i brudnego niegrzecznego gitarowego jazgotu w tle.

HEAVY - jak ciężar smutku i gniewu, który towarzyszy nam w muzyce od pokoleń, jak intensywność emocji.
ROCK - bo jako zespół tkwimy w wielkiej muzycznej szufladzie licznych wpływów tego gatunku, gdzie Stooges mieszają się z Black Sabbath, a wczesny Led Zeppelin z garażowym punkiem lat 60-tych.

3 października 2011 nakładem wydawnictwa Mustache Ministry ukazała się debiutancka płyta zespołu Lord Stereo. Muzycy grupy znani są z różnorodnych projektów sceny alternatywnej, takich jak m.in. The Black Tapes, Oregano Chino, Vavamuffin, Pablopavo i Ludziki, Super Girl & Romantic Boys - czy szwajcarski The Monsters.

www.youtube.com

MAZOLEWSKI / WALICKI (DWA BASY)
Nic dodać nic ująć, ci muzycy znani są z wielu ich autorskich projektów. Jak zagra ten niezwykły muzyczny duet? Można zdradzić jedynie, że na Fląder szykują zupełnie nowy program, nieprezentowany wcześniej podczas wspólnych występów.

www.youtube.com


Scena Molo


DIFFERENT
Zespół Différent powstał na początku 2010 roku. Członkami trio są Nicolas Rougier (gitara, wokal), Jerzy Szulc (gitara basowa) i Jarek Urbelewicz (perkusja).

Każdy z nich ma swój własny bagaż doświadczeń z różnych zespołów. Dla Nicolas'a to przede wszystkim Éjectés, quasi-legendarny francuski zespół, w którym był gitarzystą od 1994 do 1998 r. Ta grupa reggae-ska-rock wielokrotnie gościła w Polsce na koncertach i ma tutaj wielu fanów. Jurek Szulc jest znany głównie z występów w trójmiejskim zespole Kevin Arnold, a Jarek Urbelewicz działał aktywnie na scenie hard-corowej. Inspiracje zespołu są także liczne i zróżnicowane: rock, reggae, wczesne ska jamajskie, rythm & blues, jazz... Wszystko co dobre i mówi do ludzkiej duszy.

www.youtube.com


IZES
to solowy projekt muzyczny Izabelli Sawickiej. Piosenkarka i kompozytorka występuje razem z Jowitą Cieślikiewicz, Ewą Kaszubą, Markiem Rogulskim oraz Michałem Gosem. Razem tworzą muzykę intensywną, dogłębną, emocjonalną. Wykraczają poza bariery gatunków muzycznych.

Wieloletnie samodzielne budowanie osobowości artystycznej zaczęło przynosić rezultaty, kiedy angielski muzyk Barry Adamson zaprosił ją do swojego filmu 'Therapist'. Po debiucie aktorskim zaczęła współpracować z projektantem mody Bartholomäus Wischnewskim oraz fotografami Sylwią Makris i Christianem Weissem. Tworzy także wizualizacje i krótkie formy filmowe oraz komponuje muzykę do przedstawień- ostatnio przy projektcie Urban Desert, którego reżyserem jest Tobias Pflug.

Kolejną aktorską kreację stworzyła w teledysku do "Tschenstochau" punk-rockowej grupy Vulgar. Aktualnie przygotowuje się do wydania płyty oraz realizacji wideoklipu.

www.youtube.com

C4030
Sami o sobie: Gramy "feaky jazz pop" czyli muzykę ani do jazzu ani do popu podobną. Moglibyśmy równie dobrze powiedzieć że gramy rock 'n' roll. Stawiamy na przekaz i nie hałasujemy. Prosta sprawa. 

www.youtube.com

ROMEK PUCHOWSKI
singer-songwriter, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, wokalista, instrumentalista, jego scenicznego "arsenału" dopełniają gitara akustyczna bas, looper oraz iPhone. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek międzynarodowych projektów muzycznych. Mistrz techniki slide i improwizacji. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance.

Współpracował i współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, ze znakomitym harmonijkarzem, Keithem Dunnem, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.

www.youtube.com

LOGOPHONIC
Mimo, że skład zespołu to dwie osoby obsługujące 2 gitary akustyczne i głos, to określenie duet gitarowy wydaje się nie oddawać w pełni tego, co LOGOPHONIC ma do zaoferowania. Dwuosobowy skład wykonuje muzykę z gatunku tych spokojniejszych, ale zdecydowanie nie pozbawioną energii. Przetworzony dźwięk gitar akustycznych z wykorzystaniem loopów, melodyjne, przestrzenne utwory, wszystko to składa się na coś w rodzaju akustycznej muzyki klubowej, z elementami bluesa czy rocka.

www.youtube.com

INFRADŹWIĘKI
instrumentalne trio (gitara, bas, perkusja) czerpiące inspiracje z szeroko pojętej muzyki post rockowej, psychodelicznej, alternatywnej. Zespół zdecydowanie wyróżnia się na tle lubelskiej sceny swoim świeżym i indywidualnym podejściem do muzyki tworzonej w ramach klasycznego power trio. Dźwiękowe plamy, noisowe, pełne ekspresji delayowe ściany i oniryczne szkice to miks rzadko spotykanej na polskim rynku muzyki. Podczas koncertów ze sceny emanuje czysta energia, szczerość i radość wspólnego grania. Każdy koncert jest inny, wszystkie zagrane niemal jak ostatni...

www.youtube.com

Po koncertach:
Minimal:
QUNABU SOUND SYSTEM - showcase utworów i artystów związanych z Qunabu Netlabel plus duża dawka muzycznych inspiracji - od dubu po drum and bass.

MANA - live dj act Eryka Otlewskiego inspirowany prymitywizmem i przestrzenią industrialną oparty na takich gatunkach muzycznych jak autonomic dnb, dub, techno, world music, ambient.

NATHANEL - producent tanecznej muzyki elektroniczne z Sopotu Od 2011 roku związany z projektem Neverending Story. Szerszej publiczności zaprezentował się jako organizator i promotor imprez cyklicznych m.in. Neverending Story w najlepszych klubach północnej Polski. Jako swoje inspiracje wymienia nowojorską scenę deep house, brytyjski IDM oraz niemiecki klub Berghain.


SOBOTA 15 CZERWCA

Scena Plaża


JUŻ NIE ŻYJESZ
Zespoł w składzie: Grzegorz Fajngold (19 Wiosen), Mariusz Wątroba (Pornohagen), Paweł Strzelec (Pornohagen), Maciej Andrzejewski, Wojciech Czyszczoń (Bruno Schulz).

Zadebiutowali koncertem 18.11.2011 w łódzkim klubie Jazzga. Tego samego dnia ukazał się singiel pt. "TY" wydany przez Oficynę Wydawniczą Biedota. Na początku 2012 roku do zespołu dołączył Wojtek Czyszczoń(Bruno Schulz).W tym samym roku nakładem wytwórni "Machineries" ukazała się płyta pt. "Eskpzm".

www.youtube.com

DEAD SNOW MONSTER
Dead Snow Monster powstało 6 grudnia 2009 roku. Cechą charakterystyczną zespołu jest minimalistyczna forma i brudne garażowe brzmienie.

Na początku 2011 roku wydany został drugi minialbum, na którym zamieszczono cztery utwory. Wydawnictwo spotkało się z przychylną opinią krytyków. W tym samym roku w sklepach ukazała się płyta Offensywa 4, gdzie umieszczony został utwór "Get Your Guns", wybrany specjalnie na potrzeby składanki przez Piotra Stelmacha. Przez cały ten czas zespół zagrał dziesiątki koncertów w Polsce. Występował m.in. na Open'er Festival w Gdyni i Baraque Festival. Na 3. października 2012 zaplanowano premierę debiutanckiego albumu I Wanted to See a Monster, który zostanie wydany pod szyldem Vintage Records.

Album zawierać będzie szesnaście autorskich utworów. Premierze towarzyszyć będzie trasa koncertowa obejmująca występy w Polsce i za granicą.

www.youtube.com


DESTRUCTIVE DAISY
"Nazwa Destructive Daisy to przewrotne nawiązanie do Disney'owskiej słodkiej kaczki Daisy, jednak w tym co prezentuje zespół nie ma nic wspólnego z byciem grzeczną i "różową" dziewczynką. Zespół składa się z czterech dziewczyn pochodzących z Trójmiasta i powoli staje się mocnym punktem na muzycznej mapie Wybrzeża. Muzyka, którą prezentuje ten band to wypadkowa garażowego grania lat 90, grunge, riot grrrl, punkrocka, ze szczypta stoner rocka, czyli mocne, głośne, przesterowane granie, które z dziewczęcym głosem jest pewnym novum w naszym kraju."

www.youtube.com


MOLLY MALONE'S
Molly Malone's to folk-punkowy zespół z Giżycka na Mazurach doskonale łączący elementy folku celtyckiego z punk rockiem. Podstawowy skład zespołu punk rockowego uzupełniają instrumenty tradycyjne dla celtyckiej muzyki ludowej, co tworzy doskonałą muzyczną mieszankę. Zespół zaczął koncertować od stycznia 2010 roku i od początku doskonale sprawdzał się na koncertach w pubach i tawernach jak i na dużych scenach plenerowych festiwali. Jesienią 2012 roku po niespełna trzech latach działalności w Olsztyńskim Studio X Molly Malone's rozpoczyna rejestrację swojej pierwszej długiej płyty. Produkcja nagrań zostaje zakończona w grudniu 2012 roku, a płyta zatytułowana "Obłęd" ukazuje się 17 marca 2013 roku pod szyldem wrocławskiej wytwórni Lou&Rocked Boys.

www.youtube.com


GÓWNO
Muzyka GÓWNA określana jest jako RODEO PUNK, a zespół przypisuje Sobie rolę pioniera tego gatunku. Szukając odniesień w innych, bardziej popularnych nurtach muzycznych, twórczość tą można określić jako fuzję country, punk'a, black metal'u i noise'u. Członkowie GÓWNA w większości rekrutują się z absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niewątpliwe istnieje więc połączenie Między "sztukami plastycznymi" i dźwiękami, które GÓWNO wydaje. Rozpatrywanie twórczości zespołu jedynie w kategoriach dźwiękowych nie oddaje więc w pełni tego czym GÓWNO jest. Członkowie Gówna grają w wielu innych zespołach i projektach - Hatti Vatti, Trupa Trupa, Efektvol, Langfurtka, Samorządowcy, Loyal Plastic Robot, Nagrobki, CHiP. 2013 planowany jest trzeci długogrający album zespołu. Gówno się rozwija i zawsze wypłynie na wierzch!

www.youtube.com


ŚCIANKA
Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku. Ich styl jest trudny do zdefiniowania - łączy surową pre-punkową energię i freejazzowe szaleństwo. Piękne, czasem delikatne melodie. Dźwiękowy dramat? Czemu nie. Szeroki zakres emocji i formy, intensywny przekaz. Siekiera, piórko i trochę rdzy. Powietrze. Każda z ich płyt jest nieco inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, a potem w Warszawie. Każda otrzymała najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej. Obecnie pracują nad kolejnym mocno oczekiwanym albumem "Come November". Lider zespołu, Maciek Cieślak, występuje również jako członek i założyciel grupy Cieślak i Księżniczki oraz zespołu Lenny Valentino. Uważany za jednego z najlepszych producentów muzycznych w Polsce, ma na swoim koncie realizację wielu albumów, w tym między innymi grup: Myslovitz, Lollipop, Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach, Kyst; współpracę z Arturem Rojkiem i Andrzejem Smolikiem. Michał Biela, basista grupy, jest członkiem formacji Kristen - zespołu niezwykle cenionego zarówno przez dziennikarzy muzycznych jak i fanów wytrawnych post-rockowych brzmień.

www.youtube.com


TRUPA TRUPA
Trójmiejski zespół Trupa Trupa tworzy Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. W ostatnim czasie zespół gościł na Heineken Open'er Festival (scena alter space). Od pewnego czasu Trupa Trupa gości również na antenie TVP Kultura - telewizja zakupiła prawa na 4 lata do emisji gdyńskiego koncertu z foyer Teatru im. Gombrowicza (do tej pory koncert był emitowany czterokrotnie). Zespół jest także laureatem nagrody Gazety Wyborczej Sztorm Roku w dziedzinie kultury. Utwór "Take my hand" z pierwszej długogrającej płyty zespołu trafił na wydawnictwo Trzeciego Programu Polskiego Radia Offensywa 4.

Nagrań dokonano w okresie od listopada 2012 roku do lutego 2013 roku w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu oraz w Studiu s4 Radia Gdańsk. Pogłosy nagrano w dawnej fabryce Hydroster przy ul. Reduta Miś w Gdańsku. Miks wykonano w Radiu Gdańsk, mastering w studiu Piotra Pawlaka. Oficjalna premiera płyty: 27 kwietnia 2013 roku.

www.youtube.com


Scena Molo


EBOLA APE
Pod pseudonimem ∑B❍L▲ ▲P∑ kryje się goryl o imieniu Ebo, pierwszy człekokształtny producent muzyczny spoza gatunku homo-sapiens!

Historia Ebo jest poruszająca. Urodził się i wychował w pięknej i cieplej Kongijskiej dżungli. Ale jego młodość nie była łatwa. Zabójczy wirus ebola pozbawił go wielu bliskich, a spalenie i wycięcie przez ludzi jego domu, lasu tropikalnego pod uprawy zmusiło jego rodzinę do ucieczki w nieznane rejony pełne kłusowników.

Ebo został schwytany, zamknięty w klatce i przetransportowany do Europy. Zamówiło go Oliwskie Zoo by stał się atrakcją głodnych wrażeń turystów i rozkapryszonych dzieci. Polskie służby sanitarne podejrzewały go jednak o nosicielstwo wirusa ebola i tak trafił do ściśle tajnego laboratorium Instytutu Chorób Tropikalnych w okolicach Gdyni. Okazało się, że goryl był zdrów jak ryba, a rzekomy wirus był tylko wyrafinowanym pretekstem by przeprowadzić na nim tajemnicze eksperymenty medyczne. W ich wyniku Ebo zyskał niezwykłe zdolności, w tym umiejętność tworzenia muzyki!

W ciągu jednej nocy udało mu się uciec z laboratorium, ukraść laptopa i keyboard, a następnie wprowadzić się po kryjomu do opuszczonej, nadmorskiej willi w Sopocie. Tam zaczął tworzyć swoją muzykę nasyconą tropikalną melancholią i trybalistycznymi rytmami.

www.youtube.com


MARSZAŁEK PIZDUDSKI
Pod tym artystycznym pseudonimem ukrywa się filar i założyciel znanych formacji VESPA i POMORZANIE. Marszałek Pizdudski przedstawia się jako jedyny pełnoprawny reprezentant powołanego przez siebie do życia gatunku blus-kantry-pank - połączenia śmiałej idei one man band, czyli człowieka-orkiestry, korzeni bluesa i country, czyli amerykańskich gitarzysto-wokalistów z początku ubiegłego stulecia i bezkompromisowego podejścia do materii twórczej, właściwego punk rockowi. To ostatnie najsilniej przejawia się w lirykach Marszałka - pełnych wulgaryzmów, brutalnych prawd o życiu i śmierci, opowieści o ciemnych stronach miasta, ale i tęsknoty za minionymi latami i utraconą miłością. Muzycznie Marszałek najczęściej sięga po surowe zagrywki bluesowe, dzielnie akompaniując sobie nogami na zestawie perkusyjnym.

www.youtube.com


STENDEK + VJ PANNA ULA
Projekt audiowizualny Macieja Wojcieszkiewicza, absolwenta Akademii Sztuk Pieknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa. W muzyce Maćka, słychać inspiracje ambientem, glitch-hopem, oraz IDM. Występy na żywo często są wzbogacone o wizualizacje autorskie, lub tez miksowane na żywo przez zaproszonych vj'i. Stendek wydał 3 epki dla netlabeli Equaliteq, Phatt oraz Qunabu. W lutym 2011 roku ukazał się jego album dla Brytyjskiej wytwórni NOECHO records. Stendek wystąpił na większości ważniejszych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Współpracuje z grupą STYLON oraz WEF (Warsaw Electronic Festiwal). Wraz z Agatą Królak (vj Hertzsmertz) współtworzy audiowizualny projekt Yume.Od 2011 współpracuje z trójmiejską artystką Anną Królikiewicz, tworząc muzykę do jej instalacji.

www.youtube.com


WŁADYSŁAW KOMENDAREK
polski muzyk, instrumentalista, związany z grupą muzyczną Exodus, w latach 80. XX wieku rozpoczął karierę solową. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie ojczyzny.

Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria) jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m. in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granica, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami. Jest muzykiem o zróżnicowanych zainteresowaniach. Na dzień dzisiejszy się obraca w stylach: rock progresywny, metal, post rock, Etno, industrial, ambitne, techno, drum-bas, trans;elektro, hardcore, acid jazz, rytmen blus, break beats, euro trance, hard trance, psy trance, garaże, hip hop, abstrakt, reggae, elektronic nois, jazz, oldscholl.

www.youtube.com


SZMATY
muzyka improwizowana, kolesie z niesamowitej kapeli Ludojad, która grała w ubiegłorocznej edycji Fląder Festiwal 2012. Nie chcą za wiele o sobie mówić, bo to nie jest Ludojad, muzyka inna i żeby było ciekawiej grają z samochodu. Jak? Przekonacie się niebawem.

www.youtube.com


Na terenie festiwalowym jako dopełnienie koncertów pokazana zostanie wystawa "Brzeźno na starych pocztówkach".

Po koncertach:
Psychedelic Trance Potańcówka:

Tegoroczny 10 fląder festiwal zakończy się w sposób szczególny. Trójmiasto w kręgu osób, które słuchają Psychedelic Trance (bo taka muzyka będzie prezentowana tego wieczoru na deskach Fląder Festiwal) jest uznawane jako jedno z większych skupisk pasjonatów tej muzyki. To tu odbywały się jedne z pierwszych imprez tego typu w Polsce. Niekiedy słyszy się wręcz opinie, że to stąd "moda" na tego typu dźwięki rozprzestrzeniła się na cały kraj. Tego wieczoru psychodeliczne dźwięki zaprezentują reprezentanci różnych ekip, których w naszym okręgu nie brakuje a będą to:

ELF jedna z czołowych postaci nurtu Psytrance w Polsce, Założyciel kultowej wręcz załogi Stropharia Cubensis Community. Na scenie jest jedną z kluczowych postaci za sprawą długiego stażu, ogromnej ilości materiału z różnych odmian gatunku oraz o bezkompromisowym i dopracowanym, wręcz mistrzowskim stylu miksowania takiej muzyki.

WYRX - DJ z Gdańska, który przygodę z graniem rozpoczął w barwach ekipy Psychotons Project, obecnie jedna z głównych postaci Krakowskiego kolektywu Egodrop.

REMO KLEIN - DJ z Gdańska, który również przygodę z tą muzyką rozpoczął pod barwami trojmiejskiej załogi Be Psychedelic. Obecnie jest trzonem Great Human Records, w którym realizuje swoje zainteresowania odbiegające od grania jedynie Psytrance.

DDRUMMER - DJ z Gdańska.Grywał różne odmiany muzyki elektronicznej ale dopiero w obecnym nurcie czuje się najbardziej spełniony, co konsekwentnie czyni od 2 lat. Obecnie gra pod szyldem Stropharia Cubensis Community i organizuje z DJ ELF'em imprezy w trójmieście oraz poza nim.

0X43 Całość występów nie mogła by się obyć bez nieodzownego elementu tej sztuki czyli wizualizacji. Radosław aka 0x43 jest VJ'em od wielu lat. Na obecną chwilę jest najbardziej wyrazistą postacią tej sztuki w trójmieście. Jego sztuka obrazu towarzyszy występom gwiazd psychedelic trance od wielu lat i nie ma sobie w tym równych na pomorskiej ziemi. Współpracował z czołowymi artystami wielu nurtów muzyki elektronicznej podczas imprez w całym kraju. Jego sztukę cechuje wysoka jakość przekazu oraz oddanie idei by obraz również był sztuką wywierającą duży wpływ na psychikę odbiorców na imprezach, podczas których zajmuje się wizualizacjami. Imprezy Psychedelic Trance tworzą jedną wielką całość i zazwyczaj trwają do białego rana. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie i tym razem i, że nawet osoby, które do tej pory nie miały styczności z tego typu muzyką dadzą się pochłonąć tym magicznym dźwiękom oraz obrazom.