stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fląder Festiwal to okazja do zapoznania się z twórczością oryginalnych, niezależnych zespołów. Festiwal jest odpowiedzią na dominację często tandetnej muzyki popularnej masowo prezentowanej w mediach i podczas imprez plenerowych.

 (27 opinii)

rock / punk
Kup bilet
sie 9-10

piątek - sobota

To już dziewiąta edycja Fląder Festiwal. 29 i 30 czerwca plaża w Gdańsku Brzeźnie po raz kolejny stanie się miejscem, w którym rozbrzmi muzyka alternatywna we wszystkich możliwych jej odmianach. Kto chce posłuchać naprawdę dobrej muzyki a niekoniecznie tej nachalnie prezentowanej w mediach musi koniecznie rozłożyć się na plaży w Brzeźnie. Z roku na rok zwiększa się ilość występujących i osób, które przybywają na kolejne edycje.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


I znowu szykuje się niezła gratka. Przez dwa dni na dwóch scenach zaprezentuje się ponad 30 wykonawców z kraju i zagranicy. Z pewnością można stwierdzić, że Festiwal Fląder jest jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych każdego lata.

Zespoły zagrają na dwóch scenach zlokalizowanych na plaży w Brzeźnie. Pierwsza znajdować się będzie przy wejściu nr 54, druga - przy wejściu na molo.

Piątek, start 18

PIĄTEK 29 CZERWCA 2012

Scena plaża- wejście 54
18.00 - 18.35 LAMIA RENO
19.00 - 19.40 TWICE THE SAME (Holandia)
20.00 - 20.40 PLAZMATIKON
21.00 - 21.40 LUDOJAD
22.00 - 22.45 KRISTEN
23.00 - 23.40 THE STUBS
24.00 - 00.40 NIECHĘĆ
01.00 - 01.40 THE PHANTOMS

Scena molo- Wielki Błękit
18.30 - 19.10 POL WANDA
19.30 - 20.10 CZECHOSLOVAKIA
20.30 - 21.10 TOWARY ZASTĘPCZE
21.30 - 22.10 KAROL SCHWARZ ALL STARS
22.30 - 23.10 MARCINERA AWARIA
23.30 - 00.10 NEOGOTIK
00.30 - 01.10 KASZPIROWSKI
01.30 - 03.00 PONURY DOWCIPAS
03.00 SETY DJ'SKIE

SOBOTA 30 CZERWCA 2012
Scena plaża- wejście 54
18.00 - 18.40 THIRD SEASON (Norwegia)
19.00 - 19.40 IVAN GROŹNY
20.00 - 20.40 DAKTARI
21.00 - 21.40 THE SHIPYARD
22.00 - 22.40 THE TOOBES (Białoruś)
23.00 - 23.40 POGODNO
24.00 - 00.40 ED WOOD
01.00 - 01.40 BUBBLE PIE

Scena molo- Wielki Błękit
18.30 - 19.10 THE SANDHILL GATE
19.30 - 20.10 diDOSensemble
20.30 - 21.10 SPACE SUGAR
21.30 - 22.10 OCZI CZIORNE
22.30 - 23.10 ENCHANTED HUNTERS
23.30 - 00.10 BUBBLE CHUMBER
00.30 - 02.00 SERE
02.00 SETY DJ'SKIE

The Toobes
To muzyczna sensacja na Wschodzie. Nadal rzadko spotykana konfiguracja sceniczna, w której wiodący wokalista gra na perkusji. The Toobes przypomina, czym powinien być prawdziwy rock'n'roll. Są tak energetyczni, zbuntowani, zadziorni i głośni, że podczas ich koncertów nie można oprzeć się chęci skakania, fruwania, krzyczenia i chodzenia na głowie. W ich muzyce mieszają się wpływy rock'n'rolla, hard rocka i punka. Zespół powstał w roku 2007 z inicjatywy trzech młodych Białorusinów, zachwycili nawet Tricky'ego: " The Toobs - To bardzo ekscytujące, najlepszy zespół jaki słyszałem w ostatnich latach, a który nie pochodzi z Ameryki czy Wielkiej Brytanii jak wielu się spodziewa. Mamy zamiar umieścić Białoruś na muzycznej mapie." https://www.youtube.com/watch?v=MF4Gmeqikrw

Pogodno
Zespół słynie z mocno abstrakcyjnych tekstów połączonych z rytmami radosnego big beatu i rock&rolla wzbogaconych partiami instrumentów dętych i elementami folku. Z tej wydawałoby się dziwacznej i niezwykle złożonej kombinacji Pogodno tworzy rytmy od blisko 15 lat skutecznie porywające publiczność. Nieśmiertelne przeboje Pani w obuwniczym, Orkiestra czy Elvis w połączeniu z niebywałą wprost skłonnością do improwizacji sprawiają, że ich koncerty to prawdziwe szaleństwo.
https://www.youtube.com/watch?v=M_lMYYllGF0

Kristen
To jeden z najoryginalniejszych polskich zespołów gitarowych, od wielu lat konsekwentnie podążający swoją odrębną ścieżką. Rok po wydaniu znakomicie przyjętej płyty Western Lands trio przedstawia nową EP An Accident (limitowana seria 500 egzemplarzy, Kristen 'An Accident!' to, moim zdaniem, najlepsza polska płyta mijającego roku.
Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy
Z której strony nie patrzeć - studyjnej lub koncertowej - to najlepszy gitarowy zespół w Polsce.
Popumusic.pl
Słuchacz cały czas siedzi jak na szpilkach.
uwolnijmuzyke.pl
Muzyka Kristen wywołuje mnóstwo skojarzeń i myśli, ale jak zapisać westchnienie, okrzyk olśnienia, jęk zachwytu?
Gazeta Wyborcza, Duży FormatDaktari
To warszawska grupa prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego. Ich muzyka to organiczna fuzja noise'owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.diDOSensemble
Trójmiejska formacja diDOSensemble w nowatorski sposób balansująca między różnymi gatunkami od minimal music poprzez funk, ambient, elementy muzyki improwizowanej i ilustracyjnej. Różnorodność brzemienia tworzy interesującą fuzję muzyki akustycznej i elektronicznej.

Niechęć
To zupełnie nowy głos na polskiej scenie alternatywnej. Muzycy zespołu odwołują się do bogatej tradycji rodzimego jazzu, zarazem odważnie i bezkompromisowo poszerzając ją o rockową psychodelię i nastrojowość rodem z muzyki filmowej. To zespół którego wszystkie dotychczasowe koncerty wyprzedane były do ostatniego miejsca. Muzyka dziwaczna, smutna, rozpięta gdzieś wpół drogi pomiędzy Coltrane'em a Joy Division. Niechęć to punkowcy w świecie jazzu i jazzmani w świecie punka.Oczi Cziorne
To zespół założony pod koniec lat 80 i uznawany za ewenement na polskiej scenie muzycznej. Oczi Cziorne powstały na przekór utartym schematom, jako zespół, w którym to kobiety nie tylko śpiewają, ale też komponują, piszą teksty i grają na instrumentach. Przez wiele lat Oczi Cziorne występowały wyłącznie w damskim składzie. Grały m.in. na Festiwalu w Opolu, Sopocie, nawet na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół żeński na Festiwalu "Miss Rock Europe '90" w Kijowie.The Stubs
"The Stubs to rock'n'rollowy zespół z Warszawy. My trzej. Sami już nie wiemy czy bardziej czujemy się kowbojami czy żeglarzami. Na koncie mamy debiutancką płytę, EP'kę i kilkadziesiąt koncertów. W planach kolejny longplay i samobójstwo. Przychylność prasy, która jest poniekąd faktem, zdobyliśmy dzięki temu, że gramy krzywo i prostacko, a mimo tego jesteśmy skłonni wmawiać ludziom, że to właśnie dobrze. I tak to było."

Bubble Pie
Zaskakuje energią i zdolnością do poszukiwań. Kiedy zaczynali ich znakiem rozpoznawczym był porzucony po pewnym czasie megafon. Tuż po zarejestrowaniu materiału na debiutancki album ich koncerty obfitowały w dzikie, improwizowane sety, więc trudno przewidzieć co wydarzy się podczas trasy promującej krążek "Bathroom Stories"Ed Wood
To powernoise'owe duo z Bydgoszczy. Jeden z 6ciu duetów stajni PinkPunk tworzony przez Muzyków znannych także ze składu Tin Pan Alley.
Ich twórczość to wymieszanie dobrych melodii, inteligentnych tekstów i blastów na 31/13.
Zespół odznacza duża wrażliwość i erudycja muzyczna, połączone z niebywałą werwą i młodzieńczą świeżością. Prawdziwą petardą są ich pełne żaru koncerty. Ed Wood to dużo dobrej zabawy, niekonwencjonalnej muzyki i prawdziwy powiew świeżości, jakiego brakowało na polskiej scenie.Plazmatikon
Po wydaniu trzech instrumentalnych krążków i ponad 100 koncertach w kraju i za granicą, w Plazmatikon dokonała się rewolucja! "Muzak" to pierwszy album w całości nagrany z wokalistą! To, co zawsze definiowało zespół: syntezatory i bit maszyny z lat 80, pulsujący bas, przetworzona gitara - po raz pierwszy zeszło na drugi plan, ustępując porywającym melodiom i bezkompromisowym tekstom obnażającym fikcję muzyki alternatywnej.

Lamia Reno
Nazwa grupy zaistniała podczas jednej z prób gdy wspominali film "Seksmisja" Juliusza Machulskiego. Imieniem głównej bohaterki postanowili ochrzcić swój band. Muzycy Lamii udzielali się ( udzielają)również w innych trójmiejskich zespołach. Muzykę którą grają określają mianem Blokhaus Rock-a. Choć staż zespołu niewielki za nimi wiele występów na scenie choćby z Francuzami ze SKARFACE, Anglikami z Noise Agent, Demob, Szwedami z On The Job czy krajanami Po Prostu, Horrorshow, Bulbulators i wiele innych.

Bubble Chamber
powstał w 2011 roku w Trójmieście. Zespół porusza się w obszarze muzyki elektronicznej, garściami czerpiąc z estetyki dubstepu i drum'n'bass, utwory rozpisując na żywe instrumenty.
Miejscami transowi, by zaraz zawrócić w stronę dubu i breakbeatów, nie pozwalają słuchaczom na nudę. "Bańki" lawirują między gatunkami, nie pozostawiając nikogo obojętnym na ciężkie basowe wobble i perkusyjne improwizacje.Czechoslovakia

Czechoslovakią przenoszą się w czasie do okresu dzieciństwa za pomocą pajęczynowych gitar, minimalistycznych bitów i odgłosów oraz naturalnych, szorstkich, męskich głosów - wszystko w domowym brzmieniu LO-FI. Zagrali do tej pory kilkanaście niepowtarzalnych koncertów w tym m.in. razem z Pustkami, Paulą i Karolem i Kristen. 1 marca 2012 r. wyszła ich pierwsza płyta "Made in", która zbiera wiele entuzjastycznych recenzji i wzbudza niemałe emocje na blogach i portalach. Singlem na płycie został numer "Wakacyjny", do którego powstał przewrotny teledysk.

Enchanted Hunters
W ich dokonaniach można dosłuchać się elementów dream-popu, dream-folku, americany. Na pierwszy rzut oka dominuje w nich kobiecy pierwiastek: dziewczęcy głos liderki, delikatne tony fletu i cymbałków, rozmarzone jazzujące akordy. Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat '90. Ważnym aspektem muzyki Enchanted Hunters są występy na żywo, ciepło przyjmowane przez publiczność. Interakcja z publicznością jest istotnym elementem ich występów, jednakże Enchanted Hunters pozostają projektem bardzo osobistym. Chwytliwym aranżacjom bliżej do sypialnianych projektów lo-fi, niż do masowych produkcji.Karol Schwarz All Stars
KSAS stawia na czystą, spontaniczną energię. Płyty nagrywa na setkę, bez przygotowań, bez prób. Hołdując hasłu taking drugs to make music to take drugs to przez 11 lat działalności zespół zmieniał skład i oblicze. Ma na swoim koncie kiczowate, sentymentalne piosenki grane w wersjach wiadomo, czy to muzyka jest niezależna, czy muzykom nie zależy.Ludojad
To zespół bardzo młody i przystojny. Urodził się wiosną 2010 w Świnoujściu. Jego poszczególne członki mogą być znane z takich formacji jak Statek Kosmiczny Gniazdo Konia, Budowa, Popend, Ząb Czasu, Jamajsky Natural, Wind Mark Trio, Chant, Hum.
Formacja pożera ludzi wyrafinowanymi dźwiękami z pogranicza jazzu, techno, rumuńskiej muzyki psychodelicznej i nie wiadomo czego tam jeszcze. Inteligentna zabawa konwencją powoduje, że widownia z reguły godzi się na pożarcie, wpada w trans i podryguje wesoło.
Ludojad nie cierpi nudy , często improwizuje,przebiera się w ciuszki najlepszych kreatorów mody na świecie a w swoje koncerty wkłada maksimum serca, trochę jodu i świeżą bałtycką bryzę.Twice The Same
Holenderski zespół, którego dokonania inspirowane są takimi kapelami jak Red Hot Chili Peppers, Sex Pistols, Primus i Rage Against The Machine. Ich muzyka łączy w sobie rock, punk i funk oraz własne pełne energii brzmienia.

Przeczytaj także