stat
Impreza już się odbyła
kwi 11

piątek, g. 16:00

bilety 100 - 150 zł
Kup bilet
maj 31

sobota, g. 18:30

bilety 170 - 299 zł
Kup bilet
Tradycyjnie impreza której organizatorem jest GRUPA FLĄDER podzielona jest na dwie części.

Pierwsza to trzy dni koncertów pod ogólną nazwą 6 Fląder Pop Festiwal 2008,
które odbędą się gościnnie na terenie I Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART,
przy wejściu na plażę nr 58 (na wysokości ul. Obrońców Wybrzeża).

Na drugą część zapraszamy do klubu PLAMA na gdańskiej Zaspie. Będzie to odsłona filmowo - muzyczna pod nazwą 4 Flader Film Festiwal 2008, na której zaprezentujemy filmy o tematyce muzycznej. Szczegóły na plakacie obok i na stronach internetowych Festiwalu. W tym roku zapowiada się bardzo interesująco. Zagrają artyści którymi można pochwalić się na nie jednym europejskim festiwalu. Nie zabraknie również legend polskiego rocka.

Lokalizacja imprezy na mapiezobacz na mapie Gdańska.


Piątek 25.07
Wejście na plażę nr. 58
(start g. 18.00)

SKAMBOMAMBO 19.00
TV JOGA 20.00
SETTING THE WOODS ON FIRE 21.00
ARMIA 22.00
CHLUPOT MÓZGU 23.00
STWORY 00.00

Sobota 26.07
Wejście na plażę nr. 58
(start g. 18.00)

KIEV OFFICE 18.30
KAWAŁEK KULKI 19.30
WC 20.30
ROBERT BRYLEWSKI 21.30
APTEKA 22.30
JAM BEE BOOM 23.30
SILLY BOYZ IN THE STREETZ 00.30

Niedziela 27.07
Wejście na plażę nr. 58
(start g. 18.00)

CUTS 18.30
JACEK LACHOWICZ 19.30
ORANGE THE JUICE 20.30
PINK FREUD 21.30
THE COMPLAINER & THE COMPLAINERS 22.30
SKINNY PATRINI 23.30
AM-SVERG 00.30

Poniedziałek 27.07
4 Fląder Film Festiwal
Gdańsk- Zaspa Klub PLAMA
16.00 - 20.00 Przegląd filmów dokumentalnych
20.00 Koncert BAJZEL


Wtorek 28.07
4 Fląder Film Festiwal
Gdańsk- Zaspa Klub PLAMA
16.00 - 20.00 Przegląd filmów dokumentalnych
20.00 Koncert PSYCHOCUKIER


wydrukuj program festiwalu

25 lipca

ARMIA
Stworzyli go na przełomie lat 1984/1985 Tomasz Budzyński (który właśnie opuścił Siekierę), Sławomir Gołaszewski i Robert Brylewski (grający wtedy równolegle w Izraelu). Potęga Armii do dziś zasadza się na tekstach Budzyńskiego i punk-rockowemu wykopowi. Znjadziemy tutaj też zarówno elementy hard core i hard rocka jak też klasyczne i folkowe wstawki. Instrumentarium jest niespotykanie urozmaicone: usłyszeć można zarówno waltornię, flet, wiolonczelę, skrzypce jak i didgeridoo.

STWORY
Warszawska formacja to jedna z najoryginalniejszych formacji w kraju. Matematyczna precyzja plus potężna dawka emocji - postrock bez żadnych zahamowań. Bezkompromisowy gitarowy postmodernizm.

SETTING THE WOODS ON FIRE
Lista zespołów, których twórczość inspiruje muzyków jest dość pokaźna. Nominowani do nagrody miesięcznika PULP - MIAZGI 2007 w kategorii odkrycie roku. Skomponowali i wykonali muzykę do spektaklu "Przebudzenie Wiosny" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Obecnie są w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty która ukaże się m.in. nakładem Hiszpańskiej (Barcelona) wytwórni Promise! Promise!. Ich koncerty są bardzo energetyczne i żywiołowe.

SKAMBOMAMBO
Klimat osadzony jest w jamajskim graniu, jednak zespołu nie da się pomylić z żadnym innym zespołem z tego nurtu. Jak mówią sami o sobie, grają SKA przemieszane z wesołym POWERPOPEM, czego nikt w naszym kraju jeszcze do tej pory nie robił. Nie jest to łatwe przy ośmioosobowym składzie, gdzie każdy instrument i nuta muszą być precyzyjnie osadzone. Zgrana sekcja rytmiczna, dynamiczna sekcja dęta i charyzmatyczny wokalista rodem z Malty tworzą iście wybuchową mieszankę, która na koncertach przemienia się w wulkan pozytywnej energii i radości zarówno grania, jak i słuchania; to bez wątpienia jeden z najlepszych zespołów koncertowych ostatnich czasów w Polsce.

CHLUPOT MÓZGU
Legendarna formacja Chlupot Mózgu z Gdańska powstała w Trójmieście w okolicach 1997 roku. Siłą napędową grupy jest znany artysta-plastyk Jacek Staniszewski, chętnie udzielający się w różnych trójmiejskich formacjach muzycznych (m.in. Biafra), podporą składu jest także Przemek Dyakowski, najwybitniejszy trójmiejski saksofonista jazzowy. Chlupot Mózgu jest zespołem typowo koncertowym, każdy ich występ jest inny od poprzedniego przez co słuchacz nigdy nie może powiedzieć że w pełni już poznał muzykę tej formacji.

TV JOGA
O sobie: "nie mamy określonej "grupy docelowej", do której kierujemy nasze dźwięki, by w oparciu o sprytne socjotechniczne metody zrobić oszałamiającą karierę. Cieszy nas każdy odbiór, a najbardziej ten zakłócony, nieprawidłowy, twórczy - sami też się tak odbieramy, kwestia anten. W dużej mierze służą temu śpiewane po polsku (a jakże) słowa, powstające podczas narkoleptycznych seansów i katatonicznych orgii, starające się opisać i ubrać w formę chaos tego świata... - cokolwiek to znaczy. ... a tak szczerze, to jesteśmy po prostu zbyt gnuśni i leniwi, żeby iść do jakiejś normalnej, uczciwej pracy. Ot, co."

26 lipca

JAMBEEBOOM (Białoruś)
Niesamowita kapela nufolkowa z Białorusi. Tam się naprawdę dzieje. Folk w nowoczesnych aranżacjach w wykonaniu tej kapeli przenosi do innego wymiaru.

KIEV OFFICE
Powstały w 2007 roku trójmiejski, dystyngowany, świeży projekt muzyczny oscylujący w okolicach post-punk/indie/alternative, próbujący łączyć te gatunki w nową synteze. Wyrosły z tradycji takich podziemnych zespołów jak Khadaffi i PresDeBaton, Kiev Office to Taneczne Rytmy uzupełniane przez nerwowe brzmienia gitary i spajające ten muzyczny koncept sample i dyskretną elektronike.

ROBERT BRYLEWSKI
Znany jest jako współzałożyciel m.in. zespołów Kryzys, Brygada Kryzys (założona z Tomkiem Lipińskim), Izrael (83-96), Armia (z Tomkiem Budzyńskim), Max i Kelner (wraz ze znanym z Deutera Pawłem Kelnerem) i Falarek Band a także z gościnnych występów w zespołach takich jak Deadlock czy Świat Czarownic. Ponadto od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users (ze Świetlickim, Tymańskim, Olterem, Kurtisem i Trzaską), Dyliżans czy Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Tymańskiego). Jego dokonania muzyczne z przełomu lat 70. i 80. XX wieku (Kryzys oraz) stanowią klasykę polskiej muzyki niezależnej.

APTEKA
Jeden z najciekawszych zespołów w niezależnym polskim rocku, zafascynowany przede wszystkim gitarową psychodelią, w którą oblekł nihilistyczne i dekadenckie, ale też pełne abstrakcyjnego poczucia humoru teksty.
Powstał w 1983 roku w Trójmieście z inicjatywy byłego muzyka grupy Pancerne Rowery Jędrzeja "Kodyma" Kodymowskiego.

WC
Gdy na początku lat 80-tych XX polską sceną rockową wstrząsnął i do góry nogami wywrócił boom kapel punkowych, jedną z najbardziej wyrazistych, a zarazem najbardziej cenionych formacji nowego rocka stała się WC. WC pokazuje, że nadal jest w czołówce polskiej sceny niezależnej, nadal ma wiele do powiedzenia i jest w stanie potrząsnąć najbardziej skostniałymi po(d)stawami. Energia powstałych współcześnie utworów w połączeniu z melodyjnością znaną sprzed lat, charakterystycznym wokalem i intrygującymi tekstami daje piorunujący efekt, który nie tylko fanów zespołu rozpali od pierwszych dźwięków.

KAWAŁEK KULKI
Mocno zaangażowane teksty w życie codzienne i w jazdę tramwajem z pętli na pętlę. Ciekawie rozbudowana sekcja rytmiczna o silnym akcencie na 1 i 2 i 3 i. . I te skrzypce, które niczym syreni śpiew kuszą by na mieliznach rzeki Warty osiąść i zemrzeć z uśmiechem na ustach. A wszystko to daje Kawałek Kulki.

27 lipca

ORANGE THE JUICE
Stalowowolski sekstet uprawiający szeroko pojętego alternatywnego rocka. Ich muzyczny eklektyzm dostrzeżono na wielu krajowych przeglądach muzycznych, nagradzając zespół wielokrotnie. Grupa w tym roku podpisała swój pierwszy kontrakt fonograficzny z wytwórnią ARS MUNDI. Została także zaproszona na tegoroczny węgierski SZIGET Festiwal odbywający się corocznie w Budapeszcie.

PINK FREUD
To jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Mazolewski (b), Ziętek (tr.) i Staruszkiewicz (dr) tworzą energetyczną, spontaniczną muzykę improwizowaną, bogatą formalnie, wielostrukturową, ewolucyjną, intrygującą brzmieniowo. Bogate formalnie kompozycje, nowoczesne elektroniczne brzmienia, nie odbierają jednocześnie muzykom miejsca na indywidualizm i szalone, odważne improwizacje. Muzyka ta łączy w sobie ducha muzyki lat 60. i 70. z nowoczesnością, eksplozję nowej wrażliwości z lekturą starych płyt. Preparowanie instrumentów, wykorzystanie elektronicznego asortymentu, konstruowanie bogatych narracji, stały się jednymi z cech wyróżniających muzykę formacji.

THE COMPLAINER & THE COMPLAINERS
W historii polskiej muzyki elektronicznej jeszcze nie było tak oryginalnego i poruszającego zespołu. To świeża, wyrazista i oryginalna muzyka. Ta bezpretensjonalna przebojowość i jasna energia ani nie przesłaniają subtelności i dystansu (igranie ze stereotypami nowej fali), ani nie spłycają pozamuzycznego przesłania. Tym razem jest to muzyka - w pełnym tego słowa znaczeniu.

SKINNY PATRINI
Nie ma na polskiej scenie muzyki alternatywnej drugiego tak ekscentrycznego zespołu. Koncertujące od paru lat, trójmiejskie Skinny Patrini, to zjawisko muzyczno-wizualne porównywane z takimi gwiazdami gatunku, jak Peaches, czy I AM X.

AM-SVEERG
Jest to wspólny projekt Mazzolla i Sveerga z muzykami poruszającymi się w obszarze muzyki elektronicznej i transowej. Innowacją tego projektu jest połączenie muzyki elektronicznej improwizowanej , obrazu, i kreowania brzmienia na żywo w połączeniu z analogowymi brzmieniami klarnetu i fortepianu.


JACEK LACHOWICZ
Polski muzyk, producent muzyczny. Gra na instrumentach klawiszowych. Obecnie występuje pod nazwą "Lachowicz". Wcześniej grał w Ściance i Lenny Valentino. Jest kojarzony z muzyką alternatywną. Ostatnio wspólnie z Anią Dąbrowską nagrał piosenke pt. "Płyń".

CUTS
Odkrycie roku na polskiej scenie muzycznej. 5 lipca zespół CUTS z utworem "Kochać Cię chcę" wystąpi podczas tegorocznego Festiwalu TOPtrendy na sopockiej scenie Opery Leśnej. CUTS wyłoniony został przez jury z 290 zgłoszeń, które w tym roku spłynęły do organizatorów. Jury Festiwalu TOPtrendy uznało zespół CUTS za jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących zespołów tego roku.



4 FLĄDER FILM FESTIWAL 2008

Trzy lata temu w roku 2005, równolegle z festiwalem muzycznym po raz pierwszy odbył się w gdańskim Multikinie FLĄDER FILM FESTIWAL - przegląd filmów dokumentalnych o tematyce muzycznej.
28 i 29 lipca 2008 r. w gdańskim klubie PLAMA na Zaspie odbędzie się czwarta odsłona naszego festiwalu filmowego. Festiwal ma szansę stać się poważną propozycją nie tylko dla wielbicieli muzyki alternatywnej, ponieważ jest to impreza przeznaczona dla szerszego grona publiczności. Jest to jedna z pierwszych tego typu prezentacji w naszym kraju.
W tegorocznej edycji przedstawimy bardzo ciekawy film pt. " Halucynacje Hrabiego Von Zeit". Czarno-biały film to nieco surrealistyczna bajka utrzymana w klimacie kina niemego. Jest w nim wszystko, co być powinno: miłość, zdrada, szaleństwo, erotyzm oraz dziki pościg. W rolach głównych występują muzycy znanej w kraju tczewskiej formacji Von Zeit. Jest też zaplanowana za porozumieniem z Jerzym Mazzollem emisja zarejestrowanego unikatowego zapisu koncertu promocyjnego płyty "Rozmowy s catem" grupy MAZZOLL, KAZIK & ARHYTHMIC PERFECTION. Przygotowujemy także dawno oczekiwany dokument o białoruskiej niezależnej scenie muzycznej pt." Muzyczna Partyzantka". Za naszą wschodnią granicą leży kraj, gdzie muzyka rockowa jest jeszcze najprawdziwszą muzyką protestu i wyrazem tęsknoty za wolnością a białoruskie zespoły sportretowane w filmie Mirosława Dembińskiego tworzą ludzie świadomi, zaangażowani i odważni. Całość przeglądu filmowego uświetnią występy na dachu klubu PLAMA znanych artystów, którzy debiutowali na naszym festiwalu trzy lata temu: multiinstrumentalisty o pseudonimie scenicznym BAJZEL i świetnej łódzkiej grupie PSYCHOCUKIER.

Imprezy towarzyszące
Oprócz sceny głównej na plaży w Gdańsku- Brzeźnie, w przeciągu kilku lat trwania naszego Festiwalu zorganizowaliśmy również koncerty towarzyszące, które odbywały się podczas obchodów Jarmarku Św. Dominika na gdańskiej starówce.
Jako podsumowanie działań festiwalowych roku 2006, po raz pierwszy obok sceny Fląder Pop w Gdańsku- Brzeźnie zaprosiliśmy publiczność na spotkania artystyczne pod nazwą FLĄDER ART 2006. Był to cykl warsztatów, prezentacji i wykładów z różnych dziedzin sztuki ­teatr, film, sztuka uliczna, muzyka, taniec. Zaprosiliśmy na tą okazję znanych twórców kultury, muzyków, aktorów, reżyserów, artystów plastyków.

Festyn Integracyjny - Nie Sam pt. "Małe Fląderki" 2008

W tym roku imprezą towarzyszącą szóstej edycji Fląder Pop Festiwal 2008 będzie Festyn integracyjny pod nazwą "NIE SAM". Podczas trwania Festiwalu Fląder przyjmie on nazwę "Małe Fląderki". Celem festynu jest pozyskanie funduszy na pomoc dzieciom niepełnosprawnym i integracja z takimi osobami. Na scenie pojawią się artyści muzycy, teatry dziecięce, pokazy specjalne, a wszystko dla małych niepełnosprawnych gości specjalnie zaproszonych i przywiezionych na tę okoliczność.
Płyty artystów występujących na Festynie Integracyjnym sprzedawane podczas występów na Festiwalu stanowić będą swego rodzaju cegiełkę a zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele tegorocznych akcji "NIE SAM".

Przeczytaj także