stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na 12. Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work), który odbędzie się w dniach 5-8 czerwca w kinach Neptun i Kameralne przy ulicy Długiej 57. Mamy nadzieję, że jak co roku festiwal zgromadzi liczne grono miłośników kina dokumentalnego z całej Polski oraz świata. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała 26 filmów - cieszymy się, bo aż 10 z nich to polskie produkcje.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet

5 - 10 sierpnia 2025

Gdańsk
Nagrodą główną jest statuetka "Brama Wolności" oraz nagroda finansowa ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który dwunastą edycję festiwalu objął również patronatem honorowym. Szczególnie miło nam poinformować, że w tym roku nagroda finansowa została podwojona i obecnie wynosi 20 tysięcy złotych. Filmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Do konkursu 12.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się arcyciekawe dokumenty, m.in. "Dziennik z podróży" Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog "Chustka". Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego "Sonda o mężczyznach" - refleksje 22 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 7 rozdziałów - każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Z zagranicznych produkcji zobaczymy m.in. kanadyjski dokument "Duchy wielkiej machiny" (reż. Liz Marshall), dedykowany zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować; szwajcarski dokument "Jesteśmy z soli" w reżyserii Farida Pacha o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy Chhanabhaia i jego rodziny przy jej wydobyciu; a także film "Tango nocy letniej" - niezwykle humorystyczny film drogi. Reżyserka Viviane Blumenschein towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii. Bo choć Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt nie wykonuje tego tańca równie namiętnie jak oni, to dla Finów tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia jak sauna czy jazda na nartach. Dwa kraje, dwie opinie, dwie tradycje muzyczne. Zachęcamy do zapoznania się z treścią pozostałych nominowanych filmów na oficjalnej stronie festiwalowej www.gdanskdocfilm.pl (zakładka - Filmy).

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczymy "3 dni wolności" Łukasza Borowskiego. Bohaterem filmu jest Piotr odsiadujący długi wyrok. Reżyser towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz. Kolejną propozycją jest "Więzienna Wyspa Bastøy" w reżyserii Michela Kapteijnsa opowiadająca o więzieniu na wyspie na Fiordzie Oslo w Norwegii, gdzie 115 mężczyzn odbywa swoje wyroki. Nie ma tam cel, kamer ani ogrodzeń, a strażnicy nie noszą przy sobie broni, gdy więźniowie pracują z piłami łańcuchowymi i nożami kuchennymi. Na Bastøy nikt nie wierzy w to, że przestępcy staną się lepszymi ludźmi, gdy ich kara będzie długa i ciężka. Panuje tam przekonanie, że jeśli da się ludziom odpowiedzialność i szacunek, istnieje większa szansa, że będą chcieli rozpocząć życie na nowo.

W piątek, 6 czerwca o godz. 20:00 w kinie Kameralne, odbędzie się pokaz filmu amerykańskiego reżysera Iana Thomasa Asha, "A2-B-C" - niezwykle przejmującego dokumentu opowiadającego o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w Fukushimie. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu. Po pokazie tego filmu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dziemianczukiem - gdańszczaninem, przeciwnikiem powstawania elektrowni atomowych, aktywistą Greenpeace, jednym z 30 zatrzymanych podczas słynnego, pokojowego protestu w obronie Arktyki. Z tematyką festiwalu związany jest również film "Cegła" wyświetlany w ramach pokazu specjalnego "Birma w Gdańsku".

Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca o godzinie 15:00 filmem Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa" - osobistą wypowiedzią reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Uroczysta gala otwarcia festiwalu odbędzie się o 5 czerwca o godzinie 19:00 w kinie Neptun, podczas której zaprezentujemy dokument muzyczny "O krok od sławy", wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego reżysera z Los Angeles, Morgana Neville'a. Wstęp wolny! Widzowie mogą także liczyć na pokaz filmów członkiń Jury, Magdaleny Łazarkiewicz (piątek, godz. 16:00, kino Kameralne) i Evy Weber (sobota, godz. 17:00, kino Kameralne) masterclass - "Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego" - wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (sobota, godz. 20:00, kino Kameralne) oraz tego samego dnia o godzinie 14:00 - masterclass z reżyserem Bartoszem Paduchem: "Relacja bohater - reżyser w filmie dokumentalnym".

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, wybitnego austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych (Przewodniczącego Jury 6.Gdańsk DocFilm Festival), który zmarł nieoczekiwanie 23 kwietnia br. w wieku 54 lat, zostaną wyświetlone dwa filmy tego autora: - "Chwała dziwkom" - 5 czerwca, o godz. 16:30 w kinie Kameralne oraz "Śmierć Człowieka Pracy"- 8 czerwca po uroczystej gali rozdania nagród (początek gali - 18:30) i pokazie zwycięskiego filmu (kino Neptun). "Śmierć człowieka pracy" portretuje uwłaczającą pracę ludzi pochodzących z różnych stron świata - w nielegalnych kopalniach węgla na Ukrainie, podczas wydobycia siarki w Indonezji, zarzynania zwierząt w Nigerii, demontażu tankowców w Pakistanie czy produkcji stali w Chinach. "Chwała dziwkom" - filmowy tryptyk opowiadający o prostytucji w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku. Trzy miejsca, trzy języki, trzy religie. W światach, w których najintymniejszy akt stał się towarem, kobiety doświadczają fizycznie i emocjonalnie wszystkiego, co może zajść między mężczyzną a kobietą.



12. Gdańsk DocFilm Festival 05-08.06.2014

Czwartek, 05.06.2014

KINO NEPTUN

KONKURS
15:00 "Nasza klątwa", reż. Tomasz Śliwiński, Polska
15:30 "Minerita", reż.Raúl De la Fuente, Hiszpania
Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Raúlem De la Fuente
16:30 "Ucieknijmy stąd", reż. Viktor Nordenskiöld, Szwecja
Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Viktorem Nordenskiöldem
17:00 "W ruchomym kadrze - Kadir van Lohuizen", reż. Tinus Kramer, Holandia
19:00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
19:15 POKAZ SPECJALNY: "O krok od sławy", reż. Morgan Neville, USA

KONKURS
21:00 "Wątpliwości pana Miłości", reż. Dagmar Smržová, Czechy
Po filmie telekonferencja z producentem filmu Jiřím Konečným

KINO KAMERALNE

POKAZ SPECJALNY - MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIAM
16:30 "Chwała dziwkom", reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy

Piątek, 06.06.2014

KINO NEPTUN

FILMY PENITENCJARNE
12:30 "Poza Wriezen", reż. Cristina Marx, Niemcy
14:00 "3 dni wolności", reż. Łukasz Borowski, Polska

KONKURS
14:45 "Pożegnanie z Hollywood", reż. Henry Corra, USA
16:30 "O której wrócisz?", reż. Alex Casianov, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Alexem Casianovem
17:15 "Jesteśmy z soli", reż. Farida Pacha, Szwajcaria
Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Faridą Pachą
19:15 "Czas zabijania", reż. Jaap van Hoewijk, Holandia
Po filmie telekonferencja z reżyserem filmu Jaapem van Hoewijkiem
20:45 "Niewiadoma Henryka Fasta", reż. Agnieszka Elbanowska, Polska
Po filmie spotkanie z reżyser Agnieszką Elbanowską
22:00 "Tango nocy letniej", reż. Viviane Blumenschein, Niemcy

KINO KAMERALNE

PRZEGLĄD FILMÓW MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ
16:00 "Służba", reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
16:15 "Cud", reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
16:25 "Żwirowisko - ostatnia niedziela", reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
17:00 "Głęboka woda" (2 odcinki), reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska
Po filmach spotkanie z reżyser Magdaleną Łazarkiewicz

POKAZ SPECJALNY - PO FUKUSHIMIE
20:00 "A2-B-C", reż. Ian Thomas Ash, Japonia
Po filmie spotkanie z aktywistą Greenpeace'u Tomaszem Dziemiańczukiem (ok. 21.15)

Sobota, 07.06.2014

KINO NEPTUN

FILMY PENITENCJARNE
10:45 "Bad Boy - cela dla niebezpiecznych", reż. Janusz Mrozowski, Polska
12:15 "Więzienna wyspa Bastøy", reż. Michel Kapteijns, Holandia

KONKURS
13:15 "Jak Wam się podoba", reż. Paula Onet, Rumunia
Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Paulą Onet
14:00 "Inny film", reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska
15:00 "Rybaczymy", reż. Maciej Głowiński, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Maciejem Głowińskim
16:30 "Duchy wielkiej machiny", reż. Liz Marshall, Kanada
Po filmie telekonferencja z reżyser filmu Liz Marshall
18:30 "Sklepik przy głównej ulicy", reż. Peter Zakutansky, Słowacja
Po filmie spotkanie z reżyserem filmu Peterem Zakutanskym
19:15 "Joanna", reż. Aneta Kopacz, Polska
20:00 "Matka 24 h", reż. Marcin Janos Krawczyk, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Marcinem Janosem Krawczykiem
21:00 "Krew", reż. Alina Rudnitskaya, Rosja
22:15 "SickFuckPeople", reż. Jury Rechinsky, Austria

KINO KAMERALNE

MASTERCLASS - BARTOSZ PADUCH
14:00 "Relacja bohater - reżyser w filmie dokumentalnym". Wykład i spotkanie z reżyserem Bartoszem Paduchem (ok. 2 h)

PRZEGLĄD FILMÓW EVY WEBER
17:00 "Zaciemnienie", reż. Eva Weber, Wielka Brytania
17:45 "Samotne życie żurawi", reż. Eva Weber, Wielka Brytania
18:15 "Renifer", reż. Eva Weber, Wielka Brytania, Finlandia
Po filmach spotkanie z reżyser Evą Weber

MASTERCLASS - MIROSŁAW PRZYLIPIAK
20:00 "Kino bezpośrednie: dylematy dokumentalizmu obserwacyjnego". Wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem (ok. 2 h)

Niedziela, 08.06.2014

KINO NEPTUN

KONKURS
10:30 "Dzień górnika", reż. Gaël Mocaër, Francja
12:00 "Pozytyw", reż. Polina Kelm, Ukraina
12:30 "Moja Wola", reż. Bartosz M. Kowalski, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Bartoszem M. Kowalskim
13:45 "Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie", reż. Rodzina al-Haddad, Izrael, Palestyna
Po filmie telekonferencja z producentem filmu

POKAZ SPECJALNY - BIRMA W GDAŃSKU
14:30 "Zwyczajny dzień", reż. Myat Min Khant..., Birma
14:45 "Cegła", reż. Htoo Tay Zar..., Birma

KONKURS
15:00 "Dziennik z podróży", reż. Piotr Stasik, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Piotrem Stasikiem i kierownikiem produkcji Maciejem Kuziemskim
16:30 "Sonda o mężczyznach", reż. Mateusz Głowacki, Polska
Po filmie spotkanie z reżyserem Mateuszem Głowackim
18:30 UROCZYSTA GALA WRĘCZENIA NAGRÓD
19:30 Pokaz zwycięskiego filmu
+ POKAZ SPECJALNY - MICHAEL GLAWOGGER IN MEMORIAM
Śmierć człowieka pracy", reż. Michael Glawogger, Austria, Niemcy


Karnet na cały festiwal - 35 zł. Bilet na jeden dzień - 12 zł.

Więcej informacji na temat festiwalu na stronie gdanskdocfilm.pl

Festiwal objęty jest patronatem honorowym i dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Miasta Gdańska. Patroni medialni: TOK FM, Gazeta Wyborcza, Empik, trojmiasto.pl, filmweb.pl, dlastudenta.pl, miesięcznik Kino, Wrota Pomorza, TVP Kultura, TVP Gdańsk, kwartalnik Film&TV Kamera, Live&Travel, Activist, magazyn Purpose, magazyn Prestiż, nocowanie.pl, mobilna kultura informacyjna coigdzie.pl, Legalna Kultura. Partnerzy: Grafito, Drukarnia Mirotki, Nordfilm, Video Studio Gdańsk, Amnesty International, Capital Park, Euro26, Nowe Media, Officyna, Szczecin European Film Festival, Cico, Pies i Róża.

Filmy konkursowe:

[eng:]
1. Midsummer Night's Tango, Viviane Blumenschein, Germany 2013, 83 min
2. Positive, Polina Kelm, Ukraine 2013, 29 min
3. Survey about men, Mateusz Głowacki, Poland 2014, 35 min
4. Fish'r'us, Maciej Głowiński, Poland 2014, 58 min
5. Smile, and the World, Will Smile Back, al-Haddad Family, Israel / Palestine 2014, 20 min
6. SickFuckPeople, Jury Rechinsky, Austria 2013, 75 min
7. A Diary of a Journey, Piotr Stasik, Poland 2013, 52 min
8. My Name is Salt, Farida Pacha, Switzerland 2013, 91 min
9. Out of this world, Viktor Nordenskiöld, Sweden 2014, 10 min
10. The Stop on Main Street, Peter Zakutansky, Slovakia 2013, 21 min
11. Minerita, Raúl De la Fuente, Spain 2013, 27 min
12. When Will You Be Back, Alex Casianov, Poland 2013, 14 min
13. The Ghosts in Our Machine, Liz Marshall, Canada 2013, 92 min
14. Moving Stills - Kadir van Lohuizen, Tinus Kramer, Netherlands 2013, 59 min
15. Killing Time, jaap van hoewijk, Netherlands 2013, 54 min
16. The Odd Movie, Brygida Frosztęga-Kmiecik, Poland 2013, 50 min
17. The Love Equation of Henry Fast, Agnieszka Elbanowska, Poland 2013, 40 min
18. Joanna, Aneta Kopacz, Poland 2013, 40 min
19. Farewell to Hollywood, Henry Corra, USA 2013, 103 min
20. A dream in the making, Bartosz M. Kowalski, Poland 2012, 50 min
21. Mother 24/7, Marcin Janos Krawczyk, Poland 2013, 30 min
22. The coal miner's day, Gaël Mocaër, France 2013, 80 min
23. As you like it, Paula Onet, Romania 2013, 21 min
24. Our curse, Tomasz Sliwinski, Poland 2013, 30 min
25. The Story of Mr. Love, Dagmar Smržová, Czech Republic 2013, 73 min
26. Blood, Alina Rudnitskaya, Russia 2013, 59 min

[pol:]
1. Tango nocy letniej, Viviane Blumenschein, Niemcy 2013, 83 min
2. Pozytyw, Polina Kelm, Ukraina 2013, 29 min
3. Sonda o mężczyznach, Mateusz Głowacki, Polska 2014, 35 min
4. Rybaczymy, Maciej Głowiński, Polska 2014, 58 min
5. Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do ciebie, al-Haddad Family, Izrael, Palestyna 2014, 20 min
6. SickFuckPeople, Jury Rechinsky, Austria 2013, 75 min
7. Dziennik z podróży, Piotr Stasik, Polska 2013, 52 min
8. Jesteśmy z soli, Farida Pacha, Switzerland 2013, 91 min
9. Ucieknijmy stąd, Viktor Nordenskiöld, Szwecja 2014, 10 min
10. Sklepik przy głównej ulicy, Peter Zakutansky, Słowacja 2013, 21 min
11. Minerita, Raúl De la Fuente, Hiszpania 2013, 27 min
12. O której wrócisz? Alex Casianov, Polska 2013, 14 min
13. Duchy wielkiej machiny, Liz Marshall, Kanada 2013, 92 min
14. W ruchomym kadrze - Kadir van Lohuizen, Tinus Kramer Holandia 2013, 59 min
15. Czas zabijania, jaap van hoewijk, Holandia 2013, 54 min
16. Inny film, Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska 2013, 50 min
17. Niewiadoma Nenryka Fasta, Agnieszka Elbanowska, Polska 2013, 40 min
18. Joanna, Aneta Kopacz, Polska 2013, 40 min
19. Pożegnanie z Hollywood, Henry Corra, USA 2013, 103 min
20. Moja Wola, Bartosz M. Kowalski, Polska 2012, 50 min
21. Matka 24 h, Marcin Janos Krawczyk, Polska 2013, 30 min
22. Dzień górnika, Gaël Mocaër, Francja 2013, 80 min
23. Jak wam się podoba, Paula Onet, Rumunia 2013, 21 min
24. Nasza klątwa, Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 30 min
25. Wątpliwości pana Miłości, Dagmar Smržová, Czechy 2013, 73 min
26. Krew, Alina Rudnitskaya, Rosja 2013, 59 min



OPISY FILMÓW KONKURSOWYCH
(wersja chronologiczna zgodna z pokazami w kinie Neptun)

1. Nasza klątwa | Polska | reż. Tomasz Śliwiński | 2013 | 30 min

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą i stopniowej adaptacji rodziców do zaistniałej sytuacji.

2. Minerita | Hiszpania | reż. Raúl De la Fuente | 2013 | 27 min


Cerro Rico w Potosí (Bolivia) to teren bezprawia, charakteryzujący się brutalną przemocą. Każdego dnia górnicy narażają swoje życie chodząc po rozpadających się skałach, w celu zdobycia srebra i cynku. Ci, którzy przeżyją myślą, że wolno im wszystko. I tak też się dzieje, kiedy udają się na polowanie... na kobiety. Minerita to historia trzech kobiet - Lucíi, Ivone i Abigail - które pracują jako straż nocna dla kobiet i walczą o przetrwanie w tym nieludzkim piekle. Ich jedyną bronią jest odwaga.... i dynamit.

3. Ucieknijmy stąd | Szwecja | reż. Viktor Nordenskiöld | 2014 | 10 min


Dwunastoletni Rizwan jest jedynym żywicielem rodziny. Aby zarobić pieniądze, zmuszony jest do klaustrofobicznej pracy w branży, która jest kluczem do światowej gospodarki. W Pakistanie, drugim największym składzie paliw, dzieci codziennie muszą pracować wewnątrz ciemnych zbiorników paliwowych, nieustannie stykając się z rakotwórczymi oparami oleju napędowego.

4. W ruchomym kadrze - Kadir van Lohuizen | Holandia | reż. Tinus Kramer | 2013 | 59 min

Fotoreporter Kadir van Lohuizen podróżuje po świecie w poszukiwaniu opowieści o ludziach, którzy z różnych powodów opuścili swoje miejsce urodzenia. Jego zdjęcia opowiadają historie, od których wielkie korporacje prasowe już dawno odeszły. Oferuje alternatywę, zwracając uwagę na zapomniane konflikty i katastrofy. I wierzy, że swoją pracą może zmienić świat.

5. Wątpliwości pana Miłości | Czechy | reż. Dagmar Smržová | 2013 | 73 min

Film Dagmar Smržovej to historia trzydziestoletniego Jiříego Lásky, który mieszka z babcią u stóp czeskich gór, w wiosce Batňovice. Bohater, podobnie jak jego rodzice, cierpi na schizofrenię. Nie jest jednak typowym apatycznym pacjentem szpitala psychiatrycznego. Dzięki nowoczesnym technologiom prowadzi bardzo aktywne życie: komunikuje się z otoczeniem za pomocą kamery, radia i strony internetowej, na której umieszcza swoje pełne autorefleksji filmy.

6. Pożegnanie z Hollywood | USA | reż. Henry Corra | 2013 | 103 min

Pragnienie życia śmiertelnie chorej siedemnastolatki, Reginy Diane Nicholson doprowadziło do głębokiego i czułego, choć kontrowersyjnego związku z 55-letnim filmowcem, Henrym Corrą. Pamiętając o tykającym zegarze, odliczającym jej dni, Reggie ryzykuje wszystko i walczy o życie, sztukę i miłość, którą wybrała. "Pożegnanie z Hollywood" to prawdziwa, niespodziewana historia miłosna, opowiadająca o dwóch ludziach oddanych sztuce, poezji oraz pięknu każdej chwili spędzonej razem, aż do samego końca.

7. O której wrócisz? | Polska | reż. Alex Casianov | 2013 | 14 min

"O której wrócisz?" to dokument o młodej, samotnie wychowującej dziecko matce, która skończyła studia aktorskie i próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie teatru, filmu i gwiazd. Kiedy zdaje sobie sprawę, że połączenie tego jest praktycznie niemożliwe, szuka rady i pomocy u swojej babci, dla której piękny świat showbiznesu znajduje się za grubą szybą telewizora i jest niedostępny dla jej wnuczki.

8. Jesteśmy z soli | Szwajcaria | reż. Farida Pacha | 2013 | 91 min

Znajdujemy się w Małym Rannie - pustyni solnej w Indiach. Pustynia ciągnie się w nieskończoność - płaska, szara, nieustająca. Jednej rzeczy jest tu aż nadto - soli. Leży wszędzie, tuż pod popękaną, spieczoną powierzchnią ziemi. Obserwujemy pracę Chhanabhaia i jego rodziny, którzy żyją tu bez wody, elektryczności ani zapasów żywności. Niestrudzenie, w oślepiającym blasku słońca, wydobywają sól na tym opustoszałym terenie. Ich praca jest rytmiczna, podobna do tańca miraży na płonącym horyzoncie. Po 8 miesiącach ciężkiej pracy czas na zbiory, zanim deszcze monsunowe ponownie zaleją ich pola solne...

9. Czas zabijania | Holandia | reż. Jaap van Hoewijk | 2013 | 54 min

12 czerwca 2013, Hustonville, Teksas. Parę minut po szóstej Elroy Chester zostanie stracony za gwałt na Erin i Claire DeLeon oraz zamordowanie ich wujka, strażaka Billy'ego Rymana. "Czas zabijania" skupia się na ukazaniu, jak dzień egzekucji wpływa zarówno na rodzinę sprawcy, jak i jej ofiary. Film, nawiązując do nurtu 'kina bezpośredniego', nie zajmuje żadnego stanowiska w sprawie, a jedynie pokazuje wydarzenia towarzyszące egzekucji. Obraz Jaapa van Hoewijka to film o zabijaniu czasu; o patrzeniu na śmierć, gdy w tle tyka już zegar.

10. Niewiadoma Henryka Fasta | Polska | reż. Agnieszka Elbanowska | 2013 | 40 min

Potrafię oprzeć się wszystkiemu z wyjątkiem pokusy - Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, z dumą podpisuje się pod słowami Oscara Wilde'a. W poszukiwaniu szczęśliwej miłości jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić.. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością. Film zdobył nagrodę Jantar 2013 za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na festiwalu Młodzi i Film.

11. Tango nocy letniej | Niemcy | reż. Viviane Blumenschein | 2013 | 83 min


Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt poza nimi nie wykonuje tego tańca równie namiętnie. Finowie natomiast twierdzą, że tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia jak sauna czy jazda na nartach. Dwa kraje, dwie opinie, dwie tradycje muzyczne. "Tango nocy letniej" to niezwykle humorystyczny film drogi. Towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires, Viviane Blumenschein odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii.

12. Jak wam się podoba | Rumunia | reż. Paula Onet | 2013 | 21 min

Gdybyś mógł wybrać jedno zdjęcie, które uwieczniłoby twoją osobę dla przyszłych pokoleń, jakie by ono było? ,,Jak wam się podoba" to historie ludzi głowiących się nad swoimi zdjęciami nagrobkowymi już za życia. Niektórzy przeszukują zdjęcia z młodości; inni chcą zmienić wybrane już zdjęcie, gdyż pragną, aby ich właściwie zapamiętano. Podczas gdy widzowie odkrywają, że cmentarz to dostępny dla wszystkich album ze zdjęciami oraz żywy dokument życia społecznego, bohaterowie zabiegają o idealny wizerunek własnej osoby, który zostanie uwieczniony dla potomności.

13. Inny film | Polska | reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik | 2013 | 50 min


"Inny film" to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych, wcielaniu się w nie. Inspiracją stały się pierwsze w Polsce warsztaty filmoterapii prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy "Wrota". Filmoterapia to warsztaty, na których kamera staje się filtrem, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i nabrać pewności siebie. To próba zdefiniowania terapeutycznej roli filmowego przekazu i przybliżenia świata na co dzień dalekiego od naszych wyobrażeń. Świata, do którego kluczem jest wyobraźnia, a przepustką wrażliwość.

14. Rybaczymy | Polska | reż. Maciej Głowiński | 2014 | 58 min

W miejscowości Piaski rybołówstwo jest zawodem, którym zajmują się całe rodziny. Fascynacja morzem, nadmorskie życie i ucztowanie są przekazywane z ojca na syna. Niemniej jednak przychodzi czas, kiedy syn chce zacząć żyć na własną rękę i zaczyna się zastanawiać: "ryby 'czy' my? "

15. Duchy wielkiej machiny | Kanada | reż. Liz Marshall | 2013 | 92 min

Żyjąc w samym środku zmechanizowanego świata często nie zauważamy ukrytych w nim stworzeń. "Duchy wielkiej machiny" to dokument poświęcony zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować. Poprzez opowieści i zdjęcia Jo-Anne McArthur dogłębnie poznajemy ich los. Czy nie-ludzie są tylko naszą własnością, z którą możemy robić, co chcemy, czy jednak zasługują na jakieś prawa? Film pokazywany był na festiwalu Hot Docs w Toronto oraz IDFA w Amsterdamie.

16. Sklepik przy głównej ulicy | Słowacja | reż. Peter Zakutansky | 2013 | 22 min

Pięćdziesiąt lat temu powstał wyjątkowy, czechosłowacki zdobywca Oscara - film "Sklep przy głównej ulicy". Peter Zakutanský, autor "filmu po filmie", udaje się do Sabinova, by ożywić miejsce, gdzie kręcono oryginał i jeszcze raz przeżyć przygody jego mieszkańców. Aktorzy, którzy brali udział w pierwotnej wersji filmu, ujawniają nie tylko kulisy wielkiej historii, ale także swoje prywatne dzieje.

17. Joanna | Polska | reż. Aneta Kopacz | 2013 | 40 min

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Dla Jasia prowadzi blog "Chustka", w którym opisuje ich codzienność - prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

18. SickFuckPeople | Austria | reż. Jury  Rechinsky | 2013 | 75 min

SickFuckPeople to tryptyk dokumentalny o grupie bezdomnych, którzy przeżyli dzieciństwo w uzależnieniu od narkotyków i rozpoczynają dorosłe życie. Jedna z historii dotyczy chłopca, który w poszukiwaniu matki wraca do pełnej nienawiści i sadystycznego gniewu rodzinnej wioski. Kolejna opowiada o dziewczynie w ciąży, która chce urodzić dziecko, mimo iż dzieciństwo, jakie może mu zaoferować prawdopodobnie będzie gorsze od jej własnego życia.

19. Matka 24 h | Polska | reż. Marcin Janos Krawczyk | 2013 | 30 min

Ten film to podróż w głąb ludzkich serc. Opowiada historię kopii Czarnej Madonny z Częstochowy - obrazu, który od 55 lat krąży po Polsce. Czarna Madonna gości w poszczególnych domach 24 godziny. Dla każdego z bohaterów jest to bardzo szczególny czas - wszakże kochająca, duchowa matka odwiedza ich dom. Historie przedstawiane są jedna po drugiej, w kontekście wiary lub jej braku, lecz przede wszystkim podążając za motywem przewodnim filmu - znaczeniem matki w życiu bohaterów. Film ma strukturę mozaikową: różnorodność postaci przedstawiona jest na tle zmieniających się pór roku.

20. Krew | Rosja | reż. Alina Rudnitskaya | 2013 | 59 min

Stary, zniszczony van z czerwonym krzyżem na oknie jeździ po całym Obwodzie Leningradzkim. Jest to rosyjska wersja krwiobusa, gdzie skupuje się krew od lokalnej ludności. Każdego dnia siedmioosobowa załoga vana, trzech mężczyzn i cztery kobiety, otwiera w różnych budynkach publicznych tymczasowe punkty krwiodawstwa. Dla niektórych Rosjan oddawanie krwi jest jedynym sposobem na zarobienie pieniędzy. Ludzie i ich krew udowadniają, że życie to karuzela. Raz ją oddają, raz otrzymują...

21. Dzień górnika | Francja | reż. Gaël Mocaër | 2013 | 80 min

Ukraińska wieś. Trwają obchody Dnia Górnika. Jednak w kopalni górnicy nie mają czego świętować. Tam znajdują się w zupełnie innym świecie. "Dzień górnika" opowiada o pozbawieniu wolności, nie tylko tej fizycznej, ale także psychicznej. To film o brutalności, strachu i izolacji. To obraz mroczny, jednak niepozbawiony nadziei. Przyjęcie, kilka balonów, żółte i niebieskie kolory, kwiat, medal - to zapłata za strach górników. Ale czy na pewno lepiej oddycha się im na zewnątrz?

22 Pozytyw | Ukraina | reż. Polina Kelm | 2013 | 29 min

To historia o trzech ukraińskich kobietach, które zajmują się sklejaniem pozytywowej taśmy filmowej. Lena, Taya i Tamara marzą o tym, by zrobić film pokroju "Avatara", jednak wiedzą, że technologia i komputery nie są ich mocną stroną. Ich wielkim marzeniem jest zdobycie Oscara, wciąż jednak pozostają w cieniu. Teraz nadszedł czas, aby weszły na scenę...

23. Moja Wola | Polska | reż. Bartosz M. Kowalski | 2012 | 50 min

Akcja filmu dzieje się na warszawskiej Woli, jednej z najbiedniejszych dzielnic stolicy. Bohaterami są Bartek i Paweł, dwaj kumple zmagający się z codziennością. Marzeniem życia Bartka jest zostanie profesjonalnym kaskaderem. Przy pomocy Pawła - najlepszego przyjaciela, personalnego trenera i "ojca" w jednym - bohater próbuje ziścić wizję, która początkowo wydaje się leżeć poza jego możliwościami. "Moja Wola" to uniwersalna opowieść o przyjaźni i determinacji, a także prawdziwy przykład podróży "od zera do bohatera".

24. Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie | Izrael, Palestyna | reż. rodzina al-Haddad | 2014 | 20 min

Pewnej chłodnej grudniowej nocy izraelscy żołnierze stacjonujący w Zachodnim Brzegu przychodzą do rodziny al-Haddad w celu przeszukania ich domu. Diaa, nastoletni syn, sięga po kamerę wideo, by zarejestrować nadchodzące wydarzenia. Wraz z rozwojem przeszukiwań coraz bardziej czuć atmosferę napięcia i siły. Wreszcie żołnierze wyprowadzają Diaę na zewnątrz i rozkazują mu stanąć twarzą do ściany. Pomimo okoliczności ten nie przestaje się uśmiechać, co przyniesie niespodziewany obrót zdarzeń. Film prezentowany był podczas 64. Festiwalu Filmowego w Berlinie.

25. Dziennik z podróży | Polska | reż. Piotr Stasik | 2013 | 52 min

"Dziennik z podróży" to historia przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego tą sztuką Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny - bohaterowie wsiadają w kampera, w którym organizują ciemnię, i odwiedzają różne zakątki Polski, aby utrwalić życie małych miasteczek i mieszkających w nich ludzi. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

26. Sonda o mężczyznach | Polska | reż. Mateusz Głowacki | 2014 | 30 min

Film Mateusza Głowackiego przedstawia refleksje 22 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony został na 7 rozdziałów - każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych.


OPISY POKAZÓW SPECJALNYCH

O krok od sławy I USA I reż. Morgan Neville I 2013 I 91 min
(UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU - 5 CZERWCA, godz. 19:00 Wstęp wolny!)


Wielokrotnie nagradzany reżyser powraca do swojego ulubionego tematu: muzyki XX wieku. Tłem opowieści są unikatowe, archiwalne nagrania wywiadów i koncertów, a bohaterami stają się ci, bez których nie byłoby największych przebojów, od lat 60-tych do dzisiaj. To wokaliści wspierający, czyli chórki, stojące za największymi legendami rock and rolla i popu ostatnich kilkudziesięciu lat. Miliony słuchaczy na całym świecie znają ich głosy, ale tylko garstka może kojarzyć ich nazwiska. Poświęcając solową karierę, wspomagają swym talentem, muzyczną intuicją i osobowością największe gwiazdy muzycznych scen, godząc się na pozostanie w ich cieniu. O ich zaangażowaniu i wielkim wkładzie w powstawanie przebojów mówią m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting, Cheryl Crow. Kim byliby bez swoich chórków?

A2-B-C | Japonia | reż. Ian Thomas Ash | 2013 | 71 min

Po katastrofie jądrowej w Fukushime coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu. Amerykański reżyser Ian Thomas Ash dotarł do tych z nich, które zostały objęte badaniami tarczycy. Dokument stanowi zapis rozmów z dziećmi, rodzicami i osobami pracującymi w prefekturze.

Śmierć człowieka pracy | Austria, Niemcy | reż. Michael Glawogger | 2005 | 122 min

"Śmierć człowieka pracy" to dokument portretujący uwłaczającą pracę ludzi pochodzących z różnych stron świata. Reżyser podąża śladem bohaterów podczas prac w nielegalnych kopalniach węgla na Ukrainie, wydobycia siarki w Indonezji, zarzynania zwierząt w Nigerii, demontażu tankowców w Pakistanie oraz produkcji stali w Chinach.

Chwała dziwkom | Austria, Niemcy | reż. Michael Glawogger | 2011 | 110 min


"Whores' Glory" to filmowy tryptyk opowiadający o prostytucji w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku - trzy miejsca, trzy języki, trzy religie. W światach, w których najintymniejszy akt stał się towarem, te kobiety doświadczyły fizycznie i emocjonalnie wszystkiego, co może zajść między mężczyzną a kobietą. Dostały za to pieniądze, ale nie wzbogaciło to ich życia w nic poza opowieściami. Raj, świat doczesny i przyszły zlewają się w prostytucji, tworząc obraz relacji między mężczyznami a kobietami.

PRZEGLĄD FILMÓW EVY WEBER - CZŁONKINI JURY

Samotne życie żurawi | Wielka Brytania | reż. Eva Weber | 2008 | 27 min

W niesamowity sposób zrealizowany film zaczarowuje widza już od pierwszych ujęć. Hipnotyzująca muzyka oraz niezwykłe zdjęcia przedstawiają industrialne widok z najwyższych wysokości. Widz podgląda życie miasta od świtu do zmierzchu. "Samotne życie żurawi" to miejska symfonia, wizualny poemat. Warto wjechać na dźwig i popatrzeć na miasto z jego perspektywy.

Renifer | Wielka Brytania | reż. Eva Weber | 2011 | 3 min

Po podróży 400 kilometrów ponad koło podbiegunowe, Eva Weber uwiecznia w filmie hodowlę reniferów, będącą od pokoleń źródłem utrzymania Sámi, rdzennych mieszkańców Arktyki. Stawiając czoło osiemnastostopniowym mrozom, bez słów przedstawia piękno i majestat zwierząt znanych bardziej z opowieści niż z prawdziwego życia, a przy okazji ukazuje obraz surowych Finów, którzy się nimi opiekują.

Zaciemnienie | Wielka Brytania | reż. Eva Weber | 2013 | 47 min


Tylko piąta część 10 milionów ludzi w Gwinei ma dostęp do elektryczności, a nawet oni doświadczają częstych przerw w jej dostawie. Każdego wieczora w okresie egzaminów, gdy słońce zachodzi nad Conakry w Gwinei, setki uczniów rozpoczyna swą nocną pielgrzymkę na lotnisko, stacje benzynowe i bogate dzielnice w poszukiwaniu światła do nauki. Dosłowną i metaforyczną podróż ku oświeceniu. Ten poruszający dokument pokazuje, jak dzieci godzą życie codzienne w jednym z najbiedniejszych państw świata z potrzebą zdobywania wiedzy.

PRZEGLĄD FILMÓW MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ - Przewodniczącej Jury

Służba | Polska | Magdalena Łazarkiewicz | 1983 | 16 min

Portret młodej konduktorki pracującej w podwarszawskich pociągach. W niewielkim, skromnym mieszkaniu opowiada o swojej ciężkiej, odpowiedzialnej pracy, zmęczeniu, samotności i marzeniach.

Cud | Polska | reż. Magdalena Łazarkiewicz | 1984 | 7 min

Utrzymana w impresjonistycznym klimacie rejestracja wydarzenia, które zdarzyło się w czerwcu 1984 r. w Puławach. Na pniu jednego z drzew zaobserwowano ukazujący się wizerunek Matki Boskiej. Zjawisko to skłoniło wiernych z Polski do pielgrzymowania do "świętego miejsca" oraz całodobowego czuwania. Obrazowi towarzyszą słowa modlitw, pieśni religijne i oderwane pojedyncze zdania ludzi dzielących się swoimi wrażeniami.

Żwirowisko - ostatnia niedziela | Polska | reż. Magdalena Łazarkiewicz | 1998 | 30 min

W Brzezince (Birkenau), na żwirowisku przylegającym do Bloku Śmierci, za zgodą Episkopatu Polski w 1998 roku stanął tzw. krzyż papieski. Upamiętnia on męczeństwo zamordowanych w tym miejscu ofiar. Jednakże Żydzi zaprotestowali przeciw stawianiu w tym miejscu jakichkolwiek symboli religijnych. Film Magdaleny Łazarkiewicz przedstawia relację z jednego dnia konfliktu między Polakami a Żydami.

Głęboka woda | Magdalena Łazarkiewicz | 2011 | 45 min odc.

Głęboka woda to serial opowiadający o pracownikach i podopiecznych ośrodka pomocy społecznej. W swej zawodowej karierze stykają się z różnymi problemami: alkoholizmem, przemocą w rodzinie, narkomanią, bezdomnością czy bezrobociem. Pomagają wykorzystywanym, pracującym na czarno, imigrantom ze Wschodu, mniejszości romskiej. Niejednokrotnie mają do czynienia z problemem sieroctwa dzieci polskich emigrantów albo dzieci z rozbitych rodzin. Akcja każdego odcinka koncentruje się wokół jakiejś wymagającej interwencji sprawy.

OPISY FILMÓW PENITENCJARNYCH

3 dni wolności - reż. Łukasz Borowski | Polska | 2010 | 27min

Piotr odsiaduje długi wyrok w więzieniu. Reżyser filmu towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł bohater, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz, pełnego nieograniczonych wyborów. Jazda z GPS-em, podróż metrem, ruchome schody czy zwykł zakup koszuli zdają się być dla Piotra nie lada wyzwaniem. Zagubiony i oszołomiony, a jednocześnie zafascynowany, stara się zrozumieć dzisiejszy świat. Nie to okaże się jednak dla niego najtrudniejsze. W ciągu przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i oszacować szanse na przyszłość. Wybrać to, co dla niego najważniejsze. Na wiele nie ma już nadziei, ale wiele jeszcze może naprawić. W jaki sposób wykorzysta trzy dni wolności?

Bad boy - cela dla niebezpiecznych - reż. Janusz Mrozowski | Francja | Polska 2012 | 77 min


Zakład Karny Tarnów. "W jednostce mogą przebywać osadzeni stwarzający poważne zagrożenie społeczne albo stwarzający poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu, dla których wydzielono odrębny oddział zapewniający ich wzmożoną ochronę." Jednym z nich jest Damian. Ma 28 lat. Za napad na bank z bronią w ręku ma siedzieć przez dziesięć. Sam. Kamera przez dwa tygodnie towarzyszy Damianowi zaklasyfikowanemu jako "niebezpieczny". Jak udaje mu się przetrwać w całkowitej izolacji? Jak znosi bycie obserwowanym dzień i noc? Czego się boi? Czy czegoś żałuje? Czy ma jakieś nadzieje? Jak widzi swoją przyszłość? Szczera rozmowa ze sobą i z kamerą odsłania jego trudny, pogmatwany wewnętrzny świat, wątpliwości, ale też wrażliwość i zrozumienie. W wytatuowanych rękach Damian trzyma lustro, w którym widzimy siebie samych i nasze społeczeństwo.

Poza Wriezen - reż. Daniel Abma | Niemcy | 2013 | 88 min

Film dokumentalny opowiadający o życiu po odbyciu kary więzienia. To historia trzech młodocianych przestępców Imo (22), Jano (17), i Marcela (25), rozpoczynająca się dzień po wyjściu z więzienia we Wriezen (Brandenburg, Niemcy), w którym spędzili trzy lata. Każdy z nich na inny sposób przystosowuje się do życia na wolności.

Więzienna Wyspa Bastøy - reż. Michel Kapteijns | Holandia | 2010 | 55min

115 mężczyzn odbywa wyroki w więzieniu na wyspie na Fiordzie Oslo w Norwegii. Nie ma tam cel, kamer ani ogrodzeń. Strażnicy nie noszą przy sobie broni, gdy więźniowie pracują z piłami łańcuchowymi i nożami kuchennymi. Osadzeni mieszkają w domu, gdzie mimo przymusu karnego funkcjonują jak w normalnej społeczności. Każdy z nich pełni jakąś funkcję: Tom pracuje przy krowach, Michael w sklepie stolarskim. Na Bastøy nikt nie wierzy w to, że przestępcy staną się lepszymi ludźmi, gdy ich kara będzie długa i ciężka. Panuje tam przekonanie, że jeśli da się ludziom odpowiedzialność i szacunek, istnieje większa szansa, że będą chcieli rozpocząć życie na nowo.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    35, 12 zł
Karnet na cały festiwal – 35 zł. Bilet na jeden dzień – 12 zł.

Przeczytaj także