Odkrywanie dzielnicy przez osadzone w lokalnym kontekście i historii artystyczne instalacje i interwencje to sedno festiwalu NARRACJE, który podczas dwóch listopadowych wieczorów gromadzi kilkutysięczną publiczność mieszkańców i mieszkanek Gdańska. W tym roku organizatorzy - Instytutu Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają 17 i 18 listopada na Orunię.
NARRACJE #14 Czułe punkty, 17-18 listopada 2023. Kuratorzy: Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski. Punkt startowy wycieczek i punkt informacyjny: Przedszkole nr 9 w Parku Oruńskim, ul. Nowiny 2. Godziny działania: 17.00 - 24.00.
Na festiwalowej trasie po gdańskiej Oruni zobaczymy prace następujących osób: Kateryna Badinowa, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Barbara Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek, Liliana Zeic.
PROGRAM:
17 listopada (piątek)
17:00 - 24:00 - godziny działania instalacji
17:00 - otwarcie festiwalu oraz oprowadzanie po instalacjach z kuratorami / zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
17:30 - 22:00 - (co 30 min) oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami / zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
17:30 - 20:30 - zajęcia kreatywne i edukacyjne dla najmłodszych w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań", ul. Dworcowa 11 / zapraszamy dzieci do 12 lat wraz z opiekunami
18.45 - oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami w języku ukraińskim /zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
19.45 - oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami w języku angielskim / zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
KLUB FESTIWALOWY - 17:00 - 24:00 FAJER CLUB hosted by POISE Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9
17.00-19.00 DJ set
19.00-19.30 Magiczne jagody | performans Barbary Gryki i zespołu Three Deaths
19.30-21.30 karaoke
21.30-22.00 Three Deaths | koncert
22.00-24.00 DJ set
18 listopada (sobota)
17.00-24.00 - godziny działania instalacji
17.00 - oprowadzanie po instalacjach z kuratorami
17.30-22.00 - (co 30 min) oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami
17.30-20.30 - zajęcia kreatywne i edukacyjne dla najmłodszych w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań", ul. Dworcowa 11 / zapraszamy dzieci do 12 lat wraz z opiekunami
18.45 - oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami w języku ukraińskim / zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
19.45 - oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami w języku angielskim / zbiórka + start przed Punktem Info, Przedszkole nr 9 (Dwór Oruński), ul. Nowiny 2 (Park Oruński)
KLUB FESTIWALOWY - 17:00 - 01:00 FAJER CLUB hosted by POISE Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9
17.00-19.00 DJ set
19.00-19.30 Three Deaths | koncert
19.30-21.30 karaoke
21.30-22.00 Three Deaths | koncert
22.00-01.00 DJ set
Jak dojechać na NARRACJE?Dzięki współpracy z ZTM Gdańsk w trakcie festiwalu w godz. 18.00-00.30 co ok. 30 min. kursować będą linie specjalne 613 (trasa: Łostowice Świętokrzyska - Świętokrzyska - Małomiejska - Podmiejska - Trakt św. Wojciecha - Gościnna) oraz 614 (trasa: Dworzec Główny - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Trakt św. Wojciecha - Gościnna).
Spod Dworca Głównego na Orunię dostaniecie się także autobusami regularnych linii 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (w każdym przypadku należy wysiąść na przystanku "Gościnna"). W drodze powrotnej skorzystać można z nocnego autobusu N5 jadącego z przystanku "Gościnna" (na żądanie) do Dworca Głównego. Na Orunię przyjechać można również pociągiem Polregio - tutejszy przystanek PKP znajduje się mniej więcej w połowie festiwalowej trasy.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych w okolicy zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej.
Jak wziąć udział w festiwalu NARRACJE?Po festiwalowej trasie oprowadzają przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki.
Spacery startują co pół godziny, od godz. 17.30 do 22.00 spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim. W programie NARRACJI są również spacery w języku ukraińskim, które rozpoczną się o godz. 18.45 oraz w języku angielskim, które zaczną się o godz. 19.45. Start również spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim.
Zapraszamy również do samodzielnej i wspólnej, w grupach, eksploracji Oruni. W Punkcie Informacyjnym znajdują sią mapki z trasą. Opisy prac dostępne są na standach (w języku polskim i angielski, QR kod do języka ukraińskiego). Również strona internetowa www.narracje.eu zawiera pełne opisy instalacji, program, mapkę, informacje dodatkowe w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
Katarzyna Słoboda jest kuratorką, badaczką i doktorką nauk humanistycznych. Pracuje w Dziale Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kuratorowała takie wystawy, jak m.in. Zwichnięty czas (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013) czy Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016) i inne. Jest redaktorką i autorką publikacji na temat tańca, choreografii, sztuki awangardowej i współczesnej. Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz stypendium Młoda Polska 2018. Członkini inicjatywy Przestrzeń Wspólna.
Jakub Gawkowski to kurator i historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia (Muzeum Sztuki, 2021), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Agnieszka Kurant. Erroryzm (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (Trafostacja Sztuki, 2020), Diana Lelonek. Buona Fortuna (Fondazione Pastificio Cerere, 2020), Najpiękniejsza Katastrofa (CSW Kronika, 2018). Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab 2022.
Kuratorów NARRACJI 2023 na Oruni wyłoniła komisja w składzie: Dorota Jarecka (krytyczka sztuki, kuratorka, prowadzi Galerię Studio w Warszawie), Anna Królikiewicz (artystka), Waldemar Tatarczuk (kurator), Aleksandra Szymańska (dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej - organizatora festiwalu), Piotr Stasiowski (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej - współorganizatora festiwalu).
NARRACJE to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska, odbywający się każdego roku jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia i inspiracją dla artystów. W trakcie ostatniej dekady profil festiwalu ulegał zmianom: obecne w pierwszych edycjach efektowne instalacje świetlne ustąpiły miejsca formom sprzyjającym krytycznemu spojrzeniu na przestrzeń i inicjującym bliższy dialog z nią. Przez lata NARRACJE rozgościły się w mieście, które użycza festiwalowi swoich opowieści, sugeruje wątki, prowokuje rozwiązania.
Siła wydarzenia polega na szacunku, z jakim jego twórcy podchodzą do żywego organizmu miasta i wyczuciu w sposobie pracy z przestrzenią i jej mieszkańcami. Świadomi pokus i niebezpieczeństw kuratorzy i artyści dbają, by prace powstające z myślą o konkretnych lokalizacjach nie stygmatyzowały odwiedzanych dzielnic i nie uprzedmiotowiały ich mieszkańców. Projekty prezentowane podczas NARRACJI powstają przy użyciu różnych technik - są wśród nich prace audiowizualne, świetlne, interaktywne, performatywne, filmowe. Duża ich część powstaje zwykle specjalnie na potrzeby festiwalu i ma charakter site-specific. Z programem poprzednich edycji NARRACJI można zapoznać się na stronie
narracje.eu/o-festiwalu/archiwum.
14. edycja festiwalu NARRACJE odbędzie się w gdańskiej dzielnicy Orunia. Choć historia Oruni jest niemal tak długa jak historia samego Gdańska, jej teren został włączony w granice miasta dopiero w 1933 roku. Orunia położona jest pomiędzy wzgórzami morenowym a żyznymi polderami gdańskich Żuław. Początkowo znajdowała się tu osada będąca ważnym przystankiem na kupieckim szlaku wiodącym do grodu nad Motławą. Przez stulecia, zamieszkiwana przez rzemieślników i rolników, Orunia była bogatą wsią i stanowiła spiżarnię miasta. Od XVII wieku zamożne gdańskie rody budowały tu swoje letnie posiadłości. Z biegiem czasu jednak Orunia przekształciła się w duże robotnicze przedmieście.