stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Narracje 2025
PATRONAT
Zapoczątkowane w 2009 roku przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 - Kandydat, Miasto Gdańsk, Gdańską Galerię Miejską i Nadbałtyckie Centrum Kultury NARRACJE to prezentacja sztuki wizualnej realizowana w przestrzeni publicznej Gdańska. Celem projektu jest tworzenie przestrzeni dla poszukiwania i odczytywania narracji zapisanych w tkance miejskiej oraz dla tworzenia nowych miejskich opowieści. Ważnym wymiarem NARRACJI jest zaakcentowanie potencjału miasta jako wspólnej, publicznej przestrzeni, kształtowanej przez sztukę. Tegoroczna edycja NARRACJI zatytułowana jest "Lost and Found".

W Gdańsku znajduje się wiele nie do końca wykorzystanych przestrzeni. Stanowią one część wewnętrzną Głównego Miasta, a jednak pozostają na jego peryferiach pod względem codziennego funkcjonowania czy publicznej użyteczności. Są częścią tej sfery publicznej, która zawieszona jest gdzieś między rzeczywistością fasadowej struktury Głównego Miasta a rzeczywistością znajdujących się tuż obok miejsc mocno zaniedbanych. Druga edycja NARRACJI nadaje znaczenie i koncepcyjnie zagospodarowuje owe terrains vague - podwórka, miejsca budowy, wykopaliskaarcheologiczne, puste przestrzenie i ruiny. Miejsca nie uwzględnione jeszcze w miejskich planach rewitalizacji, w których życie miejskie toczy się w rytm społecznej rutyny.

Artyści zagraniczni i lokalni prezentują przygotowane przez siebie czasoprzestrzenne interwencje wykorzystujące technologię światła w tych miejscach Głównego Miasta, których status na codzień jest nie do końca określony. Część pokazywanych podczas NARRACJI 2010 interwencji to prace site-specific, a wszystkie zostały zaadaptowane specjalnie dla tych miejsc gdańskich, w których są pokazywane.

Francesco Mariotti, The Fireflights’ Fence. Więcej zdjęć ()

Francesco Mariotti, The Fireflights’ Fence.

Francesco Mariotti, The Fireflights’ Fence.

Barbara Buchholz i Pedda Borowski (Niemcy), Ghiju Diaz de Leon (Meksyk), Marek Frankowski (Polska), Detlef Hartung i Georg Trenz (Niemcy), Hermelinde Hergenhahn (Holandia), Danuta Kiewłen (Polska), Olga Kisseleva (Francja), Francesco Mariotti (Szwajcaria), Ryszard Niedzielski (Polska), Pojektil (Szwajcaria), Marek Radke (Polska), Robert Sochacki (Polska) oraz Grażyna Tomaszewska (Polska) zostali zaproszeni przez niemiecką kuratorkę Bettinę Pelz do wzięcia udziału w tegorocznej edycji NARRACJI.

Podczas tegorocznych NARRACJI gdańscy artyści i projektanci: Marek Frankowski, Danuta Kiewłen, Ryszard Niedzielski, Robert Sochacki oraz Grażyna Tomaszewska zaadaptowali swoje pomysły i artystyczne podejście do technologii wielkoformatowej projekcji - efekty swoich poszukiwań zaprezentują na gdańskich murach i podwórkach.

W tym roku zaprezentujemy na NARRACJACH trzy instalacje interaktywne: Olga Kisseleva, Hermelinde Hergenhahn oraz Projektil potrzebują do swoich - opartych na cyfrowych mediach - prac aktywnego udziału widowni.

Proponujemy też szereg wydarzeń towarzyszących: specjalnie na Narracje do Galerii to be zostanie przeniesiona makieta instalacji świetlnej autorstwa Freda Hatta i Daniela Schlaepfera, która zostanie zrealizowana w przestrzeni Dolnego Miasta w przyszłym roku przez CSW Łaźnia, a Agnieszka Wołodźko pokaże w Galerii Spiż 7 na Wyspie Spichrzów projekt "Wojna i Pokój".

Poprzez NARRACJE Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 - Kandydat oraz jego partnerzy proponują nowy format kulturalnych działań w przestrzeni miejskiej Gdańska. NARRACJE to wspólne działanie i wspólny wysiłek w przekształcaniu przestrzeni publicznej miasta w galerię składającą się z wielu 'sal'. To również próba stworzenia platformy prezentacji i dyskusji nad współczesnym rozwojem miasta, która wniosłaby kolejny ciekawy element w stale zachodzący proces zmian przestrzeni Gdańska.

NARRACJE otworzy 18 listopada 2010 roku w Centrum św. Jana performance audio-wizualny Barbary Buchholz i Peddy Borowskiego.

Zapraszamy do dwóch klubów festiwalowych NARRACJI:
W sieni biura Gdańsk 2016 mieścić się będzie przytulna kawiarnia z idealną atmosferą do rozmów, słuchania muzyki, czytania książek oraz oglądania projekcji video.
W Dolce Vita natomiast pojawią się ważne akcenty muzyczne tegorocznej edycji: zagrają: Out of Tune, Coldair, Asia i Koty, Mohna oraz Touchy Mob w kolaboracji z VJ-em Tu Sto, a także Stendek i Wojtek Grabek z wizualizacjami Pani Pawlosky.

Wszystkie instalacje podczas tegorocznej edycji NARRACJI otwarte będą od czwartku do niedzieli (18 - 21 listopada) od godziny 17.00 do północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

NARRACJE z przewodnikiem

Instalacje podczas festiwalu Narracje można oglądać w godz. 17-24. Nowością tej edycji NARRACJI jest możliwość przejścia trasy, na której znajdują się instalacje, wraz z przewodnikiem. Po NARRACJACH oprowadzała będzie także kuratorka festiwalu Bettina Pelz. Zapraszamy.

Plan oprowadzania:
NARRACJE z Bettiną Pelz
1) czwartek, 18 listopada, godz. 21.00 - zbiórka: Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50)
2) sobota, 20 listopada, godz. 20.00 - zbiórka: Gdańska Galeria Güntera Grassa (róg ul. Szerokiej i Grobli I)
3) niedziela, 21 listopada, godz. 20.00 - zbiórka: Gdańska Galeria Güntera Grassa (róg ul. Szerokiej i Grobli I)

NARRACJE z przewodnikami i przewodniczkami
zbiórka: Gdańska Galeria Güntera Grassa (róg ul. Szerokiej i Grobli I)

piątek, 19 listopada, godz. 17.00, 19.00, 21.00
sobota, 20 listopada, godz. 17.00, 19.00, 21.00
niedziela, 21 listopada, godz. 17.00, 19.00, 21.00


NARRACJE 2010 - PROGRAM

1. Ryszard Niedzielski (PL), Ruiny, ul. Latarniana 1/róg Szerokiej
2. Projektil (CH), Niszcz, żeby rosło, ul. Kozia - ściana przy żłobku nr 8
3. Robert Sochacki (PL), Red Corner, ul. Szeroka 108 - ściana kamienicy
4. Hermelinde Hergenhahn (NL), Dzień w dzień, ul. Świętojańska 69/róg Lawendowej i Szklary
5. Detlef Hartung + Georg Trenz (D), ACH, Gdańska Galeria Güntera Grassa (4g), ul. Szeroka 34/35
6. Fred Hatt + Daniel Schlepfer, Krople Bursztynu, Galeria to-be, ul. Grobla I 1/2 >> projekt towarzyszący
7. Marek Frankowski (PL), Przejścia, ul. Szeroka 97 - ściana kamienicy
8. Danuta Kiewłen (PL), Płynna Architektura, Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50
9. Ghiju Díaz de León (MEX), Przemieszczanie, Wyspa Spichrzów - oglądane z Długiego Pobrzeża
10. Grażyna Tomaszewska (Polska), Syrena, ul. Klesza, wykopaliska archeologiczne
11. Francesco Mariotti (CH), Ogrodzenie ze świetlików, ul. św. Ducha/Krowia, wykopaliska archeologiczne
12. Marek Radke (PL/D), Tu/Hier, Gdańska Galeria Miejska (ggm1), ul. Piwna 27/29
13. Ozmo (I) + Mariusz Waras (PL), last movie, Podwórko Sztuki ggm1, wejście od Kaletniczej >> projekt towarzyszący
14. Olga Kisseleva (F), CrossWorlds (Solar), ul. Długi Targ, na wprost Biura Gdańsk 2016
15. Agnieszka Wołodźko (PL), Wojna i Pokój, Galeria Spiż 7, ul. Chmielna 113, Wyspa Spichrzów >> projekt towarzyszący
16. Dominik Lejman (PL), Staging Anonymous, przejście podziemne, skrzyżowanie Łąkowej i Podwala Przedmiejskiego >> projekt towarzyszący
17. Klub festiwalowy 1: ESK 2016 - sień
18. Klub festiwalowy 2: La Dolce Vita

UROCZYSTE OTWARCIE NARRACJI
18.11, czwartek
20.00 Barbara Buchholz + Pedda Borowski (D), Theremin: Russia with Love, performance audio-wizualny, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
21.00 Oprowadzanie po instalacjach przez kuratorkę Bettinę Pelz
22.00 Poczęstunek - Klub Festiwalowy 1: sień biura Gdańsk 2016, Długi Targ 39/40
23.00 After Party - Klub Festiwalowy 2: La Dolce Vita, Chlebnicka 2

Wydarzenia specjalne:

Klub Festiwalowy 1: sień biura Gdańsk 2016, Długi Targ 39/40, 18.11 - 21.11
10.00 - 18.00 Warsztaty eko-kulturalne
10.00 - 17.00 Punkt informacji festiwalowej, ekologicznej oraz punkt wymiany
żarówek standardowych na energooszczędne
17.00 - 0.00 Kawiarnia/czytelnia/sala kinowa

Klub Festiwalowy 2: La Dolce Vita, Chlebnicka 2
18.11 czw, 23.00 - after party na otwarcie
19.11 pt, 22.00 - Out of Tune + goście (feat. J.Frąś & M.Bunio.S), after party: Teen Slut, Kime Collective, Jick Magger
20.11 sob, 21.00 - koncerty: Coldair (PL)/Asia i Koty (PL)/Mohna (D)/Touchy Mob (D) + VJ Tu Sto, after party: Maciek Cz. + Twój Stary Projekt
21.11 nd, 21.00 - koncerty: Stendek (PL) + video Salamon / Wojciech Grabek (PL) + VJ-ka Pani Pawlosky

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ MAPĘ WYDARZEŃ (KLIKAJĄC NA MAPĘ MOŻESZ POBRAĆ PLIK PDF)



Chcesz zostać wolontariuszem?

By zostać Gdańskim Akcjonariuszem wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.rozrywka.trojmiasto.pl/akcjonariusze lub www.gdanskconvention.pl/gdanscy-akcjonariusze albo skontaktować się z Gdańską Organizacją Turystyczną pod nr tel.: 58 300 06 59 lub Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku: 58 341 61 77.

Przeczytaj także