stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 23

sobota, g. 19:00

bilety 85-115 zł
przedsprzedaż 85-95 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (do 14.12), g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
All About Freedom Festiwal to jedyny w Polsce festiwal idei - idei wolności. To cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne prowokujące do debaty na temat różnych wymiarów wolności, jak również na temat ich granic. Stawiamy najprostsze pytania o wolności: o wolności od czegoś i wolności do czegoś.
Wyjątkowy, oryginalny i unikalny na skalę kraju program projektu w zakresie filmu, muzyki, teatru oraz warsztatów i wystawy - zakłada całościowy szeroki dialog o wolności we współczesnym świecie, przede wszystkim w kulturze o wymiarze europejskim.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Od przyszłego roku Festiwalem chcemy upamiętniać wybory 4 czerwca, które w konsekwencji przyniosły Polsce wolność. Święto to nie ma jeszcze tradycji, Europejskie Centrum Solidarności chce mu nadać nowoczesny, uniwersalny i optymistyczny wymiar.
Projekt planowany jest jako wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, a w przyszłości międzynarodowym, które na stałe wpisze się w kalendarium najważniejszych projektów festiwali służących promocji idei wolności. Służy temu również historycznie uwarunkowane powiązanie Gdańska z walką i troską o wolność, którą ECS promuje jako wartość nadrzędną dla wszystkich ludzi na świecie.
Festival AAFF będzie kształtować wizerunek Gdańska jako progresywnego miasta, które jest otwarte na świat i promocję nowej kultury, a także historycznych znaczeń dróg gdańszczan do wolności. Pragniemy podkreślać znaczenie zbudowania największego międzynarodowego symbolu polskiej historii najnowszej - Solidarności.

PREZENTACJA PROGRAMU PROJEKTU
3. ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL: 10 - 22 LISTOPADA 2009
GDAŃSK: MULTIKINO // CENTRUM STOCZNIA // TEATR WYBRZEŻE


IDEA
All About Freedom Festiwal : jedyny w Polsce festiwal idei - idei wolności

All About Freedom Festival powstał z myśli o wolności i z chęci spojrzenia na jej ideę przez pryzmat artystyczny, nieszablonowy, wyzwolony. Pragniemy, by wydarzenie to prowokowało do myślenia nad ideą wolności, do rozważania jej nowych i starych sensów, konfrontowania myślenia własnego z tym, jakie mają inni, zarówno tutaj w Polsce, jak i na świecie. Chcemy, by myślenie to odbywało się w ciągłym dialogu, by niezmiennie poszerzało swoje horyzonty. Dlatego zakładamy, iż All About Freedom Festival wkrótce stanie się wydarzeniem międzynarodowym i na stałe wpisze się w mapę światowych wydarzeń kulturalnych.
Rok 2009

W tym roku program 3. edycji AAFF będzie koncentrować się wokół rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, wokół wielu znaczeń, jakie zawrzeć można w tym pojęciu. Przyjrzymy się nie tylko znaczeniu słowa "wolność", ale i jego ewolucji w przestrzeni czasowej. Ewolucja wolności dokonuje się na co dzień - zwłaszcza w historii, polityce, kulturze, mediach, Internecie, sztuce - i zmienia często swoje znaczenie. Historia świata i Polski ciągle na nowo definiuje, jak i redefiniuje, znaczenie tych słów i kształt myślenia wyrażanego poprzez film, muzykę, teatr, fotografie i inne obrazy oraz teksty kultury czy mediów. Chcemy dostrzec i wyróżnić najważniejsze zjawiska związane z człowiekiem i jego wolnością.

STRUKTURA PROGRAMU:

SWIATOWE FILMY o Wolności:MULTIKINO - GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA:
W ramach tegorocznego Festiwalu, w jego części filmowej, prezentowanych będzie 30 najnowszych filmów z całego świata w tym: 20 fabuł i 10 dokumentów. Organizowane będą spotkania, panele dyskusyjne z twórcami filmów oraz osobistościami świata kultury i mediów. Dzięki współpracy z kluczowymi partnerami dystrybucji filmowej, mamy możliwość zaprezentowania filmów aktualnie wyświetlanych w USA, Kanadzie i Europie. Dzięki temu program projektu należy do wyjątkowych w skali Polski, Europy i świata.

MUZYKA o wolności
Na scenie muzycznej 3. AAFF Europejskie Centrum Solidarności zgromadziło artystów niezwykłych, twórczych, poszukujących, nieunikających tematów trudnych i zaskakujących.

11.11 - KONCERT L.U.C-A - KINO NEPTUN

11 listopada w gdańskim Kinie Neptun odbędzie się unikalna odsłona projektu, przygotowanego specjalnie na 3 edycję Festivalu All About Freedom. Na ekranie Kina Neptun po raz pierwszy zostaną przedstawione wizulizacje (fotografi historyzne i animowane kadry filmowe) towarzyszące muzyce.
L.U.C-a zaprezentuje projekt zatytułowany 39/89 Zrozumieć Polskę. Towarzyszyć mu będą Leszek Możdżer i Zbigniew Namysłowski i Michał Urbaniak.

W 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i 20. rocznicę uzyskania suwerenności przez Polskę L.U.C, producent i kompozytor przygotował projekt muzyczny, który pozwala w nowy sposób odkryć i przeżyć podróż przez pięćdziesięcioletnią walkę z totalitaryzmem z lat '39 - '89.
To niezwykła dźwiękowa opowieść o jednej z największych niesprawiedliwości, a zarazem o jednym z najbardziej znaczących zwycięstw w dziejach Europy - powstaniu SOLIDARNOŚCI. W projekcie są "skreczowane" - przez docenionego już w Europie Dawida Szczęsnego - oryginalne nagrania takich postaci jak: Hitler, Stalin, Churchill, Roosevelt, Gomułka, Gierek, Jaruzelski czy Wałęsa. Te autentyczne nagrania sprzed lat udostępniło Archiwum Polskiego Radia.

L.U.C dał się już poznać jako artysta wyjątkowy, doskonały obserwator i komentator rzeczywistości.


20.11. CENTRUM STOCZNIA: MUZYKA MOJA WOLNOŚĆ - SPEECH DEBELLE, WILDBIRDS & PEACEDRUMS, BIFF

20 listopada podczas drugiego koncertu wystąpią:

Speech Debelle - laureatka prestiżowej Mercury Prize, dla której zamknięcie w szufladce hip-hop jest mocno krzywdzące.
Gdyby Lauren Hill dorastała na brytyjskim blokowisku, Lady Sovereign była mniej zadziorna, a Roots Manuva urodził się dziewczynką, z pewnością rapowaliby jak Speech Debelle - nowa twarz przeżywającej renesans wytwórni Ninja Tune. Na jej debiutanckim albumie afroamerykańskie ciepło spotyka europejską melancholię. Partie skrzypiec i folkowe motywy tworzą spójną całość z jazzującym, funkowym podkładem. Debelle delikatnym, dziewczęcym głosem opowiada o trudnym dzieciństwie bez ojca i bolesnych rozstaniach z kochanymi osobami. Artystka sama siebie nazywa nie wokalistką czy piosenkarką, ale MC, a dla MC treść ma ogromne znaczenie. Ta płyta to jej autoterapia, dziennik mieszkanki wielkiej metropolii.

Dla Brytyjki rap jest punktem wyjścia, zasadniczym budulcem, do którego dodaje jazz, trip-hop, elektronikę, tworząc szalenie treściwe, intrygujące kompozycje.


Każdy z utworów jest wielowymiarowy, bogaty aranżacyjnie, nieprzewidywalny. Nie ma mowy o tradycyjnych zwrotkowo-refrenowych strukturach, nie są to jednak wydumane propozycje. Dużo tu akustycznych dźwięków, delikatnych pasaży, najzwyczajniej pięknych fragmentów, które są rzadkością wśród raperów obojga płci. Hip-hop w wykonaniu Speech Debelle nie jest ostry, agresywny, lecz miękki i na swój sposób bardzo dziewczęcy.

MYSPACE SPEECH DEBELLE.

WILDBIRDS & PEACEDRUMS - szwedzki duet wokalno-perkusyjny, wschodząca gwiazda sceny alternatywnej. Ich debiut "Heartcore" okrzyknięto jedną z 10 najlepszych płyt 2008 roku, a najnowsza płyta "Snake"(The Leaf Label, 2009) zbiera pochlebne recenzje. Za nazwą Wildbirds & Peacedrums kryją się: charyzmatyczna wokalistka Mariam Wallentin i perkusista Andreas Werliin. Duet tworzy wspólnie niezwykłą mieszankę popu, pierwotnego bluesa i soulu. "Niepowstrzymany i ekspresyjny, przyprawiający o gęsią skórkę głos Mariam Wallentins plasuje się gdzieś pomiędzy Bessie Smith i Mary Margaret O'Hara, towarzyszy mu perkusyjna gra Andreasa, oszczędna, ale pełna energii i efektowna" - napisał na okładce albumu jego wydawca.

MYSPACE WILDBIRDS&PEACEDRUMS

BiFF - polski zespół grający muzykę alternatywną, w skład którego wchodzą: znany duet Hrabia Fochmann i Ania Brachaczek, jak się ich określa - najlepsza sekcja rytmiczna kraju, czyli basista Michael Pfeif i perkusista Jarek Kozłowski (wszyscy niegdyś związani z grupą Pogodno) oraz Piotr "Bojkot" Drążkiewicz grający na keyboardzie. Brzmią rockowo, bigbeatowo, tanecznie, czasem glamrockowo. Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock'n'rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem. We wrześniu BiFF wydaje swój pełnometrażowym krążek "Ano", który wydaje się idealną pozycją dla tych, którym brakuje piosenek o miłości pisanych nie wprost. Album adresowany jest do fanów energicznych walców i powłóczystych piosenek miłosnych w klimatach alternatywnego rocka i ambitnego popu. "Ano" to nieodrodne dziecko muzyków z obozu Pogodno. Teksty skażone absurdalnym poczuciem humoru, połamaną grą słów i życiowymi opowieściami dla rozmarzonych i natchnionych chłopców i nieodpowiedzialnych, acz równie natchnionych dziewcząt. Tekst do jednej z piosenek na ich pierwszy longplay napisała najgłośniejsza pisarka młodego pokolenia Dorota Masłowska.



Cytaty z recenzji:
07.09.2009 - Artur Rojek, zespół Myslovitz
"BiFF- Jedna z najciekawszych rodzimych produkcji ostatnich miesięcy. Świetne melodie, intrygujące teksty, nonszalanckie aranże i ekspresyjna wokalistka powodują ze nie można przejść obok ich debiutanckiej płyty obojętnie!

01.10.2009 - Gazeta Wyborcza - Duży Format - Robert Sankowski
"Ano" skrzy się pomysłami z najróżniejszych stylistycznych bajek - od indie rocka przez avant pop aż po przebojowy mainstream. Tych kilkanaście piosenek nie tylko imponuje lekkością, barwnymi aranżacjami i świetnymi melodiami zadziornie wyśpiewywanymi przez Brachaczek, ale też zaskakuje przewrotnym poczuciem humoru"

06.09.2009 - Newsweek - Robert Ziębiński
"Ano", ich debiutancki krążek, ukaże się we wrześniu i śmiało można powiedzieć, że będzie to muzyczne wydarzenie jesieni.

16.10.2009 - Metro, Artur Tylmanowski
"BiFF to połączenie jedyne w swoim rodzaju. Brzmią rockowo, punkowo i popowo jednocześnie. Wszystko to okraszone dowcipnymi tekstami, które z niezwykłą łagodnością wyśpiewuje Ania Brachaczek"

09.10.2009 - Dziennik Gazeta Prawna - Anna Gromnicka
"Ano" Biffa to album, który nie naśladuje angielskich wzorców. Zespół tworzy własną muzykę, którą można zachłysnąć się na dłużej - jak Ślązak wakacyjnym jodem"
09.10.2009 - Polska The Times
"Płyta sympatyczna, świeża i kompletnie bezpretensjonalna. BiFF z wdziękiem łączy elementy rocka, avânt popu, zakręconego folku i kabaretu, opatrując to wszystko rozkosznie abstrakcyjną liryką".
01.10.2009 - Hiro Magazyn, Angelika Kucińska
"Biff błyszczy! I to nie tylko cekinami w garderobie. Takiego połączenia dobrych piosenek, przemyślanych tekstów i naturalnej koncertowej charyzmy krajowy pop nie widział już dawno."


MYSPACE BIFF.

22.11. Sopot, Klub Versalka, Julia Marcell

Gra na fortepianie i na skrzypcach. Ma na imię Julia i pisze piosenki. Lubi je nazywać classical punk. Classical z powodu intencji, punk z powodu wykonania. Pochodzi z Olsztyna, od dwóch lat mieszka w Berlinie. 22 listopada będzie można ją zobaczyć i usłyszeć w klubie Versalka w Sopocie.


Projekt Julii wiąże się z ciekawą historią. Nagrany dzięki wsparciu ludzi z całego świata album Julii Marcell, jest pierwszą premierą polskiego artysty w wytwórni Sellaband.com - portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. Album miał swoją polską premierę w październiku. Płyta zatytułowana It Might Like You, powstała w Berlinie z udziałem niemieckich muzyków i polskiego kwartetu smyczkowego. Nagrania wyprodukował niemiecki producent Moses Schneider.


Cytaty
01.10.2009 - Sukces
"Internautom z całego świata tak spodobały się jej piosenki, że wpłacili 50 tyś. dolarów, by mogła tworzyć kolejne utwory, i tak debiutancka płyta Julii Marceli, nieznanej dotąd artystki z Olsztyna - piosenkarki, pianistki, skrzypaczki i kompozytorki ukazała się już w Niemczech, Austrii i Szwajcarii"
27.10.2009 - Przekrój, Jarek Szubrycht
"Jeśli ktoś gustuje w szlachetnym, podszytym klasyką popie Reginy Spektor czy Joanny Newsom, nie będzie mógł się oprzeć urokowi mieszkającej, w Berlinie olsztyniance. Julia pięknie śpiewa, nie gorzej komponuje i sprawnie sobie akompaniuje (skrzypce oraz pianino) - radzę natychmiast zwrócić na nią uwagę."
15.10.2009 - Gazeta Wyborcza -Duży Format, Robert Sankowski
"Julii blisko do delikatnej Reginy Spector (Outer Space", Married To Life"), choć potrafi zabrzmieć bardziej awangardowo i otrzeć się o stylistykę Bjork (finał Words Won't Save You")"
01.09.2009 - Exklusiv, Dominika Olszyna
"Debiut Julii to czterdziestominutowa podróż po subtelnej krainie fortepianu i smyczków w towarzystwie uroczych tekstów i pięknego wokalu"
01.10.2009 - KMag
"Punkowa wrażliwość i klasyczny fortepian? Ta dziewczyna otwiera ludziom głowy. Gdyby Chopin grał w Sex Pistols nazywałby się Julia Marcell"
26.10.2009 - Gala
"Piękny debiut na polskim rynku. Płyta nie należy może do łatwych, ale czy łatwo zawsze oznacza ciekawie i dobrze? Brawo Julia!



TEATR o Wolności


Istotnym założeniem programu teatralnego festiwalu jest uznanie, iż jest on ważnym elementem tworzenia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Zaprezentujemy dwa spektakle, w tym jeden, którego Europejskie Centrum Solidarności jest kooproducentem. Dla festiwalu interesujący jest taki teatr, który podejmuje istotne tematy związane z wolnością, tak na planie wolności rozumianej w kontekście politycznym, społecznym (np. wolność wypowiedzi, prawa człowieka), jaki wolności realizowanej przez jednostki (np. wolność wyboru, wymiary wolności w społeczeństwie konsumpcyjnym, samorealizacja a wolność). Tematem wiodącym pierwszej odsłony programu teatralnego AAFF będzie teatr w Polsce po 1989 roku.

1.Teatr Polonia, "Pani z Birmy" Richarda Shannona w reżyserii Anny Smolar, monodram w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej.

Dramat "Pani z Birmy", poświęcony Aung San Suu Kyi, został napisany i wystawiony pierwszy raz w Wielkiej Brytanii przez teatr Old Vic w ramach Kampanii na rzecz Praw Człowieka i Demokracji w Birmie, a opowida o losach Aung San Suu Kyi urodzonej 19 czerwca birmańskiej opozycjonistce i działaczce politycznej, córce Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku. Suu Kyi kształciła się na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Delhi. Studiowała również filozofię, nauki polityczne i ekonomię na Oxfordzie. Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Aung San Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na Rzecz Demokracji, w której do 1995 roku pełniła rolę sekretarza partii. NLD w pierwszych wolnych wyborach zdobyła 82% miejsc w parlamencie, lecz wynik wyborów nie został uznany przez reżim wojskowy, a Suu Kyi swojej funkcji została pozbawiona przez generałów.
W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka. Opowiada się za bezkrwawym przewrotem i narodowym pojednaniem i z tej racji nazywana jest "birmańskim Gandhim". Jest zwolenniczką dialogu pomiędzy juntą a opozycją, czego dowiodła w roku 2000 prowadząc z generałami negocjacje w sprawie stopniowego wycofania się wojskowych z życia politycznego i oddania władzy w ręce demokratycznie wybranego rządu. Rozmowy te jednak nie przyniosły spodziewanego przełomu.
Aung San Suu Kyi ponad trzynaście lat spędziła w areszcie domowym. W sierpniu 2009 roku ponownie została skazana na 18 miesięcy aresztu domowego za złamanie zasad jego odbywania.

2.Teatr Polski we Wrocławiu, "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty. Premiera w Teatrze Polskim 29 marca 2008.

Bardzo rzadko wystawiany, ale świetny dramat polityczny, niegrany we Wrocławiu od ponad 40 lat. Akcja "Sprawy Dantona" rozgrywa się w Paryżu podczas burzliwych dni dyktatury jakobinów. Dramat skupia się wokół przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej: upadku Dantona i rodzącego się spisku przeciw Robespierre'owi. Jan Klata: "To tekst, który otwiera każdą rzeczywistość. Zawiera w sobie dwa sposoby patrzenia na życie społeczne. Jeden jest być może mądry i racjonalny, ale niezwykle cyniczny, drugi - idealistyczny i piękny, ale kończy się terrorem. Takie drogi obierają Danton i Robespierre. To model, który możemy przyłożyć do jakiegokolwiek społeczeństwa, w którym odbywają się intensywne przemiany. "Sprawa Dantona" opowiada o tym, co zostało z rewolucji w momencie, gdy upłynęło od niej kilka lat i widzi się, że nie ma ona końca. Chciałoby się na czymś poprzestać, ale jej mechanika jest taka, że ciągle trzeba coś zmieniać. Danton chce się zadowolić tym, co jest, a Robespierre nie - i z tego wynika konflikt".

DEBATA o wolności.

Kiedy wolność zagraża wolności? Polska wolność 89/09
Debata Festiwalu All About Freedom
16 listopada 2009, godz. 18.00, Foyer Teatru Wybrzeże

Minęło 20 lat od czasu, kiedy upadł w Polsce komunizm, a w Europie runął mur dzielący kontynent. Koniec autorytarnego reżimu dał ludziom nadzieje na nowy, lepszy świat, a społeczeństwa sięgnęły wreszcie po tak pożądaną przez całe lata wolność. Szybko okazało się jednak, że dar wolności pokazał także swoje inne oblicze - związane z koniecznością dźwigania odpowiedzialności za podejmowane kroki. Dar wolności stał się - jak to ujął Józef Tischner - nieszczęsnym darem wolności, a kraina, w której obudzili się ludzie, okazała się być krainą schorowanej wyobraźni.

Podczas debaty pt. Kiedy wolność zagraża wolności? próbować będziemy wraz z zaproszonymi gośćmi, teoretykami idei, filozofami społecznymi i socjologami, zrozumieć paradoksy, które wolność niesie ze sobą. Udział w debacie wezmą: Agata Bielik Robson, Andrzej Celiński, Zdzisław Krasnodębski, Ireneusz Krzemiński oraz Cezary Michalski. Pytania debaty zogniskowane będą wokół następujących problemów:
Zapytać o wolność i spróbować powiedzieć wszystko, co możliwe o wolności, oto misja festiwalu All About Freedom.


Pełen program Festiwalu : www.aaff.pl, www.ecs.gda.pl

Zaprasza Europejskie Centrum Solidarności

Przeczytaj także