stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 23

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

7 lutego - 30 marca 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
All About Freedom/Wszystko o Wolności
Temat przewodni edycji: Szukając Solidarności

Wiele jest w Polsce festiwali filmowych, prezentujących najnowsze dzieła kinematografii, ale także festiwali muzycznych czy teatralnych. Ale tylko jeden festiwal łączy ze sobą ich wiele odmiennych funkcji przedstawiając różnorodne efekty twórczości artystycznej. Co więcej, pokazuje współczesną twórczość w kontekście dzisiejszych pytań i wyzwań, przed jakimi stajemy.

Takim festiwalem jest All About Freedom / Wszystko o Wolności - jedyny w Polsce FESTIWAL IDEI.

"Tegoroczna 4. edycja festiwalu All About Freedom otwiera jego nowy rozdział. Od tego roku bowiem festiwal odbywać się będzie w czerwcu - miesiącu współczesnych wolnościowych kontekstów. Zmiana terminu festiwalu nie zmienia jednak jego formuły, która zakłada prezentację i zestawianie ze sobą różnorodnych form - film, muzyka, teatr, debata - opisujących wolność jako elementarną wartość zarówno dla pojedynczego człowieka jak i dla społeczeństw" - wyjaśnia Monika Bogdanowicz, która kieruje tym projektem w ramach Europejskiego Centrum Solidarności.

"Mnogość tematów i znaczeń związanych z wolnością pojawi się podczas tegorocznej edycji w dwóch kontekstach. Pierwszy mówi o wolności, którą możemy określić jako potencjał wyzwalający energię i myślenie o zmianach w życiu (np. filmy "Boso ale na rowerze", "Precious" czy "Tacy sami a inni"). Mówiąc o potencjale wolności inicjujemy w ramach festiwalu cykl debat poświęconych mediom cyfrowym. We współpracy z Biurem Europejskiej Stolicy Kultury zastanowimy się czy Internet jest naprawdę wolny.

Potencjał wolności to także tegoroczna scena muzyczna festiwalu. Prezentujemy artystów przekraczających ramy gatunków, stylów muzycznych, szukający nowego, oryginalnego sposobu podejścia do sztuki kompozycji. Tacy właśnie wyjątkowi są Caribou - gwiazda symfonicznego dream-popu, czy brytyjski Tim Exile, nazywany Davidem Bowie muzyki elektronicznej. Obraz ten uzupełniają polskie odsłony muzyczne - świetny Kamp! i żonglujący stylami oraz wsparty głosami czołówki polskiej sceny alternatywnej FOX feat. Goście" - podkreśla Bogdanowicz.

"Drugi kontekst to poszukiwanie solidarności, uniwersalnej wartości, która była przyczyną wspólnotowego myślenia o kształcie i potrzebach społeczeństwa polskiego, ale także każdej jednostki, żyjącej w systemie totalitarnym. W debacie ideowej AAFF pragniemy zapytać o rolę, jaką solidarność pełni dzisiaj w naszym życiu codziennym. Do debaty Szukając Solidarności zaprosiliśmy znane postaci polskiego życia artystycznego, które w swojej twórczości poruszają problemy związane z polską tożsamością i stosunkiem do tradycji wspólnotowej. Naszymi gośćmi będą Łukasz Rostkowski (L.U.C), Barbara Piórkowska oraz Paweł Dunin-Wąsowicz.

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się także program teatralny 4. edycji festiwalu All About Freedom. "O emocjach i nadziejach związanych z Solidarnością roku 1980 opowiada sztuka Małgorzaty Niezabitowskiej "Polskie lato, polska jesień", której prapremierowe czytanie odbędzie się w Stoczni Gdańskiej. W tym historycznym miejscu spotkamy się po 30 latach, aby zadać pytanie o dzisiejszą kondycję solidarności i wolności". - zaprasza Monika Bogdanowicz.

Miejsca wydarzeń:
Gdańsk, Multikino, Al. Zwycięstwa 14
Sopot, Multikino, ul. Bohaterów Monte Cassino 63
Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska, ul. Doki 1
Gdańsk, Klub Parlament, ul. Św. Ducha 2
Biuro Festiwalu: Biuro ESK 2016 kandydat - ul. Długi Targ 39/40

• 11 dni wydarzeń festiwalowych
• 10 dni projekcji filmowych
• 26 projekcji w Gdańsku i Sopocie
• 15 filmów festiwalowych z całego świata
• 8 spotkań filmowych - twórcy, krytycy filmowi, komentatorzy
• 1 prezentacja teatralna (prapremierowe czytanie sztuki)
• 1 debata ideowa - temat przewodni festiwalu "szukając solidarności"
• 1 debata kulturowa - "Wolnościowy potencjał mediów cyfrowych"
• 2 koncerty polskiej i zagranicznej muzyki alternatywnej
• plener artystyczny na terenie stoczni studentów gdańskiej ASP

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

WYBRANE WYDARZENIA:
DZIEŃ 1
wtorek, 8 czerwca 2010, godz. 19.00, bilety 10zł

OTWARCIE FESTIWALU
Multikino Gdańsk, Al. Zwycięstwa 14, sala nr 4
FILM FABULARNY: Premiera polska filmu Szukając Eryka/Looking for Erik

Reżyseria Ken Loach, scenariusz Paul Laverty
Występują: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop, Gerard Kearns
Produkcja: Belgia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, 2009, 116 min.

Eryk Bishop to nieszczęśliwy czterdziestolatek, którego życie naznaczone jest śladami błędów z przeszłości. Pracuje jako listonosz, ale nie daje mu to ani życiowej, ani tym bardziej zawodowej satysfakcji. Popełnia fatalne w skutkach błędy w pracy, a w dodatku od jakiegoś czasu przechodzi poważny życiowy kryzys. Mieszka samotnie z dwoma nastoletnimi pasierbami, z którymi nie potrafi odnaleźć wspólnego języka. Sytuacja staje się z czasem krytyczna i wymaga solidarnej reakcji. Koledzy Eryka przychodzą z pomocą. Organizują kurs pokonywania stresu, w trakcie którego Eryk ma przejść gruntowną psychiczną przemianę. Jednak najbardziej skuteczny okazuje się idol Eryka - piłkarz Eryk Cantona, który nagle i niespodziewanie objawia mu się w pokoju. To on pełni tu rolę skutecznego psychoterapeuty, a także motywuje Eryka do podjęcia prób odbudowy dotychczasowego życia. Ken Loach umiejętnie łączy na ekranie elementy humoru i dramatu tworząc tragikomiczny film, który z charakterystyczną dla tego reżysera wnikliwością obrazuje psychiczny i fizyczny proces odzyskiwania przez człowieka woli życia i pełni szczęścia.

SPOTKANIE DYSKUSYJNE: RECEPTA NA KRYZYS, godz. 21.00
Prof. Tomasz Szkudlarek (Uniwersytet Gdański)
Krzysztof Sarzała, szef Centrum Interwencji Kryzysowych


Najnowsze dzieło Kena Loacha Szukając Eryka (Looking for Eric) otworzy tegoroczną edycję festiwalu AAF, któremu towarzyszy hasło: Szukając solidarności. Zbieżność obu tytułów jest nieprzypadkowa. Filmowa opowieść o kryzysie życiowym pracownika pocztowego i jednocześnie szarego obywatela klasy robotniczej z Wielkiej Brytanii, to historia, która pokazuje, jak ważne są dla nas problemy z zaufaniem w relacjach między ludźmi. Debata Recepta na kryzys, która odbędzie się po filmie, stanowić ma komentarz do problemów poruszanych w filmie. Punktem wyjścia rozmowy stanie się pytanie o kapitał społeczny w dzisiejszej Polsce. Ostatnie dramatyczne wydarzenia w kraju zmuszają do zastanowienia się nad tym, jaka jest kondycja naszego zaufania społecznego, a także czy i jak potrafimy radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Do debaty zapraszamy prof. Tomasza Szkudlarka, pedagoga i filozofa z Uniwersytetu Gdańskiego, oraz Krzysztofa Sarzałę, kierownika Centrum Interwencji Kryzysowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku. Korzystając z doświadczenia zaproszonych gości, postaramy się przedstawić możliwe recepty na kryzysy, z którymi przychodzi nam się zmierzyć.

DZIEŃ 4 piątek, 11 czerwca 2010, godz. 18.00, bilety 15zł
Multikino Gdańsk, Al. Zwycięstwa 14, sala nr 9


NIEDOKOŃCZONY FILM /Unfinished Filmreż: Yael Hersonski/Niemcy/ Izrael/2009/ 88 min
W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Operatorzy pracowali przez miesiąc, rejestrując sceny z życia ulicy, pokazując skrajną nędzę i świat dobrze odżywionych, wchodząc do zabiedzonych podwórek i wykwintnych restauracji, kreując świat kontrastów i pracując nad "uchwyceniem żydowskiego charakteru". Zapis odnaleziono zarazpo wojnie, w archiwach filmowych nazistów.
Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie. Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu.

PAMIĘĆ, KTÓRA WYZWALA: SPOTKANIE Z ITAI NEEMANEM - operatorem, godz. 19.30
Prowadzenie: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny, felietonista. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Stale współpracuje m.in. z "Filmem", "Tygodnikiem Powszechnym", "Teatrem", "Notatnikiem Teatralnym", "Magazynem Filmowym SFP", "Kwartalnikiem Filmowym", "Filmem na Świecie", "Dialogiem". Od 2006 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz członek Kapituły przyznającej nagrody PISF w 2009 roku. Współautor książek zbiorowych, w ostatnich latach m.in.: "Autorzy kina polskiego", "Z Melpomeną pod rękę", "Autorzy kina europejskiego", "Tako ...rzecze Lem", "30 Najważniejszych programów TV w Polsce", "Na peryferiach dwóch miast", "Filmowe zwierciadła Europy", "Kino polskie wobec umierania i śmierci", "Marek Koterski", "Głosy wolności. 50 lat polskiej szkoły filmowej".W 2009 roku wydał autorski tom "Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu", czyli dwadzieścia siedem przekrojowych wywiadów z czołowymi twórcami polskiego kina i teatru.

Czy pamięć można postrzegać tylko w wymiarze jednostkowym, czy również i zbiorowym? Czym jest pamięć historyczna i jaką pełni rolę w budowaniu poczucia tożsamości jednostkowej i zbiorowej? Czym był i jest dla nas Holocaust i warszawskie getto? Czy pamięć o tych wydarzeniach może wyzwalać, a jeśli tak - to czy obejmuje ona wyłącznie obrazy historycznych wspomnień, czy również rozmaite formy ich upamiętniania?
Celem spotkania jest nie tylko twórcza dyskusja na temat koniecznością istnienia i pielęgnowania świadomości wspólnej przeszłości - wspólnotowego poczucia istnienia w czasie i przestrzeni, lecz również odpowiedź na pytanie o rolę filmu w upamiętnianiu losów historii.

DZIEŃ 6
Niedziela 13 czerwca 2010,Gdańsk, Klub Parlament, bilety 25(30zł)
ul. Świętego Ducha 2, godz. 20.00
KONCERT: MUZYKA MOJA WOLNOŚĆ - część 1

FOX feat. goście(PL)
Styl: Przebojowa mieszanka elektroniki, dubstep jak i syntetycznego elektro-popu
NOVIKA, PINAWELLA (Sistars/Paulina Przybysz), Natalia Lubrano (Miloopa), Michał Skrok (Dick for Dick), Sqbass, Marsija (Loco Star) i Tomek Organek (SOFA)

TIM EXILE (UK) Styl: drum'n'bass czy IDM (ang. Intelligent Dance Music).Porównywany też często do Davida Bowie muzyki elektronicznej. Tim Exile (Tim Shaw) to angielski mistrz brzmień elektro na stałe mieszkający w Berlinie. Nazywany jest człowiekiem renesansu naszych czasów (studia filozoficzne i muzyczne, konstruktor soft- i hardware'u muzycznego) i porównywany też często do Davida Bowie muzyki elektronicznej.
Debiutował 10 lat temu jako dj, tworząc początkowo w stylu drum'n'bass. Jego debiutancki album "Pro Agonist", a także późniejszy "Tim Exile's Nuisance Gabbaret Lounge" (wydane nakładem wytwórni Planet Mu) stanowią niezwykłą mieszankę Intelligent Dance Music, breakcore'u oraz drum- i drill'n'bassu. Natomiast na trzecim albumie ("Listening Tree" ) Exile krystaliczne, zgrzytliwe brzmienia łączy z popowymi melodiami, a do tego próbuje swoich sił jako wokalista, co przynosi ciekawy efekt.
Exile jest twórcą nietuzinkowym. Jego utwory są intensywne, świeże, odważne i niepowtarzalne, a pełne eksperymentu i improwizacji występy na żywo dają gigantyczny ładunek energii.

DZIEŃ 7
Poniedziałek, 14 czerwca 2010, Gdańsk, Centrum Stocznia Gdańska, godz. 19.00
TEATR: Polskie lato, polska jesień

prapremierowe czytanie sztuki Małgorzaty Niezabitowskiej
Opracowanie tekstu, reżyseria Krzysztof Babicki
Aktorzy: Mirosław Baka, Jerzy Kiszkis, Halina Winiarska, Maria Mielnikow, Anna Kociarz, Dariusz Szymaniak, Florian Staniewski, Krzysztof Matuszewski

DEBATA IDEOWA: SZUKAJĄC SOLIDARNOŚCI... godz. 20.00

Uczestnicy:
Łukasz Rostkowski (L.U.C) - autor albumu 39/89,
Barbara Piórkowska - pisarka
Paweł Dunin-Wąsowicz - krytyk literacki
Małgorzata Niezabitowska - autorka sztuki
Prowadzenie: Paweł Siennicki - z-ca red. naczelnego "Polska The Times"

Po trzydziestu latach od wielkiej zmiany społecznej, jaką przyniósł ruch Solidarności, pragniemy zapytać o rolę, jaką solidarność pełni dzisiaj w naszym życiu codziennym. Do debaty Szukając Solidarności zaprosić chcemy znane postaci polskiego życia artystycznego, które w swojej twórczości poruszają problemy związane z polską tożsamością i stosunkiem do tradycji wspólnotowej.

DZIEŃ 8
Wtorek, 15 czerwca 2010, Multikino Gdańsk, Al. Zwycięstwa 14
PROJEKCJA FILMU: Boso ale na rowerze/ godz. 18.00
BOSO, ALE NA ROWERZE/La Merditude des Choses/De Helaasheid der dingen/The Misfortunates
reż. Feliks van Groeningen/Belgia/Holandia/2009/108 min


Lata 80. XX wieku, małe miasteczko w Belgii. Trzynastoletni Gunther Strobbe mieszka wraz z ojcem i trzema wujkami w domu swych dziadków. Spokój i cisza nie są tu częstym gościem. Strobbowie to głównie hazardziści, pijacy i kobieciarze, żyjący w atmosferze błogiego lenistwa, nieróbstwa, kłótni, a przede wszystkim - zakrapianej alkoholem wyśmienitej zabawy. Absurdalne pomysły są tu na porządku dziennym, a im bardziej szalone, tym lepiej, bo wszyscy realizują je z tym większym zapałem. Rodzina Strobbów jest przecież przekonana o prześladującym ją niefortunnym pechu, możliwym do pokonania wyłącznie śmiechem. Świat traktowany jest więc jak zabawa, a życie staje się ciągłą imprezą i ucieczką od poważnej pracy oraz odpowiedzialności, co nie pozostaje bez wpływu nie tylko na osobowość Gunthera jako nastolatka, ale także na jego dorosłość. Strobbowie nie są wzorem do naśladowania, ale łączy ich silna solidarność. Wspierają się wzajemnie i są dumni z wartości, jakim hołdują.

NA PRZEKÓR ŚWIATU: SPOTKANIE Z REŻYSEREM, FELIKSEM VAN GROENINGEN, godz.19.30.
Prowadzenie: Michał Chaciński (dziennikarz, krytyk filmowy)


Czym jest w dzisiejszych czasach bycie outsiderem? Co to tak naprawdę oznacza i skąd bierze się taka postawa? Czy traktowanie świata na przekór jest zwykłą ucieczką od odpowiedzialności, czy może alternatywą dla nieprzychylnej człowiekowi rzeczywistości? Czy rzeczywiście gorycz życia i świadomość braku perspektyw na przyszłość najlepiej rekompensuje humor, poczucie dumy i godności? Na te i inne pytania odpowie podczas spotkania sam reżyser filmu Boso, ale na rowerze.

DZIEŃ 9
Środa, 16 czerwca 2010, Multikino Gdańsk, Al. Zwycięstwa 14, bilety 10zł
Godz. 18.00 PROJEKCJA FILMU: David chce odlecieć /David wants to Fly

Reżyseria i scenariusz: David Sieveking, Niemcy, Austria, Szwajcaria, 2009, 96 min.
Wybrane nagrody i festiwale 2010 - MFF Berlin

Hinduski guru Maharishi Mahesh Yogi stał się legendą za życia. Stworzył formułę medytacji transcendentalnej, którą obdarowywał najbardziej prominentne osobistości świata. Inicjował gwiazdy: zespół The Beatles, Mię Farrow i Clinta Eastwooda. Potrafił rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich zaufanie. Przez kilka dziesięcioleci stworzył bajecznie bogatą organizację licząca 6 milionów wyznawców. Mówił, że najbardziej zależy mu na utrzymaniu światowego pokoju. "To było jak poznać Jezusa" - wspomina jedna z kochanek guru, dziś zajmująca się leczeniem i szamanizmem.David, młody niemiecki filmowiec odkrywa, że jego idol, reżyser David Lynch, praktykuje medytację Maharishiego i wierzy, że jest ona drogą do spełnienia.

SPOTKANIE: SEKTA A SENS ŻYCIA , Z UDZIAŁEM REŻYSERA DAVIDA SIEVEKINGA, godz. 19.30.
Udział: David Sieveking (reżyser filmu), Martin Heisler (producent filmu) oraz ojciec Radosław Broniek (Dominikanin, Dyrektor Ośrodka Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Warszawie, duszpasterz)
Prowadzenie: Max Cegielski (dziennikarz, publicysta)

Czym jest sekta i jak funkcjonuje w życiu społecznym i jednostkowym? Dlaczego dochodzi do powstania sekt i ich popularności? Czy podłożem sekt są mechanizmy, właściwe współczesnej cywilizacji technicznej, która przytłacza jednostkę nadmiarem informacji przy jednoczesnym braku poczucia sensu, akceptacji i wrażenia autentyczności? Czy sekta to zniewolenie, czy raczej gotowa recepta na życie i najlepszy lek na życiowej problemy?
Celem spotkania jest dyskusja na temat psychologicznego i społecznego wymiaru sekt, ich roli zarówno w kształtowaniu ludzkich poglądów i postaw, jak i w budowaniu społecznych i ideologicznych systemów wartości.

DZIEŃ 10
Czwartek, 17 czerwca 2010, godz. 17.00.
Biuro Gdańsk ESK 2016, ul. Długi Targ 39/40, wstęp wolny
DEBATA: WOLNOŚCIOWY POTENCJAŁ MEDIÓW CYFROWYCH

Gość specjalny: William Echikson /dyrektor komunikacji Google na Europę, Bliski Wschód i Afrykę/
Moderatorka: Lidia Makowska

Obserwujemy wzrastającą rolę mediów cyfrowych w organizowaniu i wzmacnianiu wolnościowych ruchów społecznych. Jednocześnie rodzą się tendencje do blokowania możliwości zastosowania nowych technologii jako wsparcia procesów emancypacyjnych. Czy wolnościowy potencjał jest wpisany w naturę mediów cyfrowych? Czy też jest to tylko nowe narzędzie pomagające ruchom obywatelskim? Porozmawiajmy o mediach cyfrowych w kontekście wolności. Chcemy otworzyć nową dyskusję na temat mediów, przekładając akcent z szeroko dyskutowanych zagadnień dotyczących mediów masowych, misji publicznej na zagadnienie pozytywnego potencjału jaki niesie ze sobą korzystanie z mediów cyfrowych.

DZIEŃ 11
FINAŁ FESTIWALU, piątek 18 czerwca 2010
Centrum Stocznia Gdańska godz. 20.00, bilety 25(30zł)
KONCERT MUZYKA MOJA WOLNOŚĆ - część 2

KAMP! [PL] I CARIBOU [CAN] kanadyjska gwiazda elektronicznego dream popu
Jedyny koncert w Polsce podczas światowego tournee promująca nowa płytę Swim
Caribou to tak naprawdę kanadyjski artysta Dan Snaith, który wcześniej ukrywał się pod pseudonimem Manitoba. Obecnie Snaith mieszka w Londynie i tam też nagrywa swoje płyty. Artysta posiada doktorat z matematyki, co przekłada się w sposób, w jaki interpretuje i tworzy muzykę elektroniczną pełną pulsujących rytmów oraz odgłosów z otaczającego świata. Jego najnowszy album Swim idealnie pokazuje kierunek, jaki obrał artysta. Album obfituje w proste historie dotyczące przemijania, związków ubrane w energetyczny mix muzyczny. Krążek promuje singiel Odessa, który doskonale oddaje też klimat całej płyty i łączy ją z poprzednim albumem Andorra uznawanym nadal za jego najdoskonalsze dzieło. Snaith znany jest z bardzo zmiennej stylistyki kolejnych wydawnictw oraz, ostatnio, żywiołowych, psychodelicznych koncertów podczas których najczęściej pełni rolę perkusisty nadającego rytm całej produkcji. Wyjątkowość projektu Caribou polega na niezwykłym sprzężeniu niezwykłego talentu producenckiego, multiinstrumentalisty, wykonawcy, kompozytora z zapierającymi dech produkcjami sprawdzającymi się zarówno w zaciszu domu, jak i na klubowym parkiecie. 

IMPREZA TOWARZYSZĄCA AAFF 2010: Plener artystyczny na terenie byłej Stoczni Gdańskiej
W dniach 10 - 20 czerwca 2010 na terenie byłej Stoczni Gdańskiej odbędzie się plener artystyczny studentów ASP w Gdańsku. Dwunastu studentów I roku z kierunku Malarstwa oraz z kierunku Grafiki będzie doświadczało przestrzeni nie tylko postindustrialnej, ale i przestrzeni symbolicznej. Tereny infrastruktury postoczniowej są znakomitym miejscem dla twórczych realizacji, których inspiracją może być również idea walki o prawa robotnicze i prawa człowieka oraz wolności obywatelskie i narodowe, jaka miała tutaj miejsce trzy dekady temu. Uczestnicy pleneru w różnych technikach i technologiach: malarstwo, mural, rzeźba, instalacja, rysunek, fotografia, video, będą konfrontować się z tym problemem i wchodzić w relacje z zastaną przestrzenią. Młodzi dwudziestolatkowie spróbują odnaleźć nić łączącą współczesność z historią specyficznego miejsca.
Plener poprowadzą asystenci ASP: Jakub Pieleszek i Mariusz Waras. Opiekunem pleneru będzie adiunkt ASP Krzysztof Polkowski.

Informacja o biletach

- przegląd filmowy: 10zł i 15zł (weekend) – kasy Multikina Gdańsk i Sopot
- koncerty: 25zł(przedsprzedaż) i 30zł (w dniu koncertu) –
Sprzedaż ogólnopolska: sieć Eventim (www.eventim.pl), Bileterie Empik, sieć sklepów Media Markt i Saturn
- próba czytana tekstu: 15zł – bilety dostępne na wystawie „Drogi do Wolności”

Przeczytaj także