stat
Impreza już się odbyła

3. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Trolle, skrzaty, gnomy Opinie (2)

Trolle, gnomy i skrzaty - bohaterowie mitologii skandynawskiej i ich obecność w literaturze, sztukach wizualnych i muzyce będą motywem przewodnim prezentacji i dyskusji w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Przywołane zostaną także rodzime skrzaty i krasnoludki rodem z bajek Marii Konopnickiej, teraz w nowym wcieleniu we współczesnych opowiadaniach dla dzieci. Trolle i skrzaty stanowią pretekst i punkt wyjścia do refleksji nad rolą baśniowego świata i jego bohaterów dla młodego czytelnika. Czy postacie z ludowej mitologii pomagają oswajać świat, czy wręcz przeciwnie czynią go obcym i groźnym? A może mitologiczne bestie mieszkają w nas? Czy potrafimy sobie je wyobrazić i jak je przedstawiać?

Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostali pisarze i ilustratorzy ze Szwecji i Norwegii, którzy opowiedzą o baśniowym świecie trolli, tradycji tego motywu w sztuce skandynawskiej i jego znaczeniu dla współczesnej świadomości przeciętnych odbiorców kultury. Zaprezentują również swoją twórczość, w której odnaleźć można ślady fascynacji tym tematem. Udział w projekcie wezmą znakomici twórcy, niektórzy znani już dobrze polskim czytelnikom z wydanych niedawno książek jak: Svein Nyhus - norweski pisarz i ilustrator, autor nagradzanej książki "Tato" czy Ulf Stark - szwedzki pisarz oraz ilustratorki jego książek: Anna Hoglund i Kristina Digman. Cenioną portrecistką trolli jest Ingerlise Kongsgaard z Norwegii. Wprowadzenia w świat trolli z pozycji badacza literatury dla dzieci dokona Janina Orlov, znawczyni Muminków ze Szwecji.

O historii i współczesnej kondycji polskich skrzatów rozmawiać będą znawcy tematu - Grzegorz Leszczyński i Joanna Olech, a o ostatnio napisanych książkach o krasnoludkach powiedzą m.in. autorki - Melania Kapelusz - pisarka oraz ilustratorzy: Ewa Poklewska-Koziełło i Jerzy Głuszek.
W ramach projektu odbędą się warsztaty plastyczne dla młodych ilustratorów prowadzone przez gości z Norwegii, koncert-prezentacja multimedialna per Gynt Troll Remix oraz wystawa ilustracji.


Wydarzenia:


- konferencja, prezentacje, warsztaty

26 listopada 2008

godz. 11.00-15.00 konferencja
Norweska literatura dla dzieci - inauguracja projektu Fundacji Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych, www.fiso.org.pl

godz. 17.00, Warsztaty ilustratorów
Svein Nyhus, Projektowanie i rysowanie trolli i innych stworów


27 listopada 2008 - Spotkanie I - prezentacje

godz. 10.00-14.00
Svein Nyhus (Norwegia), Troll w każdym z nas
Ingerlise Kongsgaard (Norwegia), Norweskie trolle wielkie i małe. O własnych relacjach z trollami na podstawie książki "Mały troll" Tor Aage Bringsvaerd i Ingerlise Kongsgaard
Joanna Olech, Liga Krasnoludków Polskich, czyli genealogia skrzatów w literaturze polskiej krasnoludki krajowe kontra importowane

godz. 15.00-17.00
Grzegorz Leszczyński, Kres piękna? tryumf halucynacji? - malarski dialog Józefa Wilkonia i Marii Ekier
Agnieszka Stulgińska, O ilustracji muzycznej. Trolle w muzyce Edvarda Griega
Jerzy Samp, Stolemy czyli polskie trolle na Kaszubach


28 listopada 2008 - Spotkanie II - prezentacje

godz. 10.00-14.00
Janina Orlov (Szwecja), Troll - terapeuta. Wprowadzenie do baśni jako gatunku w skandynawskiej literaturze dziecięcej
Ulf Stark, Anna Höglund, Kristina Digman (Szwecja), O trollach i ich wpływach na artystów - dawniej i dziś w Szwecji

godz. 15.00-17.00
Melania Kapelusz, Ewa Poklewska-Koziełło, Jerzy Głuszek, Osobniki w czapeczkach - debata wokół krasnoludków

godz. 17.00 Warsztaty ilustratorów
Ingerlise Kongsgaard, Potwory, których jeszcze nie znamy


• wystawa ilustracji w galerii NCK

26 listopada - 21 grudnia 2008, godz. 10.00-18.00
ilustracje: Ingerlise Kongsgaard, Svein Nyhus (Norwegia); Anna Höglund, Kristina Digman (Szwecja);Natalia Salijenko, Daria Gierasimowa, Olga Ionajtis (Rosja); Ewa Poklewska-Koziełło, Jerzy Głuszek (Polska)
lalki, projekty scenografii: Paweł Pawlak
wystawa książek przygotowana przez Instytut Książki Dziecięcej w Oslo

Na wystawie ilustracji znajdą się prace artystów ze Szwecji, Norwegii i Polski oraz z Rosji. Obok portretów trolli, elfów, skrzatów - o różnym charakterze czasem złośliwym, a czasem całkiem przyjaznym, ukazanych w różnych nie zawsze typowych dla siebie sytuacjach (np. trolle w wielkim mieście), znajdą się postacie dobrze znanych dobrotliwych i pracowitych krasnoludków, zagoszczą także całkiem współcześni bohaterowie z najnowszych książek zaproszonych artystów.


• Koncert-prezentacja multimedialna

27 listopada, godz. 18.00 - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
per Gynt Troll Remix
Hevelius Brass - kwintet dęty, Krzysztof Topolski (Arszyn) - media elektroniczne, Robert Sochacki - wizualizacja

per Gynt Troll Remix to tytuł koncertu - prezentacji multimedialnej, która odbędzie się w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów zatytułowanych "Trolle, gnomy, skrzaty". Krzysztof Topolski (Arszyn), Robert Sochacki oraz kwintet dęty Heveliuss Brass przedstawią własny projekt artystyczny odwołujący się do dzieła norweskiego kompozytora Edwarda Griega - "Peer Gynt". Grieg na prośbę Henryka Ibsena pod koniec XIX wieku stworzył muzykę do dramatu opisującego dzieje gnuśnego i egoistycznego bohatera staczającego się na dno i utrzymującego związki ze stworami baśniowymi - trollami i gnomami.

Projekt gdańskich artystów jest kolejną próbą zilustrowania baśniowego świata odwołującego się do nordyckich legend za pomocą współcześnie dostępnych środków techniki dźwiękowej. Materiał muzyczny z suity "Peer Gynt" Griega ulega podwójnej transformacji - po raz pierwszy, kiedy zostaje zaaranżowany na zespół dęty, po raz drugi - kiedy staje się punktem wyjścia do swobodnej improwizacji komputerowej prowadzonej na żywo w interakcji z innymi muzykami i artystami uczestniczącymi w projekcie. Wizualizacja Roberta Sochackiego odwoływać się będzie bezpośrednio do dzieł innego wielkiego, norweskiego twórcy - Theodora Kittelsena. Jako rysownik i ilustrator zasłynął zbiorem Troldskab, w którym przekazał swoje fascynacje światem wierzeń norweskich, zaludnionych m.in. przez trolle, huldry.


Informacje o artystach:
Krzysztof Topolski (Arszyn) - perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych.
www.arszyn.com

Robert Sochacki - malarz, scenograf, projektant plakatów teatralnych, performer i artysta.
www.sochacki.art.pl

Kwintet dęty Hevelius Brass - w składzie: Paweł Hulisz - trąbka, Piotr Kowalkowski - trąbka, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba. Zespół znany doskonale trójmiejskiej publiczności, świetnie czujący się zarówno w repertuarze klasycznym jak i muzyce jazzowej czy rozrywkowej.
www.heveliusbrass.pl

Przeczytaj także