stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów są interdyscyplinarnym projektem cyklicznym, promującym literaturę dziecięcą. W ramach 7. edycji projektu odbywać się będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy, panel dyskusyjny Korczak 2012, spotkania autorskie, kiermasz książek, uruchomiona zostanie także strona internetowa. Do udziału w projekcie zapraszamy pisarzy, ilustratorów i pedagogów z Polski i zagranicy.

lut 8

sobota, g. 15:15

Gdańsk, ul. Batorego 18
bilety 80 zł
przedsprzedaż 70 zł
Kup bilet

w każdy czwartek (do 03.07.2025), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150 - 350 zł
Trwa Rok Korczaka!
Jak rozmawiać o Korczaku dzisiaj?
Jak opowiadać o wojnie i nietolerancji?
Jak przekazywać dzieciom wiedzę o ich prawach?

Z tymi pytaniami zmierzyli się artyści, którzy będą gośćmi 7. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Korczak 2012.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 na wystawę, spotkania i dyskusje z autorami książek o Korczaku:
- Iwoną Chmielewską - twórczynią obsypanego nagrodami "Pamiętnika Blumki",
- Anną Czerwińską-Rydel i Dorotą Łoskot-Cichocką - autorką i ilustratorką powieści o Korczaku dla dzieci: Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku,
- Ewą Olejnik - producentką audiobooka pod tym samym tytułem,
- Adamem Jaromirem i Gabrielą Cichowską autorami książki Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Historia z Getta Warszawskiego (w przygotowaniu).

Spotkania odbędą się w dniach:

18 października, godz. 17:00

Wykład Anity Wincencjusz-Patyny, historyka sztuki, adiunkta we wrocławskiej ASP o ilustracjach w polskich wydaniach książek Janusza Korczaka oraz spotkanie z autorami nowych książek o Korczaku, rozmowa o warsztacie ilustratora i wernisaż wystawy Korczak 2012. Prowadzenie: Dorota Karaś

19 października, godz. 10:00-14:00
prezentacja książek i dyskusja o tym Jak mówić o Korczaku dzisiaj - dzieciom i dorosłym?
Prowadzenie: Monika Obuchow

19 października, godz. 17:00
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku - spotkanie dla dzieci z udziałem Anny Czerwińskiej-Rydel i Doroty Łoskot-Cichockiej

20 października, godz. 10:00
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Chlebnicka 13/16
Iwona Chmielewska, Różne rodzaje narracji w książkach autorskich, wykład otwarty

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa Korczak 2012
czynna w dniach 19 października-12 listopada 2012 roku, w godz. 10:00-18:00

Nazwisko Korczaka zna prawie każdy, przede wszystkim z powodu jego tragicznej śmierci razem z dziećmi. Jednak wiedza o codziennym życiu i działalności Starego Doktora, o tym jakim był człowiekiem i co zawierają jego pisma jest ciągle zbyt mała, chociaż to właśnie myśl filozoficzno-pedagogiczna Korczaka stanowi podstawę obowiązującej dziś międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka.

Książki zaproszonych autorów i ilustratorów przybliżają postać Janusza Korczaka i jego wychowanków bez zbędnego patosu i dydaktyzmu, dzięki czemu stanowią wspaniałe narzędzie do rozmawiania o historii, o trudnych tematach, ale także o warsztacie artysty.

Tekst i bardzo starannie przemyślane ilustracje (oraz oprawa graficzna) odgrywają bowiem w nich tak samo ważną rolę, działając na wszystkie zmysły czytelnika w każdym wieku. Prezentowane książki łączy wspólny temat, jednak cechuje wielka różnorodność, każda opowiada historię Korczaka z innej perspektywy i innymi środkami wyrazu.

Książka Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki to zyskująca coraz większą popularność picture book", książka obrazkowa, w której obraz i tekst funkcjonują na równych prawach, wchodzą ze sobą w dialog. Artystka otrzymała za nią najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane autorom publikacji dla dzieci i młodzieży - nagrodę IBBY (tytuł Książki Roku 2011) w kategorii grafika oraz wyróżnienie w kategorii literackiej. Książka opowiada w formie pamiętnika jednej z wychowanek o życiu i zasadach panujących w Domu Sierot.

Książka gdańskiej autorki Anny Czerwińskiej-Rydel to powieść dla dzieci, która przybliża biografię i idee Janusza Korczaka pokazując go najpierw jako ciekawego świata chłopca, a potem jako cierpliwego, pomysłowego i obdarzonego poczuciem humoru wychowawcę. Ciekawie opracowana graficznie książka wykorzystuje archiwalne zdjęcia przetworzone w interesujący sposób przez Małgorzatę Frąckiewicz. Na spotkaniach zostanie zaprezentowany także audiobook na podstawie tekstu Anny Czerwińskiej-Rydel w świetnej oprawie muzycznej.

Książka Adama Jaromira i Gabrieli Cichowskiej Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Historia z Getta Warszawskiego opowiada o tym, jak przetrwać w ekstremalnych warunkach Getta. Podczas spotkania z autorami będzie można poznać fragmenty książki, która nie została jeszcze wydana.

Na spotkania zapraszamy szczególnie wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z dziećmi: nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, rodziców.

Tegoroczne Bałtyckie Spotkania Ilustratorów mają kilka odsłon. We wrześniu odbyły się już prezentacje książek, warsztaty i spotkania z ich autorami, wystawa ilustracji oraz pokaz towarzyszącego wystawie katalogu w Instytucie Polskim w Lipsku. Kolejne spotkania będą miały miejsce w Nowym Dworze Gdańskim (w listopadzie) i Wilnie (w grudniu).

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ROKU KORCZAKA ze środków Instytutu Książki.

Goście 7. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Korczak 2012

Iwona Chmielewska
Adam Jaromir
Gabriela Cichowska
Anna Czerwińska-Rydel
Dorota Łoskot-Cichocka
Ewa Olejnik
Anita Wincencjusz-Patyna
Monika Obuchow
Dorota Karaś
Janusz Górski

Jak co roku w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów odbędzie się także wystawa z cyklu Mistrz Ilustracji. Na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku zostaną pokazane prace Daniela Mroza, ilustratora związanego przez wiele lat z Przekrojem. Prace pokazane w gdańskiej ASP zostały udostępnione przez córkę artysty.

Program:

18 października

12:00 Pamiętnik Blumki, warsztaty dla dzieci prowadzi Iwona Chmielewska

17:00 Anita Wincencjusz-Patyna, Maciusie, Kajtusie, Dżeki i Władki w obrazkach. O polskich ilustracjach do książek Janusza Korczaka

Korczak 2012. Jak ilustrować książki dla dzieci? - dyskusja panelowa.
Prowadzenie: Dorota Karaś
Udział biorą: Iwona Chmielewska (autorka i ilustratorka), Gabriela Cichowska (ilustratorka), Dorota Łoskot-Cichocka (ilustratorka), Anita Wincencjusz-Patyna (historyk sztuki, adiunkt we wrocławskiej ASP), Monika Obuchow (dziennikarka, TVP Kultura), Ewa Olejnik (ilustratorka i wydawca), Janusz Górski (profesor na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP, grafik i wydawca)

Korczak 2012 - wernisaż wystawy

19 października

10:00 - 14:00 Jak mówić o Korczaku dzisiaj - dzieciom i dorosłym? - prezentacje książek
Prowadzenie: Monika Obuchow

Iwona Chmielewska, Pamiętnik Blumki
Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Łoskot-Cichocka, Po drugiej stronie okna, Opowieść o Januszu Korczaku
Ewa Olejnik, Po drugiej stronie okna, Opowieść o Januszu Korczaku, audiobook
Adam Jaromir, Gabriela Cichowska, Ostatnie przedstawienie panny Esterki

Dyskusja

(wstęp wolny, prosimy o zgłoszenia przybycia pod adresem: violetta.seremak@nck.org.pl)

19 października

17:00 Opowieść o Januszu Korczaku, spotkanie dla dzieci, prowadzenie Anna Czerwińska i Dorota Łoskot-Cichocka

18 - 19 października - kiermasz książek

20 października
Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych, ul. Chlebnicka 13/16
godz. 10:00
Iwona Chmielewska, Różne rodzaje narracji w książkach obrazkowych, wykład otwarty

Wystawa ilustracji Korczak 2012
czynna w dniach 19 października-12 listopada 2012 roku, w godz. 10:00-18:00

Artyści: Iwona Chmielewska, Gabriela Cichowska, Dorota Łoskot-Cichocka,
Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Muzeum Historycznego m.st. Warszawy - oddział Korczakianum oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma
Opracowanie zdjęć archiwalnych: Małgorzata Frąckiewicz/Poważne Studio
www.nck.org.pl

18 października, godz. 19:30
Wernisaż wystawy ilustracji Daniela Mroza, z cyklu - Mistrz Ilustracji
Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16