Alternativa poszukuje nowych dróg dla sztuki i jej roli społecznej. Zostały zainicjowane w 2010 roku przez Instytut Sztuki Wyspa na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej jako praktyka ulokowana w określonym miejscu i czasie. Jest to program składający się z międzynarodowych wystaw sztuki, wydarzeń artystycznych, publikacji i spotkań. Zapraszamy na odsłonę 2014.
Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.
Artyści zaangażowani w projekt:Innym Sposobem: Kennedy Browne, Marta Fernandez Calvo, Ella de Burca, Jesse Jones, Seamus Nolan, Elaine Raynolds.
Codzienność: Chantal Akerman, Helena Almeida, Emanuelle Antille, Maria Teresa Alves, Patty Chang, Edith Dekyndt, The Hard-Core, Barbara Gamper, Marco Godinho, Alicja Karska i Aleksandra Went, Alicia Framis, Yona Friedman, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K, Kader Attia, Igor Krenz, Maria Laet, Lendlabor, Rebeen Hamarafiq, Honorata Martin, Anette Messager, Jacek Niegoda, Jean Christophe Norman, Ewa Partum, Gianni Pettena, Ed Pien, Józef Robakowski, Martha Rosler, Reada Sa'adeh, Michael Snow, Ania Witkowska, Julita Wójcik oraz Oliver Ressler, Hito Steyerl.
Pierwszą wystawę tegorocznego programu Alternativa są
"Wizje polityczne: Świat od nowa" Olivera Resslera, otwierająca się 29 kwietnia o godz. 19.00. Zamieszkały we Wiedniu artysta, z którym Wyspę połączyła już jej pierwsza wystawa w stoczni BHP w 2004 roku jest dla nas kluczową postacią kształtującą wyobrażenia o zagadnieniach takich jak alternatywne formy organizacji życia społecznego, ekonomicznego i ochrony środowiska. Pracując z Resslerem regularnie wiemy, że jest on artystą, który poprzez swoją postawę, zaangażowanie i pole zainteresowań jest dla nas stałym punktem odniesienia. Jak możemy się zorganizować jako obywatele i mieszkańcy? Jaka jest nasza relacja do pola władzy? Jakie powiązania ekonomiczne i zależności ograniczają nasze działanie? W jaki sposób wszystkie te okoliczności mogą być przemyślane na nowo? Od połowy lat 90 Ressler podróżuje po świecie badając, uczestnicząc, dokumentując i upowszechniając alternatywne wobec głównego nurtu modele organizacji wspólnoty, jej ekonomii, form protestu i zagadnień środowiskowych.
Godziny otwarcia wystaw:wtorek-niedziela: godz. 11-18
Wstęp wolny
Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa jest Grupa Azoty SA.