stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
sty 26

niedziela, g. 14:00

Wstęp wolny

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 10:00 - 18:00

Waplewo Wielkie,
bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
Międzynarodowa Noc Muzeów jednoczy nie tylko przedstawicieli trójmiejskiej kultury. W tym roku do obchodów włączą się restauratorzy i właściciele trójmiejskich klubów rozrywkowych, którzy w czasie Nocy Muzeów oferują różne promocje.

W Gdańsku odczas Nocy Muzeów kursować będzie bezpłatny autobus na trasie:
Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Toruńska - Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Okopowa - Wały Jagiellońskie - Podwale Grodzkie - Wały Piastowskie

Na trasie w obu kierunkach obowiązują przystanki: Wały Piastowskie, Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"

Linia funkcjonować będzie w godzinach 19:00-01:00 z częstotliwością co 30 minut.

W Gdyni 16 i 17 maja 2009 roku w Noc Muzeów zostanie uruchomiona linia komunikacji miejskiej oznaczona "NM" jak Noc Muzeów.
Trasa linii przebiegać będzie z dworca głównego PKP w Gdyni ul. Władysława IV i al. Zwycięstwa do Centrum Nauki "Experyment", a następnie al. Zwycięstwa i ul. Świętojańską pod Muzeum Miasta Gdyni (przystanek przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Borcharda) oraz pod Statek-Muzeum "Dar Pomorza" (przystanek przy Centrum "Gemini") i dalej do dworca głównego PKP.

Linia funkcjonować będzie od godz. 18.45 do godz. 1.10 z częstotliwością 35-40 min. Autobus zatrzymuje się na wszystkich przystankach po trasie przejazdu.
PRZEJAZD BEZPŁATNY!

Program Nocy Muzeów:

CENTRALNE MUZEUM MORSKIE
Ołowianka i "Sołdek"
ul. Ołowianka 9-13
cena biletów - 1 zł
Hasło przewodnie: Duchy w muzeum

Spichlerze
Spotkanie z duchami w oparciu o zabytki CMM:
- Żona rybaka, czekająca na brzegu na jego powrót z morza w czasie sztormu, która była świadkiem (teraz jest duchem) zatonięcia Carletona w 1785 roku. Duch opowie o bogactwach, jakie znajdowały się na pokładzie, a także o rzeczach, które zostały wyrzucone na brzeg i zawłaszczone przez miejscową ludność (fajki, domino, szachy, piszczałka). (Życie codzienne na statku i okręcie, II piętro).

- Wdowa po kupcu gdańskim, którego towar był przewożony na "Miedziowcu". Znajdowała się na pokładzie, aby dopilnować interesów zmarłego męża. Podczas napadu na statek w 1425 roku ginie w pożarze. Opowiada o towarach znajdujących się na statku. (Słowiańszczyzna, I piętro).

- Marynarz z "Wodnika" pokutuje za niehonorowe dobicie porucznika "Solena", który objął komendę po zdradzieckim zabiciu kapitana Foratta. Tłem dla wydarzeń jest bitwa pod Oliwą 28 listopada 1627 roku. (Dominium Maris Baltici, I piętro).

"Sołdek"
Na początek zwiedzania krótki pokaz wybranych eksponatów związanych z budową i eksploatacją "Sołdka", wzbogacony o prezentację multimedialną (ładownia nr 3, górna część).
Postaci duchów z "Sołdka" tworzą żywe obrazy. Omawiają wykonywane czynności, wyjaśniając, w jakich okolicznościach zostały duchami i na czym polega ich pokuta.

- Kucharz pokutuje za zatrucie załogi (sam przez pomyłkę skosztował trującego jedzenia) i do końca świata będzie przygotowywać posiłki w ramach pokuty.

- Palacz w ręku trzyma łopatę, którą od czasu do czasu przesypuje węgiel, wzorem Syzyfa - węgiel nigdy się nie skończy. Palacz rzucił się w ogień, kiedy "Sołdek" miał zakończyć służbę na morzu, ponieważ nie wyobrażał sobie życia na lądzie.

Imprezy towarzyszące:
Grupa "Truso" współpracująca z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu zaprezentuje warsztaty średniowieczne:
W formie pokazu: tkanie krajek na bartko i tabliczkach, ewentualnie pokaz czerpania papieru i pracy kaletnika (Hall Główny, Sala Dolomitowa).

Warsztaty z udziałem publiczności: pokaz bicia monet, pokaz wykonywania prostej biżuterii z drutu - biżuteria plecionkowa-wisiory, zapinki, pierścionki, warsztat paciorkarski, zbrojownia - przymierzalnia uzbrojenia, warsztat garncarstwa dla chętnych - technika na toczku garncarskim, wróżbita - wróżenie z run.

Część warsztatów (zbrojownia i garncarstwo) odbywać się będą w namiotach rozstawionych na nadbrzeżu w okolicach promu.

"Dar Pomorza"
Nabrzeże Prezydenta
cena biletów - 1 zł
Hasło przewodnie: Ceremoniał morski.

- statek zostanie przygotowany do samodzielnego zwiedzania
- nocne oświetlenie jednostki
- Występ zespołu szantowego "Kubryk" z Ustki.
- Spotkania z członkami Stowarzyszenia Kapitanów.

-------
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
www.laznia.pl
cena biletów -1 zł

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się promocja wszystkich publikacji wydawanych przez CSW Łaźnia. Wszystkie książki i katalogi będzie można zakupić o 50% taniej.

Program w Łaźni:
18:00-19:00 - In Progress - POMMASL
Pomassl jest jedną z kluczowych postaci nurtu dźwiękowych poszukiwań posuniętych do ekstremów. To olśniewająca osobowość awangardowej sceny muzyki elektronicznej. Zamieszkały w Austrii artysta to muzyk nurtu psycho-physio, frontman zespołu Laton i turntablista, zaliczany do wczesnych protagonistów, a obecnie jeden z czołowych pionierów nowej elektroniki oraz eksperymentalnego grania. Obecna praca Pomassla, unikatowo zrealizowana dzięki użyciu prototypów i elektronicznych instrumentów, które artysta sam udoskonalił, jest kwintesencją mocy i zadziwienia wszystkimi gatunkami muzyki, które artysta do tej pory eksplorował - lecz zredukowaną do najprostszych parametrów.
19:00-19:40 - Marzena Turek-Gaś - Akcja JAZZda malarska cz. 1

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Marzena Turek-Gaś jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich akcjach i instalacjach rozszerza pojęcie malarstwa angażując w proces tworzenia niemal całą przestrzeń Galerii oraz publiczność. Artystka używa takich materiałów jak m.in.: taśmy pasmanteryjne, wiatr, ocieplina, farba proszkowa, styropian. Punktem wyjścia jej akcji, instalacji jest malarstwo.
Przetworzone ono zostać może w malarska akcję - obraz malowany nocą wrotkami w jednej z sal Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie; obiekty złożone z kolorowych taśm malujących przestrzeń, otwartych na interakcję z widzami (Chilli Blood); obrazy malowane przy użyciu ciała artystki i pigmentów farb w proszku.

20:20-20:50 - Marzena Turek-Gaś - Akcja JAZZda malarska cz. 2

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Mireii Sallarès TO HAVE & TO LOSE
Kurator: Moritz Neumüller
Współpraca ze strony CSW Łaźnia: Anna Szynwelska
Współpraca: Beata Cegielska / Galleri Image, Aarhus, Dania
Wystawa przeznaczona tylko dla widzów pełnoletnich, wstęp dla osób niepełnoletnich jedynie w towarzystwie opiekunów prawnych.
W To Have & To Lose Mireia Sallarès wykorzystuje swoje projekcje, obrazy i instalacje, aby odtworzyć i odzwierciedlić cały cynizm, absurd, ból i samotność, które często towarzyszą ludziom. Inspiracje czerpie z doświadczeń własnych i swoich przyjaciół, i co ważne, także z historii przypadkowo spotkanych ludzi.
Projekty zaprezentowane w ramach wystawy "To Have & To Lose: Las Muertes Chiquitas" /Małe Śmierci/ (2008), "Mi Visado de Modelo II" /Wiza mojej modelki II/ (2005), "Le Camion de Zahïa", "Conversations Après Le Paradis Perdu" /Wóz Zahii, Rozmowy po raju utraconym/ (2005)

21:00-01:00 - EUROSHORTS:
EUROSHORTS, organizowany przez Fundację Młodego Kina, jest jedynym w Europie festiwalem łączącym pokazy krótkich filmów niekomercyjnych oraz twórczej reklamy.
W 17 edycji festiwalu Euroshorts można będzie obejrzeć amerykańskie filmy reklamowe z 2008 roku oraz kilkadziesiąt krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych z 18 krajów.

21:00-21:35 - Animacje i wideoklipy
21:50-22:45 - Fabuły
23:00-23:45 - Fabuły c.d., dokument, filmy eksperymentalne
23:55-1:00 - Reklamy - Amerykański Film Reklamowy 2008
Amerykański Film Reklamowy 2008
ze względu na ograniczoną pojemność sali prowadzimy telefoniczne zapisy na pokazy filmowe".

--------
Europejskie Centrum Solidarności
Wystawa stała "Drogi do Wolności"
ul. Wały Piastowskie 2, 80-855 Gdańsk
www.ecs.gda.pl
wstęp wolny
19.00 - 01.00

Wystawa "Drogi do Wolności" podczas sobotniej nocy zyska nową jeszcze bardziej atrakcyjną dla zwiedzających oprawę z wykorzystaniem wszystkich atutów aranżacyjnych - aby wszyscy goście mogli jeszcze wyraźniej poczuć atmosferę PRL'u, podążyć śladem najnowszej historii Polski i na wyciągnięcie ręki zbliżyć się do ikon i reliktów prl'owskiej rzeczywistości.
"Performance wystawienniczy", który łączy tradycyjne formy prezentacji stałej ekspozycji "Drogi do Wolności" z dramatyzacją plenerową, imitującą sklep i ulicę PRL. Będzie miał miejsce zarówno w podziemnych pomieszczeniach wystawy, jak i na części ulicy Wały Piastowskie. W programie pokaz samochodów z epoki, mody i pamiątek kultury materialnej z tego okresu w formie konkursowej, prezentacja filmów dokumentalnych, etiud fabularnych i bajek dla dzieci, taniec i muzyka lat 80-tych, interwencje uliczne patrolu ZOMO; wspólne zdjęcie "Ulicy do wolności".

W programie:
Happening w sklepie z czasów PRL
Zewnętrzna projekcja filmowa Dobranocka i nie tylko...
Inscenizacja ulicy z czasów PRL - pokaz samochodów osobowych mody i pamiątek kultury materialnej z epoki.
Prezentacja materiałów archiwalnych z prywatnych zbiorów mieszkańców Trójmiasta.
Muzyka i taniec z lat 80'tych z megafonu na kominie non stop...

Ponadto:
W ramach Nocy Muzeów dział wystawienniczy ECS ogłasza konkurs "PRZEBIERZ SIĘ - WYSTAW SIĘ!" na:
- najciekawszą kreację rodzinną,
- najtrafniejszy kostium opozycjonisty
- najsugestywniejszy strój ubeka

Prosimy mieszkańców Trójmiasta o PAMIĄTKI z okresu Solidarności i działalności opozycji antykomunistycznej: dokumenty osobiste, listy, fotografie, nagrania filmowe i dźwiękowe, plakaty, książeki i czasopisma, albumy okolicznościowe, pisma i dokumenty urzędowe, znaczki okolicznościowe, pieczątki, maszyny drukarskie (drugi obieg) oraz inne przedmioty, które składają się na dziedzictwo Solidarności.
Przetrząśnij pawlacze, piwnice, strychy i garaże. Pokaż, że jesteś właścicielem prawdziwych rarytasów z epoki, które dziś mają już wartość eksponatów. Może u Ciebie zachował się adapter Bambino, niepowtarzalne zdjęcia, Warszawa M 20, wózek dziecinny z wzorkiem, Syrenka, młynek do kawy, magnetofon Grundig, z którego byliśmy tacy dumni...

Przyjdź z rodziną i znajomymi 16 maja o godz. 20.00 na wystawę "Drogi do Wolności". Przebierz się i wystaw się razem z nami! Spędźmy razem tę NOC MUZEÓW. Zróbmy zdjęcie ULICY DO WOLNOŚCI.
Pamiątki, na życzenie właściciela, będą mogły być eksponowane czasowo lub na stałe w ramach wystawy "Drogi do Wolności".

Jeśli masz niezrealizowane kartki żywnościowe, przyjdź do naszego sklepu. Jacek Borzych sprawi, że sprawiedliwości dziejowej stanie się zadość!

-------
Galeria & Muzeum Fotografii CYKLOP
ul. Piwna 55
wstęp wolny
Wystawa:
"Gdańskie i sopockie zakłady fotograficzne na przełomie XIX i XX wieku"


-------
Gdańska Galeria Miejska
ul. Piwna 27/29
www.ggm.gda.pl
wstęp wolny

W Gdańskiej Galerii Miejskiej zostanie zaprezentowany pokaz medialno-wizualny artystów związanych z gdańską ASP pod tytułem "24 osoby". Program przygotowany przez studentów ASP pod kierownictwem Jerzego Krechowicza, Macieja Szupicy i Adama Witkowskiego . Impreza rozpocznie się o godz. 19:00, a zakończy około godz. 1:00.

"24 osoby" to:
Maciej Chodziński, Agnieszka Diesing, Jacek Miś, Kacper Ruducha, Karolina Narewska, Mateusz Klamrowski, Pikaso, Agnieszka Gawędzka, Asia Michniewska, Maciej Salamon, Mateusz Misztal, Zofia Odya, Daniel Koralewski, Adam Ignaciuk, Asia Michniewska, Bożena Pilarczyk, Ela Nowaczyk, Krzysztof Osiak, Dagna Majewska, Jerzy Krechowicz, Maciej Szupiuca, Adam Witkowski, Zofia Wolff, Mateusz Żywicki.

-------
Instytut Sztuki Wyspa
ul. Doki 1/145 B
www.wyspa.art.pl
wstęp wolny

11:00-17:30 - GRAFFITI-JAM [mury na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej]
18:00-22:00 - otwarcie wystawy ISLANDEA - WYSTAWA // WYSTAWA WIRTUALNA [Instytut Sztuki Wyspa // kluby i kawiarnie na starym Mieście]

ISLANDEA: To wystawa, która będzie kreowana w przestrzeni wirtualnej na specjalnie stworzonej platformie cyfrowej. Zaproszeni artyści będą pracować w Instytucie Sztuki Wyspa, którego wnętrze posłuży jako warsztat, natomiast efekty będą prezentowane w przestrzeni wirtualnej. Organizacja ulokowana na postindustrialnych terenach dawnej Stoczni Gdańskiej stanie się zamkniętą przestrzenią kreacyjną międzynarodowego zespołu artystów, tworzących m.in. obrazy, audio-instalacje czy konstrukcje geometryczne. Zamknięcie może doprowadzić do stworzenia wspólnej platformy wymiany myśli, przenikania się poglądów czy kooperatywnych realizacji w rozmaitych dziedzinach, takich jak dźwięk i obraz. W przestrzeni wirtualnej ukształtowana zostanie wspólna płaszczyzna prezentacji i wymiany idei, prac czy poglądów, która stanie się przystępna we współczesnej "globalnej wiosce". Dlatego kolejnym elementem będzie stworzenie mobilnej wirtualnej galerii, która będzie prezentowana w rozmaitych punktach Gdańska przy zastosowaniu połączenia internetowego.

OS GEMEOS [BRAZYLIA], BLU [WŁOCHY], NUNCA [BRAZYLIA], POINT [CZECHY], VIA GRAFIK [NIEMCY], VAN LAAK [NIEMCY], FINSTA & LEO [SZWECJA], ZEDZ [HOLANDIA], ESHER [NIEMCY], INTERESNI KAZKI/KISLOW [UKRAINA], ZACHEM [ROSJA], LOWBUDGET [POLSKA], HIJACK [POLSKA], WIUR/FOXY [POLSKA], HEXANOISE[POLSKA].

20:00 - 22:00 video z prelekcjami "Art of Inconsequence"70' - Modelarnia
22:30 - 04:00 audio Bullion, Lukid, Paul White, Rekordah - Modelarnia
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W MODELARNI OBOWIĄZUJE REZERWACJA NA ADRES: AUDIO@GRAFFEST.PL

-------
Kuźnia Wodna Gdańsk-Oliwa , Muzeum Techniki - Warszawa, Oddział Zabytkowa Kuźnia Wodna, Gdańsk, ul. Bytowska 1a
www.kuzniawodna.webhost.pl
cena biletów - 1 zł (także w niedzielę)
19:00 - 01:00

Program:
- 19:00 i 24:00 - pokaz kucia stali
- 21:00 - parada starych samochodów
- 24:00 - pokaz kucia stali
Pokaz starych samochodów z Automobilklubu Morskiego w Gdyni

Wystawa pt. "Narodziny motoryzacji"
Pokaz pracy urządzeń wodnych z XVI wieku do produkcji stali, które po rekonstrukcji i naprawie do dnia dzisiejszego wciąż pracują.

17.05.2009 (niedziela) dla wszystkich, którzy nie mogli odwiedzić kuźni w Noc muzeów przygotowano dogrywkę tzn. w godz. 12:00-16:00 będzie można dodatkowo zobaczyć pokaz aut zabytkowych.

-------
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
ul. Mariacka 25/26
www.archeologia.pl
cena biletów - 1 zł
19:00-01:00

Program:
Wprowadzenie w klimat Orientu
- "Kalia i Dimna - ilustracje Barbary Jarosik do bajek wschodnich" - wystawa czasowa
- Muzyka oraz pokazy tańca brzucha
- Znaczenie rytualnego zdobienia ciała w kulturach Wschodu - prezentacja multimedialna, wykonywanie tatuażu henną

Mroczne średniowiecze?
- Magia bursztynu. Rola bursztynu w kulturze - prezentacja i pokaz dawnych technik obróbki bursztynu. Możliwość samodzielnego wykonania amuletu.
- Wróżbici i ich moc. Przepowiednie z run skandynawskich.
- Jak stać się rycerzem? Blaski i cienie kultury rycerskiej (prezentacja, możliwość przymierzenia elementów uzbrojenia)
- Dawne przysmaki - degustacja
- Prezentacja filmów o tematyce archeologicznej
- Nocna urok Gdańska. Panorama miasta z wieży widokowej Domu Przyrodników
Sprzedaż publikacji Muzeum w cena promocyjnych.

-------
MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długa 46/47
www.mhmg.gda.pl
cena biletów - 1 zł
19:00-01:00
ODDZIAŁY MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA GDAŃSKA BIORĄCE UDZIAŁ W EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW:

Dwór Artusa
Długi Targ 43/44

Dawne podania wielokrotnie wspominają o wspaniałych ucztach urządzanych przez rycerstwo. Tej nocy goście Dworu Artusa będą mieli niepowtarzalna okazję uczestniczyć w jednej z nich. W nawiązaniu do wielowiekowej tradycji tego miejsca, przy suto zastawionym stole zasiądą przedstawiciele najzacniejszych rodów rycerskich Pomorza. Bawieni przez występy kuglarzy i barda opowiedzą z humorem o pięknych dworskich strojach, uzbrojeniu i obyczajach. Nie obędzie się też bez walki na ubitej ziemi, podczas której rozstrzygnie się nietypowy spór dwóch szlachciców. Zgromadzeni niech baczą na swe kieski, bo podzwaniające w nich złoto będzie łakomym kąskiem dla pewnej pięknej złodziejki...

Muzeum Bursztynu
Zespół Przedbramia ulicy Długiej

Na dziedzińcu Zespołu Przedbramia swoje umiejętności i warsztat zaprezentuje rzemieślnik, który w zgodnie z prawidłami kunsztu będzie szlifować bursztyn metodą średniowieczną. Po pokazie obejrzeć można będzie dzieła sztuki wykonane z tego surowca oraz zajrzeć do starych cel więziennych znajdujących się w wieży.

Muzeum Poczty Polskiej
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

W nawiązaniu do wojennej historii tego miejsca Muzeum Poczty Polskiej na kilka godzin zamieni się w jednostkę militarną. Odwiedzający przejdą przez komisję wojskową i trafią na szkolenie, podczas którego nabędą przydatnych umiejętności: technik kamuflażu, szyfrowania wiadomości i orientacji w terenie. Przejdą również trening z musztry i prawdziwie żołnierską zaprawę fizyczną, (rekrutów prosimy o stawienie się w strojach polowych!). Nad wszystkim czuwać będą instruktorzy ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Dom Uphagena
ul. Długa 12

Przy blasku świec zostaniemy wprowadzeni do osiemnastowiecznych salonów. Tam wysłuchamy opowieści o dawnym Gdańsku i tajemnicach jego domów. Ukoronowaniem wizyty będzie kameralny koncert fortepianowy muzyki dawnej.

-------
MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
ul. Toruńska 1
www.muzeum.narodowe.gda.pl
ODDZIAŁY MUZEUM NARODOWEGO W GDAŃSKU BIORĄCE UDZIAŁ W EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW:

Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19
16:00-24:00
cena biletów - 1 zł

"Jak to ze lnem było?"
16:00-17:30 - program dla małych dzieci:
- oprowadzenie dzieci po wystawie przez autorkę wystawy Barbarę Maciejewską w nawiązaniu do bajki Marii Konopnickiej "Jak to ze lnem było"
- pokaz filmu: "Krecik szyje spodenki"
- konkurs dla dzieci: rozwiązywanie krzyżówki na temat obróbki lnu, rysowanie przedmiotów z wystawy
- rozdanie nagród książkowych - bajka Marii Konopnickiej

17:30-18:00 - Opowieści o lnie i pokaz tkania w wykonaniu Henryka Sokalskiego - wersja dla dzieci
18:00-18:30 - pokaz przędzenia na wrzecionie
19:00-19:30 - Opowieści o lnie i pokaz tkania w wykonaniu Henryka Sokalskiego - wersja dla dorosłych
20:00-21:00 - po wystawie oprowadza Barbara Maciejewska - wersja dla dorosłych
21:00-24:00 - pokaz filmów związanych z obróbką lnu

Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów
ul. Cystersów 18
19:00-1:00
cena biletów - 1 zł

19:00 - warsztaty plastyczne dla dzieci "Pejzaż. Portret. Martwa natura". Realizacja Joanna Szymula-Grygiel
19:00 - Beata Majda-Boj - "Kameleonowy Karol Frycz" - zapowiedź wystawy prezentującej twórczość wybitnego scenarzysty: zarówno projekty scenografii i kostiumów teatralnych, jak i malarstwo, grafikę i karykaturę [planowany termin otwarcia wystawy - 19.06.2009]
20:00 - Grażyna Szcześniak - "Najwyższy czas polubić abstrakcję"
21:00 - Magdalena Olszewska - "Misterny urok ilustracji... Sztuka ilustracji a współczesna grafika artystyczna"
22:00 - Performance muzyczno-wizualny Marty Deskur.

Do zwiedzania:
Galeria Stała Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Wystawa Marty Deskur "Nowe Jeruzalem"
Wystawa Jacqueline Livingstone "Album rodzinny"

Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
19:00 - 1:00
cena biletów - 1 zł

"Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej - malarstwo. Nagość, zmysłowość, erotyzm".
Wystawa prezentuje obrazy od końca XIX wieku, czyli od czasu, kiedy akt w sztuce polskiej zaczyna pojawiać się coraz częściej i coraz częściej gościć "na salonach", po czasy nam współczesne. Tematem przewodnim jest akt kobiecy, samodzielny lub przedstawiony w określonym kontekście - sceny mitologicznej, biblijnej, alegorii.

Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 3/5
19:00-1:00
cena biletów - 1 zł

Alicja Karska, Aleksandra Went "Godne Zapomnienia". Zrealizowany na podstawie fotografii ze zbiorów Działu Fotografii MNG projekt dotyczy pamięci i emocji, jakie fotografia jako medium i obiekt materialny niesie. Artystki wizualne stworzyły rodzaj nadbudowy nad archiwaliami i prezentują go w formie instalacji video w przestrzeni galerii.
"Colour yourself" - warsztaty plastyczne dla dzieci w oparciu o rejestrację cyfrową i kolorowanie własnego portretu.

Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1
19:00-1:00
cena biletów - 1 zł

19:00-20:00 - Jak cię widzą, tak malują - czyli kilka słów, czym jest portret, a następnie warsztaty dla najmłodszych "Namaluj siebie".
19:00-23:00 - Konkurs wiedzy o zbiorach Oddziału Sztuki Dawnej. 24:00 Rozstrzygnięcie konkursu.
20:30-23:30 - Obyczajowość dawnych Gdańszczan - cykl krótkich wykładów dotyczących codziennych i niecodziennych spraw, bliskich sercu każdemu Gdańszczaninowi.
20:30-21:00 - Marcin Mondzelewski - "Znaczenie pejzażu morskiego w kulturze gdańskiego patrycjatu".
21:00-21:30 - Alicja Andrzejewska-Zając - "Kilka epizodów z życia gdańskiego malarza".
21:30-22:00 - Lech Łopuski - "Miejsce życia - życie miejsca. Sień kamienicy dla dawnych Gdańszczan".
22:30-23:00 - Anna Baranowska-Fietkiewicz - "Pamiątki z życia dawnych miejskich bractw i korporacji - wilkomy, szyldy, obesłania".
22:00-22:30 - Magdalena Mielnik - "Gołębice i sekutnice. Kobieta w sztuce gdańskiej w XVI i XVII wieku".
23:00-23:30 - Marta Krajewska - "Niezrównane smaki i aromaty. Naczynia do serwowania kawy, herbaty i czekolady ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku". Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja parzenia herbaty, przygotowana przez "Czerwone Drzwi".

20:00-23:00 - Kino dla maluchów - wyświetlanie bajek z rzutnika/projektora, czyli powrót do dzieciństwa dla rodziców, a dla dzieci radość dzieciństwa z obrazem z lat 70-tych i 80-tych. Projekcje co godzinę.

20:00-24:00 - Warsztat pracy twórczej - dla dzieci mniejszych i większych przygotowane zostały zagadki i łamigłówki, których bohaterami są postaci i przedmioty z Muzeum - dumna i kapryśna Patrycjuszka, ruda wiewiórka, duże piece, srebrne puchary lub krzesła na krzywych nóżkach.

22:00-23:00 - Ilustracja muzyczna obrazów z galerii malarstwa gdańskiego inspirowana muzyką Pomorza z cyklu Rezonans Renesansu. Projekt przygotowany przez Grupę Producencką Lud Hauza, należącą do Pomorskiej Rady Sztuki.

24:00 - Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o zbiorach Oddziału Sztuki Dawnej.

Do zwiedzania:
Ekspozycja "Skarby patrycjuszy" - dawne gdańskie złotnictwo (XV-XIX w.)
Wystawa lichtarzy z cyklu "Forma i Funkcja"
Wystawa "Ocalone. Skarby kościoła św. Katarzyny w Gdańsku"

-------
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Targ Węglowy 6
godz. 21.00 spektakl w budynku ASP - Duża Aula
wstęp wolny

"Transkrypcja" w wykonaniu grupy PARALEL (Studentów Koła Naukowego Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni) to przełożenie ruchu na obraz. Próba oddania jakości, które obserwujemy w ciele, i wyrażenie jej na płótnie. To próba opracowania wspólnego języka dla dwóch różnych środków wyrazu: tańca i malarstwa. Przemawianie różnymi głosami, które łączą się w przestrzeni spektaklu w rytmie muzyki.

-------
Bałtyckie Bractwo Żeglarzy
Klub Morza "Zejman" Spichlerz zbożowy "Steffen" XVII w.
Skansen historii żeglugi
Wyspa Spichrzów ul. Motławska
wstęp wolny
19:00-01:00

Dojście do spichlerza od ulicy Stągiewnej przy moście Stągiewnym ulicą Motławską wzdłuż nabrzeża Nowej Motławy - kierunkowskazy z napisem "ZEJMAN"

- Katastrofa żaglowca - Gawęda o katastrofie morskiej żaglowca "Generał Carleton". Prezentacja szczątków wraku.
czas trwania: 10 minut.

- Klub Morza "Zejman": Historia powstania klubu i plany na przyszłość. Prezentacja najciekawszych eksponatów "z ręki do ręki". Zabawa marynarska: wbijanie gwoździa w pień.
czas trwania: 10 minut

- Napoleon w spichlerzu. Gawęda o wizytach Napoleona Bonaparte w Gdańsku.
Wędrówka po zakamarkach spichlerza w poszukiwaniu ducha Wielkiego Wodza.
czas trwania: 20 minut

Chwila z kawą i herbatą
Czas jednej prezentacji dla grupy zwiedzających - 40 minut, możliwość odpoczynku przy klubowych stołach przed dalszym nocnym spacerem.

-------
Biuro Gdańsk i Metropolia Gdańska - Europejska Stolica Kultury 2016
ul. Długi Targ 39/40
www.gdansk2016.eu
wstęp wolny
19:00-01:00

Biuro Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Video Studio Gdańsk
zapraszają na niezwykły wieczór filmowy i spotkanie z najnowszą historią naszego kraju.

Podczas Nocy Muzeów w siedzibie Biura Europejskiej Stolicy Kultury odbędzie się specjalny pokaz filmów dokumentalnych powstałych w Video Studio Gdańsk. Dzięki zarejestrowanym na taśmie firmowej unikalnym obrazom, będziemy mogli przenieść się wstecz, do centrum kluczowych dla losów Polski i Europy wydarzeń. Okiem kamery wnikniemy w kulisy wielkiej polityki, ale obejrzymy też codzienną rzeczywistość czasu transformacji. Co najciekawsze, dzięki kunsztowi twórców tych dokumentów, będziemy mogli poczuć niepowtarzalną atmosferę wolności i wielkiej zmiany jaka ogarnęła Polskę 20 lat temu. Zobaczmy jak zmieniał się świat!

Podczas pokazu będzie można obejrzeć:
"Pamiętny rok", reżyseria: Ireneusz Engler, godz. 19.00 i 22.15
Pierwsza część filmu obejmuje okres styczeń-maj 1989. Relacje Dziennika Telewizyjnego przełamane trudną rzeczywistością roku 1989. Ten rok to kolaż równolegle dziejących się światów: rozpoczynają się obrady Okrągłego Stołu, otwierany jest pierwszy w Polsce kantor, po raz ostatni spotykają się na swoim zjeździe dygnitarze z PZPR, przyjeżdża do Polski Zbigniew Kosiński, Zbigniew Brzeziński, zarejestrowane zostają NSZ i Solidarność. Z drugiej strony trwa wielka walka społeczna o lepsze życie: kolejki, demonstracje majowe zderzają się z reliktami odchodzącego systemu takimi jak pochód pierwszomajowy, konferencje Jerzego Urbana. Czy ludzie zmęczeni latami kryzysu skorzystają z szansy, jaką jest gospodarka rynkowa, czy uwierzą jeszcze raz politykom i ekonomistom? Film zbudowany jest z materiałów archiwalnych głównie Dziennika telewizyjnego, co nadaje ciekawego "posmaku" stylistyki, której dzisiaj próżno szukać w mediach...

"Ostatki", reżyseria: Andrzej Fidyk, godz. 20.15 i 23.15
Relacja z Sali Kongresowej, jej kuluarów i okolic, ukazująca rzeczywisty obraz ostatniego Zjazdu schodzącej ze sceny i zmieniającej szyld Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zmęczeni bohaterowie, trudne decyzje mieszają się z nową rzeczywistością warszawskiej i polskiej ulicy...

"Opowieści Okrągłego stołu", reżyseria: Leszek Dziumowicz, Piotr Bikont, godz. 21.15 i 00.15
Filmowy zapis obrad w Warszawie, pokazujący kuluary Pałacu Namiestnikowskiego, gdzie spadają z ludzkich twarzy maski przywdziewane na czas rozmów w komisjach i występów przed kamerami telewizji. Unikalny zapis historycznych rozmów, które doprowadziły do końca panowania w Polsce systemu komunistycznego. Film, zrealizowany na amatorskiej taśmie Video8 ukazuje zderzenie dwóch światów - pezetpeerowskich aparatczyków, którym władza już wyślizguje się z rąk i opozycjonistów, którzy już wkrótce obejmą najwyższe stanowiska w państwie. Dzięki temu, że dla obu stron była to sytuacja nowa, w "Opowieściach okrągłego stołu" nie brakuje sytuacyjnego humoru i zabawnych anegdot.

-------
Galeria NPS
ul. Marynarki Polskiej 15
Gdańsk Nowy Port
wstęp wolny
godz. 20:00-24:00

Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki zaprasza na wystawę malarstwa i grafiki Barbary Mazur, Marcina Bildziuka, Piotra Tołysza

-------
Obywatelskie Centrum Sztuki i Edukacji "Elbląska 66"
ul. Elbląska 66
www.wspolnotagdanska.pl
wstęp wolny
godz. 14:00-01:00
Noc z 16/17 maja w Obywatelskim Centrum Sztuki i Edukacji
"Elbląska 66" prowadzonym przez Fundację "Wspólnota Gdańska" nie będzie
spokojna. Artyści współpracujący z Centrum przygotowali szereg atrakcji dla "nocnych
Marków".

Od 14:00 do 18:30 grafik Łukasz Butowski i malarz Jan Konieczny poprowadzą warsztaty rysunku. Młodzież licealna będzie rysować postać modelki, na co dzień pozującej studentom gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Równolegle Adriana Sitkiewicz będzie prowadziła warsztaty rzeźbiarskie, a właściwie płaskorzeźbiarskie.
O godzinie 19.00 w Galerii e66 rozpocznie się wernisaż wystawy rysunków Aliny Kluzy, studentki III roku Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP. Prace powstały w Pracowni Rysunku prof. Mariusza Kulpy. Kuratorką tej wystawy jest pani Małgorzata Wiśniewska.
Do godziny 1 w nocy będzie można zwiedzać Galerię e66 oraz pracownie artystów zlokalizowane w Obywatelskim Centrum Sztuki i Edukacji "Elbląska 66". M. in. będzie można zobaczyć jak powstaje wielka rzeźba ze stali, która wkrótce pojawi się obok gdańskiego Małego Młyna, jako jeden z elementów I Gdańskiego Festiwalu Instalacji Przestrzennych "Rozdroża Wolności".

Rysunek (po)fabryczny
14:00-18:30
Celem warsztatów jest zaproponowanie młodym twórcom zupełnie nietypowych dla nich warunków rysunkowych, warsztaty mają być plenerem w hali fabrycznej oraz jeśli pogoda pozwoli w jej najbliższym otoczeniu. Mamy nadzieję, że dzięki nietypowej przestrzeni, nagromadzaniu niecodziennych dla pracowni rysunku przedmiotów, zapachów(na hali pachnie jeszcze olejem maszynowym), świateł itp., uda się nam nakłonić rysujących do odważniejszego spojrzenia na tradycyjną formę rysunku oraz nakłonić do zastosowania niecodziennych materiałów rysunkowych, takich jak sprężarka, szablony, linoleum, szmaty, kartony, itp. Po warsztatach planujemy małą prezentację prac, równolegle z wernisażem rysunków studentów wydziału rzeźby gdańskiej ASP.

Płaskorzeźba
14:00-18:30
Warsztaty są skierowane do wszystkich osób chętnych, chcących spróbować swoich sił w płaskorzeźbie. Jest to jedna z przystępniejszych metod poznania i doświadczenia techniki rzeźbienia. Stanowi połączenie rysunku i rzeźby trójwymiarowej. Przewidywany materiał na wykonanie płaskorzeźby to glina ceramiczna. Tematyką będzie do wyboru: akt, martwa natura albo kompozycja na zadany temat. Przewidywana liczba uczestników to ok.10 osób.

Będą jeszcze inne niespodzianki, o których goście dowiedzą się już na miejscu.

-------
Gdański Archipelag Kultury
Wyspa Skarbów
ul. Turystyczna 3
Gdańsk Sobieszewo
www.wyspaskarbow.gak.gda.pl
wstęp wolny

Na tegoroczną Europejską Noc Muzeów "Wyspa Skarbów" GAK, Izba Pamięci Wincentego Pola oraz Muzeum Wyspy Sobieszewskiej przygotowały:

Wystawa rzeźby Zbigniewa Wąsiela i malarstwa Marka Szczęsnego p.t. "Kolor i forma"

Prezentacje multimedialne (do wyboru):
Przyroda Wyspy Sobieszewskiej: spotkanie z przyrodą mało znanego, przez co tym bardziej wartego odkrycia, regionu Gdańska. Wyspa Sobieszewska charakteryzuje się nieskażoną wręcz cywilizacją przyrodą, którą szczególnie ulubiły sobie ptaki. Gnieżdżą się one w dwóch znajdujących się tu rezerwatach. Przewodniczką po ich świecie będzie dr Maria Wieloch, ornitolog, pracownik Stacji Ornitologicznej PAN, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną slajdy roślin i zwierząt występujących na tym terenie.

Wincenty Pol - poeta i geograf: prezentacja multimedialna poświęcona Wincentemu Polowi, poecie, geografowi, hydrografowi, uczestnikowi powstania listopadowego. Prezentacja zostanie poprowadzona przez kustosza Izby Pamięci Wincentego Pola oraz Muzeum Wyspy Sobieszewskiej - Pawła Jarczewskiego.

Albert Forster - przyczynek do biografii: bezstronna prezentacja poświęcona Albertowi Forsterowi, namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Prezentacja autorska - Paweł Jarczewski "Wyspa Skarbów" GAK.

Prezentacja multimedialna: Międzynarodowy konkurs na ekslibris poświęcony 200 rocznicy urodzin Wincentego Pola - Paweł Jarczewski. "Wyspa Skarbów" GAK.
Ukoronowaniem wizyty będą odwiedziny w Izbie Pamięci Wincentego Pola oraz Muzeum Wyspy Sobieszewskiej. Przewodnikiem po muzealnych zbiorach będzie Paweł Jarczewski, pracownik "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku Sobieszewie.

-------
Muzeum Sopotu
ul. Poniatowskiego 8
Sopot
www.muzeumsopotu.pl
Wstęp wolny
19:00-1:00

Zwiedzanie wystawy lamp zabytkowych "Kolory światła i cienia".
Wystawa prezentuje ponad 120 lamp elektrycznych datowanych od przełomu wieków XIX i XX do lat 30. XX wieku, które pochodzą z kolekcji prof. Ireny Huml z Warszawy.
Profesor Irena Huml jest historykiem sztuki, zajmuje się sztuką użytkową i rzemiosłem artystycznym. W jej kolekcji odnaleźć można lampy o różnych funkcjach, reprezentujące różnorodne i bogate wzornictwo. Są wśród nich egzemplarze wyjątkowe i niepowtarzalne oraz lampy powielające popularne przez lata wzornictwo w stylu secesji czy art deco.
Wystawa ma zwrócić uwagę zwiedzających na bogactwo form oraz detali dawnego rzemiosła i dawnej produkcji przemysłowej. Ekspozycję historyczną uzupełniają wybrane przykłady nowoczesnego wzornictwa z XXI wieku - w opozycji czy kontynuacji? Tematem wiodącym prezentacji jest światło i cień: odcienie światła, kolory cieni.

-------
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia
wstęp - 1 zł

19:00-20:00 - Pokazy taneczne rozpoczynające Noc Muzeów w MMG
W tym roku szerokie schody i plac przed Muzeum staną się sceną występów zespołów tanecznych. Wystąpią: "Smooth Moves", "Enzym", Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni, Fundacja "Strefa Tanga", "Zespół Cheerleaders Fantazja". Możliwość obejrzenia i skonfrontowania kilku nowoczesnych form i nurtów muzycznych, zaprezentowanych przez świetne formacje taneczne to jedna z głównych atrakcji wieczoru.

20:00 - Wystawa "Antoni Suchanek - portret malarza".
Pierwsza pełna wystawa dział znanego marynisty, znajdujących się w zbiorach Muzeum. Obok autoportretów artysty z różnych okresów jego twórczości ­­­­- od lat 20. XX wieku po ostatni powstały ok. 1980 r., najciekawsze prace z dorobku artysty.

20:00-01:00 - Kawiarnia na tarasie i bufet "teatralny"
Na tarasie nowego gmachu zwiedzający będą mieli możliwość wypicia kawy i spędzenia kilku miłych chwil przy stolikach. Dodatkowo, na najniższym poziomie ekspozycyjnym ciepłe dania oferować będzie odpłatnie restauracja "SMS Studio Smaku" z Gdyni.

21:00-21:45 - Występ "Klezmoret Trio"
Obcowanie sztuki z muzyką, praktykowane w Muzeum od początku jego funkcjonowania, po raz kolejny ożywi ekspozycję i umili czas zwiedzającym.

22:00-01:00 - Multimedialny pokaz fotografii ze zbiorów MMG na fasadzie budynku.
Specjalny zaprezentowany na fasadzie budynku Muzeum Miasta Gdyni pokaz ukaże fanom wieczornego zwiedzania dawną Gdynię oraz przybliży zbiory i działalność Muzeum.

22:30-23:15 - Występ adeptów Studium Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni
Pokaz taneczno-śpiewany łączący swing, jazz i standardy musicalowe

0:00-0:45 Koncert Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej "Sinfonietta Nordica" - koncert muzyki klasycznej na finał Nocy Muzeów 2009 w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum inaczej - zwiedzanie zaplecza i magazynów (od 21 co pół godziny) Przejście specjalnie wyznaczoną trasą, przebiegającą przez niedostępne na co dzień dla zwiedzających muzealne pracownie i magazyny zbiorów oraz zaplecze techniczne. Zwiedzanie realizowane będzie o wyznaczonych godzinach dla ograniczonej liczby osób.

Konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych

Druga Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni zostanie upamiętniona okolicznościową pieczątką przybijaną na pamiątkach i wydawnictwach, które będzie można nabyć w sklepie muzealnym przez cały czas trwania imprezy.

-------
Centrum Nauki EXPERYMENT
Aleja Zwycięstwa 96/98
Gdynia Redłowo
Wstęp - 1 zł

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni jest interaktywną wystawą i niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców.

Działy EXPERYMENTU, takie jak: człowiek, środowisko, optyka, dźwięki czy fizyka pozwalają w ciekawy, i zabawny sposób spędzić wolny czas.

Każde ze stanowisk jest bezpośrednio udostępnione zwiedzającym: można, a nawet trzeba, wszystkiego dotknąć, wypróbować działanie rozmaitych urządzeń, przeprowadzać eksperymenty!

20:00-21:00 - Noc z chemią - pokazy
Ujrzymy czarodziejskie, kolorowe reakcje, spotkamy łagodnego wampira, przeżyjemy ogniste i kolorowe chwile, a także dowiemy się, jak wywołać Dżina z butelki!

22:00-23:00 - Usłysz świat nietoperzy - interaktywna prezentacja
To niepowtarzalna szansa na poznanie ciekawych zwyczajów tych nietypowych ssaków i poznanie "na własne uszy", świata ich dźwięków. Podczas spotkania dowiemy się także, co kryje w sobie las pod osłoną nocy...

00:00-01:00 - Niebo nad EXPERYMENTEM - prezentacja astronomiczna.
Podczas fascynującej prezentacji dowiemy się, jakie tajemnice kryje w sobie kosmos!

Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń, przez cały czas trwania "Nocy Muzeów" w EXPERYMENCIE na Gości czeka:
- "Budowanie na dywanie" - konstrukcyjne zabawy, tym razem nie tylko dla najmłodszych. Sprawdź się w roli inżyniera - jak wysoką i jak stabilną budowlę ułożysz z dostępnych elementów?

- "Alko - gogle" - sprawdź działanie urządzenia pozwalającego zrozumieć, jak alkohol wpływa na nasze postrzeganie i zdolność poruszania się.

- Spotkanie z Leonardo da Vinci i jego niesamowitymi projektami! Dowiemy się, jak XVI-wieczny naukowiec zdołał wyprzedzić swoje czasy i jakie tajemnice kryją się w jego wynalazkach!

-------
Muzeum Marynarki Wojennej
Bulwar Nadmorski (teren Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego)
Gdynia
wstęp wolny

18:00-1:00 - zwiedzanie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni

18:00-19:00 - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej (plac przed nowym budynkiem Muzeum MW)

18:00-1:00 - pokaz Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej z okresu Lądowej Obrony Wybrzeża z 1939 roku

19:00-20:00 - Plaża Miejska w Gdyni: pokaz dynamiczny pojazdu podwodnego Błotniak przez zorganizowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno - Historyczne w Gdyni

Informacja o biletach

Większość imprez kosztuje 1 zł od osoby (niezależnie od wieku). Niektóre są bezpłatne.

Przeczytaj także