stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Europejska Noc Muzeów 2019 Opinie (17)

Tegoroczna Noc Muzeów w Trójmieście i na Pomorzu odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019 r. Na gości czekać będą muzea, galerie i inne instytucje kultury i przede wszystkim dobra zabawa! Warto tego dnia wyjść na miasto i spotkać się z kulturą.

lis 16

sobota, g. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł
lis 28

czwartek, g. 16:15

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
 

GDAŃSK





SOPOT





GDYNIA





Szczegółowych informacji szukajcie także na stronach organizatora, którym są władze (jednostki) samorządowe. Jednakże my również będziemy aktualizować uzyskane informacje.

Podstawowe informacje
- do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
- informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
- wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
- na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia
Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Aplikacja Noc Muzeów
Aplikacja "Noc Muzeów", poza mapą wydarzeń (ich opisem, godzinami otwarcia miejscówek, adresami, typem wydarzenia i info o grupie docelowej) posiada bardzo potrzebną funkcjonalność - podgląd kolejki w wybranych muzeach. Update'u informacji o kolejce dokonują sami użytkownicy aplikacji za pomocą jednego przycisku.

Aplikacja jest bezpłatna, można ją pobrać pod tym linkiem:
https://play.google.com/store/apps/details

Historia Nocy Muzeów
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Pełen program Nocy Muzeów i dodatkowe informacje, w tym rozkład jazdy pojazdów:
https://ikm.gda.pl/nocmuzeow/
www.facebook.com/NocMuzeow3city


---------------------GDAŃSK----------------------
 

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH


www.asp.gda.pl | Wstęp: Wolny + zapisy na warsztaty

Wielka Zbrojownia
Targ Węglowy 6
19.00-22.00 warsztaty street art'owe z odbijania szablonów. Prowadzący: Adrian Leszczuk
19.00-01.00 wystawa studenckiej Galerii Start

Patio:
18.00-22.00 Warsztaty kaligrafii na Patio
Prowadzenie: Magdalena Lauk | zapisy na stronie www.patioasp.pl

Biblioteka:
21.15, 22.15
Kolory dźwiękiem malowane
Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na projekt muzyczny w wykonaniu Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO z towarzyszeniem organów. Gdy już zgasną światła, to jedno z piękniejszych wnętrz Uczelni, z którego rozciąga się widok na ul. Piwną i wieżę Bazyliki Mariackiej, zmieni swoją podstawową funkcję stając się pracownią sztuki, fabryką kolorów malowanych dźwiękiem. Chór powstał w 1986 r. jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego, od 1990 r. koncertuje pod nazwą Sopocki Chór Kameralny CONTINUO promując swoje miasto i polską kulturę podczas licznych koncertów w kraju i na świecie. W repertuarze ma zarówno małe formy chóralne á capella, jak również wielkie formy oratoryjne. Wielokrotnie nagradzany na przeglądach i konkursach muzyki chóralnej, zachwyca zwłaszcza paletą barw i poligenicznością brzmień. Kierownikiem artystycznym Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO jest dr Arkadiusz Wanat. Występowi chóru towarzyszyć będzie przy organach dr Mariusz Wrona.

Aula Wielkiej Zbrojowni
20.00 Wernisaż wystawy "Młode malarstwo". W przestrzeni Wielkiej Auli zaprezentowane zostaną prace dyplomowe absolwentów Wydziału Malarstwa, którzy ukończyli studia w 2018 roku. Koordynatorem wystawy jest dr Daniel Cybulski.
20.00-24.00 Warsztat sitodruku | Prowadzący: Jakub Zając
23.00 Spektakl TeART "Outsider". Spektakl tworzą obrazy performatywne rozdarte między świadomością a cielesnością postulujące otwarcie się na własne uczucia.

Performance teatralny Outsider tworzą obrazy transgresywne o charakterze performatywnym, stanowiące rodzaj rozdarcia między świadomością, a cielesnością, postulujące się na otwarcie na własne uczucia. Tworzywem są tu fragmenty tekstów literackich, transformacje senne uczestniczących, ich ciała i rzeźby. Działający reprezentują siebie. Usytuowani w obu dyscyplinach zarówno performance jak i teatru przyczyniają się do większego ich hybrydalnego otwarcia.
( maŻka Wojciechowska )

Obsada:
Jan Elf Czerwiński
Michel Ducerveau
Dorota Kozłowska
Ewa Platt
Wiktor Siek

Opieka artystyczna: maŻka Wojciechowska

Pracownie:
19.00-21.30 Warsztaty rysunku z modelem - sala rysunkowa nr 03 - zapisy pod adresem zuzanna.dolega@asp.gda.pl do 16.05. Prowadzenie: mgr Zuzanna Dolega
19.00-01.00 Wystawa rysunku studentów Wydziału Malarstwa - sala 01 koordynator: prof. Roman Gajewski, mgr Zuzanna Dolega

Mała Zbrojownia
Plac Wałowy 15


Wydział Rzeźby:


17 maja piątek
13.00-14.00 - prezentacja realizacji rzeźbiarskich i malarskich firmy KEIM

18 maja sobota
10.00-14.00 - warsztaty rysunkowe (zajęcia z modelem)
10.00-14.00 - warsztaty rzeźbiarskie (zajęcia z modelem)
10.00-18.00 - realizacje rzeźbiarskie w otwartych pracowniach rzeźby
14.00-18.00 - realizacje rzeźbiarskie w otwartych pracowniach kamienia i drewna
14.00-18.00 - pokaz filmu z Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych

Warsztaty rysunkowe i rzeźbiarskie ( zajęcia z modelem ) cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem więc wymagają wcześniejszych zapisów. Rejestracja drogą elektroniczną na adres: warsztatyrzezba@op.pl

w godzinach od 10.00 do 18.00 konsultacje prac rysunkowych i dokumentacji rzeźbiarskiej zwłaszcza dla osób zainteresowanych studiami na kierunku rzeźba.

Kierunek intermedia
19.00 - Koncert
20.00-24.00 Prezentacja najlepszych prac studentów z Katedry Intermedia.
Prezentacja Katedry Fotografii na Kierunku Intermedia

Dom Angielski
Chlebnicka 13/16
19.00-01.00 Wystawa wybranych prac licencjackich studentów studiów niestacjonarnych z Wydziału Grafiki ASP w Galerii ASP
19.00-01.00 Wystawa prac studentów w korytarzu na II piętrze

Powrót do programu


 

Polska Filharmonia Bałtycka


www.filharmonia.gda.pl | Wstęp: 1 zł | GODZINY: 21.30-01.00, możliwość wejścia do budynku od 20:30

Zapraszamy na spacer po zabytkowych wnętrzach Filharmonii! Niegdyś elektrociepłownia, w której sercu pracowały turbiny, dziś miejsce kultury, dom dla muzyki i sztuki. Wraz z przewodnikiem odwiedzimy miejsca, które na co dzień rozbrzmiewają dźwiękami. Tu opowieść o muzyce przeplata się z historią budynku, a każdy zakątek opowiada jej inny rozdział. Tego wieczoru opowieść snuć będą instrumenty: gitara, akordeon, klawesyn, pozytyw oraz organy.

Wejścia: 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30
Liczba uczestników jednego spaceru: ok. 40 osób

Powrót do programu


 

Centrum Hevelianum


www.hewelianum.pl | Wstęp: 1 zł / bezpłatny | GODZINY: 19.00-00.00

Wystawy interaktywne - Dookoła świata, Łamigłówka, Zabawy z historią, Z energią!
od 19.00 do północy, tryb ciągły
bilet: 1 zł

Stałe wystawy interaktywne Hevelianum porwą Was w pasjonującą i inspirującą podróż. Wystawa przyrodnicza, historyczna, a może matematyczna lub o energii? Różnorodność atrakcji odkryje przed gośćmi Nocy Muzeów niezwykłość otaczającego świata i naukowe zagadki.

Obserwacje astronomiczne
od 21.30 do północy, tryb ciągły
w plenerze / Niskie Czoło Kurkowe
wstęp wolny

Zapraszamy na kolejną odsłonę "Pełni mórz!". Głównym bohaterem obserwacji astronomicznych podczas Nocy Muzeów w Hevelianum będzie Srebrny Glob w pełnej odsłonie. Urządzimy też polowanie na planety, a w międzyczasie nauczymy się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. UWAGA! Obserwacje zależne są od warunków pogodowych.

W obronie króla! - pokaz historyczny Garnizonu Gdańsk
od 19.00 do 23.00, pokaz co godzinę
plac główny / Majdan
wstęp wolny

Żołnierze królewskiego miasta Gdańska zademonstrują wyszkolenie osiemnastowiecznej piechoty. Dowiemy się ile razy na minutę mógł oddać strzał ówczesny żołnierz i jak głośna jest salwa plutonu piechoty; jakie kary czekały niesfornych muszkieterów i czy trzeba się bać ataku na bagnety. Dla odważnych będzie okazja, aby spróbować podstaw musztry i zostać gdańskim rekrutem.

Laboratorium Nocą - od 19.30 do 23.30, co godzinę
Galeria Ruchu
wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

UWAGA: wstęp od 12 r. ż.

Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy do niezwykłej pracowni na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Zbadamy ruch w powietrzu, w wodzie i w kosmosie. Sprawdzimy też, czy ruch może wpływać na nasze postrzeganie czasu. Czy można zobaczyć ciepło?
A może usłyszeć energię? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi podczas nocnego zwiedzania podziemnego laboratorium!

W osiemnastowiecznym Gdańsku - prezentacje historyczne Garnizonu Gdańsk
od 19.30 do 23.30, co godzinę
Wozownia Artyleryjska
wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

Gdańskie mieszczki opowiedzą o tajnikach kuchni sprzed 300 lat. Jakich używano wówczas przypraw, czy trudno było przechowywać produkty żywnościowe i gotowe potrawy. Dowiemy się również jak dbano o higienę osobistą, czym pielęgnowano skórę i włosy. Do czego służyły pułapki w perukach i jakie zioła pomagały zachować dobry wygląd. O swojej pracy opowie również gdański chirurg. Kto wie być może staniemy się świadkami zabiegów operacyjnych? Sprawdzimy czym leczono przeziębienie w osiemnastym wieku i czy aby na pewno było to bezpieczne.

Restauracja Wozownia Gdańska
czynna do północy

Powrót do programu


 

PAN - Biblioteka Gdańska


www.bgpan.gda.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci

"Geniusz artystyczny drwi z konstrukcji logicznych, odkrywając nowe horyzonty tam, gdzie się ich najmniej spodziewano. Na tym polega [...] rola intuicji twórczej." (K. Szymanowski) Niezrozumiały przez współczesnych, fascynujący następne pokolenia. Postać Leonarda da Vinci - człowieka renesansu skłania do rozważań na temat jednostek wybitnych w świecie nauki, literatury i sztuki. Zapraszamy do PAN Biblioteki Gdańskiej na Noc Muzeów zatytułowaną "Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci".

Podczas tradycyjnego już pokazu zbiorów historycznych przybliżymy najwybitniejsze umysły - poczynając od starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, poprzez średniowieczną benedyktynkę Hildegardę z Bingen, po badaczy nowożytnych jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz, czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher. Pewnego rodzaju przestroga wypływa z życia i kariery naukowej Juana Caramuela y Lobkowitza - świetnie zapowiadający się, uznawany za cudowne dziecko, interesujący się wieloma naukami, opublikować miał ponad 250 dzieł, niestety żadne z nich w trwały sposób nie wpłynęło na dalszy rozwój nauki.

Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie wystawy zatytułowanej Renesansowy żywioł. Przedstawia ona sylwetkę Leonarda da Vinci w kontekście epoki. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdzie się jego słynny Traktat o malarstwie, a także biografie zarówno samego artysty i konstruktora, jak i innych, współczesnych mu malarzy (w tym jego mistrza Andrei Verrocchia oraz rywala Michała Anioła), prace przybliżające rozwój architektury Italii okresu renesansu, a także dzieła humanistów, jak Leonardo Bruni, czy też Angelo Poliziano. Nie zabraknie również druków wydanych w najznamienitszych włoskich oficynach wydawniczych, które w XVI wieku święciły triumfy w całej Europie.

Noc Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to okazja nie tylko do obcowania z historycznymi księgami, ale również do zabawy. Dla dzieci przygotowano kącik atrakcji i niespodzianek, a starsi uczestnicy będą mieli okazję, aby zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując zagadkę w PANopticum.

Wydarzeniom w Bibliotece towarzyszyć będzie wystawa planszowa w przestrzeni ulicy POLSKA 1989 "drogi do wolności". Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski - 4 czerwca 1989 roku. Stanowi krótkie przypomnienie "kamieni milowych" na drodze do wolności: powstanie NSZZ "Solidarność", rozmowy przy "Okrągłym Stole", przyjęcie do NATO, wstąpienie do Unii Europejskiej.

Powrót do programu


 

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów


Wstęp: bezpłatny

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza na:

Zwiedzane Izby Pamięci Wincentego Pola wraz z przewodnikiem
18 maja (sobota) 2018, od godz.12:00

Spotkanie z Lokalnym Przewodnikiem i Przewodniczką
18 maja (sobota) 2018, godz.16.00 - 18:00
- godz. 16:00 Waldemar Nocny - "Od rybaka do biznesmena - o kąpieliskach na Wyspie Sobieszewskiej".
- godz. 17:00 Krystyna Andrzejewska-Marek - "Wyspa inspiruje artystów. Bogactwo Artystyczne Wyspy Sobieszewskiej".

Oraz koncert Barbary Wilińskiej
Z bliska i z daleka
18 maja (sobota) 2018, godz.18.00

Powrót do programu


 

Gdańska Galeria Miejska


www.ggm.gda.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-24:00

Gdańska Galeria Güntera Grassa

17.00-23.00 Żywa Biblioteka NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE / Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Wystawa zbiorowa FEMINAŁ / kuratorki: Marta Wróblewska, Renata Kopyto, Iwona Demko

Międzynarodowa wystawa zbiorowa inspirowana wątkami feministycznymi występującymi w twórczości G. Grassa - głównie w jego powieści pt.: "Turbot". Tytułowy "Feminał" to feministyczny trybunał, przed którym przesłuchiwany jest Turbot - ryba, mianująca się reżyserem ludzkich dziejów, przedstawionych z perspektywy konfrontacji płci. Prace współczesnych artystek wizualnych odwołają się do wielu z prezentowanych w powieści wątków, jednocześnie podejmując próbę redefinicji matriarchatu.

Dom Chodowieckiego i Grassa | ul. Sieroca 6 | Godziny: 19.00-24.00

Instalacja dźwiękowa DOMOWNICY / autorka: Agnieszka Orlena Baaske
Dziedziniec Domu Chodowieckiego i Grassa / Sieroca 6 / godz. 19.00-24.00

W majową noc przywołamy do istnienia zbiór zjaw - dawnych domowników Sierocińca, dziś Domu Chodowieckiego i Grassa. Tęskniące głosy, szepty, krzyki najmłodszych są pamiątką po setkach dzieci, zamieszkujących kiedyś ten XVII-wieczny kompleks budynków - niech nam o sobie przypomną, zaniepokoją, odkryją przed nami przeszłość tego wyjątkowego miejsca. Instalacja dźwiękowa połączona z wystawą plenerową, przedstawiają dawne losy zabudowań oraz plany na przyszłość, związane z utworzeniem w tym miejscu interdyscyplinarnego centrum kultury.

Warsztaty linorytnicze / prowadzenie: Grażyna Tomaszewska - Sobko

Zainteresowanych poznaniem technik graficznych zapraszamy na zajęcia z linorytu - techniki żłobienia rysunku w linoleum. Jest ono łatwe do obróbki i odporne na uszkodzenia, a rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut. Na warsztatach nauczymy się zasad projektowania i wykonywania linorytu. Gotowe matryce będziemy odbijać na prasie graficznej.
Do domu wrócimy z gotową grafiką.

Powrót do programu




Instytut Kultury Miejskiej



Ekonomiczne Epitafia, instalacja site-specific | 18 maja o godz. 12.00, start
przy cerkwi św. Mikołaja przy ul. Traugutta 45.

Najnowszą, stałą realizację Julity Wójcik w Gdańsku można zobaczyć na terenie dawnego urnowego cmentarza krematoryjnego, który znajdował się na Szubienicznej Górze w dzielnicy Wrzeszcz. W ramach Nocy Wrzeszcza #będziemybębnić Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z udziałem artystki i premierę publikacji poświęconej Ekonomicznym epitafiom. Więcej informacji: www.miejsca.eu.

Piknik miejski IKM w ramach Nocy Wrzeszcza | 18 maja, godz. 15.00 - 22.00,
Garnizon Kultury przed Sztuką Wyboru
Instytut Kultury Miejskiej kontynuuje animowanie przestrzeni miejskiej piknikowymi warsztatami, spotkaniami, aktywnościami. Uczestnicy Nocy Wrzeszcza będą mogli m.in. wziąć udział w bezpłatnych warsztatach dla dzieci i dorosłych, zagrać w gry
planszowe, skorzystać z oferty gastronomicznej, pobuszować w strefie vintage i
zrelaksować się przy muzyce dj'a.

Punkt Informacji Kulturalnej Nocy Muzeów | Warsztaty | 18 maja, godz. 19.00 -1.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Punkcie Informacji Kulturalnej przez całą noc rozdawane będą mapki z lokalizacjami instytucji kultury i krótkim opisami atrakcji, jakie przygotowały. IKM zaprasza osoby stojące w pobliskich kolejkach na chwilę przerwy i spędzenie czasu na warsztatach tworzenia drewnianych podkładek z "Wolną myślą". Zabawne cytaty będziemy odbijać na drewnianych krążkach. Można zabrać je do domu! Warsztaty będą trwały do godz. 23.00.

Piknik miejski IKM | Noc Wrzeszcza #będziemybębnić | 18 maja, godz. 15.00 -23.00, Garnizon Kultury

Powrót do programu


 

Muzeum Archeologiczne


// Wszystkie informacje o #NM2019 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku można znaleźć na stronie: https://tiny.cc/www_archeologia_pl

Europejska Noc Muzeów 2019 zaczyna się 18 maja. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na specjalne wydarzenia w trzech obiektach: Dom Przyrodników (ul. Mariacka 25/26, Gdańsk), Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk), Grodzisko w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63, Sopot)

DOM PRZYRODNIKÓW (siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) | ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
wstęp: 1 zł


GALOPEM PRZEZ WIEKI. 40 000 LAT WSPÓLNEJ HISTORII CZŁOWIEKA I KONIA - OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
godz.: 20:00, 22:00, 24:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Koń towarzyszył człowiekowi od wieków, jednak jego funkcja zmieniała się w czasie. Kuratorzy oprowadzą zwiedzających po najciekawszych wątkach dziejów - od dziko żyjących tarpanów, przez pierwsze próby udomowienia konia, po średniowieczne kowalstwo i ciężkozbrojną jazdę rycerską. Przygotujcie się na końską dawkę wiedzy!

MÓJ PRZYJACIEL KOŃ
dla dzieci | 18:00-22:00

W ogródku nad Motławą, tuż obok Bramy Mariackiej na zwiedzających będą czekały śliczne kuce. Koniki są przyzwyczajone do pracy z dziećmi w Stajni Ulkowy. Kto chciałby zaprzyjaźnić się z tymi sympatycznymi zwierzętami?

ŚLADAMI KOŃSKICH KOPYT - GRA MUZEALNA
19:00-1:00

Nieważne, ile masz lat. Ważne, czy lubisz rozwiązywać zagadki. Jeśli tak, zapraszamy do gry. Przyjdź, odbierz kartę zadań i zdobądź komplet końskich naklejek, a na koniec - pamiątkowy dyplom. Czy podejmiesz wyzwanie na wszystkich poziomach muzeum?

BETULA - DAWNE PIEŚNI NA ŻYWO (etno-folk)
godz.: 21:00, 22:00, 23:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Cztery kobiety i cztery przeciwieństwa, ale jedna nieokiełznana energia! Zespół wokalny Betula specjalizuje się w wykonywaniu archaicznych pieśni z Polski, Ukrainy, Rosji i Bałkanów.

CUKIERNIA POD ZŁOTYM RUMAKIEM
dla dzieci | 19:00-1:00

Czy można jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko? U nas można! Zapraszamy na degustację połączoną z własnoręcznym ozdabianiem "końskich" ciasteczek przy użyciu pisaków cukrowych. Pyszne wyroby dostarczy Cukiernia Stara Kiszewa.

KOŃSKIE SZKICE
dla dzieci | 19:00-1:00

Najstarsze malowidła przedstawiające konie powstały 30 000 lat temu na ścianach jaskini Chauvet (południowa Francja). Czy potrafisz je odtworzyć? Przyjdź, weź do ręki kolorową kredę i narysuj konika!

BRELOK Z KOPYTAMI
dla dzieci | 19:00-1:00

Własnoręczne tworzenie breloczków w kształcie konia, z kolorowej pianki kreatywnej. To będzie świetna pamiątka z muzeum!

KINO W MUZEUM - DROGA DO KRÓLESTWA (reż. Zdzisław Cozac)
pierwszy seans o godz. 19:00, ostatni o 23:30 | czas trwania: 52 minuty

Jak Mieszko I podbijał ziemie nad Odrą i Wisłą? Czy działał według dalekosiężnej strategii? Czy przyświecała mu wizja stworzenia zjednoczonego państwa? Zobacz efektowny film historyczny, fabularyzowany dokument z cenionego cyklu "Tajemnice początków Polski".

NOCNA PANORAMA GDAŃSKA
19:00-1:00

36 m wysokości, 142 stopnie i niepowtarzalny widok z góry na Śródmieście Gdańska. Zapraszamy na wieżę Domu Przyrodników!

GRODZISKO W SOPOCIE | ul. Jana Jerzego Haffnera 63, Sopot
wstęp: bezpłatnie


19:00-20:30 | OSADA Z EPOKI KAMIENIA
Pokaz obróbki krzemienia oraz narzędzi kamiennych. Zajęcia warsztatowe dla zwiedzających. Miotanie oszczepem.

19:30-22:00 | WESELE SŁOWIAŃSKIE W TRZECH AKTACH
Inscenizacja historyczna nawiązująca do tradycyjnych obrzędów słowiańskich. Przedstawienie całego rytuału, począwszy od pierwszego spotkania swata z rodzicami przyszłych nowożeńców, poprzez ustalanie posagu i wiana, przygotowania przedweselne, wieczór kawalerski i panieński, aż do zaślubin i wesela.

Akt I - Zmówiny, swaty i zrękowiny
Akt II - Zbór i wianeczki, czyli wieczór kawalerski i wieczór panieński
Akt III - Pożegnanie rodziny, swaćba i wesele

Przedstawienie realizowane we współpracy z drużyną rekonstrukcji historycznej Ulfhednar i ich gośćmi.

Ponadto:
• wystawy Grodzisko wczesnośredniowieczne, Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy, Goci - mity i rzeczywistość,
• pieczenie kiełbasek na grodowym ognisku (organizator nie zapewnia jedzenia, prowiant we własnym zakresie).
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

PIWNICA ROMAŃSKA | pl. Dominikański 1, Gdańsk
wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

Piwnica Romańska to archeologiczna atrakcja ukryta w sercu zabytkowego miasta, między kościołem św. Mikołaja a Gdańską Halą Targową.

Oferta na Noc Muzeów 2019:
• nocne zwiedzanie XIII-wiecznych podziemi, najstarszego zachowanego wnętrza w Gdańsku,
• wystawa Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej,
• ossuarium z XVI/XVII wieku, czyli miejsce, w którym złożono kości zmarłych,
• oprowadzanie (w grupach) po poziomie -1 Gdańskiej Hali Targowej, gdzie znajdują się relikty dawnego kościoła św. Mikołaja; w roli przewodników wystąpią archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,
• pokazy filmów archeologicznych.

Powrót do programu


 

Dom Przyrodników


www.archeologia.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

GALOPEM PRZEZ WIEKI. 40 000 LAT WSPÓLNEJ HISTORII CZŁOWIEKA I KONIA - OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE | godz.: 20:00, 22:00, 24:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Koń towarzyszył człowiekowi od wieków, jednak jego funkcja zmieniała się w czasie. Kuratorzy oprowadzą zwiedzających po najciekawszych wątkach dziejów - od dziko żyjących tarpanów, przez pierwsze próby udomowienia konia, po średniowieczne kowalstwo i ciężkozbrojną jazdę rycerską. Przygotujcie się na końską dawkę wiedzy!

MÓJ PRZYJACIEL KOŃ |dla dzieci | 18:00-22:00

W ogródku nad Motławą, tuż obok Bramy Mariackiej na zwiedzających będą czekały śliczne kuce. Koniki są przyzwyczajone do pracy z dziećmi w Stajni Ulkowy. Kto chciałby zaprzyjaźnić się z tymi sympatycznymi zwierzętami?

ŚLADAMI KOŃSKICH KOPYT - GRA MUZEALNA | 19:00-1:00

Nieważne, ile masz lat. Ważne, czy lubisz rozwiązywać zagadki. Jeśli tak, zapraszamy do gry. Przyjdź, odbierz kartę zadań i zdobądź komplet końskich naklejek, a na koniec - pamiątkowy dyplom. Czy podejmiesz wyzwanie na wszystkich poziomach muzeum?

BETULA - DAWNE PIEŚNI NA ŻYWO (etno-folk) | godz.: 21:00, 22:00, 23:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Cztery kobiety i cztery przeciwieństwa, ale jedna nieokiełznana energia! Zespół wokalny Betula specjalizuje się w wykonywaniu archaicznych pieśni z Polski, Ukrainy, Rosji i Bałkanów.

CUKIERNIA POD ZŁOTYM RUMAKIEM | dla dzieci | 19:00-1:00

Czy można jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko? U nas można! Zapraszamy na degustację połączoną z własnoręcznym ozdabianiem "końskich" ciasteczek przy użyciu pisaków cukrowych. Pyszne wyroby dostarczy Cukiernia Stara Kiszewa.

KOŃSKIE SZKICE | dla dzieci | 19:00-1:00

Najstarsze malowidła przedstawiające konie powstały 30 000 lat temu na ścianach jaskini Chauvet (południowa Francja). Czy potrafisz je odtworzyć? Przyjdź, weź do ręki kolorową kredę i narysuj konika!

BRELOK Z KOPYTAMI | dla dzieci | 19:00-1:00

Własnoręczne tworzenie breloczków w kształcie konia, z kolorowej pianki kreatywnej. To będzie świetna pamiątka z muzeum!

KINO W MUZEUM - DROGA DO KRÓLESTWA (reż. Zdzisław Cozac)
pierwszy seans o godz. 19:00, ostatni o 23:30 | czas trwania: 52 minuty

Jak Mieszko I podbijał ziemie nad Odrą i Wisłą? Czy działał według dalekosiężnej strategii? Czy przyświecała mu wizja stworzenia zjednoczonego państwa? Zobacz efektowny film historyczny, fabularyzowany dokument z cenionego cyklu "Tajemnice początków Polski".

NOCNA PANORAMA GDAŃSKA | 19:00-1:00

36 m wysokości, 142 stopnie i niepowtarzalny widok z góry na Śródmieście Gdańska. Zapraszamy na wieżę Domu Przyrodników!

Powrót do programu


 

Nadbałtyckie Centrum Kultury - Ratusz Staromiejski


www.nck.org.pl | Wstęp: bezpłatny | GODZINY: 19.00 - 23.00

Ratusz Staromiejski, dziś siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury, pełnił w swojej ponad czterystuletniej historii różne funkcje. Znajdująca się na piętrze wspaniała Sala Mieszczańska służyła niegdyś między innymi jako sala ślubów. Do tej radosnej tradycji nawiążemy podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Każdy, kto odwiedzi Ratusz w ten majowy wieczór, będzie miał szansę w ramach zabawy poślubić swojego wybranka lub wybrankę. Nie trzeba już wyjeżdżać do Las Vegas, żeby przysięgać komuś miłość. Ratusz jako miejsce otwarte i tolerancyjne, pozostawia potencjalnym nowożeńcom zupełną wolność wyboru.

Szczególną atrakcją będzie możliwość wyboru stylu ślubu i przysięgi. Na kandydatów czekać będą zadania przygotowane przez ciekawe postaci z gdańskiej historii - udając się w podróż w czasie i przestrzeni będzie można między innymi uzyskać przysięgę Heweliusza w gwiezdnym stylu, nieco sceptyczną a la Schopenhauer lub romantyczną od Elise Püttner.

Centrum św. Jana
Wstęp: bezpłatny | Rozpoczęcie: 19:00

Kościół św. Jana w Gdańsku o ponad 650-letniej historii jest obiektem, który dopiero w ostatnich latach po konserwacji i adaptacji na centrum kultury powrócił na szlak gotyckich zabytków miasta. W tym czasie do kościoła powróciły szczęśliwie ocalone z pożogi wojennej dzieła sztuki sakralnej. W trakcie zwiedzania będzie można zobaczyć niezwykle dekoracyjną emporę południową, która przez 70 lat znajdowała się w magazynach, a obecnie po dwuletniej konserwacji powróciła na swoje historyczne miejsce w kościele. Będzie można także obejrzeć po konserwacji kamienny ołtarz główny wykonany w warsztacie Abrahama van den Blocke. Tradycyjnie w trakcie wydarzenia udostępniona będzie wieża kościoła, gdzie z poziomu 32 m można podziwiać panoramę Gdańska, oraz oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r.

Powrót do programu


 

Narodowe Muzeum Morskie - Spichlerze na Ołowiance


Wstęp: cena biletu - 1 zł (wejście łączone na 2 obiekty - Spichlerze i statek-muzeum "Sołdek")

- Samodzielne zwiedzanie
- Oprowadzanie po wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej"
- Pokazy technik samoobrony żołnierzy amerykańskich z czasów II wojny światowej prezentowane przez zawodników Akademii Sarmatia. Miejsce: Arsenał (parter)
- Prezentacja filmu o przedwojennym transatlantyku M.S. PIŁSUDSKI. Miejsce: sala edukacyjna na wystawie poświęconej II Rzeczypospolitej.

Sołdek
Pokazy rekonstrukcyjne pt. "Kierunek Francja!" ("Sołdek" i nabrzeże przy Muzeum)
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Hell on Wheels" - inscenizacja zaokrętowania amerykańskich żołnierzy na transportowiec wojska w przeddzień rozpoczęcia Operacji Overlord.

Powrót do programu


 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia


laznia.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 12.00-00.00

MIEJSCE: ul. Jaskółcza 1, Gdańsk-Dolne Miasto

12:00-24:00 Wystawa Michała Szlagi "Fotografowałem polskiego króla"

Wystawa prezentuje przekrojowo twórczość Michała Szlagi, fotografa specjalizującego się w dokumencie, reportażu i zdjęciach portretowych. Obejmuje niemal wszystkie tematyczne cykle realizowane przez artystę na przestrzeni dwóch dekad zawodowej działalności, która od początku towarzyszyła problemom polskiej transformacji. Są wśród nich: Stocznia, Brama, Robotnicy 1947‒1960. Zostały one uzupełnione o bardziej osobiste i intymne rejestracje: Polska ‒ Rzeczywistość, Pikselowe prostytutki czy realizowana wspólnie z Tomkiem Kopcewiczem Odyseja, a także zdjęcia wykonywane na marginesie licznych współpracy z innymi twórcami m.in. Piotrem Uklańskim, Pawłem Althamerem czy Maxem Cegielskim.

18:00-19:00 - oprowadzenie dla dzieci po wystawie Michała Szlagi "Fotografowałem polskiego króla", prowadzenie: Barbara Secke, uczestnicy: 6+
19:00-22:00 - Gra z Łaźniakiem, Na podstawie karty gry z edukacyjnym bohaterem Łaźniakiem najmłodsi uczestnicy zwiedzą budynek ŁAŹNI i poznają wystawę. uczestnicy: 6+
19:00-00:00 - strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku, napitki i zakąski: Pub Red Light, Muka Bar
20:00-20:45 - koncert zespołu Nagrobki w przyłaźniowym ogródku

Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal). Muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie - teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu.

21:00-22:00 - oprowadzanie po wystawie Michała Szlagi "Fotografowałem polskiego króla", prowadzenie: Andrzej Trzeciak

MIEJSCE: ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk - Nowy Port
Wstęp: bezpłatny | Godzina: 12:00-00:00

12:00-24:00 - wystawa zbiorowa "Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny"

Jak wprowadzić dzieło sztuki w kontekst lokalny nie niszcząc istniejącej homeostazy? Czy możliwa jest zgodna kohabitacja? Wystawa "Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny" jest próbą odpowiedzi na te pytania. Jej celem jest przybliżenie jednego z głównych nurtów programu CSW ŁAŹNIA: działalności w przestrzeni publicznej. Prezentacja przygotowana została na bazie dokumentacji artystycznych działań, często ulotnych, adresowanych do niewielkiej grupy odbiorców, które odbyły się w ramach programu rezydencyjnego i programu wystaw.

17:00- 18:35 - pokaz filmu: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica, 2018, 95', Szwecja, reż. Josephine Bornebusch, uczestnicy 6+
17.00-21:00 - gra z Łaźniakiem, Na podstawie karty gry z edukacyjnym bohaterem Łaźniakiem najmłodsi uczestnicy zwiedzą budynek ŁAŹNI i poznają wystawę. uczestnicy: 6+
18:50-21:00 - pokaz filmu: Green Book, 2018, 130', USA, reż. Peter Farrelly
19:15-20:00 - oprowadzanie po budynku CSW ŁAŹNIA śladami nieinstytucjonalnej historii miejsca jako przestrzeni przyjaznej dla rozwoju sztuki ulicznej, prowadzenie: Projekt rezydencyjny "Autonomia ulicy"

Oprowadzanie po budynku CSW ŁAŹNIA będzie zaproszeniem do rekonstrukcji i zapoznania się z nieznaną szerzej historią miejsca przed powstaniem Centrum Sztuki Współczesnej, oprowadzanie przybliży nieinstytucjonalną historię dawnej łaźni miejskiej, jako przestrzeni rozwoju sztuki ulicznej. Oprowadzanie jest częścią programu lokalnej rezydencji "Autonomia ulicy" oraz promocji publikacji wydanych z okazji 20-lecia CSW ŁAŹNIA.

20:15-21:00 Nie/kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny", prowadzenie: Monika Popow

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy na kolejne nie/kuratorskie oprowadzanie po wystawie, które przybliży w zrozumiały dla każdego sposób zagadnienia związane za sztuka współczesną.

21:15 - Filmowy Nowy Port - przegląd filmów związanych z Nowym Portem

Powrót do programu


 

Domin Gdańsk - Pracownia Rysunku


https://domin-gdansk.pl/ | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 20:00-01:00

Noc Muzeów zaczynamy o 20:00 otwarciem wystawy naszych podopiecznych i prowadzących. Na wernisażu dowiecie się kim jesteśmy, co tworzymy i czemu tak bardzo poświęcamy się swojej pasji. Tej nocy sami będziecie mogli stworzyć coś imponującego - wspólnie narysujemy wielkoformatowe dzieło!

Nasi goście otrzymają foldery akwarelowe i darmowe zaproszenie na zajęcia w Pracowni.

Powrót do programu


 

Galeria Starych Zabawek


www.stare-zabawki.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

Uczestniku Nocy Muzeów! Chcesz zobaczyć, czym bawiły się dzieci w Polsce w latach 1920 - 1989? A może sam byłeś wtedy dzieckiem i marzyłeś o samochodzie na kabel, misiu w kratkę lub popularnym w PRL-u pistolecie na kapiszony? A w czasach, gdy zabawka była rarytasem tobie czas umilał czołg "Rudy 102" lub lalka z celuloidu? Jeśli tak, to w sobotę 20 maja koniecznie zajrzyj do Galerii Starych Zabawek!

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będziesz miał okazję obejrzeć 4000 zabawek produkcji polskiej. Niewątpliwą atrakcją będzie pokaz starych bajek w formie slajdów w prawdziwie kinowej atmosferze. Tej niesamowitej nocy przekonasz się, że dawne zabawki wcale nie były gorsze od współczesnych. A dzieciństwo niezależnie od czasów i ustroju było pełne radości i marzeń.

Powrót do programu


 

Galeria KanArt


www.facebook.com/takimojswiat | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Surowa, kontemplacyjna przestrzeń z wybitnymi dziełami sztuki Wojciecha Sęczawy, Marka Modela, Daniela Pieluchy, Andrzeja Boja Wojtowicza. Druga przestrzeń prezentuje uduchowioną sztukę ludową. Jedyna galeria z zaskakującym klimatem i tajemnicą jaka kryje się w jednym z pomieszczeń.

Poza tym kawa i muffiny anielskie.

Powrót do programu




Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej


www.salabhp.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Wystawa stała "Stocznia - Solidarność" + goście

Powrót do programu


 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna


www.wbpg.org.pl

Biblioteka Pod Żółwiem | Wstęp: bezpłatny | GODZINY: 16.00-22.00
"Biblioteka w służbie ziemi"

1) Warsztaty Plastyczne Drugie Życie Książki dla dzieci i młodzieży (warsztaty z wykorzystaniem kartek ze zniszczonych książek)

2) Warsztaty z tworzenia instrumentów muzycznych w duchu zero waste. Uczestnicy warsztatu stworzą swój własny instrument z odpadów typu butelki, słoiki, nakrętki. Dodatkowo będą uczestniczyli w procesie pisania wspólnych i indywidualnych wierszy poświęconych tematyce ekologii.

Prowadzenie warsztatu: Justyna Mazurkiewicz: logopeda, ochroniarz środowiska i biolog, w praktyce z tym ostatnim najbardziej łączy ją morsowanie w Bałtyku. W jednej połowie Gdańszczanka z pierwiastkiem grodzieńskim, w drugiej - Kociewianka. A wszystko w nawiasie Mazowieckim; zapewne przez nazwisko. Tańczy, śpiewa i gra nie tylko pod pseudonimem "Kapela Przewłockiego". Para się robótkami słownymi i graficznymi komputerowo. Ponadto twórczo się wyżywa, gdy wyszywa.

3) Wykład Mateusza Kozieleckiego o radykalizmie ekologicznym .
Mateusz Kozielecki: lokalny działacz na rzecz zwiększenia ochrony w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (LoveLasy.org), były aktywista i wolontariusz takich organizacji jak Greenpeace, Otwarte Klatki, Amnesty International. Autor bloga ZielonaZmiana.pl. Z wykształcenia socjolog, miłośnik głębokiej ekologii, ekofilozofii oraz filozofii indyjskiej. Od 2019 roku zaangażowany w globalny ruch klimatyczny "Earth Strike". W wolnej chwili przytula się do drzew.
Współorganizatorzy: ZielonaZmiana.pl oraz LoveLasy.org

Powrót do programu


 

Muzeum Narodowe


www.mng.gda.pl

Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowe w Gdańsku | Wstęp: 1 zł | GODZINY: 19.00-01.00
ul. Cystersów 18, 80-822 Gdańsk

19.00 - 21.00
Mozaikowe talerzyki - warsztat dla dzieci w wieku 4 - 11 lat
Dzieci z kamyczków i szklanych paciorków wykonają mozaiki inspirując się obrazami z wystawy "Pałac Sztuki. Młode Malarstwo Polskie".

Prowadzenie dr Anna Waligórska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
21.00 i 22.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie. Oprowadzać będą kuratorzy: Wojciech Zmorzyński (21.00), Mariola Balińska (22.00)

19.00-01.00
Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019 w godz. 19.00 - 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku | Wstęp: 1 zł | GODZINY: 19.00-01.00
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

19.00 - 21.00 - Warsztat związany z wystawą Dźwięki pierwotne, prowadzi Kamila Szelągowych( parter). Jeśli chcesz sam stworzyć tamburyn, weź udział w tym warsztacie! Samodzielnie wykonany i udekorowany instrument pokaże siłę pierwotnych dźwięków i rytmów.

19.00 - 20.00 Oprowadzanie po wystawie Dźwięki pierwotne (I oraz II piętro)
20.00 - 21.00 Koncert zespołu Wezzdob (I piętro)
21.00 - 22.00 Koncert zespołu Same Suki (I piętro)
22.00 - 24.00 Warsztaty, wspólne śpiewanie przy ognisku (ogród)

Zapraszamy wszystkich do udziału w warsztatach pieśni do tańca oraz przyśpiewek. Nabyte umiejętności wykorzystamy w trakcie potańcówki. Jest to naszym zdaniem najpełniejsza forma wspólnego świętowania, integrująca taniec, śpiew i muzykę w jedną całość.

19.00-01.00 Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019 w godz. 19.00 - 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Oddział Sztuki Dawnej | Wstęp: 1 zł | GODZINY: 19.00-01.00
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

19.00, 20.00, 21.00, 22.00 Stwórz sobie zwierza!
Warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy będą mogli wykonać zwierzęta z materiałów z recyklingu. Warsztaty są przeznaczone dla rodzin, odbywają się co godzinę, liczba miejsc ograniczona (II piętro)

19.00 - 01.00 Lisim śladem - muzealna gra da dzieci
Czy w muzeum mieszkają zwierzęta? Dowiecie się, jeśli wyruszycie śladem lisa. Czekają na was zadania do wykonania i niezwykłe historie, dzięki którym poznacie fascynujący świat muzealnych zwierząt. Każdy kto ukończy grę zostanie nagrodzony słodkim lizakiem. Karta do gry do pobrania w kasie.

19.00 - 01.00 Koszmar mnicha - gra fabularna
Wcielisz się w rolę nowicjusza w gdańskim konwencie franciszkańskim. Od czasu zamieszkania w celi klasztornej będą cię dręczyć koszmary o ściętej głowie. Zaczniesz podejrzewać, że nie są to tylko złe sny, ale że to wydarzyło się naprawdę.
Rozwiąż zagadkę tajemniczej śmierci i poznaj życie franciszkanów w gdańskim klasztorze, a otrzymasz upominek muzealny.

19.15 - 23.00 Specjalne pokazy zabytków średniowiecznych (II piętro)
Zobaczcie rzadko pokazywane najstarsze i najciekawsze zabytki z kolekcji rzeźby, grafiki, metali i tkanin.

21.00 - 22.00 Koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralne Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W programie:
Antonio Vivaldi, Symfonia G-dur RV149
Wolfgang Amadeusz Mozart, Divertimento D-dur KV 136
Georg Philipp Telemann, Suita "Don Kichot"
Edvard Grieg, Suita "Z czasów Holberga"

19.00-01.00 Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019 w godz. 19.00 - 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Powrót do programu




 

Europejskie Centrum Solidarności


https://www.ecs.gda.pl | Wstęp: wolny + 1 zł na wystawę stałą | Godziny: 19:00-00:00

Czyje usta połączył braterski pocałunek, jak skończyły się podwyżki cen w grudniu 1970 roku i do czego służył pelengator, dlaczego robotnicy zamknęli bramę Stoczni Gdańskiej im. Lenina i jak wyglądała milicyjna lodówa - to tylko kilka pytań, na które znajdziecie odpowiedzi na wystawie stałej ECS.

Zapraszamy Was w pasjonująca podróż w głąb historii, nie tak odległej, a jakby z innej ziemi. Nasza wystawa stała opowiada o losach polskiej drogi do wolności i zmianach, jakie zaszły pod wpływem Solidarności w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Ekspozycja zajmuje powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kw. pierwszego i drugiego piętra. Każdy znajdzie coś dla siebie - do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne m.in. oryginalny stół stoczniowy będący teraz ogólnodostępnym tabletem do przeglądania zdjęć ze strajku czy stoczniowe maski spawalnicze oraz kamery, w których zamontowano nowoczesne ekrany do emisji filmów. Na zwiedzających czekają eksponaty historyczne, projekcje przestrzenne i elektroniczne, prawdziwy labirynt z liter (w jaki wyraz się układają tymczasem nie zdradzimy), milicyjny wóz i podziemna drukarnia. Tej nocy zajrzyjcie do nas koniecznie!

UWAGA! Zachęcamy do obejrzenia GRAFIK NIEUCZESANYCH Zygmunta Januszewskiego | galeria Mesa (parter)

Corten Cafe (parter) | otwarte do północy
Museum Store (parter) | otwarte do północy

Powrót do programu




 

Stadion Energa Gdańsk


www.StadionEnerga.pl www.FunArena.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

Zwiedzanie Stadionu Energa Gdańsk to jedyna okazja, żeby zobaczyć miejsca niedostępne na co dzień, a przy tym wyjątkowe dla każdego fana sportu. Na trasie wycieczki znajdują się m.in.: szatnie zawodników, sala konferencyjna, stadionowa kaplica ekumeniczna i strefa mixed zone, czyli miejsce, z którego sportowcy wychodzą na boisko.

Wyjątkowym punktem zwieńczającym zwiedzanie jest Muzeum Lechii Gdańsk, w którym można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z futbolem, ale także innymi dyscyplinami, których zawodnicy występowali na przestrzeni lat w biało-zielonych barwach."

Powrót do programu


 

Piwnica Romańska


pl. Dominikański 1, Gdańsk | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

Piwnica Romańska to archeologiczna atrakcja ukryta w sercu zabytkowego miasta, między kościołem św. Mikołaja a Gdańską Halą Targową.

Propozycje na Noc Muzeów:
- nocne zwiedzanie XIII-wiecznych podziemi, najstarszego zachowanego wnętrza w Gdańsku,
- wystawa "Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej",
- ossuarium z XVI/XVII wieku, czyli miejsce, w którym złożono kości zmarłych,
- oprowadzanie (w grupach) po poziomie -1 Gdańskiej Hali Targowej, gdzie znajdują się relikty dawnego kościoła św. Mikołaja; w roli przewodników wystąpią archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,
- pokazy filmów archeologicznych.

Powrót do programu


 

Gdańska Galeria Fotografii i Zielona Brama


www.mng.gda.pl | Wstęp: 1 zł | GODZINY: 19.00-01.00

Obejrzyjcie wystawy Made in Britain (https://www.mng.gda.pl) i ...on making (https://www.mng.gda.pl/) samodzielnie lub w towarzystwie kuratorek.

2 wystawy na 3 piętrach.

20.00 i 22.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie ... on making.

19.00-01.00 Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019 w godz. 19.00 - 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Ważne! co 10 osoba, która kupi bilet w oddziale Zielona Brama otrzyma kalendarz z reprodukcjami fotografii ze zbiorów Gdańskiej Galerii Fotografii. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

Powrót do programu


 

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych


www.gdansk.pjwstk.edu.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19.00-23.00

Od Polski do Japonii - przekrocz granice, uwolnij wyobraźnię!

Tej nocy zapraszamy w niezwykłą podróż, która poprowadzi przez dalekie kraje oraz światy wyobrażone. Z nastaniem nocy budzi się twórczy potencjał. Uwolnij go i stwórz własne dzieła używając technik z różnych okresów historycznych i części świata! Może inspiracją staną się prace naszych studentów? Na tę okazję swoje wystawy przygotowało kilka pracowni Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk. Wydział Informatyki wtajemniczy nas w sztukę tworzenia za pomocą narzędzi programistycznych. Postaramy się również, byście poczuli się u nas jak w Kraju Kwitnącej Wiśni i poznali fascynującą kulturę Japonii.

19.00-20.00 - Japonia - kraj tradycji i nowoczesności
Nasz gość specjalny, pani Miko Ueyama, opowie o swojej ojczyźnie. Czym kultura i tradycja Japonii wyróżnia się na tle innych krajów? Dlaczego Japonia fascynuje ludzi zachodu? Czy Polska i Japonia mają ze sobą coś wspólnego?

19.00-20.00 - Warsztat "Miś, który programuje"
Wiek uczestników 9-23

Zapisy: gdansk.pja.edu.pl/noc-muzeow-2019/

Programowanie nie jest straszne! Szczególnie jeśli robi się to za pomocą gry planszowej. Łamiemy stereotypy i oswajamy dzieci z programowaniem poprzez świetną zabawę. Nie jest wymagana znajomość zasad programowania.

19.00-21.00 - Warsztat graficzny
Wiek uczestników 15+

Zapisy: gdansk.pja.edu.pl/noc-muzeow-2019/

Wczesne techniki graficzne, czyli nieograniczone możliwości wyobraźni przy wykorzystaniu prostego warsztatu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich metod używano w przeszłości i stworzą własne grafiki używając poznanych sposobów.

19.30-20.00 - "Świnki"
Nie wszystko jest takim, jak się wydaje - o tym przekonają się młodsi i starsi widzowie podczas pokazu filmu animowanego w reżyserii Piotra Łańcuckiego.

20.00-21.30 - "BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny"
Pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Borchardta połączony ze spotkaniem z producentem filmu - Darkiem Dikti.

Historia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny, precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich.

20.30-21.00 | 21.00-21.30 | 21.30-22.00 - Jak się tworzy gry?
Koło Naukowe Hash Code opowie jak wygląda tworzenie gry od strony programisty. Jakich narzędzi się do tego używa? Jakie pułapki czyhają na początkujących twórców gier? Może ta prezentacja zainspiruje cię do stworzenia własnej gry!

20.00-22.00 - Origami czyli cuda z papieru
Wyczaruj zwierzęta i kwiaty dzięki uwielbianej przez Japończyków sztuce składania papieru. Uczy ona cierpliwości, poprawia koncentrację i sprawia wiele radości. Figury mają różne stopnie trudności, dlatego jest to zabawa dla osób w każdym wieku.

21.30-22.30 - Wykład "Świat wierzb i kwiatów - cała prawda o gejszach"
Gejsze od zawsze fascynowały ludzi Zachodu, jednak ich rola często była błędnie rozumiana. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda ich życie. Wykład poprowadzi Barbara Drozd, studentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów. Opowie zarówno o historii tego zawodu, jak też codzienności współczesnych gejsz, których w Japonii jest obecnie około tysiąca.

19.00-23.00 - Strefa gier planszowych
Zapraszamy fanów planszówek do wspólnej zabawy. Dostępne tytuły są zróżnicowane pod względem trudności czy ilości graczy, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

19.00-23.00 - Uwolnij książkę! Nocny bookcrossing
Książki kochają być czytane. Odkurz swoją biblioteczkę i powymieniaj się z innymi fanami literatury. Obowiązuje zasada książka za książkę. Gatunek nie ma znaczenia - każdy znajdzie swojego amatora. Prosimy o nie przynoszenie podręczników szkolnych, słowników, starych encyklopedii itd.

19.00-23.00 - Wyjdź poza ramy. Ekspozycja fotografii 3D
Włóż okulary 3D i zobacz jak fotografie ożywają w twoich rękach. Prace powstały w pracowni fotografii pod okiem dr Leszka Żurka. Będzie można również podziwiać zdjęcia stereoskopowe dawnej Japonii.

19.00-23.00 - Pokój Haiku
Uchwyć moment za pomocą słów i utwórz swój własny utwór haiku! To japońska forma poezji, która podkreśla ulotność chwili oraz piękno natury.

20.00-22.30 - Otwarta pracownia malarska
Poczuj się jak prawdziwy artysta i stań przy sztaludze. Może stworzysz wiekopomne dzieło? Wystarczy, że weźmiesz pędzel w dłoń i dasz się ponieść wyobraźni.

19.00-23.00 - Przegląd Prac Studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk.
Efekty swojej pracy przedstawią: Pracownia Fotografii, Pracownia Rysunku i Malarstwa, Pracownia Ilustracji oraz Plakatu. Wybierz się w podróż przez style oraz techniki i przekonaj się, jak jeden temat może sprowokować lawinę pomysłów.

Powrót do programu


 

Instytut Cybernetyki Sztuki


Wstęp: bezpłatny | Godziny: 16:00-20:00

W dniu 18 maja w ramach Nocy Muzeów wystawa będzie otwarta w godzinach - 16:00-20:00 Wystawa sztuki współczesnej, pt: "WŁADCY CZASU" - Noc muzeów 2019 - w dzielnicy Gdańsk Osowa w formule 3-dniowego eventu (17 -19 maja) wraz z koncertem, interwencjami i działaniami performatywnymi.

W dniu 18 maja w ramach Nocy Muzeów wystawa będzie otwarta w godzinach - 16:00-20:00.

W wystawie weźmie udział kilkunastu artystów i muzyków z Polski z uwzględnieniem kontekstu Instytutu Cybernetyki Sztuki (ICS) w Gdańsku Osowie.

Organizuje Fundacja TNS wraz z ICS, MuesseuM, galeria Spiż 7.
Wystawa dofinansowana z budżetu Miasta Gdańsk.

Powrót do programu


 

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury


www.russcentrum.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 15:00-21:00

15:00 - pokaz filmu z polskimi napisami - MIŁOŚĆ Z OGRANICZENIAMI (ЛЮБОВЬ С ОГРАНИЧЕНИЯМИ)
17:00 - otwarcie wystawy fotograficznej "Złoty Pierścień Rosji" oraz spotkanie z autorką Łarisą Bałdowin
18:00 - spotkanie z podróżnikiem Romualdem Koperskim
19:30 - pokaz filmu z polskimi napisami - CHAGALL - MALEWICZ (ШАГАЛ - МАЛЕВИЧ)

Powrót do programu




Galeria Warzywniak


www.galeriawarzywniak.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 10:00-23:00

Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanowi reprezentację dorobku artystycznego twórców XX wieku i obejmuje dzieła artystów polskich i zagranicznych w całej ich różnorodności ideowej, formalnej i materiałowej. Wystawa prac ze zbiorów orońskich, prezentowana w Oliwskim Ratuszu Kultury, zatytułowana "Hominem quaero", opiera się na wyborze rzeźb związanych z szeroko pojmowaną figuracją, rozumianą jako niewyczerpane źródło inspiracji, charakteryzujące się pewną ponadczasowością. Eksponowane prace ukazują przemiany stylistyczne i formalne zachodzące w rzeźbie polskiej od lat 20. do współczesności. "Poszukując człowieka", artyści w swojej twórczości podążali różnymi drogami. Formy rzeźbiarskie stają się jednocześnie obrazem refleksji twórcy, który prowadzi dialog z rzeczywistością, komentując ją na swój własny, niepowtarzalny sposób. Artyści podejmują próbę odpowiedzi na wiele pytań związanych z egzystencją człowieka w całej jej złożoności. Na wystawie mamy przykłady przedstawień klasycznych, neoekspresjonistycznych, aż po formy abstrakcyjne.

Powrót do programu


 

Teatr Szekspirowski


www.teatrszekspirowski.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 20:00-23:30

Chciwi niezapomnianych przeżyć, spragnieni niecodziennej rozrywki, żądni mocnych wrażeń - przybywajcie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Noc Muzeów 2019, podczas której odbędzie się kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pt. "Szekspir - 7 grzechów głównych". Na drugi piekielny ogień idzie CHCIWOŚĆ. Spodziewajcie się najgorszego!

Start: godz. 20:00
Czas trwania spaceru: ok 1 h

Spacery z Dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, a z przewodnikami co pół godziny, począwszy od 20:00.

Ostatni spacer rozpoczyna się o 23:30.
Ilość miejsc w grupie jest ograniczona.

Powrót do programu


 

Muzeum Westerplatte I Wojny 1939


www.muzeum1939.pl/westerplatte | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-00:00

Jak co roku serdecznie zapraszamy na Półwysep Westerplatte w miejsce, które dotąd zwiedzający mogli zobaczyć wyłącznie zza płotu. Dzięki gościnności Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku mamy niewątpliwą okazję zobaczenia z bliska zabytkowego budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Mając na uwadze, że Noc Muzeów jest gratką dla kolekcjonerów wrażeń i niezwykłych przeżyć chcemy uchylić rąbka tajemnicy jaką skrywa w sobie ponad 90-letni budynek Elektrowni.

Oczywiście nie zabraknie rekonstruktorów WP II RP, oryginalnego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, projekcji archiwalnego filmu i... niezapomnianych wrażeń.

Powrót do programu


 

Muzeum Gdańska


www.muzeumgdansk.pl

Kuźnia Wodna w Oliwie | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejście o 00.00)
| ul. Bytowska 1

- pokazy kucia stali i odlewania stopów miedzi,
- wystawa "Wykute w ogniu SPAK" - prace gdańskich kowali ze SPAK,
- pokazy multimedialne - historia kuźni Wodnej w Oliwie, kuźnie Potoku Oliwskiego, prezentacje artystów - kowali,
- pokaz technologii fotografii sprzed ponad 150 lat - mokry kolodion - Trójmiejska Szkoła Fotografii,
- warsztaty ceramiczne - pokaz toczenia ceramiki.

Twierdza Wisłoujście | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00
| ul. Stara Twierdza 1

Projekcje filmowe w kazamacie bastionu Furta Wodna: Mieszkańcy Wisłoujścia o swoim dzieciństwie, osiedlu. Film uzupełniony zdigitalizowanymi zdjęciami rodzin z Wisłoujścia. Ponadto ognisko, ciepły posiłek, zwiedzanie nocą.

Muzeum Bursztynu | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejście 00.00)
| ul. Targ Węglowy 26

Prezentacja planów nowej siedziby w Wielkim Młynie, zwiedzanie wystawy bursztynowej.

Ratusz Głównego Miasta | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00 (ostatnie wejście o 00.00)
| ul. Długa 46/47

"Nikt nam nie weźmie młodości" Narodziny bigbitu - wystawa w Galerii Palowa (zwiedzanie indywidualne)

"Podróż po Europie" - zwiedzanie piętra reprezentacyjnego Ratusza Głównego Miasta (zwiedzanie indywidualne)

UWAGA! W czasie wydarzenia nie będą dostępne wystawy czasowe: "Ernst Kolbe impresjonista Pomorza" oraz "Gdańsk Niedenthala 2018". Nie ma także możliwości wejścia na wieżę widokową.

Dwór Artusa | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejście o 00.00)
| wejście od ul. Chlebnickiej

Podróż po Europie na podstawie wyposażenia Wielkiej Hali Dworu Artusa (zwiedzanie indywidualne). Dwór od XV wieku stanowił siedzibę bractw kupieckich, którzy przybyli do Gdańska z różnych regionów Europy zachodniej. Wystrój Wielkiej Hali zaś był dziełem zarówno rodzimych jak i zagranicznych artystów, którzy uświetnili obrazami, rzeźbami czy obiektami rzemiosła artystycznego wnętrze Dworu. Jako salon miasta był i jest do dzisiaj częstym miejscem spotkań i oficjalnych wizyt osobistości europejskich w Gdańsku. Zatem zwiedzając Dwór Artusa tej nocy dowiecie się, co ma on wspólnego z Kolonią, Lubeką, Antwerpią, Królewcem, czy Wielką Brytanią.

Uwaga! W czasie wydarzenia nie będzie dostępna Sień Gdańska.

19.00-23.00

Natomiast zespół nowo powstającego Oddziału Głównego proponuje udział w Mozaice Gdańska, szybkiej grze z zagadkami. Wspólnie będziemy odkrywać mniej lub bardziej znane zakamarki miasta. Gdzie wylegują się foki a gdzie można spotkać cichą słonkę? W jakim miejscu produkowano wagony a jaka dzielnica przypomina z lotu ptaka plaster miodu? Zapraszamy do okrywania tajemnic miasta, do czego posłuży nam nietypowa, ruchoma mapa Gdańska. Dla uczestników przewidziano drobne upominki.

Dom Uphagena | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00 (ostatnie wejście o 00.00)
| ul. Długa 12

Muzeum Gdańska zaprasza do udziału w grze "Przygody Pana van Wordena". Uczestnicy naszej gry miejskiej podążą śladem niderlandzkiego kupca. Jego wizyta w Gdańsku, oprócz handlowych pertraktacji kryje jeszcze jeden, tajny cel. Zadaniem naszych detektywów jest rozwikłanie tej tajemnicy. Ulice Głównego i Starego Miasta kryją wiele wskazówek, które bez problemu rozwikła przenikliwy i inteligentny umysł. Nie obowiązują zapisy.

UWAGA! W związku z organizacją gry miejskiej Dom Uphagena nie będzie udostępniony do zwiedzania!

Wartownia Nr 1 na Westerplatte | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejścia 00.00)
| ul. Mjra H. Sucharskiego 1

Wspólnie z kolekcjonerami i rekonstruktorami przeniesiemy gości Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte do czasów Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Opowiemy o życiu garnizonowym, codziennej służbie, przygotowaniach do obrony, a nade wszystko o bohaterskiej walce polskich żołnierzy w 1939 roku. Nasi goście będą mogli poznać nie tylko wyjątkową historię Wartowni nr 1, ale i rozważne choć śmiałe plany Muzeum Gdańska dotyczące Westerplatte, tak aby nadal dobrze służyło gdańszczankom, gdańszczanom oraz gościom z Polski i z zagranicy.

Muzeum Nauki Gdańskiej | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00 (ostatnie wejścia 00.00)
| ul. Wielkie Młyny 10

Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu (nie ma możliwości wejścia na taras widokowy).

W nawiązaniu do rocznicy niepodległości, o godz. 21.30 odbędzie się koncert carillonowy - wiązanka melodii patriotycznych.

Muzeum Poczty Polskiej | Wstęp: 1 zł | Godziny: 20:00-01:00 (ostatnie wejścia 00.00)
| Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Spotkanie, którego bohaterem będzie major Aleksander Jabłonowski, zapomniany organizator obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego historię udało się odtworzyć dzięki wspólnym poszukiwaniom Marka Adamkowicza, kierownika Muzeum Poczty Polskiej, oraz dr. Daniela Czerwińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W trakcie wieczoru opowiedzą oni nie tylko kim był major Jabłonowski, ale też wyjaśnią, jaką odegrał rolę w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie odsłonięcie tablicy, która uzupełni wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej.

Powrót do programu


 

Politechnika Gdańska


pg.edu.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Gmach Główny
hol przed Biblioteką (parter):


19.00 - 1.00 - pokazy kaligrafii: napiszemy twoje imię po chińsku, japońsku, rosyjsku ...
19.00, 20.30, 21.00, 22.00, 23.30 - Historyczne budynki Politechniki Gdańskiej kryją wiele tajemnic. Opowiedzą o nich, podczas krótkiej prelekcji połączonej z wycieczką, prof. Jakub Szczepański i Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury. Uwaga! O godz. 22.00 - prelekcja i oprowadzanie w języku angielskim. Czas trwania: ok. 45 min.
20.00 - pokaz tradycyjnego tańca chińskiego
21.00 - pokaz tradycyjnego tańca hinduskiego
21.30, 22.30 - koncerty Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, dyrygent: prof. Mariusz Mróz

Dziedziniec Fahrenheita, godz. 19.00-1.00:

Zobacz, jak przed stu laty wyglądał gabinet profesora, a jak kwatera, w której mieszkał żak. Rekonstrukcje przygotowała i opowie o nich kustosz Barbara Ząbczyk-Chmielewska
Z historii Politechniki Gdańskiej (prezentacja multimedialna)

Dziedziniec Heweliusza:

19.00-1.00 - warsztaty rysunku dla każdego, konkursy i zagadki dla maluchów (z nagrodami), prowadzący: pracownicy Wydziału Architektury
19.00-1.00 wystawa projektów studentów Wydziału Architektury
19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 - Jak działa wahadło Foucaulta? - krótkie prelekcje przy wahadle. Zbiórka przed Audytorium Maximum, prowadzący: pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Czas trwania: ok. 30 min.

Biblioteka PG, godz. 19.00 - 1.00

Nocne rozmowy z w cztery oczy
Biblioteka Politechniki Gdańskiej tej nocy stanie się przestrzenią nocnych rozmów! To jedyna okazja, by porozmawiać w cztery oczy z naukowcami i studentami z całego świata, którzy swoje miejsce znaleźli na Politechnice Gdańskiej. Dlaczego wybrali Gdańsk? Za co kochają to miejsce, a czego im tu brakuje? Przyjdź i poznaj międzynarodowe oblicze naszej uczelni. Rozmowy w języku polskim, angielskim, rosyjskim.

Zapisy i pełna lista rozmówców - u bibliotekarzy

Konkurs dla dzieci "Detektyw Ułamek na tropie zaginionej książki". Czytelnik zgubił bardzo cenną książkę. Liczymy na Twoją pomoc! Gra dla dzieci w wieku 5-8 lat
Café Bibliothèque - nastrojowy wieczór w klimacie francuskiej kawiarni. Przy szklaneczce lemoniady i grach planszowych można zrelaksować się przed kolejnymi atrakcjami Nocy Muzeów na Politechnice Gdańskiej. A znudzeni będą mogli sobie zrobić zabawne zdjęcie!
Gabinet poliglotów - w Bibliotece PG są książki w wielu różnych językach: holenderskim, kaszubskim, katalońskim, rumuńskim... Potrafisz je rozpoznać? Zapraszamy do zabawy w poliglotę!
Maksymalna liczba uczestników: 30

Sala Senatu (poziom II), godz. 19.00-1.00

Zobacz, co kryje się za drzwiami Sali Senatu, najbardziej reprezentacyjnego wnętrza PG. Opowiedzą o nim będą pracownicy Sekcji Historycznej Biblioteki PG.

Hol przed Audytorium Maximum

19.00-1.00 - pokazy doświadczeń fizycznych w wykonaniu studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki, wystawa zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia uczelni
Audytorium Maximum

20.00 - wykład dr. Marcina Dampca Światła wielkiego miasta - o źródłach promieniowania elektromagnetycznego. Czas trwania: ok. 60 min.
Maksymalna liczba uczestników: 280

Budynek A Wydziału Chemicznego
Gmach Instytutu Chemicznego był jednym z pierwszych budynków wzniesionych w latach 1900-1904. Sala audytoryjna mieszcząca się w tym budynku po rewitalizacji uzyskała wygląd z początku XX w. Zachowano 80 proc. oryginalnego wyposażenia i wystroju wnętrza: dekorację malarską ścian, zdobnicze elementy architektoniczne sklepienia, stoły laboratoryjne, siedziska z zapleckami i pulpity. Zachowały się też kamionkowe zlewy laboratoryjne, stolarka okienna, drzwi, obudowa rolet okiennych razem z silnikami elektrycznymi.

20.00, 22.00, Audytorium Chemiczne - wielkie nocne pokazy reakcji chemicznych. Pod osłoną nocy przeniesiemy się w czasy alchemii, aby jak dawniej poszukiwacze kamienia filozoficznego dokonać niezwykłych odkryć. Przyglądając się symbolice zabytkowego układu okresowego sprzed ponad wieku poznamy tajemnice świata pierwiastków i substancji chemicznych. Niezwykła gra ognia, światła i barw rozświetli historyczną salę jedynego takiego na świecie Audytorium Chemicznego. Czas trwania: ok. 60 min.

19.00-1.00 - gra przestrzenna "Wirus atomus grozus aronius zagraża światu. Znajdź antidotum".
Międzynarodowy gang szalonych profesorów chce rozprzestrzenić groźnego wirusa o nazwie atomus gromus aronius. Gang dotarł również do Polski. Wirus zagraża populacji całego świata, jedyną nadzieją na ocalenie ludzkości jest stworzenie specjalnego antidotum. Niestety profesorowie, dzięki swojej wiedzy, zabezpieczyli swoje dzieło przed wpływem zaawansowanej chemii. W obliczu ich przezorności pozostali naukowcy są bezsilni i nie potrafią zaradzić zagrożeniu. Istnieje jednak pewna nadzieja. W swojej pewności szaleni naukowcy zapomnieli o substancjach codziennego użytku. Żeby skorzystać z tej szansy Wydział Chemiczny PG oddelegował członków Sekcji Studenckiej Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego "Hybryda", żeby skorzystali ze swojego doświadczenia w posługiwaniu się chemią kuchenną. Studenci muszą zebrać zespoły, które pomogą im wsyntezie antidotum i pokonania wirusa.

Czas trwania ok. 60 min.

Uczestnicy: w każdym wieku (dzieci pod opieką dorosłych); w grę można grać w pojedynkę lub w zespołach od 2 do 4 osób

Zapisy w punkcie informacyjnym od godz. 19.00.

Budynek Wydziału Elektrotechniki i Automatyki
Budynek Instytutu Elektrotechnicznego powstał w latach 1900-1904. Ciekawym wnętrzem jest dawne laboratorium Napędu Elektrycznego, obecnie pełniące funkcję audytorium. Na jego zapleczu znajduje się stała wystawa urządzeń miernictwa elektrycznego.

19.00-1.00 - zwiedzanie sali audytoryjnej E1 z zabytkowym wyposażeniem dawnej hali napędu elektrycznego, prezentacja zabytkowych tablic i maszyn; oprowadzać będą pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

19.00-1.00 - wystawa unikatowych, zabytkowych eksponatów Katedry Metrologii i Systemów Informacyjnych (miedzy innymi: urządzenia pomiarowe, kompensatory, rezystory wzorcowe) - sala E9, oprowadzać będą pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

godz. 00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 - pokazy z wyładowań elektrycznych - generator Van den Graffa oraz oddziaływań elektrostatycznych i elektrodynamicznych oraz lewitacji magnetycznej

19.00-1.00 - prezentacja multimedialna Z historii PG
Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym
Laboratorium Maszynowe powstało w pierwszym etapie budowy politechniki w Gdańsku (1900-1904). Z charakterystyczną wieżą ciśnień, niejako przyklejoną do komina, stało się niepowtarzalnym obiektem architektonicznym politechniki. W doskonałym stanie zachowała się nie tylko bryła budynku, konstrukcja dachu ze świetlikiem, ale także większość detali, jak stolarka okienna i drzwiowa czy ceramiczne posadzki. Zapraszamy do zwiedzenia tego niezwykłego obiektu.

19.00-1.00: - wystawa zabytków techniki w Hali Maszyn
retro atrakcje w sali LM10:
2 stanowiska do gier - Commodore 64 i Amiga 500, duży ekran i klasyczne dżojsticki
kącik z Wilkiem i zającem, wyświetlanym z projektora 8 mm
baloniki z helem

19:30, 21:30 i 23:30, sala LM 10 - Szlakiem tajemnic Kampusu PG i okolic - prelekcja oraz spacer po trasie: wieża ciśnień - kapliczka - chłodnia kominowa - główny trakt Kampusu - były cmentarz św. Katarzyny - cerkiew / krematorium - cmentarz urnowy na Wzgórzu Szubienicznym - zbiornik wody Stary Sobieski. Opowiadać i oprowadzać będzie pasjonat historii techniki i PG dr inż. Michał Klugmann z Wydziału Mechanicznego.
Maksymalna liczba uczestników: 30. Czas trwania ok. 60 min. Zapisy na prelekcję i wycieczki w punkcie informacyjnym od godz. 19.00

Zapraszamy do punktu informacyjnego przy wejściu na kampus od strony ul. Gabriela Narutowicza, tuż przy bramie głównej. Tutaj będzie można odebrać plany kampusu z zaznaczonymi atrakcjami i podstawowymi wiadomościami na ich temat oraz zasięgnąć informacji o szczegółach programu.

Powrót do programu


 

Muzeum II Wojny Światowej


www.muzeum1939.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00 (ostatnie wejście: 00:00)

19.00-01.00 - swobodne zwiedzanie wystawy głównej oraz wystawy czasowej "Utracone dziedzictwo"

Uczestnicy: 0-∞

19.00-01.00 - swobodne zwiedzanie wystawy dla dzieci "Podróż w czasie historia pewnej rodziny (1939-1945), na której wszystkiego można dotykać oraz będzie można zagrać w grę planszową bardzo popularną w okresie międzywojennym

Uczestnicy: 0-∞

19.00-24.00 - na wystawie głównej w 6 punktach prezentacje poświęcone "Polkom w walce o wolność i przetrwanie"

Uczestnicy: 0-∞

Osoby, które zdecydują się uczestniczyć we wszystkich prezentacjach otrzymają specjalny przewodnik, a na zakończenie, poza satysfakcją zdobycia wiedzy o wspaniałych postawach Polek otrzymają również drobne upominki, na podstawie kompletu naklejek zebranych we wszystkich punktach.

W każdym z 6 punktów będą także atrakcje dla dzieci w wieku do lat 12 w postaci interesujących aktywności do wykonania z dziedzin: życia codziennego, wojskowości, wywiadu, konspiracji oraz życia obozowego i życia na zesłaniu.

19.00-23.00 - 2 pokazy mody "Paryż-Warszawa-Nowy Jork" z okresu II wojny światowej,
- prelekcja na temat okupacyjnej mody
- foto budka (możliwość zrobienie sobie zdjęć z wykorzystaniem elementów ubioru z okresu okupacji)
- 6 mini recitali "kapeli podwórkowej" z repertuarem międzywojennym oraz okupacyjnym

Uczestnicy: 0-∞

19:00-23.00 - ogólnopolska zbiórka pamiątek z czasów II wojny światowej

19.00-01.00 - "Ostatni dzień lata" - projekcje serii opowieści o ostatnich letnich miesiącach 1939 roku, widzianych oczami ówczesnych dzieci, dzisiaj znanych osób publicznych, artystów czy po prostu naszych dziadków (sala kinowa)

- serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoją opowieścią o "ostatnim dniu lata" 1939 roku z Fundacją Pamięć i Tożsamość z Warszawy na terenie Muzeum

Uczestnicy: 0-∞

Powrót do programu


 

Galeria NPS - Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie


www.facebook.com/domsasiedzkiwnowymporcie | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 18:00-21:00

Wystawa zbiorowa dotycząca pamięci artystycznej - Arika Madeyska, Edward Dwurnik, Tadeusz Dominik, Bogdan Lichy, Ryszard Stryjec, Stanisław Rolicz, Buni Tusk.

Powrót do programu


 

Jaś i Małgosia - Artystycznie


www.jasimalgosia.org.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-22:00

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się koncert Katarzyny Rogalskiej "Tylko echo" z piosenkami gdańskiego kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego twórcy przebojów "Pierwszy siwy włos, "Zachodni wiatr", "Tylko echo", "Miłość się spóźniła" i innych. W tym roku mija 30 rocznica jego śmierci i chcielibyśmy przypomnieć jego piosenki, które dawniej śpiewała cała Polska. Kolejnym punktem będzie konkurs "Jaka to melodia" oparta na piosenkach Artystów związanych z Gdańskiem. Wspólne śpiewanie piosenek to także kolej a atrakcja i wspaniała zabawa dla uczestników. Zapraszamy do Jaś i Małgosia Artystycznie w Gdańsku Śródmieściu przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, za Zieleniakiem i "obok" ECS`u.

Powrót do programu


 

Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej - Brama Wyżynna


Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-00:00 | ul. Wały Jagiellońskie 2a - Brama Wyżynna

19.00-00.00 - "Gdańsk na słodko" - warsztaty i opowieści
Uczestnicy dowiedzą się co nieco o gdańskich przysmakach oraz będą mieli okazję ugotować coś wspólnie z mistrzynią w pieczeniu chleba, Karolą Bober.

19:00-00.00 "Smaczne wakacje na Kaszubach" - pokaz kulinarny
O każdej pełnej godziny uczestnicy będą mogli wziąć udział w niezwykłym pokazie kulinarnym prezentowanym przez szefa kuchni Beatę Tam.

19.00-00.00 - Zagrodowe rarytasy i pokaz przędzenia wełny
Uczestnicy będą mieli okazję cofnąć się w czasie i spróbować swoich sił w przędzeniu wełny, a w międzyczasie będą mogli spróbować smakołyków z Zagrody Podkówka.

19:00 - 00:00 "Magiczne Kaszuby" - wernisaż fotograficzny
Wernisaż wystawy Wiesławy Nowakowskiej, który odbędzie się w piwnicy Bramy Wyżynnej, miejscu zwykle niedostępnym dla zwiedzających.

19:00 - 00:00 "Rower, auto, PKM - Serce Kaszub w jeden dzień"
Lokalna Organizacja Turystyczna "Serce Kaszub" doradzi uczestnikom, jak zorganizować jednodniową wycieczkę po Kaszubach.

Powrót do programu


 

Galeria KanArt


www.facebook.com/takimojswiat | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00 - 01:00

Surowa, kontemplacyjna przestrzeń z wybitnymi dziełami sztuki Wojciecha Sęczawy, Marka Modela, Daniela Pieluchy, Andrzeja Boja Wojtowicza. Druga przestrzeń prezentuje uduchowioną sztukę ludową. Jedyna galeria z zaskakującym klimatem i tajemnicą jaka kryje się w jednym z pomieszczeń.

Poza tym kawa i muffiny anielskie.

Powrót do programu



 

Dom Kresów


ul. Grunwaldzka 5, dawny Pałac Ślubów | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 18:00-22:00

17.00 - Dom Kresy, ul. Grunwaldzka 5
Z Piłsudskim do Ostrej Bramy. Historia pewnego obrazu
Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęcona wydarzeniom z kwietnia 1919 roku. Opowieść o spektakularnej operacji wileńskiej, wkroczeniu wojsk polskich do Wilna, związanych z tym kontrowersjach, federacyjnych planach Józefa Piłsudskiego i fiasku tej koncepcji ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. Podczas spotkania Michał Rzepiak zaprezentuje oryginalną grafikę upamiętniającą wkroczenie jazdy polskiej do Wilna.

20.00 - Radio Gdańsk, ul. Grunwaldzka 18
Od Radia Wilno do Radia Gdańsk. Wileńska noc poezji i prozy
Spotkanie w siedzibie rozgłośni Radia Gdańsk poświęcone kresowym tradycjom radiowym - przede wszystkim Radia Wilno i Radia Lwów - oraz roli jaką odegrały wileńska i lwowska rozgłośnia Polskiego Radia. W trakcie wieczoru uczestnicy spotkania czytać będą wylosowane, oryginalne teksty prozy i poezji z lat 20. i 30. wcielając się w role spikerów radiowych sprzed 80 lat. Wieczór poprowadzą autorzy audycji "Kresowy salonik" w Radiu Gdańsk Michał Rzepiak i Andrzej Urbański oraz Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Powrót do programu



 

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział Wybrzeże


Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama, Targ Węglowy 27, GdańskWstęp: bezpłatny | Godziny: 20:00-00:00

Historyczne budynki Dworu Bractwa św. Jerzego i Złotej Bramy kryją wiele tajemnic. Od 20:00-24:00 zapraszamy do zwykle niedostępnych dla zwiedzających zabytkowych wnętrz.

Powrót do programu



 

Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&Mbeneda


Wstęp: wolny | Godziny: 18:00-22:00

W galeriach jak zwykle wstęp gratis. Maciej Kosycarz będzie snuł fotograficzno-galeryjne opowieści, ale z galerii nie musicie wracać z pustymi rękami, bo dla gości czeka 10% rabatu na wszystkie dzieła i wyroby Kosycarzy oraz Magdy Benedy. Osłabieni Nocą Muzeów będą mogli degustować i wzmocnić się wyrobami z legendarnej gdańskiej Fabryki Czekolady Bałtyk.

Powrót do programu




Galeria Winylowo


Wstęp: wolny | Godziny: 18:00-22:00

W Galerii Winylowo na ul. Ogarnej 102 nie tylko dobrej muzyki posłuchacie, ale właścicielami płyt z 10% rabatem zostaniecie

A jeżeli na pyszne domowe ciasto z doskonałą kawą najdzie Was ochota nie dziwcie się, że z okazji Nocy Muzeów 25% rabatu otrzymacie.

Powrót do programu


 

Kino Port


Wstęp: bezpłatny | Godziny: 17:00-23:00

W ramach tegorocznych obchodów Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy specjalne pokazy filmowe, na które zapraszamy dzieci i dorosłych.

Wejściówki na pokazy bezpłatne są wydawane pół godziny przed rozpoczęciem projekcji do wyczerpania wolnych miejsc.Uprzejmie informujemy, iż nie prowadzimy rezerwacji miejsc na pokazy filmowe.

Harmonogram sobota, 18 maja 2019
17:00 - 18:35 | dla dzieci|Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica
18:50 - 21:00 | Green Book
21:15 - 23:00 | Filmowy Nowy Port (przegląd filmów o Nowym Porcie)

Powrót do programu



 

WL4


www.wl4.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 15:00-21:00

W Przestrzeni Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej w sobotę 18.05. 2019 r. w godzinach od 15.00 do 21.00 będzie można zwiedzić zabytkowy budynek o intrygującej nazwie Mleczny Piotr. Znajdują się w nim pracownie artystów i cztery przestrzenie wystawiennicze: Galeria WL4, Galeria POLEXIT, Galeria "Dwa wyjścia" i Galeria "U rzeźbiarzy". Będzie można zobaczyć wystawę prac ceramicznych z całej Polski w ramach Przeglądu Rzeźby Ceramicznej, wystawę rzeźby i malarstwa Rytisa Konstantinavičiusa (pochodzącego z Litwy artysty) odwiedzić pracownie artystów, jak i porozmawiać z autorami dzieł. Obok budynku, przy zabytkowym dźwigu stoczniowym, odbędzie się widowiskowy pokaz wypału RAKU (japońskiej metody wypalania ceramiki).

Powrót do programu



 

GALERIA BLIK


www.facebook.com/GaleriaBlik | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-00:00

Wystawa zbiorowa kolekcji galerii:

Magdalena Abakanowicz, Marcin Bildziuk, Henryk Cześnik, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik

Tina Janusz, Aleksander Kobzdej, Rafał Kowalski, Hugon Lasecki, Barbara Mazur, Maja Majewska Keane, Iwona Murawska, Ryszard Stryjec, Krzysztof Suchomski, Piotr Tołysz, Czesław Tumielewicz

Bronisław Tusk i inni

Powrót do programu



 

Samorząd Województwa Pomorskiego


ul. Augustyńskiego 1, budynek dawnego gimnazjum | Wstęp: bezpłatny | Godziny: początek zwiedzania o godz. 19.00, 20.30 i 22.00

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę, 18 maja 2019 r. organizujemy zwiedzanie auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (ul. Augustyńskiego 1), w której znajduje się malowidło "Niebo polskie". Podczas zwiedzania wśród uczestników rozlosowane zostaną drobne upominki.

Powrót do programu




---------------------SOPOT-----------------------
 

Państwowa Galeria Sztuki


www.pgs.pl | Wstęp: 1 zł (w ramach ceny udział we wszystkich wydarzeniach) | Godziny: 19.00-1.00

19.30 Oprowadzanie po wystawach
20.30 Oprowadzanie po wystawach
20.00 Warsztaty plastyczne dla dorosłych z Joanną Rusinek
21.00 Warsztaty kulinarne z Bogusławem Deptułą
23.00 Oprowadzanie po wystawach Bogusława Deptuły
Od 20:00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci od 7 lat "Moja maskotka" (dzieci samodzielnie wykonają z kolorowej włóczki wymyślone przez siebie zabawki).

Powrót do programu


 

Muzeum Sopotu


www.muzeumsopotu.pl | Wstęp: bezpłatny | GODZINY: 19.00-00.00

Goście Muzeum Sopotu w Noc Muzeów przeniosą się w lata 30. XX wieku. W podróż do przedwojennego kurortu zabierze nas wystawa "Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie", poświęcona sytuacji w Sopocie w ostatnim sezonie letnim przed wybuchem II wojny światowej. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00.

Będzie to okazja do obejrzenia wyjątkowych archiwaliów z lat 30., wśród których nie zabraknie zdjęć lotniczych ukazujących panoramę Sopotu, plażowiczów, molo, plakatów i okładek broszur z tego okresu, czy korespondencji z 1939 r. W klimat dawnego kurortu wprowadzać będą także fragmenty filmów kinowych, kroniki oraz muzyka z lat 30. a także prezentowana moda plażowa, sportowa i wieczorowa.

Program:

- godz. 19.00 - wernisaż wystawy "Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie";
- godz. 19.00-22.30 - konkurs z nagrodami, w którym mogą wziąć udział dzieci i dorośli. Ukryte w karcie zadań hasła odkryją tajemnice muzeum i pozwolą lepiej przyjrzeć się prezentowanej wystawie;
- godz. 20.00 - pokaz mody z lat 30. w wykonaniu grupy "Bluszcz";
- godz. 19.30-21.00 - "Stroję się" - warsztaty mody dla najmłodszych;
- godz. 21.00-23.30- kącik artystyczny dla dzieci. W specjalnie przygotowanej pracowni, dostępne będą materiały plastyczne, które wykorzystać będzie można to stworzenia wybranego elementu stroju;
- godz. 21.00-22.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie";
- godz. 23.00 - losowanie zwycięzców konkursu;
- godz. 00.00 - zakończenie Nocy Muzeów.

Powrót do programu


 

Skansen Grodzisko


www.archeologia.pl | Wstęp: bezpłatny | GODZINY: 19.00-23.30

19:00-20:30 | OSADA Z EPOKI KAMIENIA
Pokaz obróbki krzemienia oraz narzędzi kamiennych. Zajęcia warsztatowe dla zwiedzających. Miotanie oszczepem.

19:30-22:00 | WESELE SŁOWIAŃSKIE W TRZECH AKTACH
Inscenizacja historyczna nawiązująca do tradycyjnych obrzędów słowiańskich. Przedstawienie całego rytuału, począwszy od pierwszego spotkania swata z rodzicami przyszłych nowożeńców, poprzez ustalanie posagu i wiana, przygotowania przedweselne, wieczór kawalerski i panieński, aż do zaślubin i wesela.

- Akt I - Zmówiny, swaty i zrękowiny
- Akt II - Zbór i wianeczki, czyli wieczór kawalerski i wieczór panieński
- Akt III - Pożegnanie rodziny, swaćba i wesele
Przedstawienie realizowane we współpracy z drużyną rekonstrukcji historycznej Ulfhednar i ich gośćmi.

Ponadto:
- wystawy Grodzisko wczesnośredniowieczne, Ostrów Lednicki - kulturowe dziedzictwo Europy, Goci - mity i rzeczywistość, pieczenie kiełbasek na grodowym ognisku (organizator nie zapewnia jedzenia, prowiant we własnym zakresie).

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Powrót do programu



---------------------GDYNIA----------------------
 

Muzeum Miasta Gdyni


www.muzeumgdynia.pl | Wstęp: bezpłatny | GODZINY: 19.00-23.00

19:00 - 22:00 "Nocne podchody" - gra muzealno-plenerowa ze strefą edukacyjną "MAPOWANIE"
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni i okolice

W tę niepowtarzalną, jedyną w roku noc zwiedzaj przestrzenie Muzeum Miasta Gdyni i jego okolic biorąc udział w... grze muzealno-plenerowej! "Nocne podchody" to zagadki, niezwykłe spotkania oraz działania kreatywne. To zaskakujące odkrycia i dreszczyk emocji. W tę majową noc Muzeum Miasta Gdyni otwiera swoje przestrzenie, ale i wychodzi poza mury budynku - eksplorując okolicę i zapraszając do odkrywania znanych miejsc w nowej odsłonie. Przybywajcie, taka gra się nie powtórzy!

19:30, 21:30 "Gdyńskie legendy miejskie" - wykład prof. Marka Adamca
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

Papierowe dzieci, św. Mikołaj z Chyloni i wiele, wiele innych opowieści strasznych i śmiesznych, fantastycznych i całkiem prawdopodobnych. O gdyńskich legendach miejskich opowie profesor Marek Adamiec, kierownik Pracowni badań legend miejskich Gdyni na Uniwersytecie Gdańskim.

20:30, 22:30 "Rajdy, podchody i zawody. Formy działalności harcerskiej w Gdyni przed 1939 r." - wykład Dariusza Małszyckiego
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

Młodzież do harcerstwa przyciągała i nadal przyciąga różnorodność form działalności. Jak wyglądały te atrakcyjne dla młodych ludzi zajęcia przed II Wojną Światową w Gdyni? O tym opowie Dariusz Małszycki, a wydarzenie uatrakcyjni prezentacja fotografii związanych z harcerstwem gdyńskim.

22:15 "Węgiel, Perfumy, Karate - historia gdyńskich kin" - wykład Michała Miegonia
Miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl

W historycznym wnętrzu Kina Goplana (dawniej Kina Polonia) poznamy bogate dzieje gdyńskich kin od czasów przedwojennych aż po okres powojenny, kiedy to wedle wytycznych każda dzielnica miała mieć swoje kino. Poznamy odpowiedzi na pytania: Co pozostało z legendarnego kina Iskra? Kim byli Perfum-Boje? Dlaczego węgiel przeszkadzał kinomanom w Kinie Promień? Które z kin powstało na miejscu osuszonego stawu?

23:00 - 23:30 Koncert zespołu "Cisowa-Wrzeszcz" połączony z projekcją filmu "Narodziny Miasta"
Miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl

W Noc Muzeów 2019 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wyjątkowy kolaż muzyczno-filmowy we wnętrzach Kina Goplana (dawnego Kina Polonia). Zespół Cisowa-Wrzeszcz zagra na żywo do opowiadającego o początkach Gdyni filmu "Narodziny Miasta", opartego na archiwalnych fotografiach z okresu międzywojennego.

Cisowa-Wrzeszcz to nowy muzyczny projekt utworzony przez Tomasza Garstkowiaka (Old Time Radio, Stare Radyjko) i Piotra Salewskiego (Old Time Radio, D.O.M.). Debiutancki album "Krajobraz zniknął" to efekt półtorarocznej wymiany pomysłów i długich późnowieczornych sesji nagraniowych. Krautrockowa repetycyjność spotyka tu ambientową atmosferę, a brzmienia syntezatorów sąsiadują z nowofalowymi gitarami. To melancholijna, nieco odrealniona opowieść - pełna zarówno hałasu, jak i melodii.

Powrót do programu




 

Muzeum Emigracji w Gdyni


https://www.polska1.pl/ | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 14:00-01:00

PROGRAM WYDARZEŃ:

▪ Występy Orkiestry Silenzio
Godzina: 20:00, 21:00, 22:00
Miejsce: Hol Dworca Morskiego

Nie zabraknie muzyki na żywo! Śląska Orkiestra zagra barbórkowe standardy oraz nastrojowe utwory dla zakochanych. Orkiestra Dęta OSP w Woli powstała w 1997 roku z inicjatywy straży i mieszkańców w celu podtrzymywania tradycji muzycznej regionu. Od momentu powstania prowadziło ją 3 kapelmistrzów, w tym obecny kapelmistrz Piotr Olearczyk. W 2013 roku orkiestra zmieniła nazwę na Młodzieżową Orkiestrę Dętą "SILENZIO", ze względu na malejącą średnią wieku a także trend rynku muzycznego. Obecnie orkiestra liczy 66 muzyków wraz z wokalistami i uczniami.

▪ Perfomance grupy Living Space Theatre
Godzina: 19:30, 20:30, 21:30, 22:30
Miejsce: Magazyn Tranzytowy

Grupa Living Space Theatre z Katowic przyjedzie do Gdyni i zaprezentuje specjalny performance, który zbliży nas do siebie, kopalniane szyby i portowe żurawie zatańczą razem.
Występ oparty będzie na improwizacji ruchowej i działaniach fizycznych czterech performerów, pojawiających się w parach, wchodzących ze sobą w relacje budowane poprzez zmianę dystansu i kontaktu. W swoich działaniach performerzy w kreatywny sposób wykorzystają przestrzeń muzealną oraz różnego rodzaju przedmioty, symbolizujące narzędzia pracy używane zarówno w porcie jak i w kopalni.

▪ Oprowadzania po magazynach
Godzina: 20:15, 21:15 (zapisy od 19:00); 23:15, 00:15 (zapisy od 21:00)
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego, obowiązują zapisy w dniu wydarzenia

W tę wyjątkową noc będzie również można wejść do zamkniętych na co dzień magazynów Muzeum Emigracji, po których oprowadzą specjaliści z Działu Zbiorów (czas zwiedzania 30 minut).

▪ Oprowadzanie w polskim języku migowym (PJM)
Godzina: 18:00-20:00
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego
Prowadzenie: Joanna Olejnik

Spacer po wystawie stałej z przewodniczką posługującą się językiem migowym.

▪ Cicha godzina - oprowadzanie po wystawie
Godzina: 14:00-15:00
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego

Podczas cichej godziny wystawa stała zostanie dostosowana do potrzeb osób ze spektrum autyzmu - światła zostaną stłumione, a muzyka przygaszona.

▪Co słychać w Muzeum Śląskim?
Godzina: 19:00 - 01:00
Miejsce: sala multimedialna

O tym, co warto zobaczyć w Muzeum Śląskim, o jego historii i aktualnych wydarzeniach opowiedzą filmy, towarzyszące gościom przez całą noc.

▪ Kiermasz wydawnictw i upominków
Godzina: 19:00 - 01:00
Miejsce: sala multimedialna

Miłośników pięknie wydanych książek i albumów zapraszamy do strefy Muzeum Śląskiego. W promocyjnych cenach będzie można kupić nie tylko książki, ale też upominki - kubki, breloczki i inne pamiątkowe drobiazgi o śląskim charakterze, na co dzień dostępne tylko w Katowicach.

▪ Strefa gier i zabaw dla dzieci z opiekunami - Wycieczka do Katowic
Godzina: 19:00 - 22:00
Miejsce: sala multimedialna

▪ Planszówki nie tylko dla dzieci
"Familok" to zabawa dla lubiących poruszać pionkami na planszy i wstrzymywać oddech w oczekiwaniu na wynik rzutu kostką. Przy okazji przeniesie grających do tradycyjnego śląskiego familoka z czerwonymi framugami okien i pozwoli poznać jego mieszkańców. A komu mało będzie śląskich klimatów "Śląskie memo" pomoże w nauczeniu się kilku słów w "naszyj godce".

▪ Muzeum dla najmłodszych
Na najmłodszych będą czekały puzzle i kolorowanki. Będzie można obrazom ze zbiorów Muzeum Śląskiego nadać swoje ulubione kolory.

▪ Industrialna biżuteria
Bransoletki i breloczki z nakrętek? A może z motywami kółek zębatych? Biżuteria przypominająca o przemysłowym rodowodzie Katowic, własnoręcznie wykonana, będzie doskonałą pamiątką z Nocy Muzeów.

Powrót do programu




 

Dar Pomorza


www.nmm.pl/dar-pomorza | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19:00-01:00

Samodzielne zwiedzanie
Opowieść o przemytnikach muszli - prezentacja egzotycznych okazów muszli
Wachta - punkt organizacyjny gry miejskiej we współpracy z Wydziałem Kultury w Gdyni - zagadki "Mity i legendy żeglarskie". Miejsce: górny pokład.

Powrót do programu


 

Muzeum Marynarki Wojennej


www.muzeummw.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-01.00 (ostatnie wejście o godzinie 00.00)

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Okręt Muzeum ORP "Błyskawica" zapraszają do udziału w Nocy Muzeów.

W programie:
- pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej MW
- koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW
- prezentacje sprzętu wojskowego oraz wyposażenia jednostek wojskowych Marynarki Wojennej i Wojska Polskiego (m. in. OSNiP WP, ŻW, BH MW, 43. bsap FOW)
prezentacje grup rekonstrukcyjnych (m.in. "Sojusz", "Fort", "G.O.O.D", MDLot, "Obrona Wybrzeża", Task Force 41)
- nauka pierwszej pomocy (Florian)
- wystawy: "Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej", wystawą stałą "Mamy rozkaz Cię utrzymać...", "W świecie dawnych żaglowców" oraz Ekspozycja Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.
- quizy i konkursy
- kuchnia polowa z wojskową grochówką

Powrót do programu


 

ORP Błyskawica


www.muzeummw.pl | Wstęp: 1 zł | Godziny: 19.00-1.00 (ostatnie wejście 24.00)

Zwiedzanie okrętu Błyskawica.

Powrót do programu


 

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej


https://wn.am.gdynia.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Noc Muzeów z gwiazdami w Planetarium Wydziału Nawigacyjnego UMG. Niepowtarzalne prelekcje prowadzone przez studentów z Koła Naukowego "Nawigator" zaprowadzą uczestników tam, gdzie wzrok nie sięga. Czas prelekcji - ok 20 min, w godzinach 19:00 - 01:00.

Powrót do programu


 

Żaglowiec Zawisza Czarny


www.cwm.edu.pl | Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-00:00

"Wszystkie ręce na pokład"

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego od prawie 60 lat dumnie noszący na żaglach numer POL-1. Jak każdy żaglowiec z takim stażem dorobił się bogatej tradycji i historii. Opowieści o rejsach, załodze i przeżytych na jego pokładzie przygodach można ciągnąć długo, a kiedy doda się do tego zapoznanie z tym gdzie co jest i jak się pracuje, to ciężko będzie skończyć. My postaramy się jednak, to co najważniejsze przekazać naszym gościom w ciągu godzinnej gry. Zaliczając kolejne jej punkty umiejscowione w różnych miejscach statku, uczestnicy nie tylko poznają historię statku i zwiedzą go, wraz z pomieszczeniami zwykle nie dostępnymi "niewtajemniczonym", ale będą mogli również spróbować swoich sił w rozmaitych żeglarskich pracach. Żagle, nawigacja, prace bosmańskie i opowieści w kubryku, czyli zwykłe żeglarskie życie w jedną noc. Nie zabraknie również chwili na pamiątkowe zdjęcie przy kole sterowym. Po tym wszystkim, każdy uczestnik będzie gotowy żeby odpowiedzieć na żeglarskie wezwanie "wszystkie ręce na pokład"!

W grze można brać udział indywidualnie lub w grupach do 8 osób. Grę można będzie rozpocząć w dowolnej chwili od 19:00 do 00:30.

Powrót do programu


 

Automobil Klub Morski


Wstęp: bezpłatny | Godziny: 19:00-01:00

Automobiklub Morski, Klub Obywatelski, będący działającą od 1936 roku instytucją pożytku publicznego, której jednym z celów jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i propagowanie związanych z nim dobrych praktyk, organizuje w tym roku podczas "Nocy Muzeów" w swojej siedzibie, znajdującej się w zabytkowej willi w stylu zakopiańskim w założeniu wpisującej się w gdyński modernizm, wystawę zabytkowych pojazdów i przedmiotów związanych z zabytkową motoryzacją oraz historią i osiągnięciami zawodników Automobilklubu. Nasza wystawa będzie #retro wspomnieniem ponad już 80-letniej historii klubu i ludzi z nim związanych. Widzowie zobaczą pamiątki po rajdach i wystawach motoryzacyjnych. Zobaczą osiągnięcia sekcji sportowej, pojazdów zabytkowych, kartingu i caravaningu oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, które mocno wpisały się w historię nie tylko Gdyni ale także naszego regionu i całego kraju.

Powrót do programu


 

Konsulat Kultury


Wstęp: wolny | Godziny: 19:00-00:00

Pozwól się wciągnąć w grę i wpadnij do nas w Noc Muzeów! Czy dasz radę przejść próby, które postawią przed Tobą miejskie legendy?

Powiada się, że tej nocy ożywa coś więcej, niż tylko ciekawość ludzka związana z odwiedzaniem muzeów. Stare przypowieści i legendy nabierają realnych kształtów. W Konsulacie Kultury zjawi się sześć osobowości wyrwanych z bajań i gawęd gdyńskich.

Wśród nich jest Adam i Ewa z historii o śmiertelnych konkurencjach na Oksywiu, Rżana Baba wysysająca ostatnie tchnienie z nieostrożnych rolników, a także kilka innych unikalnych osobistości. Zjawili się tej nocy, aby poddać próbom współczesnych Gdynian. Czy jesteście gotowi sprostać ich wyzwaniom? Psssst! W nagrodę otrzymacie spisane historie naszych bohaterów.

Poddaj testom swoją SIŁĘ w towarzystwie Adama i Ewy z Oksywia.
Pomóż Portowej mamie w poszukiwaniach dzięki SPOSTRZEGAWCZOŚCI.
Małomówny Kapitan z przyjemnością sprawdzi twoją ZRĘCZNOŚĆ.
Tego, którego zwą Niedźwiedziem, ciekawi jedynie twoja WYTRZYMAŁOŚĆ.
Zobacz, jak wielka jest twoja WIEDZA u Rżanej baby.
Sprawdź, czy jesteś SPRYTNIEJSZY od samego Feliksa.

W programie: gra fabularna z mniej i bardziej znanymi postaciami z gdyńskich opowieści, strefa chillout w Konsulacie i na patio z przekąskami przygotowanymi specjalnie na tę noc przez naszą kawiarnię.

Powrót do programu


 

Halo Kultura


Wstęp: wolny | Godziny: 22:00-01:00

Podczas Nocy Muzeów Halo Kultura zaprasza na trwającą tylko ten jeden wieczór wystawę "PEŁNIA". Od godziny 22 do 1 w nocy. Stowarzyszeni twórcy oraz zaproszeni goście interpretować będą tytułowe zagadnienie za pomocą sztuk wizualnych, performatywnych i muzyki.

"PEŁNIA", co charakterystyczne dla Halo Kultury, jest wydarzeniem w procesie. Nieustające przekształcanie przestrzeni, przenikanie się znaczeń i porządków pozwala twórcom z różnych światów współistnieć. Najnowsze obszary działania w sztuce współczesnej, alternatywne dźwięki, rękodzieło i inne działają w relacji do siebie zaPEŁNIAją, jeszcze przed paroma miesiącami puste podziemie.

Podczas "Pełni" zobaczyć będzie można propozycje interpretacji tematu przez artystów związanych z Halo Kulturą. Katarzyna Anielska i Krzysztof Winciorek, zaprezentują projekt "Śnienie", Joanna Borowiec pokaże "Pełnię Wolności". Poznać będzie można również niezwykłe monotypie z serii "Kamień" Doroty Zbroszko reprezentowanej i zaproszonej przez One Gallery.

Wystawę zamykał będzie koncert zespołu Królestwo.

Powrót do programu


 

tuBaza


Wstęp: wolny | Godziny: 19:30-00:00

To noc otwartych pracowni tuBazy, w których wykonasz swój własny dizajnerski gadżet. Zobaczysz wystawę grafik, które powstały w pracowni sitodruku. Wieczór uświetni koncert zespołu WOLNOŚĆ w zjawiskowej wozowni.

19.00-00.00
- Pokazy i otwarte warsztaty w pracowniach w tuBazie (Pracownia Krawiecka, Pracownia Sitodruku, Pracownia Stolarska)
- Wystawa prac sitodrukowych
- Prezentacja działań tuBazy

21.30
"Wolność gra wolno" - Koncert zespołu WOLNOŚĆ w wozowni

Powrót do programu





Przeczytaj także