stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
maj'25 14

środa, g. 18:15

bilety 84,9 zł
ulgowy 84,9 zł
przedsprzedaż 74,9-81,9 zł
Międzynarodowa Noc Muzeów jednoczy nie tylko przedstawicieli trójmiejskiej kultury. W tym roku do obchodów włączą się restauratorzy i właściciele trójmiejskich klubów rozrywkowych, którzy w czasie Nocy Muzeów oferują różne promocje.

Noc, gdy cała Metropolia nie zaśnie przed 1 w nocy... Wydarzenie, w którym wspólnie biorą udział muzea i galerie z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego oraz Wejherowa... Ponad 40 instytucji kultury, sztuki i nauki, które przygotowały atrakcje na to wyjątkowe wydarzenie. Wszystko to sprawia, że Noc Muzeów w Metropolii jest niepowtarzalna.

Stałym wystawom towarzyszyć będą koncerty, happeningi, rekonstrukcje historyczne i konkursy. Bogatej oferty muzeów i galerii nie sposób streścić w kilku zdaniach. Mnóstwo z przygotowanych wydarzeń prezentuje lokalną kulturę i mniej znaną historię. W wielu miejscach będzie można zobaczyć eksponaty nieprezentowane na co dzień i wejść w zakątki, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających.

Ufamy, że tak bogata oferta, skierowana zarówno do dzieci i młodzieży jak i dorosłego odbiorcy, przyciągnie uwagę mieszkańców i mieszkanek Metropolii.

Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny bądź za symboliczną złotówkę. Większość wydarzeń będzie się odbywała między 19 a 1 w nocy.

Podobnie jak w zeszłym roku do uczestnictwa w Nocy Muzeów dołączyły się kawiarnie, puby oraz restauracje - każdy, kto przyjdzie do wyznaczonych miejsc ze specjalną przypinką Europejskiej Stolicy Kultury bądź biletem wstępu do muzeum, będzie mógł liczyć na specjalne zniżki. Kubek gorącej kawy z pewnością jeszcze bardziej umili nocne spacery.

Współpraca kilku miast oraz kilkudziesięciu instytucji z Metropolii doskonale odzwierciedla założenie Nocy Muzeów, jakim jest włączenie Europejczyków i Europejek z różnych zakątków kontynentu we wspólne święto kultury, sztuki i nauki. Powszechny dostęp do kultury jest jednym z priorytetów rozwoju Pomorza. Kultura i sztuka nie znają granic, łączą ludzi pomimo odległości i różnic, które ich dzielą.

Nad tegoroczną edycją Nocy Muzeów Honorowy Patronat objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Prezydent Miasta Tczewa Zenon Odya oraz Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański Janusz Wróbel.

Noc Muzeów 2010 koordynuje Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat.

Szczegółowy program Europejskiej Nocy Muzeów:

GDAŃSK

CENTRALNE MUZEUM MORSKIE

Ołowianka i "Sołdek"
ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk
tel. 58 301 86 11
cena biletów - 1 zł

Spichlerze
"Opowieści gdańskich mieszczek - ciekawostki z dawnego Gdańska" będą tematem przewodnim serii krótkich (10-15 minutowych) historii opowiadanych żartobliwie, w formie zasłyszanych plotek, z ważnymi wydarzeniami w tle. Dialogi będą prowadziły dwie mieszczki - handlarki z Długiego Pobrzeża.

Poruszane tematy:
- Nocna warta - historie miejskiego stróża (czas wolny - zabawy w Dworze Artusa, spotkania cechowe, zabawy w karczmach i na ulicach, przestępczość i więzienia). Tło historyczne - codzienność mieszkańców Gdańska w XV, XVI i XVII wieku.
- Portowy gród (spichlerze, Żuraw, Długie Pobrzeże, kupcy i rzemieślnicy, towary, handel). Tło historyczne - życie portowego miasta.
- Kobiety w dawnym Gdańsku - opowieść o mieszczce Małgorzatce (życie codzienne patrycjuszowskiego domu, stroje i sprzęty, rodzinna kłótnia o testament, patrycjuszki i plebejuszki). Tło historyczne - realia życia gdańskich kobiet w XV-XVII wieku.
- Kara boska - Czarna Śmierć 1709 roku (brak higieny, nieskuteczna medycyna). Tło historyczne - zaraza z 1709 roku.
- Wizyta króla (koniec krzyżackiej potęgi w Gdańsku, Wielki Przywilej ). Tło historyczne - wojna trzynastoletnia, przywileje kazimierzowskie.

Dział Konserwacji Muzealiów przygotował 20-30 minutowe prezentacje dla grup do 25 osób, odbywające się co godzinę (pierwsza o 19.30) w sali edukacyjnej przy II RP.
Podczas prezentacji zostaną przybliżone różne metody konserwacji zabytków wydobytych z wraków statków. Dodatkowo pokazana zostanie prezentacja multimedialna dotycząca konserwacji zabytków.

W sali konferencyjnej - gry i zabawy o tematyce marynistycznej.
Ze zwiedzania zostanie wyłączona Galeria Morska CMM.

"Sołdek"
- Gra świateł i dźwięku (wnętrza i specjalne oświetlenie wystawy modeli ze Stoczni Gdańskiej)
- Spotkanie z nurkiem - pokaz sprzętu i film o pracach podwodnych (ładownia)
- Praca palacza (kotłownia)
- Multimedia - historia pierwszego polskiego rudowęglowca (świetlica)
- Propozycja dla młodszych widzów - kącik plastyczny (świetlica)

Pomieszczenia zamknięte dla zwiedzających: górne części ładowni nr 3 i 4, pokłady: łodziowy i dziobowy, mostek

"Dar Pomorza" w Gdyni
Nabrzeże Prezydenta, 81-345 Gdynia
tel. 697 607 166
Wstęp 1 zł

Statek zostanie przygotowany do samodzielnego zwiedzania. Na oświetlonej jednostce odbywać się będą 5-minutowe prelekcje o "Darze Pomorza", wystąpi także zespół szantowy "Kubryk" z Ustki.

Muzeum Wisły w Tczewie
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew
tel. 58 530-22-52
Wstęp bezpłatny

- Wystawa czasowa "MS . W 70. rocznicę zatonięcia".
- Pokazy i warsztaty z udziałem pracowników muzeum: Prezentacja jachtów OPTY i DAL, opowieść o Leonidzie Telidze (co pół godziny wyjście do wiaty, w której przechowywane są jachty).
- Wykonywanie modeli statków z masy solnej (I piętro, sala wystawiennicza)
- Stanowisko archeologiczne - poszukiwanie w piasku ukrytych skarbów i zabytków (I piętro, sala wystawiennicza).

Imprezy towarzyszące:
- Grupa "Truso" współpracująca z Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu zaprezentuje warsztaty średniowieczne.
- Warsztaty z udziałem publiczności: rekonstrukcja paciorków z modeliny; warsztat rogowiarza - rekonstrukcja warsztatu i nauka wykonywania prostych narzędzi; wróżby dla najmłodszych i średniowieczne gry planszowe; zbrojownia - możliwość robienia zdjęć w zbroi
- Pokazy (na placu za budynkiem użytkowanym przez Muzeum Wisły i CWRDW): wykonywanie pergaminu, praca kaletnika, tkanie na bartko i tabliczkach, żebrak.

Muzeum Rybołówstwa w Helu
ul. Bulwar Nadmorski 2, 84-150 Hel
Wstęp 1 zł

- Zwiedzanie muzeum: wystawy stałej "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej", skansenu i wystawy czasowej "Fantazje z morza" (grafiki ze zbioru Centralnego Muzeum Morskiego)

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
ul. Rybacka 64, Kąty Rybackie
dzieci: wstęp bezpłatny
dorośli: wstęp 1 zł
Uwagi: Skrócone godziny - 19.00 - 21.00

- Warsztaty z udziałem publiczności: Praca cieśli okrętowego w warsztacie szkutniczym; wiązanie węzłów żeglarskich (możliwość zabrania ze sobą własnoręcznie wykonanych węzłów)
- Pokaz nagrzewania i przekuwania gwoździ.
- Praca rybaka przy sieciach, naprawianie sieci przez kaszubskiego rybaka
Tłem pokazów będzie występ artysty - muzyka - szantymena.

-------

CENTRUM HEWELIANUM

Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk" jednostka budżetowa gminy Miasta Gdańsk (jednostka realizująca Program Hewelianum)
ul. 3 Maja 9a, 80-802 Gdańsk
tel.: 58 300-08-42
https://www.hewelianum.pl/
19.00 - 22.00
Wstęp wolny

"Do Hewelianum NAPRZÓD- MARSZ!"
Program specjalny eksponujący historyczny kontekst Fortu Góry Gradowej będzie odbywał się na Bastionie Jerozolimskim - w pobliżu punktu widokowego przy Krzyżu Milenijnym. Dostępna będzie również bezpłatna wystawa historyczna "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk".
Powstanie polowa pruska kancelaria, pod której czujnym okiem odbędzie się musztra połączona z pokazem umundurowania, uzbrojenia i obsługi broni. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje pełen obraz życia XIX wiecznego rekruta wcielonego do pruskiej armii. Każdy, kto dobrowolnie zaciągnie się do armii i przejdzie stosowne przeszkolenie otrzyma certyfikat wydany przez dowódcę III batalionu szkoleniowego "Infanterie Regiment No52 von Hamberger". Pokazy połączone ze szkoleniem będą się odbywały co 30 minut.

Drugą atrakcją jest cykl wieczornych wycieczek z przewodnikiem. Zwiedzanie zabytkowych obiektów architektury militarnej połączone z przybliżeniem fascynującej historii kwartału Grodzisko i miasta Gdańska będzie się rozpoczynało o pełnych godzinach. Przewidywany czas zwiedzania to jedna godzina zegarowa.

--------

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ŁAŹNIA"
ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk
tel. 58 305 40 50
https://laznia.pl/
Wstęp 1 zł

Obiekt niedostępny dla niepełnosprawnych ruchowo - brak windy!

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się promocja publikacji wydawanych przez CSW Łaźnia. Wszystkie nasze książki i katalogi będzie można zakupić o 50% taniej.

19.00 - In Progress - koncert (Teho Teardo)
Teho Teardo - muzyk, kompozytor i sound designer. Współpracuje z Nurse With Wound i Ramleh. Remiksował utwory zespołów Placebo, Rothko, Cop Shoot Cop, Lydia Lunch i innych. Współzałożyciel projektu Modern Institute. Grał trasy koncertowe z Placebo i Radio 4. Jako kompozytor tworzył soundtrack do nagrodzonego Oscarem filmu "Denti", w reżyserii Gabrielle Salvatores. Za muzykę do filmu otrzymał nagrodę Quality z rąk Ministra Kultury we Włoszech. www.tehoteardo.com

22.00 - Kyungwoo Chun - "Milczenie jest ruchem" - performance z aktywnym udziałem publiczności.
Kyungwoo Chun - ur. w 1969 w Seulu. Rozpoczął studia fotograficzne na uniwersytecie im. Chung-Ang w Korei, następnie kontynuował je w Niemczech. Pracuje w Europie. Zajmuje się fotografią, performansem i projektami wideo. Chun jest znany ze swoich niekonwencjonalnych portretów, poetycko nieostrych z powodu zbyt długiego naświetlenia. W swoich pracach często bada indywidualną percepcję czasu i miejsca, uzależnionych warunkami społecznymi i kontekstem historycznym - taki też charakter będzie miała akcja, do której artysta zaprosi chętne osoby spośród publiczności.

20.00 - 24.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawach:

- "Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej"

Wystawa podejmuje kwestię relacji polsko-niemieckich, a ściślej prezentuje obraz tego sąsiedztwa widziany oczami współczesnych artystów. Nie tylko ujawnia rozległy obszar zaniechania określającego polską świadomość narodową, ale jednocześnie ukazuje próby kreatywnego przepracowania tego stanu. Tylko takie przepracowanie, przeprowadzone na dużo większą skalę, umożliwić by mogło autentyczne dobrosąsiedztwo.

Artyści: Tomasz Bajer, Marcin Berdyszak, Hubert Czerepok, Arti Grabowski, Rafał Jakubowicz, Paweł Jarodzki, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosałka, Monika Kowalska, Grzegorz Kowalski, Kamil Kuskowski, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Łódź Kaliska, Robert Maciejuk, Laura Pawela, Aleksandra Polisiewicz, Józef Robakowski, Zbigniew Sejwa, Przemysław Truściński, Twożywo, Wunderteam

- "The Dump" - recycling myśli. "The Dump.net" to pomysł francuskiego artysty i teoretyka Maurice Benayoun. Krótko opisać go można jako śmietnisko/skład myśli. Ma on formę internetowego blogu, na którym znajdują się koncepty prac w formie teoretycznej, hipotetycznej, pomysły zbyt skomplikowane do realizacji, nie do końca zdefiniowane, przelotne idee rodzące się codziennie w umyśle artysty.

--------

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Wystawa stała "Drogi do Wolności"
ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk
tel. +48 58 308 44 28
https://www.ecs.gda.pl/
Wstęp wolny

Jeśli chcesz przenieść się do czasów PRL: obejrzeć pokaz mody, odwiedzić szafę pełną ubrań, nauczyć się tańczyć "w kolejce" twista i charlestona, wziąć udział w happeningu w sklepie, odwiedź wystawę "Drogi do Wolności"!

Ponadto inne atrakcje rodem z "Misia"!
Jedzenie kisielu i waty cukrowej na czas
oraz konkurs na "Najładniejszą bananówę i najatrakcyjniejsze dzwony"!

-------

GDAŃSKA GALERIA MIEJSKA

Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27/29, 80-831 Gdańsk
tel./fax 58 6820093
https://www.ggm.gda.pl/
Wstęp wolny

Wystawa: "Psycho Pompos"
Artyści: Monsieur Zupika (Maciej Szupica) i Kinki Texas (Holger Meier)

"Psycho Pompos" to czwarta wystawa z cyklu "Dialogi". Tym razem spotkały się dwie bardzo silne osobowości twórcze Gdańska i Bremy: Monsieur Zupika (Maciej Szupica) oraz Kinki Texas (Holger Meier). To spotkanie twórców wykorzystujących w swoich pracach cała paletę środków artystycznego wyrazu, zarówno techniki tradycyjne takie jak: rysunek, malarstwo czy grafika jak również skomplikowane grafiki komputerowo-filmowe łączące obraz i muzykę, tworzące nietuzinkowych wizualizacje.

Kinki Texas to malarz i rysownik, tworzy trójwymiarowe komputerowe animacje i muzyczne instalacje video. Jest ekscentrycznym muzykiem rockowym i miłośnikiem świata westernu. Tytuł wystawy jest lekko zmienioną formą tytułu jednego z jego pokazywanych obrazów "Psycho Pompös" (psychicznie pompatyczne). Psychopompos z greckiego oznacza także "przewodnika dusz". Nazywano tak stworzenia, duchy, anioły, które w wielu religiach eskortowały dusze zmarłych po śmierci. Ich rolą było nie sądzenie zmarłych, ale zapewnienie im bezpiecznego przejścia "na drugą stronę". Oprócz obrazów Kinki Texas zaprezentuje swoje rysunki oraz wybrane trójwymiarowe filmy video.

Maciej Szupica jest artystą bardzo wszechstronnym, twórcą wideoklipów i wizualizacji, fotografem i scenografem, grafikiem komputerowym, plakacistą i świetnym performerem. W "Psycho Pompos" zobaczymy jego trzy nowe prace: filmową miniaturę video oraz dwie instalacje: malarsko-świetlną, w formie zewnętrznej nawiązującą do reklam ulicznych posiadających elementy świetlne i video-dźwiękową oparta na interaktywnym sterowaniu obrazem, uruchamianym muzyką.

21.00 - Podwórko Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ggm1) ul. Piwna 27/29
Performance "4 Kąty"
Artyści: Aurora Lubos, Honorata Martin, Piotr Pawlak
Czas trwania: 44 minuty

Performance muzyczno-wizualny "4 Kąty" jest projektem, który będzie miał swoją premierową odsłonę na Podwórku Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29 w Gdańsku i jest on ściśle związany z miejscem i czasem, w którym się odbędzie. Do stworzenia performance'u zaproszeni zostali artyści z różnych dziedzin sztuki - Piotr Pawlak (muzyka), Honorata Martin (sztuki wizualne), Aurora Lubos (taniec) - gdzie każdy z nich wypełni swoją przestrzeń twórczą, ale też fizyczną (rozstawieni zostaną w układzie diagonalnym po 3 kątach dziedzińca), a 4 kąt wypełni publiczność odwiedzająca tej nocy Gdańską Galerię Miejską. Podczas performance'u dojdzie do synergii sztuk, gdzie każdy element dzieła będzie na równi z pozostałymi i w różnych momentach jego trwania będzie jego dominantą lub tłem. Piotr Pawlak wypełni przestrzeń muzyką, Aurora Lubos tańcem, a Honorata Martin obrazem, malując go na żywo, tworząc go "tu i teraz" / "wtedy i tam". Temat "4 kątów" odnosi się, po pierwsze do przestrzeni, w której performance zostanie pokazany, po drugie do czworokątu obrazu jaki powstanie podczas jego odegrania, a także do najczęściej spotykanego w muzyce przykładu metrum złożonego, który przyjmuje postać 4/4.

Gdańska Galeria Güntera Grassa
róg ul. Szerokiej i Grobli I
tel. 58 304 70 40
Wstęp wolny

15.00 - 19.00 - BarCamp Wolności w Kulturze. Jednodniowe "antyseminarium" Laboratorium Indeksu 73

Formuła BarCampu to "user-generated conference" - demokratyczne, oddolne "antyseminarium" w którym nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy. Istotą BarCampu jest dzielenie się wiedzą, powszechna dostępność, otwartość. BarCamp nie ma odgórnie narzuconego programu - jest on ustalany przez uczestników. Każdy może zabrać głos przygotowując wystąpienie lub biorąc udział w dyskusji. Czekamy na prezentacje dotyczące kwestii wolności w kulturze. Dla jednej osoby przewidujemy 7 minut na wystąpienie (może to być referat, pokaz krótkiego filmu czy pracy artystycznej etc.) i 7 minut na dyskusję.

Zachęcamy do rejestracji na www.forum.indeks73.pl. Można także zgłosić temat wystąpienia na miejscu, w trakcie BarCampu.
Organizatorzy: Indeks 73, Akademia Kultury Miejskiej, Gdańska Galeria Güntera Grassa
Szczegóły: https://indeks73.pl
Kontakt: indeks73@indeks73.pl

Wystawa "Sąsiedzi. Wątki polskie w niemieckiej sztuce współczesnej".

Artyści: Anke Beims, Günter Grass, Constantin Hartenstein, Inken Hilgenfeld, Tom Korn, Michael Kurzwelly, Jan Poppenhagen, Dietmar Schmale, Tom Schön, Clemens Wilhelm. Wystawa prezentuje prace niemieckich artystów zainspirowanych
Polską, jej historią, mieszkańcami i zwyczajami.

Podczas Nocy Muzeów w obu galeriach będziemy zbierali podpisy pod petycją do Premiera RP o zwiększenie nakładów na kulturę co najmniej do symbolicznego 1 procenta budżetu państwa. Akcja organizowana jest przez Obywateli Kultury i Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej. Więcej o akcji na https://obywatelekultury.pl/


-------

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Oddział w Gdańsku
ul. Polanki 124B, Gdańsk
tel. 58 5119211
Wstęp wolny

19:00-20:00 - Gen. August Emil Fieldorf "Nil" w dokumentach zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej oraz wspomnieniach córki Marii Fieldorf Czarskiej (możliwość zapoznania się z oryginałami dokumentów, rozmowa z córką, prezentacja multimedialna poświęcona Generałowi połączona z prelekcją).

Uwaga! Ograniczona ilość miejsc - 50 (w przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia).

21:00-22:00 - Spotkanie z uczestnikami Grudnia '70, prezentacja dokumentów, zdjęć i filmów.

Uwaga! Ograniczona ilość miejsc - 50 (w przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenia).

19:00-01:00 - Zwiedzanie magazynów archiwalnych połączone z prelekcjami na temat zbiorów przechowywanych w IPN ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów kartotecznych. Możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami akt. Grupy (maksymalnie 20 osobowe) do magazynów będą wpuszczane co 30 minut.

Od 22:30 do 01:00 możliwość obejrzenia dokumentów i prezentacji multimedialnych dotyczących Grudnia'70 i gen. A.E. Fieldorfa "Nila".

Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość nabycia publikacji IPN.

-------

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU
ul. Mariacka 25/26, 80-958 Gdańsk
tel. 58 32 22 100
https://www.archeologia.pl/
Wstęp 1 zł

Barwy Afryki:
- "Skarby pustyni uratowane z potopu czyli sztuka naskalna Doliny Nilu"- wystawa i prezentacja multimedialna
- "Twierdze w rejonie IV katarakty" - wystawa planszowa
- Prezentacja tańców nubijskich
- "Rola tatuażu w kulturach Afryki" - prezentacja multimedialna, wykład, wykonywanie tatuażu
- Afrykańskie smakołyki - restauracja wegetariańska Avokado
A także:
- "Sekretne miejsca na gdańskich podwórkach" - wystawa pokazująca bogactwo i różnorodność zabytków wydobytych z latryn - miejsc sekretnych dawnych gdańszczan. Motywem przewodnim będzie przestrzeń prywatna życia mieszczan.
- Nocna panorama miasta z wieży widokowej Domu Przyrodników

-------

MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk
tel. 58 76 79 100
https://www.mhmg.gda.pl/

Dwór Artusa
Długi Targ 43/44, 80-830 Gdańsk
tel. 58 76 79 100
Wstęp 1 zł

W feudalnym świecie, pośród ascetycznego żywota, towarzyszących przemijaniu myśli, ciągnących się ulicami łańcuchów biczowników i zastępów mnichów odśpiewujących chorały, zwyczajny człowiek mógł czuć się nieco smutny. Toteż by całkowicie ludu bożego nie zniechęcać, a dusz ich na potępienie wieczne nie skazywać, każdy z kościołów w mieście, wedle patrona swego, urządzał...
DOROCZNY ODPUST!!!

Przez całe wieki był on świetną okazją by za odpowiednią opłatą zadbać nie tylko o swoją duszę, ale również ciało. W tym celu osoby wszelkiego stanu i profesji ściągały tłumnie do miasta, bardowie akompaniowali zabawom i pokazom kuglarzy, a cech złodziejski zacierał ręce na myśl o gwarantowanym dochodzie. W pobliskich szynkach nie mogło zabraknąć mięsiwa z kaszą, a piwo i miody rozochocały do dalszej zabawy. Nie obywało się i bez awantur, toteż często się za łby brano ku uciesze gawiedzi. A gdy kto, nie daj Boże, zbytnio poswawolił - ten resztę dnia, rad nie rad, w dybach publicznie spędzał.

Bacząc by Ci przybyszu, zabawy przedniej nie brakło, gościnne otwieramy swe progi.
Jako dawniej bywało, tak i tej nocy w Dworze Artusa dziać się będzie.

Muzeum Bursztynu
Zespół Przedbramia ulicy Długiej
tel. 58 301 47 33
Wstęp 1 zł

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, już po raz czwarty bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Również w tym roku czeka na zwiedzających wiele atrakcji.
Na dziedzińcu Muzeum będzie można podziwiać replikę wozu rzymskiego użyczonego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Wóz kupiecki typu "carruca", z czasów rozkwitu Cesarstwa Rzymskiego, jest jedyną taką rekonstrukcją w Polsce. Został on wykonany ściśle według posiadanej wiedzy historycznej, za pomocą dawnych technik przy współudziale kołodziejów, kowali, ślusarzy, stolarzy, odlewników oraz garbarzy. Straż przy wozie pełnić będą w pełni uzbrojeni rzymscy legioniści, którzy wraz z pięknymi Rzymiankami opowiedzą o czasach antycznych. Po godzinie 21
swoje umiejętności zaprezentuje Legio XXI Rapax.

W Polsce jedynym śladem obecności tego typu wozów, są pozostawione przez nie ślady kół, dlatego też przy rekonstrukcji wzorowano się na wozach znajdujących się w Muzeach w Niemczech, które zostały odtworzone na podstawie zachowanych w ziemi oryginalnych części oraz dostępnych przedstawień ikonograficznych. Prezentowany wóz podróżny, mogący pomieścić nawet 6 osób, wraz z dwukonnym zaprzęgiem, osłonięty specjalnym parawanem ochronnym z własnym oświetleniem, będzie można oglądać do 23 maja.

W tegoroczne obchody Nocy Muzeów zaangażowała się również firma S&A, prowadząca Galerię na terenie Muzeum. Każdy z odwiedzających otrzyma los i szansę na wygranie bursztynowego prezentu. Ponadto, na dziedzińcu będzie odbywał się profesjonalny pokaz szlifowania bursztynu, przy użyciu nowoczesnych urządzeń używanych w zakładach jubilerskich. Serdecznie zapraszamy.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2 , 80-800 Gdańsk
tel. 58 301 76 11
Wstęp 1 zł

"Kadry wojenne. Sfilmowane Pomorze 1939"
Tegoroczna "Noc Muzeów" w Oddziale Muzeum Poczty Polskiej będzie przede wszystkim współgrać z tematyką Muzeum, nawiązującą do skomplikowanej historii Pomorza przed wybuchem II Wojny Światowej. Szczególny charakter siedziby naszego Oddziału podsunął nam pomysł, aby oprócz tradycyjnego zwiedzania zaproponować zainteresowanym uczestnikom projekcję wybranych filmów, których obejrzenie w miejscu upamiętniającym wydarzenia z września 1939 roku będzie wyjątkowym przeżyciem dla uczestników. Chcielibyśmy poprzez zaprezentowane filmy podkreślić wyjątkowe losy mieszkańców Pomorza podczas II Wojny Światowej, a przede wszystkim mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas forma tegorocznych obchodów " Nocy Muzeów" pomoże zachęcić jej uczestników do poznawania historii regionu. Kameralny charakter przygotowanego przez nasz Oddział wydarzenia kulturalnego jest naszym zdaniem adekwatny do miejsca pamięci narodowej, jakim jest historyczny budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, w którym mieści się nasza placówka.

Dom Uphagena
ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk
tel. 58 301 23 71
Wstęp 1 zł

"Weźmij świeżego żubra, albo łosia, jelenia, albo daniela, albo sarnę, albo dziką kozę, albo co chcesz...". O gotowaniu w XVIII w.

Noc Muzeów poświęcona zostanie zagadnieniom związanym z przygotowaniem posiłków w XVIII w. Zwiedzający będą mieli także okazję poznać pomieszczenia gospodarcze domu gdańskiego. Dowiedzą się gdzie usytuowane były kuchnie, spiżarnie, oraz piwnice i jak wyglądało wyposażenie tych pomieszczeń. Goście usłyszą opowieści o osiemnastowiecznych książkach kucharskich i poradnikach przeznaczonych dla gospodyń domowych oraz dowiedzą się, gdzie gdańszczanie zaopatrywali się w produkty spożywcze. Stanie się to także okazją do przedstawienia luksusowych produktów trafiających na stoły najbogatszych mieszczan.

W trakcie wieczoru przewidziano prelekcje i wspólne zwiedzanie uphagenowskiej kamienicy. Każdy zwiedzający otrzyma pamiątkę nawiązującą do tematyki nocy muzealnej.

Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 46/47, Gdańsk
tel. 58 76 79 100
Wstęp wolny

Od godziny 22.00 Ratusz Głównego Miasta zaprasza na niezwykłą prezentację nowo zadaszonego dziedzińca. Od dawna chodzą słuchy że w Muzeum są duchy...

Wartownia nr 1 na Westerplatte
ul. Mjr. H. Sucharskiego, Gdańsk
tel. 58 343 69 72
Wstęp 1 zł

"Westerplatte broni się jeszcze..."
Jedno z najsłynniejszych miejsc polskiej obrony we wrześniu 1939 roku czeka na odważnych.
Echa zaciekłej bitwy polskiej załogi Westerplatte z najeźdźcą hitlerowskim wciąż pobrzmiewają w zacienionych zakamarkach tego miejsca... przyjdź i wsłuchaj się w historię.

-------

DŁUGI TARG - KONCERT CARILLONU MOBILNEGO

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie Carillon Mobilny "Gdańsk", który w godzinach 21.00- 22.00 wypełni Dług Targ dźwiękiem dzwonów, grając jedyny w swoim rodzaju koncert znanych i lubianych melodii.

-------

MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
ul. Toruńska 1, 80 - 822 Gdańsk
tel. 58 301 70 61
https://muzeum.narodowe.gda.pl/

Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
tel. 58 552 12 71
Wstęp 1 zł

19.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci pt.: "Wokół teatru" - Joanna Szymula-Grygiel
20.00 - Promocja książki i spotkanie z prof. Kazimierzem Braunem, autorem książki "Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na polskich scenach" - Małgorzata Abramowicz, Piotr Pożakowski

Do zwiedzania:
- "Galeria Stała Polskiej Sztuki Nowoczesnej"
oraz wystawy czasowe:
- "Artyści polscy w Paryżu" (ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu)
- "Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na polskich scenach"

Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
tel. 58 307 59 12
Wstęp 1 zł

"Chopinowi Duda-Gracz" - wystawa jest integralną częścią wspólnego projektu, które Muzeum Narodowe w Gdańsku realizuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pod nazwą "Fryderyk Chopin. Fenomen muzyczny i światowe dziedzictwo w XXI wieku: świat Chopina w muzyce słowie i obrazie." "Chopinowi" to ostatni wielki cykl obrazów Jerzego Dudy-Gracza (1941-2004), z których każdy inspirowany jest kolejnym utworem Chopina.

Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 3/5, 80-384 Gdańsk
tel. 58 301 71 47
Wstęp 1 zł

20.00 - Wernisaż wystawy i koncert unplugged Dominiki Boon
"Dominika Boon, Bezcenne / Priceless" - wystawa fotografii pamiątkowej
Idea kolekcjonowania jest częścią ludzkiej natury, realizowaną jako zaspokajanie potrzeb materialnych i duchowych. We współczesności wszystko może być kolekcjonerskim obiektem, dla autorki wystawy stały się nim wizerunki gwiazd show businessu. Członków współczesnej arystokracji autorka włącza do pamiątkowego zbioru fotograficznego. W sposób ironiczny podejmuje tym samym refleksję nad pojęciem gwiazdorstwa i konfrontuje je z rzeczywistością. Na wystawie zobaczymy portrety m.in.: Amy Winehouse, Dustina Hoffmana, Umy Thurman, Marianne Faithfull, Grace Jones i innych.

Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
tel. 58 301 70 61
Wstęp 1 zł

19.00-20.00 - Wieczorynka dla dzieci "Gdzie jest Miś?" - warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Bohaterami wieczorynki będą zwierzęta, które ukryły się na talerzykach, szafach, złotych pucharach i obrazach.
19.00-00.30 - "Konkurs wiedzy o zbiorach". Zaproszenie do wspólnej zabawy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dzięki kartom konkursowym będzie można ciekawie i przyjemnie zwiedzić Muzeum, a przy tym zdobyć nagrody niespodzianki.
19.00-01.00 - "Pokoloruj zwierza" - kąciki plastyczne. Przy wybranych obiektach znajdować się będą punkty z kolorowankami i zagadkami, które przygotowane zostały specjalnie dla najmłodszych.
20.30-21.30 - "Konkurs na najlepsze przebranie" - kategorie otwarte. Organizatorzy czekają na rozmaite zwierzęta, tak prawdziwe, jak i fantastyczne. Zapisy w punkcie informacyjnym do godziny 20.00.
22.00-23.00 - Wykład - prezentacja "Symbolika i rzeczywistość. Zwierzęta w sztuce i w naturze". Wyjaśnienie zagadnienia symboliki zwierząt w sztuce, omówienie jej na konkretnych obiektach wraz z obszernym komentarzem, dotyczącym zachowań poszczególnych zwierząt w naturze. Prowadzą: Alicja Andrzejewska-Zając, Lech Łopuski - Muzeum Narodowe w Gdańsku i dr Michał Goc - Uniwersytet Gdański, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców.
23.30-00.30 - Instalacja dźwiękowa - "Ptasie odgłosy".
00.45 - Losowanie zwycięzców konkursu wiedzy o zbiorach.

Na zwiedzających czekają wystawy stałe: Ceramika, Złotnictwo, Plastyka średniowieczna, Malarstwo Gdańskie, Malarstwo Flamandzkie i Holenderskie
oraz wystawa czasowa: "Ocalone. Skarby kościoła św. Katarzyny w Gdańsku".

Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. 58 552 41 39
GODZINY OTWARCIA: 16:00 - 24.00
Wstęp 1 zł

16.00-18.30 - "Dzieci z Wyspy Kwiatów" - warsztaty dla dzieci: nauka tańca i gry na instrumentach indonezyjskich - program Jadwigi Możdżer
19.00-20.00 - Opowieści o lnie i pokaz tkania w wykonaniu Henryka Sokalskiego
21.00-22.00 - "Pieśni w kręgu" - wiązanka polskich, bałkańskich, ukraińskich pieśni w wykonaniu grupy Laboratorium Pieśni
22.30-23.30 - dla Nocnych Marków - muzeum od kuchni - możliwość zobaczenia powstającej wystawy czasowej "Piękno użyteczne. Polskie Stroje Ludowe"

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. 58 687 71 83
Wstęp 1 zł

Majowy Wieczór Muzealny
15.00-20.00 - Happening patriotyczny w wykonaniu młodzieży z Gdańskiego Gimnazjum "Lingwista" w Gdańsku
17.00 - Wernisaż wystawy czasowej "Polskie Symbole Narodowe. Godło, barwy, hymn"
18.00 - Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Żeńskiego Chóru Kameralnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie, pod dyrekcją Jana Zamkowskiego
19.00 - wspólne ognisko na zakończenie

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią
82 - 410 Stary Targ
tel. 55 277 15 68
Wstęp 1 zł

"Duchy pałacu Sierakowskich"
W ramach projektu pod roboczą nazwą "Muzeum opowieści" zbierane są filmy i wywiady z byłymi pracownikami majątku hr. Sierakowskich, mieszkańcami Waplewa i okolic. Stare nagrania pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Oprócz wartości poznawczej prezentowanych materiałów, interesującym powinno być dla mieszkańców Waplewa rozpoznanie wśród mówiących swoich krewnych, często dziadków, babć, a zapewne i pradziadów.

-------

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
ul. Długa 81-83
80-831 Gdańsk
tel. 58 323-75-20
Wydarzenia odbywają się na Westerplatte
Wstęp wolny

Wartownia nr 1 (należąca do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska) - 1 zł

Dojazd autobusem nr 106 z przystanku przy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wystawa plenerowa "Westerplatte: Kurort-Bastion-Symbol" - poświęcona dziejom półwyspu i przede wszystkim walce polskich żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku. Wystawa składa się z czterech części. Część "Kurort" poświęcona jest początkom samego półwyspu i usytuowanemu tam kurortowi, który funkcjonował do momentu zakończenia I wojny światowej. W drugiej części zwiedzający mogą zapoznać się z historią Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej na Westerplatte w okresie międzywojennym. Część III zatytułowana "Bastion" koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Wydarzenie to przedstawione jest w szerokim kontekście międzynarodowym. Ostatnia część wystawy o tytule "Symbol", umiejscowiona fizycznie w pobliżu monumentalnego Pomnika Obrońców Wybrzeża, przedstawia rolę, jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989. Wystawa została opracowana w j. polskim i angielskim.
Wystawa będzie iluminowana.

Przy poszczególnych częściach wystawy oraz na terenie pozostałości polskich koszar, pracownicy Muzeum II Wojny Światowej przybliżą zwiedzającym historię Westerplatte i odpowiedzą na pytania gości. Dla zwiedzających przewidziano szereg atrakcji, dzięki którym poczują atmosferę tego niezwykłego miejsca. Specjalnie na tę noc zaproszono członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, którzy ubrani w repliki mundurów z 1939 r. będą odgrywać historyczne scenki z życia Westerplatte.

Wystawa plenerowa "Westerplatte: Kurort-Bastion-Symbol" dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. Pozostała część półwyspu - Pole Bitwy - dostępne dla osób niepełnosprawnych w ramach istniejących szlaków zwiedzania.

-------

"BAŁTYCKI BRACTWO ŻEGLARZY"
Klub Morza "Zejman" spichlerz zbożowy "Steffen" XVII w. Skansen żeglugi
Wyspa Spichrzów ul. Motławska
Wstęp wolny

- Kilka słów o historii Wyspy Spichrzów, spichlerza "Steffen". Historia powstania klubu i plany na przyszłość. Prezentacja najciekawszych eksponatów "z ręki do ręki". Marynarska zabawa - wbijanie gwoździa w pień. Czas trwania: 10 minut.
- Katastrofa żaglowca. Gawęda o katastrofie angielskiego żaglowca u polskich wybrzeży. - Prezentacja szczątków wraka. Czas trwania: 10 minut.
- "Napoleon w spichlerzu". Inscenizacja historyczna wizytacji lazaretu oficerskiego w spichlerzu "Steffen" przez cesarza Napoleona Bonaparte. Pierwsze piętro spichlerza "Steffen". Czas trwania: 20 minut.
- W przerwie - chwila z kawą i herbatą.
Czas jednej prezentacji dla grupy zwiedzających ok. 40 minut. Możliwość odpoczynku przy klubowych stołach przed dalszym nocnym spacerem.

-------

BIURO GDAŃSK I METROPOLIA EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016 - KANDYDAT
ul. Długi Targ 39/40
tel. 58 740 2016
https://gdansk2016.eu/
Wstęp wolny

"Female Comics from Central Europe" to międzynarodowa wystawa, prezentująca prace podejmujące temat maskulinizacji tradycyjnego komiksu oraz przełamywanie tego zjawiska w twórczości artystek komiksowych. Poza kobiecym przełamywaniem konwencji gatunku pod kątem fabuł i form ważną ideą wystawy jest uchwycenie zjawiska autobiograficzności i realizmu komiksu kobiecego oraz kreowania kobiecych narracji komiksowych w kontekście dyskursu feministycznego i genderowego. Ostatnim aspektem wystawy jest prezentacja i promocja młodego pokolenia artystek komiksowych z Europy Środkowej.

Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Arteria.

-------

STOWARZYSZENIE NOWY PORT SZTUKI, GALERIA NOWY PORT SZTUKI
ul. Marynarki Polskiej 15
Gdańsk Nowy Port
19.00 - 24.00
Wstęp wolny

Finisaż wystawy "Emocje'' - malarstwo, grafika, ceramika Danuty Cichockiej, Jolanty Gołębiewskiej, Sebastiana Proszko, Wojciecha Rubika, Tadeusza Sterna.

Wystawa Emocje to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki oraz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

-------

GALERIA PIONOVA
ul.Olejarna 2, 80-843 Gdańsk
tel. 504 22 33 60
https://pionova.net/
Wstęp wolny

Wystawa malarstwa Witolda Liszkowskiego z Wrocławia oraz pokaz multimedialny artysty - "Sztuka zjawiskowa"
(jeśli pogoda dopisze pokaz odbędzie się na zewnątrz - na dużym bunkrze przy galerii w godz. 22.00 -1.00. W przypadku deszczu pokaz odbędzie się wewnątrz galerii).

-------

"WYSPA SKARBÓW" GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY
ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk Sobieszewo
tel/fax 58 323 91 15
https://www.wyspaskarbow.gak.gda.pl/
Wstęp wolny
Dojazd spod Dworca Głównego autobusami linii 112, 186 oraz wybranymi kursami 212

"Wyspa Skarbów" Gdański Archipelag Kultury oraz Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola (pod auspicjami GAK) w Gdańsku Sobieszewie zapraszają wszystkich na "Multimedialny Re-Pol".
Wiele atrakcji m. in.: wieczorne zwiedzanie Muzeum Wyspy Sobieszewskiej im. Wincentego Pola, wystawy m.in.: "Żuławy - kraina niezwykła". W Galeriach "Wyspy Skarbów" GAK na bieżąco będą pokazywane multimedialne prezentacje. A na zakończenie przygotowano da wszystkich małą niespodziankę... .

Uwaga! Tegoroczna Noc Muzeów zaczyna się przed wszystkimi muzeami w Gdańsku - w samo południe.

Program:
- Zwiedzane Muzeum Wyspy Sobieszowskiej im. Wincentego Pola;
- Zwiedzanie wystaw: "Żuławy - kraina niezwykła"; 3 czasowe wystawy Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris; Wystawa poplenerowa fotografii "Wyspa Sobieszewska w obiektywie";
- Pokaz unikalnej kolekcji XIX w. wydań dzieł Wincentego Pola (tylko tej nocy)
- Pokazy prezentacji multimedialnych: "Wincenty Pol - poeta i geograf"; "Wyspa Sobieszewska w kartografii i starej fotografii" , "Albert Forster - przyczynek do biografii": bezstronna prezentacja poświęcona Albertowi Forsterowi, namiestnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Prezentacja autorska; "Ekslibris - sztuka tradycji a nowoczesnośc"
- "Tajemnica drewnianej skrzynki - ocalona pamięć" - multimedialna prezentacja zdigitalizowanych szklanych negatywów odnalezionych przypadkowo na Wyspie Sobieszewskiej.

-------

KAMIENICA GOTYK
ul. Mariacka 1
Gdańsk
https://www.gotykhouse.eu/
Wstęp wolny

Wystawa stała oraz dodatkowe atrakcje: "Narratio Prima" wydane w Gdańsku w 1540 roku, "Dzieło o Obrotach Ciał Niebieskich" wydane w Norymberdze w 1543 roku, "Apokalipsa św. Jana" wydanie z XV wieku, "Modlitewnik w języku staroholenderskim z XV wieku"; krótki film o legendzie Anny Schilling i Mikołaju Koperniku zrealizowany przez Discovery Historia; recepta, list, wpis do księgi żaków, wiersz, autoportret Mikołaja Kopernika i inne dzieła Mikołaja Kopernika przedstawiające go jako człowieka Renesansu "polskiego Leonardo da Vinci" i jego liczne związki z Gdańskiem; zrekonstruowana, ręcznie wykonana skrzynia z XVI wieku należąca zgodnie z legendą do Anny Schilling,

Od godziny 19:00 do godziny 01:00 co 20 minut Anna Schilling w stroju z epoki "osobiście" opowiadać będzie o swoich związkach z Mikołajem Kopernikiem oraz rozdawać najmłodszym zwiedzającym legendę wraz z toruńskim piernikiem.

Co godzinę organizowany będzie konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Główną nagrodą będzie najnowsza książka Artura Górskiego "Zdrada Kopernika" wraz z autografem.

-------

KUŹNIA WODNA GDAŃSK OLIWA
ul. Bytowska 1a, 80-328 Gdańsk
Tel/fax 58 552 51 51,
https://www.kuzniawodna.webhost.pl/
Wstęp 1 zł

- Pokazy kucia - godz. 19 i 24 prezentacja działających urządzeń wodnych oraz wystawa fotograficzna zdjęć Edwarda Poskiera pt. "Moto - Klimaty Świata"
Dodatkowa atrakcja:
- "Raid Kowala" - rajd zabytkowych pojazdów:
17.00-19:30 - Przyjmowanie załóg na mecie rajdu, próby zręcznościowe
20:00 - Ekspozycja pojazdów podczas nocy muzeów

16.05 2010 "Dogrywka" nocy muzeów

12:00-16:00 - Muzeum czynne dla zwiedzających w tym:
12:00-14:00 - Prezentacja załóg i pojazdów, konkurs elegancji w strojach z epoki
14:00 -16:00 - Ogłoszenie wyników rajdu, wręczenie dyplomów i nagród

PUB DOKI
ul.Doki 1, 80-863 Gdańsk
https://pubdoki.wordpress.com/

Wraz z przewodnikiem będzie można zwiedzać okolice historycznej Bramy nr 2 oraz Pomnika Poległych Stoczniowców. W Pubie pamiątki ze Stoczni Gdańskiej oraz związane z Solidarnością.
Szczegóły: https://pubdoki.wordpress.com/

-----------------------------------------------------------

GDYNIA

MUZEUM MIASTA GDYNI
ul. Zawiszy Czarnego 1
81 - 374 Gdynia
https://www.muzeumgdynia.pl/
Wstęp 1 zł

19.00-20.00 - Pokazy teatru i tańca przed głównym wejściem do Muzeum, rozpoczynające uroczystości w MMG. Wystąpią grupy z gdyńskiego Teatru Muzycznego, Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni oraz formacja "Sendratari Damai"
20.00-0.00 - Uczniowie gdyńskiego Liceum Plastycznego - Nowe Twarze - współczesne malarstwo portretowe
20.00-01.00 - Muzealny sklep po godzinach, możliwość przybicia okolicznościowego stempla
20.00-01.00 - Bufet "teatralny" z muzyką w tle, przygotowany przez restaurację Poczekalnia
20.30-21.45 - Strefa dla najmłodszych przygotowana we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni angażująca w poznanie tematyki muzealnej dzieci do lat 9 wraz z opiekunami
20.45-21.15 - Występ Teatru społecznego "Biuro Rzeczy Osobistych" z Gdyni ze spektaklem pt. "Miasto moje"
21.00-23.00 - Konkursy dla każdego, z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez firmę Trefl S.A.
21.00-0.00 - Muzeum inaczej - zwiedzanie zaplecza i magazynów (co 30 min, dla ograniczonej liczby osób)
21.30-22.15 - Muzyka na żywo - różnorodny repertuar w mistrzowskim wykonaniu pianisty Piotra Słopeckiego
22.00-01.00 - Projekcja na fasadzie budynku pt. "Dzień w Muzeum", ukazująca muzealników przy codziennej pracy
22.00-01.00 - Pokazy filmów dokumentalnych Jacka Dworakowskiego o trójmiejskiej tematyce
22.30-23.15 - Występ aktorów Teatru Miejskiego w inspirującej scenerii wystawy "50-lecie Teatru Miejskiego w Gdyni"
23.45-0.30 - Koncert muzyki elektronicznej - Polaris oraz Krzysztof Horn, kończący część artystyczną Nocy

-------

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ
Skwer Kościuszki
81-912 Gdynia 12
Wstęp wolny

Siedziba Muzeum Marynarki Wojennej
17.00-18.00 - Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
18.00-01.00 - Zwiedzanie "Ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego"
18.00 - Przyjęcie w stan eksponatów Muzeum MW jednostek pływających KP-1 "Batory"; Y/m "Bosman II"- chrzest kutra (matka chrzestną zostanie ktoś z publiczności)
18.00-24.00 - Udział grup rekonstrukcyjnych
19.00-20.00 - Pokaz dynamiczny pojazdu podwodnego "Błotniak" zorganizowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne w Gdyni

Okręt - Muzeum ORP "Błyskawica"
18.00-01.00 - Zwiedzanie okrętu i ekspozycji na okręcie pt: "Polska Marynarka Wojenna w II wojnie światowej - 1939-1945/47"
18.00-18.30 - Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej

------

Galeria sztuki współczesnej "Od czasu do czasu"
ul. Armatorów 31
81-559 Gdynia
www.galeriaoddo.pl
Wstęp wolny

Galeria "Od czasu do czasu" serdecznie zaprasza na Noc Muzeów w sobotę 15 maja 2010 o godz. 20.00. Pokaz Anny Wilczyńskiej - "Racja. Kolekcja z sukienką w tle"

"biorę torebkę, nie zmieniam sukienki
krótkie spotkanie z anną wilczyńską
"jedna sukienka na całe życie"
czy to by mogło się wydarzyć
dwie części
wewnętrzna i zewnętrzna
pół sukienki bielizna, pół sukienki - sukienki
kilka wariantów - 1 model
----- choć nie o nią tu chodzi"

Wystawa malarstwa Iwony Delińskiej pt. "Pejzaż emocjonalny".

----------------------------------------------------------------

SOPOT

MUZEUM SOPOTU
ul. Poniatowskiego 8
https://www.muzeumsopotu.pl/
Wstęp wolny

Wieczór u Claaszenów

Osoby ubrane w stroje z okresu międzywojennego ożywią sale ekspozycyjne, zabytkowe przedmioty, należące miedzy innymi do dawnych mieszkańców willi i muzyka ukażą jak spędzano wieczory w międzywojniu.

-------

GALERIA "PRO-ARTE"
Hotel Rezydent, pl. Konstytucji 3 Maja 3
Sopot
https://fineartgallery.pl/pl/proarte

21.00 - Piotr Piasecki (Bajzel)* - koncert [muzyk okrzyknięty nadzieją polskiej sceny alternatywnej. Zaopatrzony jedynie w gitarę, interesujący głos i automat perkusyjny, tworzy elektryzujący performance na miarę kilkuosobowej kapeli. Robert Ziębiński (Newsweek) pisze: "Zapamiętajcie ten pseudonim. Skrywa się pod nim najciekawsza od lat postać polskiej sceny rockowej"]
22.30 - Co artysta miał na myśli - prezentacja kolekcji galerii:
- Magda Peszkowska - malarstwo
- Artur Wyszecki - malarstwo
- Jan Opaliński - malarstwo
- Anna Gawlikowska - grafika

Otwarte całą noc, udział w koncercie po potwierdzeniu przybycia do dnia 12 maja: proarte@fineartgallery.pl, tel. 501 491 194.

---------------------------------------------------------------------------------------------

BEZPŁATNY AUTOBUS NOC MUZEÓW W GDAŃSKU

Podczas Nocy Muzeów w Gdańsku kursować będzie bezpłatny autobus na trasie (obowiązują przystanki):
Wały Piastowskie - Dworzec Główny - Brama Wyżynna - Żabi Kruk (Muzeum Narodowe) - Śluza (CSW Łaźnia) - Brama Żuławska - Westerplatte - Brama Żuławska - Śluza (CSW Łaźnia) - Żabi Kruk (Muzeum Narodowe) - Brama Wyżynna - Dworzec Główny -Wały Piastowskie

Linia będzie kursowała od 19.00 - 01.00 z częstotliwością 20-25 min.
Uwaga! Ostatni odjazd z Westerplatte o 00.50, umożliwi to dotarcie do Dworca Głównego przed odjazdem nocnych autobusów we wszystkich kierunkach.

MUZEALNY ODJAZD Z PKP INERCITY

Specjalnie na Noc Muzeów w Trójmieście spółka PKP Intercity przygotowała wyjątkową ofertę dla podróżnych, którzy wybiorą się do Gdańska i Gdyni 15 maja, by wziąć udział w nocnym zwiedzaniu.

1. Ofertą będą objęci wszyscy, którzy:
a) w dniu 15 maja 2010r. odbędą przejazd na bilecie w pociągu kategorii EIC wyjeżdżającym w godzinach 10-17, do Gdańska lub Gdyni
b) w nocy 15/16 maja 2010r. podczas nocy Muzeów uzyskają potwierdzenie odwiedzenia muzeum lub innej instytucji kulturalnej uczestniczącej w imprezie na bilecie

2. Bilet z dnia 15 maja 2010r. o którym mowa w punkcie 1a z poświadczeniem uczestnictwa w Nocy Muzeów stanowi podstawę do przejazdu powrotnego w dniu 16 maja 2010r. w pociągu kategorii EIC bez konieczności wykupienia biletu; przejazd wyłącznie na podstawie wykupionej dopłaty za miejsce, w jednym wybranym pociągu kategorii EIC; wyjazd do godziny 14 w dniu 16 maja 2010r.

6. Oferta obowiązuje tylko w pociągach kategorii EIC, w klasie 2, w dniach 15-16 maja.

Szczegółowe informacje na stronie www.intercity.pl/

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ZNIŻKI W LOKALACH!!!

Pokazując bilet wstępu do muzeum albo specjalny znaczek (dostępny w instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów) w wybranych kawiarniach, restauracjach i pubach otrzymacie zniżki - od 10 do 20% - na produkty z oferty lokalu.

Gdańsk

Jadalnia pod Zielonym Smokiem, ul. Szeroka 125 (róg ul. Pańskiej) - 20%
iCoffe, ul. Długi Targ 1/7 - 20% na napoje kawowe
Kafe Delfin, ul. Opata Jacka Rybińskiego 17 - 15%
Szafa Gdańska - sklep z gdańskimi pamiątkami, ul. Garbary 14/1 - 10-50%

Zniżka 10%:
Balsam Cafe, ul. Piwna 66
Bar Pod Ryba, Długi Targ 35/38/1
Barbados Piano Club, ul. Karmelicka 1
Cafe Ferber, ul. Długa 77/78
El Paso, ul. Stary Rynek Oliwski 7
Exlibris Cafe, ul. Garbary 6
Indygo, ul. Piwna 16
Mon Balzac, ul. Piwna 36/39
Pikawa, ul. Piwna 5/6
Przystanek Piwna, ul. Piwna 52/53/1
Pub Doki, ul.Doki 1
Restauracja Filharmonia, ul. Ołowianka 1
Restauracja Zeppelin, ul. Św. Ducha 2
Smaki Świata, ul. Lektykarska 1/2/1
Tawerna Mestwin, ul. Straganiarska 20/23
Tekstylia, ul. Szeroka 121/122
W Biegu Cafe, ul. Długa 6/7/8

Szafa, ul. Podmurze 2 - 1 zł

Sopot

iCoffe, ul. Bohaterów Monte Cassino 61 - 20% na napoje kawowe
Bookarnia, ul. Haffnera 7/9 - 10%
Klub Wieloryb, ul. Podjazd 2 - 10%
W Biegu Cafe, ul. Bohaterów Monte Cassino 63 - 10%

Gdynia

iCoffe, ul. Świętojańska 76 - 20% na napoje kawowe
Bohema Jazz Club, Waszyngtona 21 - 15%
Barbados Piano Club, Centrum Handlowe Kwiatkowski, ul. 10 Lutego 16 - 10%

Informacja o biletach

Do jednostek Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego, Muzeum Archeologicznego, Centralnego Muzeum Morskiego, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", Kuźni Wodnej oraz do Muzeum Miasta Gdyni i Wartowni Muzeum II Wojny Światowej wstęp w cenie 1 zł.
Do pozostałych placówek wstęp wolny.

Przeczytaj także