Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury w dniach 29 - 31 lipca 2016 roku organizuje ósmą edycję Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę! W programie wydarzenia są trzy dni i trzy noce prawdziwego muzyczno - tanecznego święta! W dniach festiwalowych Plac Zebrań Ludowych (znajdujący się w samym "sercu" miasta Gdańska), przekształca się w miasteczko festiwalowe ze Strefami Tanecznymi, Muzyczną Sceną Główną, Graffiti, strefą chillout i wieloma innymi przestrzeniami różnych aktywności.
Jest to jedyny festiwal o takiej formule w Polsce, a drugi w Europie. 4 światowej klasy tancerzy, 14 godzin warsztatów w dwóch strefach tanecznych: Power of Flava i Art Of Dance. Hip Hop, Popping, House i Dancehall pod kierunkiem wybitnych i utalentowanych tancerzy oraz widowiskowe bitwy taneczne. A wieczorami, na dużej scenie plenerowej, 12 koncertów muzycznych!
Główną atrakcją Festiwalu jest dwudniowy cykl warsztatów tanecznych, podczas których oddajemy do dyspozycji gości Festiwalu profesjonalnie przygotowane namioty taneczne. Wychodząc z założenia, że taniec to nie tylko pasja, ale również sztuka, kultura i styl bycia, tworzymy z myślą o naszych gościach przestrzeń wymiany ich doświadczeń, alternatywną wobec stricte muzycznych festiwali atrakcyjną wakacyjną formę spędzenia czasu wolnego będącą inspiracją dla ich dalszych artystycznych poszukiwań. Nasze warsztaty mają na celu danie możliwości bezpośredniej współpracy z autorytetami tanecznego świata, przybliżenie odległych gwiazd każdemu, kto tylko pragnie uczyć się od najlepszych. Do tej pory gościliśmy choreografów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii, Algierii, Niemiec, Rosji. Nie inaczej będzie i w tym roku. W specjalnie przygotowanych strefach tanecznych Power of Flava i Art Of Dance odbędą się warsztaty pod okiem największych światowych gwiazd tańca. W tym roku warsztatowicze będą mieli okazję ćwiczyć popping z Nelsonem, hip hop z Ukay'em, house z niezastąpionym Mamsonem oraz dancehall z Lorenzo Hanna.
Po całodniowych warsztatach dajemy możliwość sprawdzenia swoich sił w walkach tanecznych odbywających się pod okiem profesjonalnych sędziów zza granicy. Tegoroczne bitwy odbędą się w czterech kategoriach, które sędziować będą największe gwiazdy tanecznej sceny. Walki z poppingu sędziować będą Nelson, Bionic Man i Lipskee, dancehall zatańczą pod okiem Lorenzo Hanna, Swaggi Maggi oraz Kasi Jukowskiej, hip hop natomiast posędziują Mamson, Ukay i Ben Wichert, a breakdance zatańczymy pod okiem największych bboys nie tylko z Polski ale również Europy Bboy Blanka, Bboy Skoora, Bboy Decó.
LORENZO HANNA Lorenzo "Zagga Zo" Hanna jest obecnie znany na całym świecie, ale po raz pierwszy został wprowadzony do świata tańca w bardzo młodym wieku, podczas spotkań towarzyskich z rodziną. Dorastając w South Florida, Lorenzo w swoich pokazach i konkursach dancehall'owych w klubach przekazywał swoje karaibskie korzenie przez wiele lat. Po wygraniu kilku dancehall'owych konkursów a następnie tańca dla jednych z najlepszych tancerzy dancehallowych z Jamajki i Florydy, Lorenzo zdecydował się, aby jego miłość do tańca przenieść na wyższy poziom ...
MAMSON Talent, technika, muzykalność. Tancerz jedyny w swoim rodzaju. Człowiek o ogromnym sercu i pasji do ludzi. I co najważniejsze - kolejny gość naszego festiwalu! Mame Diarra buduje europejską scenę streetową już od połowy lat 90'tych. O ile dziś kojarzy się miłośnikom tańca ze stylami hip hop oraz house dance, o tyle warto wiedzieć, że zaczynał od breakingu. Przełom nastąpił w 1999 roku. To właśnie wówczas narodziła się jedna z obecnie najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych ekip - Wanted Posse Crew, która przez lata kształtowała jego styl. Wtedy narodził się Mamson. W 2001roku grupa zdobyła nagrodę World Champions podczas występu na imprezie Battle Of The Year. Podziwiano ich za unikatowy styl, który w niekonwencjonalny sposób łączył w sobie różne techniki. W takim też kierunku postanowił się rozwijać sam Mamson. W świat house dance wprowadził go Bruce Ykanji i - po prostu - zmienił jego życie. Dziś Mamson uznawany jest za jednego z najlepszych, a lista jego osiągnięć jest imponująca. Regularnie prowadzi warsztaty i występuje na całym świecie, prezentując takie show jak: Badmoves, Transe, Racine, Konexion czy Revolution. Można było go też podziwiać w telewizyjnych programach (francuska edycja Mam talent) oraz musicalach Ten Commandments czy Nuits de Foile. Jednak w głębi serca Mamson pozostaje tancerzem ulicznym, czego dowodem jest udział w wielu imprezach z drugą ekipa - Serial Stepperz. I choć ostatnio coraz częściej można go zobaczyć w roli sędziego, największą wartość ma dla niego zarażanie dzieciaków swoją pasją i przekazywanie solidnej wiedzy.
NELSON Nelson jest znany jako jeden z najlepszych Popperów nie tylko swojego pokolenia ale również reprezentantów Francji na całym świecie. Tańczył w teatrach Tańca dla artystów i marek (Adidas, Carharta, Benetton). Jest członkiem Poppin Group LKS. W swoim stylu zdobywał nagrody w największych konkursach od 2007 r. Teraz uczy i sędziuje na całym świecie (Europa, Azja, Ameryka Południowa). Jest również organizatorem wielu imprez, bitew, obozów i partii (KOD France, Urban Step Festival, House of HipOp) Jego najważniejsze wygrane: Juste Debout 2016, ADDPG 2016, RedBull Bc1 All Style 2015, Dance Alive Japan 2015, Ism Battle 2013, Fusion Concept 2012, World Dance Colosseum Japan 2012, Juste Debout London 2012, GBG City Jam 2011, KOD China 2011 (first europeean to win), LKS Battle 2011, D-Street Contest 2011, Only For The Strong 2011 5vs5, UK Bboy World Championship 2010 and Finalist 2011, KOD Europe 2010, Juste Debout 2010, Urban Champ 2010, Battle Sous Pression 2010, Juste Debout Germany 2010, Hip Hop Session 6, Battle Funk Styles We Wanna Dance 2009, Coupe Du Monde des Danses Urbaines 2009, Battle The One 2009, Battle 2vs2 Le Ring 2009, Battle 2vs2 Nrj 12 Live (TV) 2008, Juste Debout 2vs2 Benelux 2007, Battle Arène 2007, King Of The Ground 2vs2 2007, Battle Expert 2007, Battle RUE du Grand Palais de Paris 2007, Battle 2vs2 Groove 2007, Battle Funk Cypha 2006 in New York, BBoy Hodown 2006 in Houston.
UKAY Mamy zaszczyt powitać jednego z najlepszych tancerzy hip-hopowych na świecie, Ukay. Wiele swoich wzorców pokazał m.in. w show "Redbull Illusion", jak również w międzynarodowych walkach (Juste Debout, Cercle Underground itp). Szkoła, praca, rozrywka - u Ukay'a wszystko jest podporządkowane pod taniec, kiedyś miał wielki cel - po obejrzeniu wideo z Flying Steps stwierdził, że przyjdzie taki moment, że zatańczy z nimi. "Jestem jak duże dziecko muszę tańczyć i wykonywać magiczne sztuczki. Dla mnie taniec to coś więcej niż tylko ogromne ilości zabawy - to całe moje życie!" Nie przegap tej okazji, to szczególny czas na poznanie tego niezwykłego artysty.
Zwieńczeniem każdego dnia Festiwalu są wieczorne koncerty, które odbywają się na Dużej Scenie Głównej. W piątkowy wieczór na scenie wystąpią Edzio/Filipek, KaeN, Taco Hemingway i Tede!
EDZIO (Piotr Bylina) - polski raper oraz freestylowiec pochodzący z Gdańska. Sukcesywnie biorąc udział w kolejnych bataliach, w 2014 roku sięgnął po mistrzostwo WBW, zostając uznanym za mistrza Polski. W 2015 roku obronił tytuł mistrza, stając się tym samym jedynym freestylowcem w historii, któremu udało się tego dokonać.
Równolegle, karierze freestylowej Edzia, towarzyszyła działalność studyjna. Ma na koncie album "Mimo Wątpliwości" oraz kilkadziesiąt koncertów na terenie Polski. Udzielał się w wielu wydarzeniach hiphopowych i nie tylko, głównie jako prowadzący lub robiąc freestylowe showcase'y. Poprzez swoją charyzmę, otwartość oraz kulturę języka Edzio słynie z sympatii ludzi niezwiązanych z hiphopem.
Aktualnie pracuje nad płytą z Filipkiem, która ma się ukazać w połowie 2016. W 2015 wstąpił w szeregi Bozon Records.
FILIPEK (Filip Marcinek) - zwycięzca bitwy o Szczecin, Gorzów Wielkopolski, czy Katowice. Dwukrotny półfinalista WBW. Wicemistrz Wojny o Wawel. Wydał do tej pory 4 podziemne albumy. Singiel "Nikt jak ja" przekroczył milion obejrzeń na portalu Youtube, a jego fanpage na Facebook'u ma ponad 60 tys. polubień. "Płyta dekady", którą Filipek i Edzio promują to wypadkowa styli dwóch najbardziej obiecujących MC w kraju. Za produkcję muzyczną odpowiedzialni są m.in. Teken, Mihtal, Jhn.
KaeN - właściwie Dawid Henryk Starejki - polski raper i kick-bokser pochodzący z Sanoka. Były członek formacji RSA Konqrent. Jako twórca solowy zadebiutował w 2008 roku nielegalem pt. Żyj albo umieraj. Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Słoń, Bezczel, Buczer, Peja, Chada i Kroolik Underwood. Charakterystyczną cechą wizerunku rapera jest czarna maska, budząca skojarzenia z Jasonem Voorheesem - bohaterem amerykańskiego horroru pt. Piątek, trzynastego. Drugi album studyjny Kaena zatytułowany Piątek 13-go trafił do sprzedaży 14 lutego 2014. Wydawnictwo przysporzyło raperowi pierwszego sukcesu komercyjnego, plasując się na 2. miejscu zestawienia najpopularniejszych płyt w Polsce.
W listopadzie 2014 roku albumy Od kołyski aż po grób i Piątek 13-go zostały wyróżnione tytułem złotej płyty 13 lutego 2015 roku ukazał się kolejny album studyjny rapera zatytułowany Tylko śmierć może mnie zatrzymać.
Taco Hemingway - Muzycznie zadebiutował rapowymi nagraniami w języku angielskim, jednak uznanie przyniosła mu twórczość po polsku. Opublikowana pod koniec 2014 roku koncepcyjna, fabularna epka "Trójkąt Warszawski", skupiła na nim zainteresowanie publiczności, krytyków i środowiska. Idąc za ciosem, nagrał równie ciepło przyjętą epkę "Umowa o dzieło" z czerwca 2015 roku. Współpracuje z Asfalt Records, został zaproszony na alter-stage festiwalu Opener, gdzie wystąpił przy pełnej frekwencji i żywej reakcji publiczności. Taco tworzy zgrany zespół z producentem muzycznym Rumakiem (Maciej Ruszecki), oraz Łukaszem Partyką, odpowiedzialnym za sztuki wizualne.
Tede (TDF) obecny jest na polskiej scenie hip-hopowej od 1996 roku. Początki jego kariery związane są z zespołem 1kHz (Ein Killa Hertz), który występował w składzie: TDF (Tas De Fleia), Janmario (DJ JMI) oraz V.O.L.T. (600V).
Tede to tak naprawdę Jacek Graniecki, rocznik 1976. Urodzony w Warszawie raper, producent, aktor, właściciel wytwórni muzycznej Wielkie Joł i marki odzieżowej PLNY Textylia. Jeden z twórców polskiej sceny hiphopowej.
Współtwórca legendarnej formacji Warszafski Deszcz. Znany nie tylko ze względu na muzykę, ale również z uwagi na role filmowe i kontrowersyjne wypowiedzi. Tede jest laureatem wielu nagród - na przestrzeni prawie 20 lat działalności muzycznej otrzymał kilka Ślizgerów, nagrodę miesięcznika Machina, Superjedynkę, Belvedere Achievement Award oraz nagrody plebiscytów organizowanych przez portal hip-hop.pl i serwis Popkiller.
Tede ma na swoim koncie współpracę z wieloma artystami reprezentującymi scenę hiphopową. Na liście jego kooperacji pojawiają się między innymi Pezet, Wzgórze Ya Pa 3, DonGURALesko, Sobota, Lukatricks, Diox, Sokół, Familia HP, Ortega Cartel i Abradab. Gościnnie pojawia się również na produkcjach Ośki, Cameya, WhiteHouse, Dj'a 600V i Donatana.
W sobotę 30 lipca na dużej scenie Festiwalu GDM 2016 prawdziwa uczta z dźwięku i obrazu dla wszystkich poszukujących oryginalnych brzmień, wyjątkowych aranżacji, niebanalnych tekstów, wciągających wizualizacji i efektów specjalnych. WIELKI DIALOG ORKIESTR na Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę 2016 - STEVE NASH I TURNTABLE ORCHESTRA Z TOWARZYSZENIEM ORKIESTRY KAMERALNEJ COSMOPOLIS VS. L.U.C., PROMOE, BISZ, RAPSUSKLEI, JAN FEAT. Z MIĘDZYNARODOWYM BIG BANDEM REBEL BABEL ENSEMBLE.
Tego dnia pierwszy raz będziemy mogli zobaczyć premierę mariażu dwóch wyjątkowych projektów muzycznych łączących kulturę hip-hopu ze światem klasyki i orkiestracji. Na scenie wystąpią: Steve Nash & Turntable Orchestra oraz największy big band Europy - orkiestra Rebel Babel Ensemble. W czasie tego widowiska (reżyseria: L.U.C i Jan Feat.) na Festiwalowej scenie Gdańsk Dźwiga Muzę 2016, pojawi się prawie 100 artystów. Widzowie będą świadkami swoistego dialogu orkiestr i stylów muzycznych. Obok Steve'a Nasha, orkiestry Turntable Orchestra oraz DJ-ów, zobaczyć będzie można, dowodzoną przez Jana Feat.'a, największą składającą się z setek muzyków, dętą orkiestrę Europy - Rebel Babel. Featowi i L.U.C-owi (założycielom Rebel Babel) na scenie towarzyszyć będą: znany z kolektywu LOOPTROOP - Promoe (Szwecja), Rapsusklei (Hiszpania) oraz BISZ (Polska). Koncert będzie trójmiejską premierą projektu Rebel Babel, a tym samym zapowiedzią płyty, która ukaże się jesienią 2016r. Koncert będzie wielkim połączeniem stylów i gatunków, wprowadzeniem kultury hip-hopu na nowy poziom, w którym po raz pierwszy w Polsce w takim zakresie wykorzystamy instrumentalizacje orkiestrową. W bujających hip-hopowych rytmach planujemy spotkać ze sobą gramofonową orkiestrę Steve'a Nasha z orkiestrą symfoniczną z największym big-bandem Europy - wielojęzykowym kolektywem Rebel Babel, który gra hip-hop i funk z ochotniczymi orkiestrami dętymi - zapowiada L.U.C.
Raperzy w akompaniamencie ogromnej siły orkiestr dętych i kompozycji Jana Feat'a zarapują prapremierowe utwory odnoszące się zarówno do tematów osobistych jak i tych społecznych - dotykające współczesnych problemów Europy - jej podziałów i migracji. Tematy te przedstawione zostaną przez raperów z Polski, Szwecji i Hiszpanii, w różnych językach, a tym samym z różnych perspektyw. Prócz wszystkich tych elementów, na scenie lub w jej okolicach powstanie grafitti, a także za sprawą performera Jana Feat'a, w niecodzienny sposób wykorzystane zostaną samochodowe klaksony.
Łukasz L.U.C Rostkowski - polski raper, beatbokser i kompozytor, a także reżyser teledysków i koncertów. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków a także cykl spektakli historycznych "ZROZUMIEĆ POLSKĘ" otrzymał m.in. Paszport "Polityki", Yacha, Mateusza Trójki i wiele innych nagród. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak, Andrzejem Smolikiem, Motion Trio, a także w ramach promowanej idei "Podaj Dalej" z wieloma młodymi producentami, którym pomagał zadebiutować - Ńemy, Pmx. W 2015r. współpracując z Europejska Stolicą Kultury Wrocław 2016 - założył z Janem Feat'em największy w Europie hip-hopowo-brassowy kolektyw REBEL BABEL ENSEMBLE.
JAN FEAT - (właściwie Jan Eleński) - duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia. Urodził się w Rønne na Bornholmie, dorastał we Wrocławiu, studiował w konserwatorium w Amsterdamie. Od dzieciństwa fascynują go orkiestry dęte. Teraz powołał do życia nieograniczony międzynarodowy Rebel Babel Ensemble, jednoczący muzyków z całej Europy, amatorów i zawodowców. Wspólnie z nimi koncertuje, przygotowuje muzyczne flashmoby zaskakujące przypadkowych widzów. A wszystko po to, by dzielić się muzyką i przekazywać dalej pozytywną folkową i hip-hopową energię.
REBEL BABEL ENSEMBLE - to międzynarodowy, nieograniczony big band, do którego dołączyć może każda orkiestra dęta. Na jego czele stoi performer i kompozytor Jan Feat. Rebel Babel Ensemble usłyszeć można podczas mikro koncertów, czyli szalonych muzycznych akcji w przestrzeni miejskiej lub oglądając jedną z RAPocztówek publikowanych w internecie. Rebel Babel to międzynarodowy projekt muzyczny będący serią koncertów, performensów i fleszmobów oraz wideo realacji, które oglądać można w internecie. Premiera płyty Rebel Babel: jesień 2016.
STEVE NASH & TURNTABLE ORCHESTRA to nowatorski projekt mający na celu połączenie dwóch muzycznych światów - muzyki klasycznej i turntablismu, z wykorzystaniem brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów. Warstwę dźwiękową stanowi kompilacja muzyki elektronicznej, która jest realizowana na gramofonach w oparciu o zmiksowany materiał. Całość przedsięwzięcia skupia w sobie brzmienia charakterystyczne dla muzyki poważnej, opracowywane jednak za pomocą narzędzi nowych stylów muzycznych, przede wszystkim elektroniki i jazzu. Naturalne dźwięki fortepianu przeplatane są scratchowanymi partiami generowanymi przez gramofony, które pełnią funkcję instrumentów solowych. W projekcie bierze udział 7 najlepszych polskich DJ-ów - mistrzów turntablizmu. Partia fortepianu, padów perkusyjnych, syntezatorów i kontrolerów midi należy do pomysłodawcy i kompozytora projektu - Steve'a Nasha. Pomysłodawca i autor projektu, ur. w 1990 roku. Występuje pod pseudonimem Steve Nash. Absolwent Liceum Muzycznego im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (klasa fortepianu prof. Cezarego Saneckiego). Na swym koncie ma wiele sukcesów zarówno jako klasyczny pianista, jak i producent i DJ. Jest dwukrotnym mistrzem świata International Dj Association World Championships 2012 i 2013. Po grudniowym sukcesie rozpoczął współpracę z Radiową Trójką, z programem Hirka Wrony "Soul Muzyka Duszy". Choć jego przygoda artystyczna rozpoczęła się od klasycznych dźwięków fortepianu, instrument ten szybko stał się inspiracją i punktem wyjścia do dalszych poszukiwań muzycznych: kompozycji, produkcji oraz DJ-ngu.
ŁUKASZ WÓDECKI - absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec dr hab. Bolesława Siarkiewicza i prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, którą ukończył pod kierunkiem prof. Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach dyrygenckich w Juilliard School w Nowym Jorku oraz w Schwob School of Music w Columbus University pod okiem tak znakomitych dyrygentów jak Maestro James Levin, Maestro James Anderson DePreist oraz Maestro Paul Hostetter. Od 2014 roku dyryguje autorskim projektem Kacpra Nowaka "Steve Nash & Turntable Orchestra".
PROMOE - szwedzki raper i członek hip-hopowej grupy Looptroop Rockers. Często w swoich piosenkach miesza styl hip-hopowy z dodatkami muzyki reggae. Promoe w lutym 2007 r. był najczęściej słuchanym szwedzkim raperem w serwisie Myspace. Promoe często porusza tematy polityczne, ostro krytykując obecny porządek społeczno-gospodarczy oraz kulturę Zachodu. Jest weganinem i anarchistą. Z orkiestrą Rebel Babel związany niemal od początku jej istnienia.
RAPSUSKLEI (właściwe Diego Fernandez Gil) - hiszpański raper łączący w swej twórczości takie gatunki muzyczne jak: Rap, Hip-Hop, Reggae, Dancehall. Prawdziwy ambasador hiszpańskiego hip - hopu. Autor 6 albumów. Koncert na festiwalu GDM będzie jego drugą wizytą w Polsce i kolejnym spotkaniem z orkiestrą Rebel Babel. Wiosną 2016 r. wspólnie z L.U.C-iem i barcelońską orkiestrą dętą, wystąpił w klipie wyreżyserowanym przez Jana Feat.'a. Rytm ich nawijek i gry na instrumentach wyznaczyło tempo pracy ruchomych schodów, po których maszerowali w trakcie gry muzycy.
BISZ (właściwie Jarosław Jaruszewski) - raper, poeta, kulturoznawca reprezentujący Bydgoszcz. Równolegle nagrywa solowo oraz jako członek zespołu B.O.K. Od początku swojej twórczości doceniany za przemyślane teksty, dobór tematów, zabawy słowem oraz flow. Każda płyta Bisza jest inna zarówno w formie jak i treści, muzyka jest dla niego przestrzenią poszukiwań nowych sposobów wyrażania siebie oraz otaczającej rzeczywistości.
ORKIESTRA DĘTA GMINY WEJHEROWO działa 25 lat !!! od 1991 r. na czele z kapelmistrzem Tomaszem Winczewskim i kierownikiem Nataszą Sobczak. W 2015 zajęła I miejsce w Nadbałtyckim Festiwalu Orkiestr Dętych w Zblewie, w konkursie marszu paradnego oraz wyróżnienie w konkursie estradowym . Orkiestra jest członkiem międzynarodowej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble, która ma na celu kreowanie dialogu, pojednania i ulepszania codzienności poprzez muzykę. Członkostwo to przyczyniło się do udziału orkiestry w międzynarodowym festiwalu Open'er w Gdyni w 2015 r. wraz z polskimi raperami L.U.C., Joka, Wena, Bisz, Ńemy oraz gościem specjalnym Haliną Frąckowiak. W 2016, pod banderą Rebel Babel, wystąpiła w TVN w programie Kuby Wojewódzkiego.
Tegoroczną edycję Festiwalu zakończymy mocnym, rockowym brzmieniem! Czas na niedzielę - 31 lipca na scenie usłyszycie Milczenie Owiec, Julię Marcell, Lao Che, Luxtorpedę i Hey! Zapowiada się mocno i brzmi dobrze!
MILCZENIE OWIEC, to piątka ludzi, których połączyła wspólna rockowa pasja.Obecnie zespół tworzą muzycy, którzy w swych wcześniejszych projektach nigdy nie stronili od mocnych brzmień. Premiera drugiego albumu zatytułowanego "Niepokoje" miała miejsce 26 lutego 2016 roku, połączona była z reedycją debiutanckiej płyty "Twarze". Płyta została pozytywnie przyjęta przez fanów mocniejszych brzmień oraz środowisko muzyczne, w pierwszym tygodniu sprzedaży trafiła na 51 pozycję rankingu OLiS. Aktualnie trwa trasa koncertowa promująca nowy materiał. Zespół zagra w ponad 20 miejscach. Do tej pory jednak zdążyli już uczestniczyć w dwóch ważnych i kameralnych wydarzeniach: gali Antyradia "Najlepsza płyta rocku 2015″ oraz w koncercie w ramach projektu "Metropolia jest okey" w studio koncertowym Radia Gdańsk.
JULIA MARCELL - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, ma na swoim koncie 4 albumy - ufundowane dzięki internautom "It Might Like You" z 2008 roku, "June" z 2011, z piosenkami "Matrioszka" i "Echo", które długo zajmowały wysokie pozycje list przebojów, "Sentiments" z 2014, oraz najnowsza, pierwsza w całości polskojęzyczna płyta "PROXY". Julia została laureatką prestiżowych nagród m.in.: PASZPORTU POLITYKI 2012 w kategorii Muzyka Popularna, FRYDERYKA 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również Nagrody Artystycznej miasta Torunia Im. Grzegorza Ciechowskiego 2011. Wydawnictwa Julii Marcell spotkały się z uznaniem publiczności, dziennikarzy oraz ludzi związanych z kulturą, nie tylko w Polsce - ukazały się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Obok własnych piosenek, pisze również muzykę do filmu i teatru. Jest autorką m.in. ścieżki dźwiękowej do najnowszego obrazu Przemysława Wojcieszka "Jak całkowicie zniknąć" (2015), oraz sztuk teatralnych "Kamienne niebo zamiast gwiazd" (2014) oraz "Kronos" (2014) w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Julia i jej zespół koncertują na całym świecie. Odwiedzili między innymi Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Finlandię, Portugalię, Japonię i Stany Zjednoczone. Wystąpili również na wielu festiwalach - SXSW, Eurosonic Festival, The Great Escape Festival, Reeperbahn Festival, CO-POP, Open'er Festival, Męskie Granie i wielu innych.
LAO CHE to płocki zespół założony w 1999 roku. Od tego czasu wydał 6 albumów. Ich pomysł na muzykę to ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu, odkrawanie nowych możliwości brzmieniowych starych analogowych instrumentów. Znakiem rozpoznawczym są koncept-albumy takie jak: "Gusła", "Gospel" , "Powstanie Warszawskie" czy najnowsza płyta "Dzieciom". Choć tytuł najnowszego wydawnictwa nawiązuje do Brzechwy i jego "Brzechwa dzieciom", nie jest to wcale płyta dla dzieci. To płyta dla dorosłych dzieci, dla tych, którzy mają dzieci i dla wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi. Spięty prezentuje głęboką problematykę codzienności w tonie zatroskanym, z pewną dozą dydaktyzmu - co pozostaje w kontraście do warstwy muzycznej. Jest to najbardziej spontanicznie i żywiołowo stworzona płyta w dotychczasowym dorobku grupy, a do tego bardzo melodyjna i śpiewna. Produkcją płyty "Dzieciom" zajął się Piotr "Emade" Waglewski.
LUXTORPEDA - zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty iwokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność". Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pism "Metal Hammer" i "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody "Fryderyk" za 2011r., otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa. 9 maja 2012r. ukazała się druga płyta LUXTORPEDY zatytuowana "Robaki", szybko zdobywając tak samo jak pierwsza status "złotej płyty". Drugi krążek promują teledyski do utworów "Hymn" i "Wilki dwa", ten drugi zagościł na liście Trójki PR, 6 tygodni z rzędu zajmując pierwszą pozycję, a 10-cio krotknie będąc na pierwszym miejscu w ogólnym rozrachunku. Rok 2012 przyniósł Luxtorpedzie występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica czy Machine Head, POD, Motorhead, Limp Bizkit, Sabbaton itp. Zespół otrzymał również "złotego bączka"- nagrodę publiczności największego z festiwali - Przystanku Woodstock. W roku 2013 Luxtorpeda otrzymała 3 nominacje do nagrody Fryderyki 2012 i po raz kolejny został doceniony w wielu rankingach między innymi "Teraz Rock" i "Metal Hammer".
HEY - Zespół, którego nie trzeba przedstawiać. Jedna z najlepszych grup koncertowych w Polsce. HEY od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia wraz z zespołem zostali wyróżnieni 17 Fryderykami i niezliczoną ilością innych nagród. Wszystkie 10 płyt studyjnych, które wydali uzyskały status platynowych. Oprócz wielkich przebojów takich jak: "Teksański", "Moja i Twoja nadzieja", "Mimo wszystko" czy "[sic!]" jednym z największych sukcesów zespołu było DVD koncertowe wydane pod szyldem MTV Unplugged. Ostatnia wydana w 2012 roku płyta HEY "Do rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan" została okrzyknięta najbardziej pozytywną płytą Hey'a. Wśród wielu nagród, jakie zespół otrzymał, muzycy bardzo sobie cenią "Złotego Bączka", którego otrzymali na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004 r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Warto również wspomnieć, że Hey i Katarzyna są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród Fryderyk, a zdobyli ich w sumie 23!
BREAKDANCE
ZAPISY: Adres mailowy: breakdance@festiwalgdm.pl Treść wiadomości: imię, nazwisko, ksywa/ekipa, wiek, miasto Tytuł wiadomości: imię, nazwisko Udział w Breakdance Battle potwierdzamy w dniu zawodów NAJPÓŹNIEJ do godziny 13:00!
NIEDZIELA (31.07.2016r.) 14:00 - 15:00 Eliminacje (solo do 45sek.) 15:00 - 15:30 Walki Top 16 (po jednym wyjściu na zawodnika, każde do 1 min.) 15:30 - 16:00 Walki Top 8 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 16:00 - 16:15 Walki Top 4 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 16:15 - 16:30 Finał (po dwa wyjścia na zawodnika)
NAGRODY: I miejsce - 4000zł II miejsce - 1000zł
WAŻNE!!! *Walki odbywają się w systemie pucharowym *Zawodnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem imprezy. *Minimalny wiek uczestników: 10 lat. (W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w zawodach!) *Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, legitymacji itd. *Brak dodatkowej opłaty za udział w zawodach (jedynie bilet wstępu na teren Festiwalu). *Wszelkie pytania, wątpliwości, problemy zgłaszajcie na mail'a breakdance@festiwalgdm.pl Pomożemy! *Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w dniu zawodów.
REGISTRATION: Please send us an e-mail: breakdance@festiwalgdm.pl with your name, surname, nickname, age, city. Please confirm your participation till 1:00 p.m. during the competition day!
SCHEDULE:
SUNDAY (31th of July 2016) 14:00 - 15:00 Pre-selections (solo around 45sec.) 15:00 - 15:30 Battles Top 16 (one set per person, around 60 sec. each) 15:30 - 16:00 Battles Top 8 (two sets per person, around 60 sec. each) 16:00 - 16:15 Battles Top 4 (two sets per person, around 60 sec. each) 16:15 - 16:30 Final Battle (two sets per person)
PRIZES: 1st place - 4000zl 2nd place - 1000zl
THE MOST IMPORTANT INFORMATION: *During the battles - the winner passes through. *All the contestants are obligated to check our regulations. *The minimum age of the contestant is 10 years (according to underage dancers - we need the document signed by your parents that confirms you can take part in the competition). *Please take your ID or Passport. *No additional fee for participation in Breakdance Battle (only the entrance ticket!). *If you have any questions, doubts, problems - feel free to ask on breakdance@festiwalgdm.pl *The organizer reserves the right to changes during the day of Breakdance.
DANCEHALL
ZAPISY: Adres mailowy: dancehall@festiwalgdm.pl Treść wiadomości: imię, nazwisko, ksywa/ekipa, wiek, miasto Tytuł wiadomości: imię, nazwisko Udział w Dancehall Battle potwierdzamy w dniu zawodów NAJPÓŹNIEJ do godziny 13:00!
PIĄTEK (29.07.2016r.) 14:15 - 15:15 Eliminacje (solo do 45sek.) 15:15 - 15:45 Walki Top 16 (po jednym wyjściu na zawodnika, każde do 1 min.) 17:15 - 17:45 Walki Top 8 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 17:45 - 18:00 Walki Top 4 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 18:00 - 18:15 Finał (po dwa wyjścia na zawodnika)
NAGRODY: I miejsce - 4000zł II miejsce - 1000zł
WAŻNE!!! *Walki odbywają się w systemie pucharowym *Zawodnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem imprezy. *Minimalny wiek uczestników: 10 lat. (W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w zawodach!) *Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, legitymacji itd. *Brak dodatkowej opłaty za udział w zawodach (jedynie bilet wstępu na teren Festiwalu). *Wszelkie pytania, wątpliwości, problemy zgłaszajcie na mail'a dancehall@festiwalgdm.pl Pomożemy! *Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w dniu zawodów.
REGISTRATION: Please send us an e-mail: dancehall@festiwalgdm.pl with your name, surname, nickname, age, city. Please confirm your participation till 1:00 p.m. during the competition day!
SCHEDULE:
FRIDAY (29th of July 2016) 14:15 - 15:15 Pre-selections (solo around 45sec.) 15:15 - 15:45 Battles Top 16 (one set per person, around 60 sec. each) 17:15 - 17:45 Battles Top 8 (two sets per person, around 60 sec. each) 17:45 - 18:00 Battles Top 4 (two sets per person, around 60 sec. each) 18:00 - 18:15 Final Battle (two sets per person)
PRIZES: 1st place - 4000zl 2nd place - 1000zl
THE MOST IMPORTANT INFORMATION: *During the battles - the winner passes through. *All the contestants are obligated to check our regulations. *The minimum age of the contestant is 10 years (according to underage dancers - we need the document signed by your parents that confirms you can take part in the competition). *Please take your ID or Passport. *No additional fee for participation in Dancehall Battle (only the entrance ticket!). *If you have any questions, doubts, problems - feel free to ask on dancehall@festiwalgdm.pl *The organizer reserves the right to changes during the day of Dancehall Battle.
HIP HOP
ZAPISY: Adres mailowy: hiphop@festiwalgdm.pl Treść wiadomości: imię, nazwisko, ksywa/ekipa, wiek, miasto Tytuł wiadomości: imię, nazwisko Udział w Hip Hop Battle potwierdzamy w dniu zawodów NAJPÓŹNIEJ do godziny 13:00!
SOBOTA (30.07.2016r.) 14:15 - 15:40 Eliminacje (solo do 45sek.) 15:45 - 16:15 Walki Top 16 (po jednym wyjściu na zawodnika, każde do 1 min.) 16:15 - 16:45 Walki Top 8 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 16:45 - 17:00 Walki Top 4 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 17:00 - 17:15 Finał (po dwa wyjścia na zawodnika)
NAGRODY: I miejsce - 4000zł II miejsce - 1000zł
WAŻNE!!! *Walki odbywają się w systemie pucharowym *Zawodnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem imprezy. *Minimalny wiek uczestników: 10 lat. (W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w zawodach!) *Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, legitymacji itd. *Brak dodatkowej opłaty za udział w zawodach (jedynie bilet wstępu na teren Festiwalu). *Wszelkie pytania, wątpliwości, problemy zgłaszajcie na mail'a hiphop@festiwalgdm.pl Pomożemy! *Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w dniu zawodów.
REGISTRATION: Please send us an e-mail: hiphop@festiwalgdm.pl with your name, surname, nickname, age, city. Please confirm your participation till 1:00 p.m. during the competition day!
SCHEDULE:
SATURDAY (30th of July 2016) 14:15 - 15:40 Pre-selections (solo around 45sec.) 15:45 - 16:15 Battles Top 16 (one set per person, around 60 sec. each) 16:15 - 16:45 Battles Top 8 (two sets per person, around 60 sec. each) 16:45 - 17:00 Battles Top 4 (two sets per person, around 60 sec. each) 17:00 - 17:15 Final Battle (two sets per person)
PRIZES: 1st place - 4000zl 2nd place - 1000zl
THE MOST IMPORTANT INFORMATION: *During the battles - the winner passes through. *All the contestants are obligated to check our regulations. *The minimum age of the contestant is 10 years (according to underage dancers - we need the document signed by your parents that confirms you can take part in the competition). *Please take your ID or Passport. *No additional fee for participation in Hip Hop Battle (only the entrance ticket!). *If you have any questions, doubts, problems - feel free to ask on hiphop@festiwalgdm.pl *The organizer reserves the right to changes during the day of Hip Hop.
POPPING
ZAPISY: Adres mailowy: popping@festiwalgdm.pl Treść wiadomości: imię, nazwisko, ksywa/ekipa, wiek, miasto Tytuł wiadomości: imię, nazwisko Udział w Popping Battle potwierdzamy w dniu zawodów NAJPÓŹNIEJ do godziny 14:00!
PIĄTEK (29.07.2016 r.) 16:00 - 17:00 Eliminacje (solo do 45sek.) 17:00 - 17:30 Walki Top 16 (po jednym wyjściu na zawodnika, każde do 1 min.) SOBOTA (30.07.2016 r.) 16:15 - 16:45 Walki Top 8 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 16:45 - 17:00 Walki Top 4 (po dwa wyjścia na zawodnika, każde do 1min.) 17:00 - 17:15 Finał (po dwa wyjścia na zawodnika)
NAGRODY: I miejsce - 4000zł II miejsce - 1000zł
WAŻNE!!! *Walki odbywają się w systemie pucharowym *Zawodnicy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem imprezy. *Minimalny wiek uczestników: 10 lat. (W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w zawodach!) *Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości, legitymacji itd. *Brak dodatkowej opłaty za udział w zawodach (jedynie bilet wstępu na teren Festiwalu). *Wszelkie pytania, wątpliwości, problemy zgłaszajcie na mail'a popping@festiwalgdm.pl Pomożemy! *Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w dniu zawodów.
REGISTRATION: Please send us an e-mail: popping@festiwalgdm.pl with your name, surname, nickname, age, city. Please confirm your participation till 2:00 p.m. during the competition day!
SCHEDULE:
FRIDAY (29th of July 2016) 16:00 - 17:00 Pre-selections (solo around 45sec.) 17:00 - 17:30 Battles Top 16 (one set per person, around 60 sec. each) SATURDAY (30 th of July 2016) 17:30 - 18:00 Battles Top 8 (two sets per person, around 60 sec. each) 18:00 - 18:15 Battles Top 4 (two sets per person, around 60 sec. each) 18:15 - 18:30 Final Battle (two sets per person)
PRIZES: 1st place - 4000zl 2nd place - 1000zl
THE MOST IMPORTANT INFORMATION: *During the battles - the winner passes through. *All the contestants are obligated to check our regulations. *The minimum age of the contestant is 10 years (according to underage dancers - we need the document signed by your parents that confirms you can take part in the competition). *Please take your ID or Passport. *No additional fee for participation in Popping Battle (only the entrance ticket!). *If you have any questions, doubts, problems - feel free to ask on popping@festiwalgdm.pl *The organizer reserves the right to changes during the day of Popping Battle.
Bilety w cenie 15 zł za jeden dzień Festiwalu, 35 zł za karnet obejmujący 3 dni Festiwalu oraz 15 zł za jedną godzinę warsztatów są do nabycia za pośrednictwem portalu Ticketpro https://shop.ticketpro.pl/pl/external/link?pri=602&af=222227 oraz bezpośrednio przed imprezą.
Więcej informacja na stronie www.festiwalgdm.pl.