stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji "Wróżb kumaka" do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
Kiedy: 7-16.10.2015
Gdzie: Gdańska Galeria Güntera Grassa, róg ul. Szerokiej i Grobli I
Kino Watra, ul. Za Murami 2-10
Plac Wybickiego, Wrzeszcz
Tawerna Mestwin, ul. Straganiarska 20

Siódma już edycja popularnego festiwalu Grassomania (projektu dedykowanego Günterowi Grassowi, budującemu swój program wokół twórczości Noblisty interpretowanej i przetwarzanej przez młode pokolenia artystów) będzie skoncentrowana wokół filmowych adaptacji literatury. Pretekstem do obrania tego kierunku jest jubileusz 10-lecia powstania filmu "Wróżby kumaka" na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Przeglądy filmowe oraz spotkania z twórcami i badaczami w formie prelekcji przedpokazowych, będą odbywać się w legendarnym studyjnym kinie Watra (obecnie na co dzień zamkniętym dla szerokiej publiczności, udostępnionym specjalnie na okazję festiwalu). Kinie, w którym wybrane sceny "Wróżb kumaka" były kręcone 10 lat temu.

Głównym celem Festiwalu Grassomania jest promowanie zjawisk kulturalnych, poprzez integrację poszczególnych dziedzin artystycznych w ciekawym i nietypowym dla galerii sztuki projekcie. Włączając do dialogu film, pragniemy ukazać jego aspekty artystyczne, które dla szerokiej publiczności odbiorców kina popularnorozrywkowego, nie są do końca znane czy oczywiste, a za pomocą których powstały i nadal powstają kapitalne interpretacje oraz ekranizacje dzieł literackich. Relacje obrazu ruchomego i słowa będą dodatkowo komentować eksperci i twórcy zaproszeni do projektu. Festiwal Grassomania posłuży jako rodzaj podsumowania literackich wizyt w Galerii Güntera Grassa w formie trójwymiarowych wizualizacji filmowych słowa pisanego.

Dodatkowo w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentujemy multimedialny projekt site- specific autorstwa fińskiego artysty Leevi Lehtinena pod tytułem "Mortal Sin".

"Mortal Sin" kwestionuje potrzebę istnienia poczucia winy i wstydu. Czy ktoś pozbawiony wstydu może funkcjonować w społeczeństwie? Czy bez kolektywnego poczucia winy zapanowałby hedonistyczny chaos? Czy zmieniłby on nasze społeczeństwo na lepsze, czy na gorsze? Dźwięk i muzyka: Anssi Laiho. Leevi Lehtinen realizuje swoją pracę w ramach programu The People's Smart Sculpture / Kreatywna Europa. Praca jest własnością The Finnish State Art Collection.

Wejściówki do kina: 5 zł za dzień projekcyjny. Do nabycia w kasie kina Watra.
Wstęp do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa: wolny.

PROGRAM:
07.10.2015

4G
18.00¬-22.00 wernisaż | instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

kino Watra¬
19.00¬-20.30 Wróżby kumaka reż. Robert Gliński | 90 min

Film oparty na motywach powieści Güntera Grassa o tym samym tytule. Aleksander, niemiecki historyk sztuki i Aleksandra, polska konserwatorka zabytków, poznają się przypadkiem w Gdańsku. Wspomnienia z dzieciństwa, w którym oboje zostali przesiedleni, skłaniają ich do założenia nietypowego przedsiębiorstwa - chcąc pomóc ludziom, którzy ze względu na zawirowania polsko-niemieckie nie mogą zostać pochowani w miejscu swojego urodzenia, zakładają Towarzystwo Cmentarne. W rolach głównych występują Krystyna Janda i Matthias Habich.
08.10.2015
kino Watra¬
18.00¬-18.30 spotkanie autorskie Piotr Dumała (prowadzi Robert Turło)

18.35¬-18.50 Franz Kafka reż. Piotr Dumała | 16 min

Wielokrotnie nagradzany film animowany, w którym rzeczywiste sytuacje z życia Franza Kafki przenikają się ze scenami znanymi z jego twórczości. Powstał jako próba oddania skomplikowanej osobowości pisarza, charakteru jego dzieł i nastrojów panujących w Pradze końca XIX w. Film został wykonany autorską metodą reżysera, polegającą na obróbce płyt gipsowych, na których jeden obraz jest wielokrotnie przemalowywany i ścierany, dzięki czemu animacja jest płynna i pozwala na doskonałe oddanie przeżyć wewnętrznych postaci.

18.50-¬19.00 Kafka Band, 2 teledyski | 10 min

Kafka Band jest projektem z pogranicza literatury i muzyki, powstałym z inspiracji adaptacją komiksową "Zamku" Franza Kafki, zrealizowaną przez czeskiego artystę Jaromira 99 i amerykańskiego scenarzystę Davida Z. Mairowitza.

19.00¬-20.00 Kafka reż. Zbigniew Rybczyński | 62 min

Film zrealizowany w jednym ujęciu, w którym postaci z różnych dzieł Franza Kafki - "Procesu", "Zamku", "Przemiany" - a także osoby znane z jego biografii płynnie w siebie przechodzą, tworząc opowieść o życiu i twórczości pisarza. Dzieło zostało zrealizowane w 1992 r. w systemie HD przez uhonorowanego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego.

4G
18.00¬-22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

09.10.2015
kino Watra¬
18.00-¬18.30 spotkanie z autorami filmu Totart, czyli odzyskiwanie rozumu | Paweł Paulus Mazur, Bartosz Paduch

18.45-¬20.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch | 76 min

Film dokumentalny o gdańskiej grupie TOTART, z której wywodzą się m.in. Tymon Tymański, Darek Brzóska-Brzóskiewicz, Paweł Paulus Mazur, Paweł Konjo Konnak. Opowiada o poszukiwaniach zaginionego lidera legendarnej grupy, Zbigniewa Sajnóga.

4G
18.00¬-22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

10.10.2015
kino Watra
16.00¬-18.00 Sanatorium pod klepsydrą reż. Wojciech Has | 120 min

Józef odwiedza sanatorium, w którym zmarł jego ojciec. Surrealna atmosfera tego miejsca sprawia, że obaj znajdują się w równoległej rzeczywistości, w której Józef jest małym chłopcem, a jego ojciec nadal żyje. Film został wyreżyserowany w 1973 r. przez Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie motywów twórczości Bruno Schulza - w tym samym roku był nominowany do Złotej Palmy i otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.

18.15¬-20.30 Instytut Benjamenta reż. Stephen i Timothy Quay | 104 min

Do szkoły dla służących prowadzonej przez rodzeństwo Benjamentów zapisuje się nowy uczeń, Jakob. Nie akceptuje on absurdalnych zajęć i opresyjnej atmosfery panującej w szkole - kwestionuje zastany porządek, a relacje, jakie łączą go z przełożonymi, zaczynają wymykać się spod kontroli... "Instytut Benjamenta" to pierwszy pełnometrażowy film braci Quay, których twórczość zdradza fascynację prozą Franza Kafki i Brunona Schulza.

4G
18.00-¬22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

11.10.2015
15.30-¬17.00 spacer filmowy śladami ekranizacji powieści Güntera Grassa | start 4G

Więcej informacji" https://www.facebook.com/SpaceryFilmowe

kino Watra¬
17.30¬-20.00 Blaszany bębenek | reż. Volker Schlöndorff | 142 min

W proteście przeciwko odrzucającemu światu dorosłych, w wieku trzech lat Oskar postanawia przestać rosnąć. Bębenek umożliwia mu wyrażanie niezgody na otaczającą go rzeczywistość Gdańska przed zbliżającą się II Wojną Światową. W 1979 r. ten oparty na motywach powieści Güntera Grassa film został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes oraz Oscarem.

4G
18.00-¬22.00 instalacja multimedialna "Mortal Sin" Leevi Lehtinen

Wydarzenie dodatkowe

16.10.2015
12.00 usadowienie figury Güntera Grassa na ławeczce na Placu Wybickiego
| Gdańsk¬ Wrzeszcz

W programie: czytanie fragmentów z powieści "Blaszany bębenek" przez aktorów Teatru Wybrzeże (Małgorzata Brajner i Jacek Labijak), spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa (Liliana Kalita i Marek Baran) oraz inauguracja tramwaju grassowskiego (program artystyczno-warsztatowy zapewnia Gdańska Szkoła Artystyczna)

19.00 Pusty pokój | Teatr gotowania wg Güntera Grassa. In memoriam | Jerzy Kiszkis, Maciej Kraiński, Florian Staniewski, Mikołaj Trzaska
Tawerna Mestwin | Organizatorzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Instytut Kaszubski
rezerwacja wejściówek | 30 zł | tel. 606 745 252

Przeczytaj także