stat
Impreza już się odbyła

7 listopada - 17 grudnia 2024, g. 20:45

bilety 25 zł

30 sierpnia 2024 - 28 lutego 2025, g. 10:00

bilety 10 zł
Festiwal "Grassomania - Tożsamość miejsca" 1 - 31 października 2009 w Gdańsku

By uczcić 50. rocznicę wydania najsłynniejszej powieści Güntera Grassa "Blaszany Bębenek" oraz 30. rocznicę polskiego przekładu tej książki, a także zainaugurować działalność Gdańskiej Galerii Güntera Grassa ( 4g). Z tej okazji Gdańska Galeria Miejska i Miasto Gdańsk organizują Festiwal "Grassomania - Tożsamość miejsca".

W dniach 1-31 października będziemy świadkami wydarzeń artystycznych (wystaw, przedstawień teatralnych, koncertów, performance, pokazów filmów, debat) związanych z twórczością Güntera Grassa oraz ideą "tożsamości miejsca".

W środę 7 października o godz. 19:00 zostanie oficjalnie otwarta Gdańska Galeria Güntera Grassa (4g) przy ul. Szerokiej/Grobla I, a w niej wystawa "Gdańskomania" złożona z grafik Grassa. Podczas uroczystości Noblista przekaże galerii kilkanaście swoich prac.

W czwartek, 8 października Grass weźmie udział w debacie "Czym jest "Blaszany Bębenek" dla różnych pokoleń?". Debata odbędzie się w Dworze Artusa o godz. 17. Podczas spotkania Noblista będzie czytał fragmenty swojej nowej powieści pt. "Skrzynka", której polskie wydanie ukazuje się właśnie w wydawnictwie "Oskar".

Günter Grass będzie przebywał w Gdańsku od 7 do 9 października i w tych dniach będzie brał udział w wybranych wydarzeniach.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny z wyjątkiem spektaklu w Teatrze Wybrzeże (spektakl biletowany) oraz debaty "Czym jest Blaszany bębenek dla różnych pokoleń?", na którą będzie można wejść tylko za okazaniem zaproszeń!!!

Program festiwalu "Grassomania - Tożsamość miejsca" 1-31 października 2009

1-31 października

linia tramwajowa od przystanku Wita Stwosza/Tetmajera do Wrzeszcza
"Wyśniona Pamięć Przyszłych Zdarzeń" - citylighty Doroty Walentynowicz

1-14 października
Delikatesy Sztuki w CH Manhattan

Artyści przy pracy/Tworzenie na żywo "Wrzeszczanie Grassują po Manhatanie"- artyści z Wrzeszcza tworzą na żywo inspirując się fragmentem z książki Grassa.
Ania Witkowska, Magda Golon, Ada Majdzińska, Antonii Kozłowski, Paweł Konnak, Paweł Topolski
Czwartek: 8 października 2009 ok. godz. 12.30.
Zakończenie akcji: środa 14 października 2009 godz. 18:00.

7-31 października
Projekt badawczy Pgr-art dotyczący Guntera Grassa

Środa, 7 października, godz. 18:30

Przemarsz bębenków spod Teatru w Oknie do 4 G (Gdańskiej Galerii Güntera Grassa) ul. Szeroka/Grobla I
Wernisaż wystawy grafik Güntera Grassa "Gdańskomania - Gdańsk literacki w twórczości Guntera Grassa"", oficjalne otwarcie 4g, przekazanie galerii grafik przez Noblistę, zdjęcie "portret, jaki zrobiono mi na trzecie urodziny " autorstwa Doroty Walentynowicz. Na wernisaż wystawy "Gdańskomania" trupa Krecha przygotowała instalację video pt. "Death must go", która oprowadza nas po miejscach znanych z "Blaszanego bębenka" G. Grassa. Praca ta przedstawia tragiczne dzieje Pomorza - od chorego i zdegenerowanego miasta, w którym przyszło żyć Oskarowi Matzerathowi, po kolorowe i chore miejsce, w którym przyszło nam żyć tu i teraz. Ponadto zobaczymy projekt Adama Witkowskiego "Pająki z Wajdeloty", koncert Macieja Grzywacza "Fourth dimention" - Maciej Grzywacz-gitara, Maciej Obara-saksofon, Michał Barański - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja godz. 19:00, 4g

Koncert Macieja Grzywacza "FOURTH DIMENSION"
Fourth Dimension to trzecia autorska płyta Macieja Grzywacza, a zarazem kolejny wymiar jego muzyki. Przekaz oparty jest na improwizacji, która przenosi w bogactwo dźwięku wykraczającego poza harmonię. Swoboda formalna, poczucie braku ograniczeń pozostawiają kompozycję otwartą, przynosząc świadomość nieograniczonej przestrzeni jazzu.
Maciej Grzywacz zaprosił do współpracy wybitnych polskich muzyków jazzowych, występujących m. in. z takimi znakomitościami, jak Tomasz Stańko, Benny Maupin czy Aga Zaryan. Program złożony z kompozycji gitarzysty został napisany specjalnie z myślą o nowym kwartecie. Nowoczesne kompozycje, w których odkrywcze poszukiwania nowych brzmień wpisane są w nurt postbopu, są kontynuacją działań muzycznych w rozpoznawalnym, indywidualnym stylu gitarzysty. Patroni medialni albumu: Polski Radio Program Drugi, Polskie radio Program Trzeci, Gitarzysta, Jazz Forum.
Maciej Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie oraz w Monachium (Niemcy). Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Czwartek, 8-14 października
Dworzec PKP Wrzeszcz, godz. 10:45

Paweł Paulus Mazur, Darek Brzóskiewicz, Marek Smoliński
"Der Bleistift Radio" ("Radio Ołówek")
9.10.2009 - 14.10.2009, Przystanek SKM Gdańsk- Wrzeszcz
"Radio Ołówek" czytanie poezji polskiej na peronie SKM Gdańsk Wrzeszcz przez artystów: Pawła "Paulusa" Mazura, Darka "Brzózkę" Brzóskiewicza i Marka Smolińskiego. Stylizowana na lata 30. gazetka promująca dworcową akcję i całą Grassomanię będzie rozdawana na dworcu i w SKM przez chłopca w przebraniu również stylizowanym na lata przedwojenne.

Początek: godz. 10.30
Od 9 do 14 października 2009 wiersze będą emitowane w godz. 9:00-9.30 i 15.30-16:00.

Czwartek, 8 października
Plac Wybickiego, godz. 12:00

Agnieszka Korejba, Sandra Arabska
Projekt nawiązuje do dawnej dziecięcej zabawy polegającej na składaniu w ziemi kwiatów oraz przedmiotów i układaniu ich w kompozycje; tak przygotowany "zbiór rzeczy pięknych i ważnych" był następnie zamknięty z wierzchu znalezionym kawałkiem szkła i zakryty ziemią. Tak powstawał sekret, mały trójwymiarowy skarb za szklanym okiem, do którego dostęp miał tylko twórca i osoby wtajemniczone. Celem mojego projektu jest powtórzenie tego dziecinnego rytuału w nieco przeskalowanej i trwalszej formie. Zbuduję kompozycje z rzeczy dla mnie istotnych, przedmiotów związanych z przeszłością i teraźniejszością miejsca w którym żyję (Gdańsk i okolice), drobiazgów które znalazłam, otrzymałam i które towarzyszą mi w codziennym życiu teraz i tutaj. Zamknę je za szkłem i zakryje ziemią. Obiekty, które zbuduję będą dostępne dla tych którzy zdecydują się je odnaleźć i odkryć.

Czwartek, 8 października
róg ul. Lelewela i Plac Wybickiego, godz. 12:00

Mikołaj Harmoza
Praca wykonana będzie techniką murales farbami wodnymi. Projekt zakłada bardzo luźną interpretację elementów powtarzających się dość mechanicznie, sugerujących fragment całości, która ze względu na upływ czasu jest nie do ogarnięcia. Powyższe elementy to podobizny mieszkających tam ludzi, urywki ich fizjonomii. Ta fragmentaryczność może nam pomóc wyłowić atmosferę miejsca tworzoną przez mieszkających i działających tam ludzi.
Takim człowiekiem był również G. Grass ale jest nim również właściciel sklepu , na którym namalowana jest praca i inni, nieznani nam, być może ciekawi, gotowi na to żeby ich odkryć.
Tło stanowi malarska materia sugerująca bruk- z jednaj strony konkretny element rzeczywistości miejsca, z drugiej symbol codzienności, spraw, problemów i miejskiego życia tak zwanych szarych ludzi.

Czwartek, 8 października
Centrum Handlowe Manhattan, godz. 12:30

Arszyn
"Amplifikador 6" rekonstrukcja odgłosów starego Wrzeszcza.
ok. godz. 12.30, powtórzone w środę, 14 października, godz. 18:00.

Amplificador w języku portugalskim znaczy wzmacniacz.
Akcja "Amplificador 6" to dźwiękowe obcowanie z duchami miejsca. Przywoływanie przeszłości miasta za pomocą dźwięku. Pewien kompozytor muzyki konkretnej uważa, że obcuje z duchami. Audiosfera miejsca raz nagrana, uchwycona, zdaje się zmierzać w stronę idei. Rzeczywiste i materialne staje się duchowe, uwolnione od ciała. Zarejestrowane nagranie odgłosów dźwięczącej rzeczywistości staje się jego akuzmatycznym, niewidzialnym nowym życiem, akustycznym reprezentantem chwili minionej. Proces nagrania dźwięku oraz jego odtwarzania w oderwaniu od źródła jest momentem przejścia z rzeczywistości fizycznej czy materialnej w sferę wyobraźni. Archiwa nagrań dźwiękowych są wypełnione akustycznymi duchami swych materialnych, zapomnianych odpowiedników.
W ramach projektu stworzona zostanie wyobrażona audiosfera przestrzeni miasta, jego symulowany odpowiednik akustyczny, dotyczący zarówno archeologii dźwiękowych wspomnień a może również nieznanej a przeczuwanej przyszłości. Na obecny stan wybranej przestrzeni miejskiej nałożona zostanie symulacja jej wyobrażonej nie znanej lub zapomnianej audiosfery. Będzie to próba przywołania bytów akustycznych, które już umarły oraz stworzenia tych, które jeszcze się nie narodziły. Dźwiękowa, miejska imaginacja. Akcja obędzie się w centrum handlowym "Manhattan" w Gdańsku-Wrzeszczu.
Uczestnicy, przechodnie, osoby zainteresowane wypożyczać będą w zamian za pozostawienie dowodu tożsamości!!! w czasie trwania akcji słuchawki bezprzewodowe, umożliwiające swobodne poruszanie się i słuchanie w obrębie centrum handlowego.

Czwartek, 8 października
Delikatesy Sztuki w CH Manhattan, godz. 12.30

Artyści: Ania Witkowska, Magda Golon, Ada Majdzińska, Antonii Kozłowski, Paweł Konnak.

Czwartek, 8 października
Dwór Artusa
Debata z udziałem Guntera Grassa i literatów i poetów z Trójmiasta: "Czym jest "Blaszany Bębenek" dla różnych pokoleń?". Prezentacja nowej książki Grassa pt. "Skrzynka" wydanej przez Trójmiejską Grupę Wydawniczą "Oskar". Debatę poprowadzi Kazimiera Szczuka, godz. 17:00, wstęp na zaproszenia!!!!

1-14 października WRZESZCZANIE GRASSUJĄ PO MANHATTANIE - wrzeszczańska galeria DELIKATESY SZTUKI zaprasza wszystkich na otwarcie sezonu pod hasłem ARTYŚCI PRZY PRACY - W pierwszej odsłonie, młodzi gdańscy artyści, inspirowani twórczością Güntera Grassa będzie przez dwa tygodnie pracować nad swoim dziełem. Galeria DELIKATESY SZTUKI, mieszcząca się na 1 piętrze Manhattanu, stanie się pracownią twórcy. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć pracę artysty "na żywo", a co najważniejsze będzie to świetna okazja aby z nim porozmawiać, zobaczyć w Artyście człowieka. Zbyt dużo osób w Polsce nie chce wchodzić do galerii, bo brak nam tego nawyku, bo boimy się sztuki, której nie znamy, której nie rozumiemy, nikt nam jej nie tłumaczy. Nasza Galeria, przy okazji zakupów na kolację, pomaga przybliżyć świat artystów, być może nawet być zaproszonym do współtworzenia. Wszystko po to, aby oswoić się ze sztuką, zobaczyć w artyście człowieka takiego jak my. Prace powstałe przez te dwa tygodnie zostaną zaprezentowane szerszej publiczności podczas Finisażu 14 października, o godzinie 18:00.

Czwartek, 8 października
Kościół św. Jana, godz. 18
Günter Grass, trójmiejscy literaci
Debata z udziałem Guntera Grassa i literatów i poetów z Trójmiasta: "Czym jest "Blaszany Bębenek" dla różnych pokoleń?". Prezentacja nowej książki G.Grassa pt. "Skrzynka".

Czwartek, 8 października
Spiż 7 ( ul. Chmielna 113), g. 20 (wystawa do 10 października)
Mateusz Pęk, Piotr Wyrzykowski, Józef Robakowski, Anna Baumgart, Michał Brzeziński, Carmen Feliu,
Jerzy Mazzoll, Marek Rogulski

Wernisaż wystawy "Art-o(u)r history"
Wystawa otwarta do 10 października.
Wystawę organizuje fundacja TNS przy pomocy GGM i Bałtyckiego Bractwa Żeglarzy.
Wystawa ma w zamiarze ukazanie dwukierunkowej stymulacji na linii - procesy historyczne i artystyczne, odsłonięcie wpływu rzeczywistości społeczno historycznej na techniki i sposoby realizacji prac oraz na wybory strategii artystycznych. Rok 2009 to nawarstwienie rocznic związanych z wybuchem II wojny światowej i wywalczeniem przez Polskę demokracji. W tym kontekście - zamiast celebrować to, co oczywiste - interesujące wydaje się postawienie pytania o to, gdzie obecnie leży front sztuki współczesnej i wysiłku artystycznego. Słowem - z czego wynika siła rażenia sztuki?

W wystawie udział biorą: Anna Baumgart, Michał Brzeziński, Carmen Feliu i OBPW, Mateusz Pęk, Józef Robakowski, Marek Rogulski, Piotr Wyrzykowski.
Na otwarciu wystawy akcja Carmen Feliu pt: "Rurki Sztuczki - karmienie Duchampa", performance Marka Rogulskiego pt: "Gimnastyka obiektów - sterowanie językiem performance" oraz koncert współczesnej muzyki improwizowanej: Zdzisław Piernik, Mazzoll, Rogulus do utworu na taśmę Bogusława Schaeffera.
Kurator wystawy: Marek Rogulski.
Wejście po wcześniejszym umówieniu na telefon: 0-502 955 238.

Czwartek, 8 października
Klub Żeglarzy "Zejman", Wyspa Spichrzów
Narodziny Kumaka - wieczór Guntera Grassa, godz. 21:00

Piątek, Sobota, Niedziela 9-11 października

Teatr Wybrzeże, godz. 19:00
Spektakl "Blaszany Bębenek"

Piątek, 9 października
Cafe Olimp, Gdańsk-Wrzeszcz
koncert 5 Piramid, godz. 21.30

Sobota, 10 października
4G (ul. Szeroka/Grobla I)
Pokaz filmu "Blaszany bębenek", godz. 18:00

Piątek, 23 października, godz. 18
4g ( ul. Szeroka/Grobla I)
Monika Zawadzka
"Forma miasta. Przepisy na tożsamość miejsca." Spotkanie połączone z projekcją zdjęć na temat tożsamości miejsca.

Sobota, 31 października, g. 18
4g (Szeroka/Grobla I)
Good Girl Killer - performance "Tożsamość miejsca"
Magda Jedra i Anna Steller (Good Girl Killer) w swoim przedstawieniu będą kreowały rzeczywistość odwołując się do swojego dzieciństwa spędzonego w blokowiskach, które narzucało określony sposób spędzania czasu, zabaw (bieganie po schodach, jeżdżenie windą, zabawy w różnych zakamarkach architektury blokowiska). Tożsamość miejsca rozumieją jako pojęcie kreowane przez ludzkie sentymenty. W spektaklu zanalizujemy życie jednej bohaterki (granej przez dwie tancerki) w różnych okresach jej życia, podkreślając zmienność jej nastawienia do otaczającej rzeczywistości. Taniec będzie inspirowany architekturą, bryłą, formą, ale skontrastowany również ze spontanicznym dziecięcym ruchem, tańcem.

Finisaż wystawy "Gdańskomania", performance cd, koncert

Grafik pracy artystów w Delikatesach Sztuki
1.10.2009 Magdalena Golon
2.10.2009 Antoni Kozłowski, Marzena Gawrysiak
5.10.2009 Magdalena Golon
6.10.2009 Magdalena Golon, Konjo Konnak
7.10.2009 Adriana Majdzińska
8.10.2009 Paweł Konjo Konnak
9.10.2009 Ada Majdzińska, Antoni Kozłowski
10.10.2009 Ada Majdzińska
12.10.2009 Antoni Kozłowski
13.10.2009 Paweł Konjo Konnak, Marzena Gawrysiak
14.10.2009 FINISAŻ

Przeczytaj także