stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdańska Galeria Miejska od 2009 roku organizuje Festiwal GRASSOMANIA. W miesiącach jesienno-zimowych, zaproszeni do udziału w tym wydarzeniu artyści, w subtelny, nie bezpośredni i często zaskakujący sposób, odwołują się do twórczości Güntera Grassa.

sty 25

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
lut 8

sobota, g. 21:00

Gdańsk,
bilety 50 zł

Termin:
27 - 29.09.2012
Miejsce:
Kolonia Artystów, Miszewskiego 18, Gdańsk - Wrzeszcz, Biblioteka "Tańca", siedziba Teatru Dada von Bzdülöw, Grunwaldzka 44, Gdańsk - Wrzeszcz, Teatr Miniatura, Grunwaldzka 16, Gdańsk - Wrzeszcz.

Tegoroczna GRASSOMANIA, planowana na 27-29 września, odbędzie się we Wrzeszczu, w dzielnicy Gdańska, w której urodził się noblista. Do udziału w czwartej edycji festiwalu zostali zaproszeni performerzy z polski i zagranicy m.in. Janusz Bałdyga, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz , Angelika Fojtuch, Arti Grabowski, Julia Kurek, Rogulus, Dietmar Schmale, Ewa Świdzińska Wojciech Zamiara, Ewa Zarzycka.

Jak co roku, wspólnym mianownikiem podejmowanych w ramach festiwalu Grassomania działań, jest jeden wiodący temat. Jest on kluczem doboru prezentowanych prac i artystów. W poprzednich edycjach artyści konfrontowali się z takimi pojęciami jak: tożsamość miejsca, czas, pragnienia, tęsknoty. W tym roku myślą przewodnią jest niepamięć.

Zapominanie jest naturalnym procesem związanym z upływem czasu. Bez niego nasza pamięć byłaby wypełniona wieloma niepotrzebnymi informacjami. Zdarza się, że urazy czy traumatyczne wydarzenia powodują utratę pamięci - są to jednak przyczyny niezależne od człowieka. Założenia tegorocznej edycji Festiwalu Grassomania skupiają się na przywróceniu pamięci postaciom, wydarzeniom, przedmiotom, które świadomie zostały odesłane w niepamięć. Może były za mało atrakcyjne, niezbyt spektakularne i ekscytujące? A może po prostu niezrozumiałe i niewygodne.

Czy miasto z zapomnianą historią lub człowiek z wymazaną pamięcią mogą w pełni przeżywać to co jest tu i teraz? Zintegrowanie przeszłości z teraźniejszością wydaje się być niezbędnym elementem rozwoju człowieka, miasta czy kraju. Celem tegorocznej odsłony Festiwalu Grassomania jest, poprzez działania artystyczne, wykreowanie kultury pamięci, zachowując jednocześnie szacunek dla przeszłości. Działania na polu sztuki performance pozwalają w określonym miejscu i czasie symbolicznie "przygarnąć" to co zapomniane.

Miejscem festiwalowych wydarzeń jest Wrzeszcz - jedna z najstarszych dzielnic Gdańska. Tu urodził się i spędził dzieciństwo Günter Grass - to miejsce wpisało się na zawsze w jego pamięci: "Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu".

Potocznie nazywany dzielnicą bankową Wrzeszcz stanie się w czasie trwania GRASSOMANII miejscem wydarzeń efemerycznych i niepowtarzalnych pokazów performance.

Włączając nie tylko mieszkańców, ale także coraz prężniej działające wrzeszczańskie organizacje kulturalne, Festiwal Grassomania ma na celu propagowanie twórczości Gϋntera Grassa i rozpowszechnianie sztuki współczesnej w przestrzeniach niegaleryjnych.

Program GRASSOMANII 4 (nie)pamięć. Sztuka performance:

Czwartek, 27.09.2012, godzina 18.00

Cafe Fikcja, antresola, ul. Grunwaldzka 99/101, Gdańsk-Wrzeszcz, WYKŁAD: Janusz Bałdyga "Perfomance - sztuka przestrzeni granicznych"

Piątek 28.09.2012, godzina 18.00 - 19.30
Biblioteka Tańca, siedziba teatru Dada von Bzdulow, ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk-Wrzeszcz, rozpoczęcie Festiwalu, PERFMORMACE: Ewa Zarzycka, Janusz Bałdyga

Piątek 28.09.2012, godzina 20.00 - 20.30
Park vis a vis Teatru Miniatura przy ul. Jana Uphagena, Gdańsk-Wrzeszcz, PERFORMANCE: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

 Piątek 28.09.2012, godzina 21.00 - 22.00

Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk-Wrzeszcz, PERFMORMACE: Angelika Fojtuch, Wojciech Zamiara

Sobota, 29.09.2012, godzina 15.00 - 20.00
Dawny salon Plusa, pod Cafe Fikcja, Grunwaldzka 99/101, Gdańsk-Wrzeszcz, PERFORMANCE: Dietmar Schmale

Sobota, 29.09.2012, godzina 18.00 - 19.30
Biblioteka Tańca, siedziba teatru Dada von Bzdulow, ul. Grunwaldzka 44, Gdańsk-Wrzeszcz, WYKŁAD/ROZMOWA: Marion Brandt "Gunter Grass - Gdańsk - przełamanie niepamięci"

Sobota, 29.09.2012, godzina 20.00 - 22.00
Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16, Gdańsk-Wrzeszcz, PERFMORMACE: Marek ROGULUS Rogulski, Ewa Świdzińska, Julia Kurek, Arti Grabowski

Uwaga! Ograniczona ilość miejsc! Teatr Miniatura pomieści jedynie 100 osób. Prosimy o wcześniejsze przybycie. Organizatorzy będą wręczać bezpłatne bilety przy wejściu do Teatru Miniatura w celu zliczenia publiczności.


Wstęp wolny

Przeczytaj także