stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lut 10

poniedziałek, g. 19:00

bilety 140 - 200 zł
Kup bilet
mar 14

piątek, g. 20:00

Sopot,
bilety 70-80 zł
Kup bilet
Łagodne Spotkania Muzyczne

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


23 lipca
godz. 14.00 wstęp wolny
Konkurs dla młodych wokalistów i zespołów

4 Razy w Roku - Żarnowiec
Zosia Banaszak - Ostrów Wielkopolski
Chwila Nieuwagi - Rybnik
Maria Holka - Warszawa
Maria i Julia Kępisty - Szczecin
Emilia Kudra - Łódź
Agata Kusek - Kraków
Marta Lisiewicz - Poznań
oJtaM - Blachownia
Monika Parczyńska - Strzeszkowice
Duet Pieprzyk - Rybnik
Joanna Pilarska - Poznań
Piosenka Anatomiczna - Trójmiasto
Tomasz Steńczyk - Elbląg
Barbara Toton - Gdańsk
Wolny Przedział - Gdynia
Judyta Wenda - Bydgoszcz

godz. 19.00 wstęp: 5zł
NaStulatki: Legendy trójmiejskie sceny studenckiej lat 70-tych wykonają swoje piosenki autorskie:
Wanda Staroniewicz,
Waldemar Chyliński,
Grzegorz Marchowski
Mirosław Hrynkiewicz

Ewa Błaszczyk (recital): "Nawet gdy Wichura"
występują:
Ewa Błaszczyk - wokal,
Marianna Janczarska - gitara wokal,
Marcin Partyka - fortepian,
Andrzej Kowalczyk - gitara


24 lipca
godz.19:00 wstęp: 5zł
Laureaci konkursu
Laureatka konkursu z roku 2010, Agata Gałach

Spektakl muzyczny
"POGADAJ ZE MNĄ" Szesnaście najnowszych piosenek Wojciecha Młynarskiego, do których muzykę napisał Włodzimierz Nahorny.

występują:
Agnieszka Wilczyńska - śpiew
Janusz Szrom - śpiew
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Włodzimierz Nahorny - fortepian
Andrzej Łukasik - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja


NaStulatki

Wanda Staroniewicz Dusia
- Autorka tekstów literackich, poetka, kompozytorka, wokalistka i dziennikarka. Współautorka scenariuszy spektakli muzycznych W przechyle i Brat Szot. Oprócz piosenek, reportaży i wywiadów pisze słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia. Urodziła się i mieszka w Sopocie.

Trochę historii: Wanda Staroniewicz zaczęła pisać i śpiewać piosenki będąc jeszcze studentką.
W Gdańskim Klubie Studenckim ŻAK założyła i prowadziła razem z bratem, Wojciechem Staroniewiczem (obecnie znanym polskim jazzmanem), kabaret poetycki Salon Duśki i Wojtka. Do Salonów Duśki i Wojtka przychodzili literaci, poeci, piosenkarze, aktorzy, lalkarze i malarze z całej Polski, a śpiewali tam między innymi : Ela Adamiak, Ela Wojnowska, Maciej Zembaty, Waldemar Chylińki.

W Salonie debiutował też Rudi Shubert z Wałami Jagiellońskimi. Czasami bywali tam artyści ze sławnego kabaretu Bim Bom Jerzego Afanasjewa, a któregoś dnia zajrzał do Salonu też Piotr Skrzynecki z Piwnicy pod Baranami. Dla duetu autorskiego Duśka i Wojtek był to bardzo twórczy okres. Napisali wtedy ponad 50 piosenek. Koncertowali głównie w Polsce i we Francji, na Lazurowym Wybrzeżu.

Zdobyli wiele nagród i uczestniczyli w wielu festiwalach, takich jak: Spotkania Zamkowe w Olsztynie, OPPA w Warszawie, Giełda piosenki w Lublinie, YAPA w Łodzi, Festiwal w Carcassonne i Festiwal Provancal d'Evenos. Część ich piosenek nagrało Polskie Radio Gdańsk, a Gdańska Telewizja zaprosiła ich do wystąpienia w dwóch krótkometrażowych filmach: Ballady ze Starej Kuźni i Zima nad morzem.

Ogłoszenie Stanu Wojennego w Polsce w 1981 roku wstrzymało rozwój duetu. Podobnie jak wielu innych polskich artystów również Duśka i Wojtek przestali koncertować, ale nie przestali tworzyć. Wanda zaczęła pisać scenariusze do sztuk radiowych dla Teatru Polskiego Radia w Warszawie. W wielu jej autorskich słuchowiskach np Skarb Przemytnika, Zemsta Klabaternika, czy Taka jest kolej rzeczy, występowali tacy wspaniali polscy aktorzy, jak Bronisław Pawlik, Magdalena Zawadzka, Janusz Zakrzański, Ignacy Machowski, Maciej Damięcki i wielu innych.

Wydanie albumu CD z archiwalnymi nagraniami piosenek pt Papierowe Pałace w 2001 roku spowodowało powrót Duśki na scenę.Pierwsze piosenki zaśpiewała w maleńkiej sopockiej Kawiarence pod Żaglami, gdzie od wielu lat spotykają się podróżnicy z całego świata. Tam też wspólnie z Andrzejem Kadłubicki i Maciejem Kosteckim założyła zespół Kochankowie Rudej Marii. Wkrótce dołączyła do nich skrzypaczka Marysia Kozłów. W tym właśnie składzie Kochankowie Rudej Marii zdobyli pierwsze nagrody na Festiwalach Szantowych.

Waldemar Chyliński (ur. 13 września 1953 r. w Gdańsku) - polski poeta, autor tekstów piosenek, bard związany z nurtem piosenki literackiej - poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.Ukończył "Conradinum" - Technikum Budowy Okrętów w Gdańsku.Wiersze i piosenki zaczął pisać już w szkole średniej. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W krąg kultury studenckiej wszedł dzięki Grzegorzowi Marchowskiemu, który pierwszy zaśpiewał piosenkę z jego tekstem na Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Januszowi Kasprowiczowi, który opublikował jego pierwsze wiesze w prasie na początku lat 70.Współpracował z takimi wykonawcami jak Elżbieta Adamiak, Adam Drąg, Jacek Zwoźniak, Grażyna Łobaszewska, Adrianna Biedrzyńska oraz z grupami Wały Jagiellońskie, Zayazd, Kaczki z Nowej Paczki i z zespołem Mr. Zoob.

Jest laureatem głównej nagrody XV Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie (1978 r.) i tego samego roku drugiej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej.Wraz z zespołem Kaczki z Nowej Paczki zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Widowisk Estradowych w Rzeszowie w 1984 r.Jako autor jest laureatem pierwszej nagrody na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Wszystko co złe omija mnie, którą wykonywała Grażyna Łobaszewska w 1991 r.

Mirosław Hrynkiewicz
, częściej: Mirek Hrynkiewicz (ur. 10 listopada 1945 r. w Ornecie) - polski pieśniarz, autor tekstów i kompozytor oraz architekt.Debiutował w Gdańsku w zespole "Zjednoczenie Bieguna Południowego z Północnym", działał w studenckim ruchu artystycznym. Laureat (1973) Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej (za "Balladę o Krzyżowcu"), a także Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1975).

W roku 2003 wznowił działalność artystyczną. Laureat (2008) I Nagrody w konkursie na pieśń dziadowską ogłoszonym przez VIII Tabor Lirniczy w Szczebrzeszynie. Oprócz komponowania własnych utworów pisze także teksty do muzyki Michała Lorenca.

Grzegorz Marchowski
- jedna z legend trójmiejskiej poezji śpiewanej. Uczestnik i laureat wielu przeglądów i festiwali. Od czasów studenckich związany z przeglądem piosenki w Szklarskiej Porębie, spotkaniami bazunowymi i Yappą.

Śpiewa głównie własne kompozycje, do wierszy min. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Kubiaka, czy Waldemara Chylińskiego. Utwór "Zielonookiej" (do wiersza Jerzego Wilmańskiego), choć powstał wiele lat temu, do dziś jest jednym z obowiązkowych punktów każdego jego występu.

Od dwóch lat związany jest z warszawska poetką i autorką wielu popularnych piosenek - Grażyną Orlińską ( vide Wikipedia ). Wspólnie tworzą nowy repertuar, zapraszając przyjaciół na swój "Zielony Księżyc", będący zapowiedzią autorskiej, planowanej jeszcze w tym roku, płyty obojga twórców. Ich "Konie moje" czy też "Depressjonata terracotica sopotiensis" - cieszą się już dużą popularnością, nie tylko wśród publiczności trójmiejskiej. Oboje są także autorami kołyszącej nas, co wtorek, piosenki "Rum do rana", która stała się swoistym hymnem sopockiej Kawiarenki Pod Żaglami.

W styczniu b.r., nakładem wydawnictwa Eurograf, ukazała się płyta "Kołysankowo", na której Grzegorz śpiewa piosenki dla dzieci do kompozycji własnych oraz W. Nahornego, M. Hertla i A. Skorupki. Autorkami tekstów są min. G. Orlińska, J. Papuzińska i W. Chotomska. Na płycie towarzyszy Grzegorzowi młoda, utalentowana wokalistka warszawska, Magdalena Choryło.
Piosenki Grzegorza Marchowskiego, nastrojowe ballady o miłości, życiu i śmierci, często goszczą w radiowych programach, poświęconych piosence literackiej. Wystarczy wspomnieć choćby trójkowy "Gitarą i piórem" czy "Salon artystyczny" Radia Gdańsk.

Ewa Błaszczyk
(ur. 15 października 1955 w Warszawie) - polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka. Absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Warszawie. Ukończyła PWST w Warszawie w 1978. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie Wiesława Saniewskiego "Nadzór" otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie na X Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Występowała w kabarecie Jana Pietrzaka oraz w Rodzinie Poszepszyńskich. Ewa Błaszczyk jest również aktorką śpiewającą. Brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Śpiewa głównie piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego oraz Jacka Janczarskiego. Jest współautorką (razem z Krystyną Strączek) osobistego wyznania "Wejść tam nie można".

Spektakl muzyczny
"POGADAJ ZE MNĄ"

występują:
Agnieszka Wilczyńska - śpiew
Janusz Szrom - śpiew
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Włodzimierz Nahorny- fortepian
Andrzej Łukasik - kontrabas
Sebastian Frankiewicz-perkusja

Szesnaście najnowszych piosenek Wojciecha Młynarskiego, do których muzykę napisał Włodzimierz Nahorny. Koncert oparty jest na materiale płyty, która ukazała się w grudniu 2008 r., a w 2010 r. zdobyła miano Złotej Płyty.

"To przedstawienie powstało z inspiracji muzycznej. Tekst jest tu służebny względem muzyki. Włodzimierz Nahorny dał mi 16 skomponowanych przez siebie melodii i dawno już nic mi się tak nie spodobało. W tych kompozycjach w rytmach bossa-novy, samby, swingu czy jazzowej ballady było mnóstwo liryzmu i dramatyzmu, delikatności i energii. Na te melodie chciałoby się śpiewać o miłości, radości, czułości i wiecznej potrzebie nadziei. To wszystko w tych melodiach usłyszałem i te treści starałem się odczytać w moich tekstach. Spróbowałem stworzyć w moich tekstach pewien świat ludzkich uczuć, które są uniwersalne. Reszty dokonali aranżerzy - K. Herdzin i A. Jagodziński, oraz wszyscy świetni muzycy występujący w spektaklu.

Pozostaje pytanie, jaka jest artystyczna wartość tego przedsięwzięcia, czy trafia ono w gust i zapotrzebowanie publiczności? Tu odpowiedź nie jest prosta. Nam, twórcom wydaje się, że ta płyta będzie miała swoich odbiorców. Bo przy zalewie piosenki, która jest wytworem bieżącej mody, zawsze jest wysepka, na której znajdą się piosenki jak z tego przedstawienia. Piosenki nie schlebiające taniemu gustowi, odwołujące się do bardziej wysublimowanych uczuć. I co najważniejsze - napisane sercem i zabiegające o ludzkie serca. Na słuchanie takich właśnie piosenek chcę Państwa namówić.

Życzę przyjemnych wrażeń."

Wojciech Młynarski


Informacja o biletach

Konkurs dla młodych pieśniarzy - wstęp wolny
Wstęp na pozostałe imprezy w ramach Spotkań - 5 zł

Przeczytaj także