stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Literacki Sopot 2025
PATRONAT

Już po raz czwarty, między 20 a 23 sierpnia Sopot stanie się literacką stolicą Polski. Tematem wiodącym tegorocznej edycji festiwalu będzie literatura czeska. Do Sopotu przyjadą najważniejsi przedstawiciele czeskiej literatury współczesnej.

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny
lis'25 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz seniorów, debaty ideowe, premiera antologii ze scenariuszami słuchowisk dla dzieci, pokazy filmowe, spacery literackie, czytania dramatu, spektakl teatralny, wystawa fotografii, koncert zespołu "Kafka Band". Tak w dużym skrócie prezentuje się tegoroczny program festiwalu.

Do Sopotu przyjadą najważniejsi przedstawiciele czeskiej literatury współczesnej: Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák i Jaroslav Rudiš.

Silny będzie również aspekt historyczny. Z nocy na 20/21 sierpnia przypada rocznica inwazji wojsk członków układu warszawskiego na Czechosłowację. Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie wokół książki "Inwazja na Czechosłowację 1968. Perspektywa rosyjska". Wśród zaproszonych do udziału w rozmowie gości są autor książki Josef Pazderka, Petr Blažek i Nikita Petrov. Nie zabraknie również debat o Etyce w polityce. Karta 77 i Solidarność czy Nieznanych czeskich mistrzach.

Poza blokiem poświęconym literaturze czeskiej organizatorzy zapraszają również na spotkania z pisarzami polskimi. I tak gośćmi Michała Nogasia na Kulturalnej Plaży Trójki będą: Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak, Anna Janko, Filip Springer i Mariusz Urbanek. W ramach spotkań z książką historyczną gościć będą: Błażeja Brzostka, Małgorzatę Szejnert i Piotra Osękę. Sopot odwiedzą też tegoroczni nominowani do Nagrody Nike: Wioletta Grzegorzewska, Piotr Nestorowicz i Magdalena Tulli oraz tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego Michał Olszewski. Dużym wydarzeniem będzie piątkowe spotkanie z Hanną Krall, Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem w związku z premierą książki "Krall".

Szczególny aspekt tegorocznej edycji stanowi scenariusz jako gatunek literacki. Miłośnicy czeskiej kinematografii będą mieli okazję spotkać się z Petrem Zelenką oraz Jiří Menzlem. Podczas Literackiego Sopotu polską premierę, w formie czytania będzie miał najnowszy dramat Zelenki "Job interviews".

23 sierpnia premierę będzie miała publikacja będąca wynikiem konkursu na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" organizowanego przez Literacki Sopot we współpracy z Miejskim Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Przy okazji premiery odbędzie się spotkanie z autorami nagrodzonych scenariuszy: Jolantą Patyną i Grzegorzem Kasdepke oraz prezentacja zrealizowanych na ich podstawie przez Teatr Miniatura słuchowisk: Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki w reżyserii Tomasza Mana oraz Pani Szast-Prast w reżyserii Janusza Kukuły. Spotkanie dla dzieci i dorosłych poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.

Rokrocznie w programie festiwalu Literacki Sopot znajduje się spektakl teatralny oraz koncert. W tym roku w Dworku Sierakowskich Paweł Passini wystawi The Hideout/Kryjówkę.

To historia osobista, spektakl, który podróżuje, pracownia pamięci, spotkanie. Aby ujawnić kryjówkę, należy do niej wejść, do wewnątrz. Natomiast w klubie Sfinks 700 wystąpi Kafka Band. Projekt literacko-muzyczny powstały z inspiracji komiksową adaptacją Zamku Franza Kafki. W skład Kafka Band wchodzą: Jaromir 99 i pisarz Jaroslav Rudiš (współautorzy kultowej trylogii komiksowej Alois Nebel). Towarzyszą im znakomici muzycy czeskiej sceny muzycznej.

PROGRAM FESTIWALU

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu.

Przeczytaj także