stat
Wydarzenie już się odbyło
Aktualna edycja:
Literacki Sopot 2025
PATRONAT

Po raz dziewiąty w Sopocie odbędzie się Festiwal Literatury "Literacki Sopot". Festiwal to nie tylko spotkania z literaturą i debaty, ale też możliwość udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych. 9. edycja poświęcona literaturze i kulturze Kanady odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia br. Zaproszenie na festiwal przyjęli wybitni kanadyjscy autorzy i autorki: Patrick de Witt, Michael Crummey, Madeliene Thien, David Szalay, Esi Eduygan.

W tym roku debaty dotyczyć będą m.in. roli mediów, zmian klimatu, ochrony środowiska. Odbędzie się debata poświęcona Marshallowi McLuhanowi i współczesnym mediom, w której weźmie udział m.in. Andrew McLuhan.

Na festiwalu będą poruszane także kwestie praw człowieka i traktowania w Kanadzie rdzennej ludności tego kraju. Organizatorzy biorą pod uwagę zapisy na wydarzenia i limitowanie uczestniczących w nich osób. Debaty i spotkania Literackiego Sopotu śledzić będzie można również online. Więcej informacji na www.literackisopot.pl.

Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Po edycjach polskiej, skandynawskiej, czeskiej, rosyjskiej, izraelskiej, hiszpańskiej, francuskiej, brytyjskiej przyszedł czas na kanadyjską.

- Hasłami wiodącymi edycji kanadyjskiej będą dystopia i manipulacja, rozumiane jako immanentny element współczesnych mediów - wyjaśnia wybór Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot. - Na Targach Książki we Frankfurcie, podczas których Kanada przejęła tytuł gościa honorowego na rok 2020, finalizowaliśmy rozmowy z agentami wielu pisarzy czy dramaturgów, których chcielibyśmy gościć w przyszłym roku w Sopocie. Obecnie możemy potwierdzić, że nasze zaproszenie przyjął Derrick de Kerckhove - ostatni żyjący asystent Marshalla McLuhana - oraz wnuk, Andrew McLuhan, zajmujący się spuścizną naukową ojca globalnej wioski w Instytucie McLuhana w Ontario - dodała wiceprezydent.

Debata o zmianie języka, komunikacji, nowych mediach będzie jednym z wielu tematów, które zostaną poruszone podczas festiwalu Literacki Sopot 2020. Kolejne będą poświęcone m.in. rdzennym mieszkańcom Kanady oraz dystopii rozumianej jako ucieczka.

- Jesteśmy zaszczyceni, że organizatorzy festiwalu wybrali Kanadę na gościa specjalnego 9. edycji Literackiego Sopotu - mówi J.E Leslie Scanlon, ambasador Kanady w Polsce. - Kanada i Polska mają wspólną bogatą i długą historię współpracy. Cieszymy się z możliwości zaprezentowania różnorodności i talentów kanadyjskich pisarzy oraz z okazji zacieśnienia więzi pomiędzy naszymi kreatywnymi społeczeństwami.

Kanadyjska branża wydawnicza promuje kanadyjską tożsamość, różnorodność i związane z nimi wartości. Na jej siłę wpływają czynniki takie jak wsparcie zróżnicowanych potrzeb i priorytetów wydawców w zakresie prowadzonego przez nich eksportu oraz marketingu międzynarodowego, a także jej zdolność adaptacji do zmian ekonomicznych i strukturalnych. Dzięki kanadyjskim programom wsparcia finansowego publikacje stanowią 9,4% całości eksportu z dziedziny kultury. Branża wydawnicza stara się dotrzeć do różnorodnych rynków, a w jej ofercie znajdują się m.in. książki dla dzieci i młodzieży, książki branżowe, literatura piękna, reportaże oraz podręczniki, zarówno w języku angielskim, jak i francuskim. 300 wydawnictw publikuje rocznie ponad 8000 książek w różnych formatach (druk, audiobooki itd.).

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina. Sopot jest miastem sprzyjającym bezpośrednim kontaktom, miastem, w którym wybitny pisarz czy filozof jest niejako na wyciągnięcie ręki. Odbiorcy mogą poznać nie tylko autorów, których książki ukazują się w polskim tłumaczeniu. Mogą też poznać ich różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą oraz towarzyszące im odmienności kulturowe. Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto", a w 2016 roku wygrał głosami słuchaczy plebiscyt "Radiowego Domu Kultury" Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii "Wydarzenie". Siódma edycja festiwalu została uznana "Wydarzeniem Roku 2018" w plebiscycie Pomorskich Sztormów. W 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych europejskich wydarzeń kulturalnych.

Więcej informacji wkrótce.