stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
wrz 18-21

czwartek - niedziela

bilety 526 zł
wrz 21

niedziela, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 158 zł
Kup bilet
W dniach 17 - 20 września po raz kolejny ulice Gdańska wypełnią się atmosferą karnawału rodem z Rio de Janeiro. Wszystko za sprawą drugiej edycji festiwalu "SambaFest". Imprezę rozpocznie pokaz filmów ukazujących społeczne konteksty muzyki brazylijskich przedmieść. W kolejnych dniach festiwalu odbędą się warsztaty gry samby oraz koncerty polskich grup muzycznych propagujących tą muzykę. Zwieńczeniem festiwalu będzie wielka kolorowa, muzyczna parada pełna gorących, energetycznych rytmów rodem z Brazylii.

Organizatorzy drugiej edycji "Sambafest" proponują mieszkańcom Gdańska niezapomniane przeżycia w rytmie gorącej samby. Po raz kolejny muzyka, której nie sposób zamknąć w ścianach klubów i restauracji, ożywi miasto, czyniąc je miejscem spotkań kultur.
Festiwal rozpocznie cykl prezentacji filmowych, który przybliży pochodzenie samby oraz wpływy, jakie wywarła na muzykę na całym świecie. Przedstawi również ludzi oraz kulturę Brazylii. W Piątkowe i sobotnie popołudnie odbędą się otwarte warsztaty muzyczne dla tych, którzy chcieliby poznać tajniki brazylijskiej samby. Wszyscy chętni, nawet osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z muzyką sambową i nie posiadają własnego instrumentu będą mogły wziąć w nich udział. W sobotę wieczorem zaprosimy z kolei mieszkańców Gdańska do klubu "Modelarnia" na terenie Stoczni Gdańskiej na koncerty najlepszych polskich zespołów sambowych. Grupy te, na ogół składające się z kilkunastu osób, poprzez swą energetyczną muzykę, wywołują w słuchaczach zawsze ogromne emocje. W sobotnia noc, po koncertach odbędzie się również Dj-ska impreza prowadzona przez DJ Senhor efebo, która z pewnością porwie do tańca i sprowadzi nad Motławę klimat słonecznego, gorącego Rio Zwieńczeniem festiwalu będzie wielka parada ulicami Gdańska, pod hasłem "maskarada", w której udział wezmą poprzebierani w kolorowe maski członkowie zespołów sambowych, szczudlarze oraz zespoły kuglarskie. Paradę poprowadzi tegoroczny gość specjalny festiwalu Roddy Diksson, lider szkockiej supergrupy SambaYaBamba.

Szczegółowy program Festiwalu SambaFEST 2009:

17.09.09 Czwartek

Kino Brazylijskie
- start 19.00
- miejsce: Dom Harcerza, ul. Za Murami 2
godz. 19.00 "The spirit of samba, black music of Brazil", Jeremy Marre, 1982
(film w angielskiej wersji językowej)
godz. 20.30 "Radio Favela", Helvecio Ratton, 2002

18.09.09 Piątek

Warsztaty gry samby brazylijskiej część I ( dla początkujących, wstęp wolny )
Miejsce: Dworek Artura, Gdańsk Orunia
Godzina: 14.00-16.00

19.09.09 Sobota

Warsztaty gry samby brazylijskiej cześć II ( dla początkujących, wstęp wolny )
Miejsce: Dworek Artura, Gdańsk Orunia
Godzina: 12.00-14.00

Koncert + Samba Party (wstęp wolny)
- miejsce: Modelarnia, Gdańsk
- start: 21.00
- wystąpią: Rhythms of Resistance ( Trójmiasto )
Lombelico Del Mondo ( Sochaczew )
Sambasim ( Lublin )
Imprezę poprowadzi: DJ Senhor efebo ( Lublin )

20.09.09 Niedziela
Wielka parada karnawałowa. zespoły sambowe, wystąpią grupy kuglarskie z Trójmiasta.
- start: 13.00
- początek: Plac przy Krewetce
- trasa: Karmelicka - Rajska - Tkacka - Długa - Długi Targ

Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie wejścia na sobotnią imprezę w Modelarni na terenie Stoczni Gdańskiej pod adresem: sambafest2009@gmail.com do godziny 19.00 w dniu wydarzenia. Prosimy o padanie imienia i nazwiska osoby chcącej uczestniczyć w imprezie, z dopiskiem: "impreza".

Zapisy na warsztaty pod adresem sambafest2009@gmail.com lub telefonicznie 501 49 29 27
( Kamila ). Ilość miejsc ograniczona. Warsztaty gry muzyki sambowej poprowadzą członkowie zespołu Rhythms of Resistance. Zapewniamy instrumenty.



Więcej informacji na www.sambaror.pl lub www.myspace.com/sambafest
Podczas festiwalu można będzie obejrzeć następujące filmy

The spirit of samba, black music of Brazil, Jeremy Marre, 1982
Kraj: Anglia
Rok produkcji: 1982
Gatunek: dokument
Czas trwania: 60 minut
Reżyseria: Jeremy Marre
Film w angielskiej wersji językowej

Dokument na temat wywodzącej się z Brazylii muzyki samba i jej wpływu na kulturę tego kraju. DUCH SAMBY to pełen energii film zawierający mnóstwo dynamicznych występów w wykonaniu jednych z najznamienitszych brazylijskich wykonawców samby. Mimo iż wiele osób poza Brazylią zna rytmy samba i samba nova dzięki działaniom artystów interkulturowych, takich jak Antonio Carlos Jobim, muzyka ta jest głęboko zakorzeniona w brazylijskiej kulturze i historii, na co w filmie położono szczególny nacisk. DUCH SAMBY ukazuje w pełni drogę tego jednego z narodowych klejnotów Brazylii, poczynając od górzystych gett Rio i kończąc na zamieszkiwanym przez osoby o afrykańskich korzeniach rejonie stanu Bahia. W filmie zobaczymy takich wykonawców, jak Gilberto Gil i Chico Barque.



Radio Favela.
kraj: Brazylia
rok produkcji: 2002
gatunek: dramat
czas trwania: 92 min
reżyseria: Helvecio Ratton
obsada: Alexandre Moreno, Babu Santana, Adolfo Moura, Renata Otto
Oparty na autentycznych wydarzeniach film przybliża historię powstania "Radia Favela" - pirackiej stacji radiowej, która stała się głosem mieszkańców brazylijskich slumsów.
Czwórka przyjaciół z brazylijskich slumsów, czyli tzw. faveli, wpada na utopijny pomysł założenia własnego radia. Pomysł okazuje się nie tak wydumany, jak to się wydawało i wkrótce z faveli po raz pierwszy nadaje "Radio Favela", które ma nie tylko zwrócić uwagę kraju na zepchniętych poza margines mieszkańców dzielnicy nędzy, ale również pokazać światu, jakiej muzyki słucha się w slumsach. Z pirackiego nadajnika zaczyna płynąć żywiołowa muzyka: hip-hop, soul i funk, wzbogacona o niepokorne brazylijskie rytmy. Ale "Radio Favela" to nie tylko muzyka. Twórcy stacji nie wahają się krytykować systemu socjalnego Brazylii, piętnować obojętność rządu na to, co dzieje się w favelach, gdzie kwitnie handel narkotykami, a młodzi ludzie codziennie giną na ulicach: z przedawkowania lub od kuli. Radio wypowiada wojnę nietolerancji i nierównościom, a rząd wkrótce wypowie wojnę pirackiej stacji.
Nagrodzony w Gromado, Mar Del Plata i podczas rozdania brazylijskich Silver Daisy Award obraz to piąty już pełnometrażowy film HELVECIO RATTONA i drugi, do którego zdecydował się sam napisać scenariusz. W głównych rolach wystąpili aktorzy-amatorzy - większość z nich nie miała wcześniej doświadczeń na planie. Jednym z nielicznych, który stał już wcześniej przed kamerą był Babu Santana, który w tym samym roku zagrał w filmie "Miasto Boga".



Podczas festiwalu zagrają:

Sambasim to siedmioosobowy zespół perkusyjny. W repertuarze grupy znajdziecie zarówno tradycyjne rytmy afro brazylijskie wywodzące się z północy kraju (afoxé, congo, côco), sambę uliczną, postrzeganą jako wizytówka Brazylii, jak i współczesne rytmy (drum&bass, charme czy samba-funk). Nad całością czuwa lider/dyrygent, który posługując się systemem znaków, dowolnie aranżuje formę muzyczną podczas pokazu. Piosenki wykonywane w języku portugalskim, wyjątkowa barwa głosu wokalistki oraz brazylijskie rytmy składają się na energetyczny i ożywczy występ.
www.sambasim.pl
www.myspace.com/sambasim



L'ombelico del Mondo jest zespołem niezwykłym. Składa się z 30 młodych ludzi, którzy grają na bębnach muzykę wielu kultur: od korzennych brzmień afrykańskich po brazylijską sambę. Istnieją od 2006 roku, ale już teraz mają wiele sukcesów na swoim koncie.
www.myspace.com/lombelicodelmondo



Rhythms of Resistance Trójmiasto jest zespołem perkusyjnym grającym gorące afro-brazylijskie rytmy. Poprzez swoją muzykę chcemy wspierać demonstracje, happeningi, akcje uliczne oraz wszelkiego rodzaju twórcze przedsięwzięcia przeciwko wszelkim systemom dominacji. Angażujemy się także w działania proekologiczne, jak i te, które godzą w rabunkowe względem Ziemi działania człowieka. Jesteśmy częścią międzynarodowej sieci zespołów Rhythms of Resistance. Korzenie tego typu aktywności sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy to w Salwador da Bahia w Brazylii powstały pierwsze zespoły perkusyjne uczestniczące w protestach czarnej ludności przeciwko ekonomicznemu wykluczeniu.
www.sambaror.pl

Przeczytaj także