stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dla wszystkich tych, których nie wygrzało dostatecznie nasze typowe polish summer mamy dobrą wiadomość - we wrześniu odbędzie się festiwal sambowy Sambafest, czyli słoneczna, dynamiczna, karnawałowa samba, która rozgrzeje każde, nawet najbardziej wychłodzone serce.

lis 23

sobota, g. 18:30

bilety 180 zł
Doświadczenie ubiegłych lat skłoniło organizatorów do przygotowania imprezy o znacznie bogatszym programie. Tegoroczny Sambafest będzie więc prawdziwym wydarzeniem kulturalnym w skali ogólnopolskiej, rarytasem dla wszystkich wielbicieli kultury brazylijskiej. Uczestników czekają m.in. brazylijskie kino, warsztaty muzyczne i taneczne, mistrzowska capoiera, koncerty polskich i zagranicznych gwiazd oraz radosna, głośna, kolorowa parada.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Największą atrakcją tegorocznej imprezy będzie koncert na postindustrialnych terenach Stoczni Gdańskiej, który uświetnią Sambal - czyli najlepszy polski zespół sambowy oraz jeden z najznamienitszych europejskich zespołów sambowych - szkocka grupa Sambayabamba, w pełnym, ponad dwudziestoosobowym składzie.

Nikogo nie powinno też zabraknąć na niedzielnej paradzie. Będzie to jedyna okazja, by zobaczyć sambowe bloco - czyli ogromne zespoły perkusyjne grające sambę w najlepszym wykonaniu. Ulicami gdańskiej starówki zawładnie wówczas nie tylko kilkudziesięciu perkusistów, ale również tancerze, tancerki, akrobaci i zespoły capoiery - łącznie ponad sto osób.

W dniu 25 września w godz. 14.00-16.00 czyli na czas przejścia parady na ul. Rajskiej zostanie wstrzymany ruch pojazdów.


PROGRAM:

Czwartek, 22.09

Filmy:
18:30 Rytmy Brazylii (Moro no Brasil), 105 min
20:15 Elitarni (Tropa de Elite), 118 min

Miejsce: Kino Kameralne, ul. Długa 57, Gdańsk
Wstęp wolny

Piątek, 23.09

Warsztaty: Samba brazylijska, nauka gry na instrumentach dla początkujących (3h)
Prowadzący: Kipi Samba (Trójmiasto)

Miejsce: Dworek Artura, ul. Dworcowa, Gdańsk
Godzina: 15:00
Bilety: 30 zł

Zapisy: info@kipisamba.pl, tel. 501492927 (Kamila)

Sobota, 24.09

Warsztaty Tańca
11:00 - 12:15 Samba Carnaval
12:30 - 13:45 Samba Reggae (Axe)
14:00 - 15:15 Afro Brasil and Afro Contemporary
15:30 - 16:45 Parada Show

Prowadzący: XANDY LIBERATO DA SILVA (Sao Paulo - Brazylia)
Miejsce: Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk

Zapisy, bilety i opis warsztatów

Warsztaty: Capoeira, dla początkujących i dla zaawansowanych (2h - część 1)

Prowadzący: Graduado Alemao- Kamil Niemiec (Gdańsk)
Miejsce: Centrum Sportów Armada, Łąkowa 35/38, Gdańsk
Godzina: 11.30 - 13.30

Bilety: 15 zł -1 dzień, 25 zł -2 dni

Zapisy: tel. 509 917 004 (Kamil) & 504 187 686 (Izabela)

Opis warsztatów: https://capoeiragdansk.pl oraz www.centrum-armada.pl

Koncerty + samba party

Miejsce: Klub Buffet (Stocznia Gdańska)
Godzina: 22.00

Koncert:
Sambal (Szczecin)
Sambayabamba (Glasgow)

Sety dj-skie do białego rana: Dj Bugi (Wrocław)

Wstęp Wolny

Niedziela, 25.09

Warsztaty Tańca (część - 2)

09:00 - 10:15 Samba Carnaval
10:45 - 11:45 Samba Reggae (Axe)
12:00 - 13:15 Afro Brasil and Afro Contemporary

Prowadzący: XANDY LIBERATO DA SILVA (Sao Paulo - Brazylia)
Miejsce: Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk

Warsztaty: Capoeira, dla początkujących i dla zaawansowanych (2h - część 2)

Prowadzący: Graduado Alemao- Kamil Niemiec (Gdańsk)
Miejsce: Centrum Armada

Godzina: 11.00 - 13.00


WIELKA PARADA KARNAWAŁOWA !!!

Wystąpią: muzycy z Glasgow, Szczecina, Lublina, Warszawy, Sochaczewa, Błoni, Trójmiasta,
Tancerze z całej Polski - grupa warsztatowa,
Kuglarze i Kuglarki z Żonglerni ACK UG
Grupa Capoeira Camangula

Miejsce: start parady: pod Kinem Krewetka w Gdańsku przy ul. Karmelickiej
Trasa: Karmelicka>Rajska>Tkacka>Długa>Długi Targ

Godzina: 14:00


Więcej informacji na:

www.sambafest.pl
www.kipisamba.pl



Sambayabamba

Zespół powstał jako projekt lokalnej społeczności Glasgow w 1996 roku. Od początku istnienia zespół zagrał setki koncertów, organizuje regularne warsztaty samby brazylijskiej dla początkujących jak i zaawansowanych. Przez lata grupa zyskała reputację jednej z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych zespołów sambowych Europy.

Zespół prezentuje klasyczne utwory grane w Rio de Janeiro (Samba Batucada, Samba Reggae, Maracatu) jak i inne odmiany Brazylijskiej muzyki. Zespół łączy brazylijską muzykę z Drum'n'Bass, Hip Hop and Bhangra. Ponadto cały czas rozwija i poszukuje nowych inspiracji tworząc niepowtarzalną i wybuchową mieszankę gatunkową, która bez wątpienia daje ogromną energię widzom ich koncertów. Po raz pierwszy w Polsce!!!

Zespół brał udział między innymi w takich wydarzeniach jak: Coburg International Samba Festival, Connect Festival w Inverary, Dunstaffnage Festival w Oban, Wicker Man Festival, Samba Parade Marseille 2005, Les Feriades Festival 2005 Toulouse, Brighton Samba Encounter, Nottingham Caribbean Festival, Glasgow International Jazz Festival, 2001 UEFA Champions League Final, Hampden Park.




www.sambayabamba.com


Sambal


Samby uczyli się u najlepszych, w miejscu, w którym samba jest religią - w stolicy najgorętszego karnawału na świecie, w Rio de Janeiro. Są zresztą jedynym zespołem w Polsce, który w całości wyjechał do Brazylii, by sercem, umysłem i wszystkimi zmysłami dotknąć tych korzeni, życia i rytmów. Tam uczestniczyli w licznych warsztatach muzycznych u mistrzów gatunku - stąd ich profesjonalizm i gorąca pasja. Brali też udział w ulicznych paradach podczas karnawału, w zespołach swoich nauczycieli, nie odróżniając się podobno niczym od tamtejszych szaleńców gatunku. Ośmiu muzyków ze Szczecina, z dużym stażem scenicznym, pełnymi garściami czerpie ze studni wieloetnicznej kultury.

W Polsce - niczym misjonarze - nawracają, zarażają i uczą. Są pionierami w propagowaniu i rozwoju samby batucady i samby de enredo. Organizują liczne warsztaty muzyczne. Dzięki ich pracy powstał zespół Bloco Pomerania, jak dotąd największa grupa samby w Polsce, która liczy 70 osób z całego kraju. Jako jedyni w Polsce - znowu! - grają sambę de enredo, tradycyjne piosenki szkół samby z Rio de Janeiro.




Ich występy prowokują uczestników do aktywnego udziału w zabawie. Rytmy, którymi obdarzają odbiorców, opętują gości i nie pozwalają im się tylko przyglądać kolorowym popisom artystów, o czym przekonaliśmy się na wielu imprezach z ich udziałem. Lista ich występów jest długa i spektakularna.

Grali między innymi podczas meczu Polska-Argentyna rozgrywanego w ramach Siatkarskiej Ligi Światowej w 2005 roku, podczas Festiwalu Kultury Brazylijskiej Warszawie (2008), a także podczas: Run Warsaw (2005), imprezy masowej pod patronatem firmy Nike, Meczu Gwiazd w Piłce Nożnej, Polsat kontra RAP, Gali wręczenia nagród Pulsu Biznesu 2005, Karnawału Kultur w Berlinie i Hamburgu (2006, 2007), Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie (2005, 2006), w programie "Taniec z Gwiazdami".

"Ekspresja i energia tego rytmu nie pozostawia nikogo obojętnym, wciągając w wir tańca i dobrej zabawy, pozwala poczuć mocny zbiorowy puls" - zapewniają muzycy. - "Takie właśnie reakcje publiczności towarzyszą naszym występom na licznych festiwalach, paradach i koncertach".

www.sambal.pl

XANDY LIBERATO DA SILVA


Światowej klasy brazylijski tancerz i choreograf, który specjalizuje się w tańcach brazylijskich tj. samba, afro, afrobrasil i brasilian funk.

-twórca choreografii dla formacji tanecznych i szkół tańca na całym świecie; tancerz w musicalach, min. Chicago i Land of the Apes, także w hip hopowym przedstawieniu Devil's Dancer
- prekursor hip hop samby w Europie, twórca i tancerz grupy tańca współczesnego Mou Dansa, tancerz najsłynniejszej brytyjskiej formacji samby oraz zouk - Yes Brazil Dance Company;
- trener i choreograf na licznych festiwalach tańca, tj. London Dance Congress, Stage Gerard Collins i Congress Pontins, Wielka Brytania, Casada Dança, Brazylia, Sun Spiral Congress i Lambazouk, Barcelona, Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego w Poznaniu;
- ceniony wykładowca w prestiżowym Conservatory of Contemporary Dance Maria Carbonell w Walencji;
- zdobywca Best Performers Award podczas International Competition Burgos New York w 2009 roku, został finalista Dance Festival Grand Canary 2009;
- najlepszy choreograf International Competition of Seville w 2009;
Xandy stawia na radość z tańca, żywioł, daje tancerzom dużo swobody w kreacji i ekspresji.

Graduado Alemao - Kamil Niemiec

Treningi Capoeira rozpoczął na początku 2001 roku pod okiem Veneno w Gdyni, gdzie ćwiczy do dzisiaj. W 2005 roku zajął 4te, a w 2006 2gie miejsce na Ogólnopolskich Zawodach Capoeira w Ustce.

W 2006 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie śpiewu podczas 2go Międzynarodowego Festiwalu Capoeira w Ustce. Podczas nieobecności Veneno w 2006 roku prowadził sekcje gdyńską oraz przejął sekcję gdańską, która prowadzi do dzisiaj. W 2007 roku uzyskał stopień Monitor. Dwa miesiące później wyjechał do Brazylii gdzie przez 1,5 miesiąca ćwiczył i zgłębiał wiedzę o capoeira oraz kulturze brazylijskiej. W roku 2009 został promowany na stopień Graduado. Organizator wielu festiwali, spotkań oraz eventów capoeira.


Dj Bugi

Brazylijska samba, jamajski dub, indyjska bhangra, nigeryjski afrobeat, bałkański cocek, kolumbijska cumbia to tylko niektóre z gatunków muzycznych jakie prezentuje.

Jego imprezy są pierwszymi cyklicznymi wydarzeniami na których wrocławscy klubowicze raczeni byli dźwiękami World Music.

Dj Bugi obecnie na stałe gra w klubie Salvador, a do tej pory swoimi setami raczył bywalców klubów Łykend, Szepty, Madness, Kamfora, Kalaczakra, Lulu Belle, Włodkowica 21, Kropka, Absynt, Pracoffnia, Beton, Szajba we Wrocławiu, Pod Muzami w Kaliszu i klubie Comedy w Brighton.

Występował na festiwalach: Wrocławski Festiwal Capoeira i Kultury Brazylijskiej "CAPOWROCEK 2007″, Nonstop Samba 2007, Brave Festival 2008, Punx Piknik, Świat Miejscem Prawdy, Muzyka Skądinąd. Supportował takie zespoły jak: Bakteria, Barulho, Katar, Monobloco, Nassara, Foliba, Papadram, Yankadi, Nietonie, Transkapela.

Kipi Samba


Kipi Samba to Trójmiejski zespół sambowy. Gorące brazylijskie rytmy w słowiańskim wykonaniu to mieszanka wybuchowa. Nasza muzyka niesie ze sobą: energię, radość, porywa do tańca i przywołuje na myśl klimat słonecznej Copacabany. Nasza trójmiejska samba to muzyka grana na oryginalnych brazylijskich instrumentach perkusyjnych tj. surdo, repenique, caixa.

Kipi Samba powstała w grudniu 2009 roku wokół grupy przyjaciół z Trójmiasta zafascynowanych muzyką Brazylii i grających od lat rytmy inspirowane gorącymi brzmieniami Afryki i Ameryki Południowej. Muzyka zespołu ma charakter improwizowany - dyrygent maestro używając systemu znaków organizuje formę muzyczną utworów, która za każdym razem nabiera nowego brzmienia. W naszym repertuarze znaleźć można nie tylko klasykę rodem z Brazylii (sambę enredo czy sambę reggae), ale również nowoczesne rytmy np. funk. Nasza muzyka to energia, żywiołowość i niespotykane jak dotąd w Trójmieście nowe brzmienie samby.

www.kipisamba.pl

Artyści występujący w paradzie:

L'ombelico del Mondo jest grupą działającą w Sochaczewie i zajmuje się szeroko pojmowaną sztuką uliczną oraz przede wszystkim graniem samby i rytmów zachodniej Afryki. Grupa istnieje od 2004 roku i liczy 27 osób.

Lombelico del Mondo czyli Pępek Świata zakłada, że centrum wydarzeń jest tam, gdzie są ludzie i chęć do działania oraz realizacji oryginalnych, nieszablonowych pomysłów - miejsce jest tylko miejscem, najważniejsi są ludzie, którzy kształtują świat wokół siebie. Oni są właśnie pępkiem świata - bez względu na to gdzie się znajdują. Lombelico del Mondo specjalizuje się występach ulicznych, paradach, pokazach fireshow oraz akcjach teatralnych. Nie jesteśmy grupą trzymającą się ściśle żadnej muzycznej tradycji - czy to brazylijskiej, kubańskiej lub kultury Malinke (Afryka Zach.), ale staramy się robić to po swojemu - dzięki temu nasza muzyka jest oryginalna i stanowi mieszankę wcześniej wymienionych kultur, przyprawionych polskim folklorem.

www.lombelico.pl

Grupa Capoeira Camangula

Wszystko zaczęło się od Cipo, który zafascynowany Capoeira pojechał do Katowic na warsztaty Mestre Nem i we wrześniu 1999 roku otworzył w Gdyni pierwszą sekcję Północy Polski. Swoją pasją zaraził również Veneno, który we wrześniu 2001 przejął gdyńską sekcję. Cipo natomiast otworzył wtedy sekcję w Gdańsku Wrzeszczu, jednak po niecałym roku odszedł z naszej grupy do Oficina da Capoeira.

Sekcją gdańską również zaopiekował się Veneno, pomagał mu w tym Ligeiro. We wrześniu 2003 Veneno razem z Ligeiro pojechali do Olsztyna, gdzie otworzyli trzecią już sekcję - bardzo prężnie się rozwijającą. Praca Veneno została nagrodzona 5 października 2003 kiedy to otrzymał w Chorzowie stopień Monitora. Rok później Ligeiro za swoją wielką pracę włożoną w prowadzenie m.in. sekcji naszej grupy w Słupsku, również otrzymał stopień Monitora. W tym czasie w Gdyni formowani byli już przyszli instruktorzy - Alemao i Uirapuru. Dziś grupa na północy Polski liczy ponad 100 osób i prężnie się rozwija.

Dziś instruktorzy grupy G.C.C. (Grupo de Capoeira Camangula) prowadzą zajęcia w większości większych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Chorzów, Gliwice, Bielsko Biała, Olkusz, Siemianowice Śl. Tychy, Pruszków, Olsztyn, Słupsk i wiele innych).

Grupa G.C.C. posiada filie w Brazylii, Japonii, Anglii, Francji w Niemczech oraz oczywiście w Polsce gdzie liczy sobie ponad 1500 członków.

www.capoeiragdansk.pl
www.centrum-armada.pl

oraz

Kuglarze i Kuglarki z Żonglerni ACK UG
www.sambasim.pl
www.batucada.aparatura.org
www.myspace.com/bateriaritmolibre
www.szkolasamby.org
www.sambaror.pl


Filmy

Rytmy Brazyli (Moro no Brasil)
reżyseria: Mika Kaurismäki
scenariusz: George Moura, Mika Kaurismäki
produkcja: Brazylia, Finlandia, Niemcy
gatunek: Dokumentalny, Muzyczny

Muzyczny film drogi fińskiego reżysera mieszkającego w Brazylii. Kaurismaki odkrywa przed widzami różnorodność stylów muzycznych tego kraju-kontynentu, wielkie bogactwo rytmów, które pozwoliło stworzyć znane na całym świecie sambę i bossa novę. Zabiera nas w podróż po Pernambuco, Bahia i Rio de Janeiro, w sumie 4 000 kilometrów i niezliczone gatunki muzyki: frevo, maracatu, coco, embolada, forró. Podróż prowadzi ku ekstatycznemu zakończeniu na karnawale w Rio.







Elitarni (Tropa de Elite)

reżyseria: José Padilha
scenariusz: Bráulio Mantovani, Rodrigo Pimentel
produkcja: Argentyna, Brazylia, Holandia, USA
gatunek: Dramat, Kryminał, Akcja

"Elitarni" to znacznie więcej niż historia przyjaźni i rywalizacji dwóch mężczyzn - to spojrzenie od środka na skorumpowane i rządzone przez gangsterów miasto, w którym policja wydaje się nie mieć prawa głosu. Historię śledzimy oczami dwójki głównych bohaterów, przyjaciół z dzieciństwa, którzy stają po przeciwnych stronach barykady. Podczas, gdy pierwszy zawsze chciał być gangsterem, drugi myśli o przebudowie części miasta. Dochodzi do starcia dwóch życiowych postaw - tej, która ulega otaczającemu złu i tej, która do końca chce walczyć o swoje ideały.

Film wywołał olbrzymie kontrowersje w Brazylii, m. in. ze względu na ukazane w nim sceny przemocy, której dopuszczają się brazylijscy policjanci, prowadząc czystki w dzielnicach nędzy.




Informacja o biletach

patrz program