stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal muzyki brazylijskiej Sambafest zawita do Gdańska już po raz piąty. Można by rzec, że rodzi w naszym mieście nowa muzyczna tradycja - tradycja szalonej weekendowej zabawy rodem z Rio de Janeiro.

gru 27

piątek, g. 20.00

Gdańsk,
bilety 23,00 zł
Kup bilet
Więcej, mocniej, szybciej - to hasła przyświecające w tym roku organizatorom imprezy. Nie zabraknie oczywiście żadnego ze stałych punktów sambafestowego programu. Impreza rozpocznie się jak zwykle w czwartek brazylijskim kinem. Od piątku dla wszystkich chętnych prowadzone będą warsztaty muzyczne, taneczne oraz warsztaty capoeiry. W sobotni wieczór główną atrakcją będą koncerty w klubie Buffet. W tym roku zaszczyci nas grupa Sambasim oraz mega gwiazda Rhythms Of The City z Londynu. Jak zwykle po koncertach odbędzie się impreza przy gorących, południowoamerykańskich rytmach.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Festiwal zakończy się w niedzielę wielką paradą głównymi ulicami miasta. Taneczną oprawę tegorocznej paradzie zapewnią po raz pierwszy profesjonalne tancerki samby. Będzie wiec jak zwykle głośno, wesoło i jeszcze bardziej kolorowo i energetyzująco.

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej parady!


Oprócz tych wszystkich atrakcji organizatorzy przygotowali w tym roku nowości, które wzbogacą program festiwalu i nadadzą imprezie nowy wymiar. Po raz pierwszy w ramach Sambafestu zorganizowane zostaną warsztaty brazylijskiej ju-jitsu oraz pokazy tej sztuki walki. Ciekawostką dla fanów fotografii będzie z pewnością wystawa zdjęć na temat sytuacji społecznej w Brazylii. Na piątkowy wieczór planowana jest kolejna nowość - Street Samba Show. W ramach tej akcji ulice gdańskiej starówki opanują polskie i zagraniczne zespoły perkusyjne goszczące na festiwalu. Tegoroczna impreza nie obędzie się również bez gwiazdy rodem z Sao Paulo. W piątek, w stoczniowym Bufecie usłyszeć będzie można swingujące i melodyjne choro w wykonaniu zespołu Choro Moço.

Wszystkich miłośników karnawału, brazylijskiej zabawy, muzyki i tańca (jak również fanów sportu) czeka wiec nie lada weekend!

Program:

Czwartek, 20.09

Filmy:
18:30 Życie poza systemem, 18 min
(Po filmie spotkanie z autorką filmu - Katarzyną Cegłowską)
19:30 Nordestes 2000, 90 min

Miejsce: Kino Kameralne, ul. Długa 57, Gdańsk
Wstęp wolny

Otwarcie wystawy zdjęć "RIO DE JANEIRO- miasto kontrastów" oraz spotkanie z autorką zdjęć - Katarzyną Cegłowską
Godzina: 21:00
Miejsce: Klub LOFT, ul. Młyńska 15, Gdańsk
Wstęp wolny

Piątek, 21.09

Samba Street Shows: koncerty zespołów sambowych na ul. Długiej,
Wystąpią: Rhythms of The City (uk), Sambasim, Lombelico del Mondo i inni
Flash Mob - zabawa taneczna na ulicach Długa, Długi Targ
Godzina: 18:30
Miejsce: ul. Długa

Więcej info

Koncert: Choro Moço (Sao Paulo)
Miejsce: Klub Buffet (Stocznia Gdańska)
Godzina: 21:30
Wstęp wolny

Sobota, 22.09

Warsztaty Tańca
10:00 - 11:15 Samba Carnaval
11:30 - 12:45 Samba Reggae (Axe)
13:30 - 14:45 Afro Brasil and Afro Contemporary
15:00 - 16:15 Afro Brasil and Afro Contemporary
Prowadzący: Xandy Liberato Da Silva ( Sao Paulo - Brazylia)
Miejsce: Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk
Zapisy, bilety i opis warsztatów: www.danceavenue.eu

Warsztaty: Capoeira, dla początkujących i dla zaawansowanych (2h - część 1)
Prowadzący: Graduado Alemao - Kamil Niemiec (Gdańsk)
Miejsce: Centrum Sportowe Armada, ul. Łąkowa 35/38, Gdańsk
Godzina: 12:00
Zapisy, bilety i opis warsztatów: tel. 504 187 686 (Izabela) i 509 917 004 (Kamil), www.capoeiragdansk.pl

Koncerty + samba party
Miejsce: Klub Buffet (Stocznia Gdańska)
Godzina: 21:00
Koncert:
Sambasim (Lublin)
Rhythms Of The City (Londyn)

Sety dj-skie do białego rana: Senhor Efebo (Lublin)
Wstęp Wolny

Niedziela, 23.09

Warsztaty: Tańca (część - 2)
09:00 - 10:15 Samba Carnaval
10:30 - 11:45 Samba Reggae (Axe)
Prowadzący: Xandy Liberato Da Silva (Sao Paulo - Brazylia)
Miejsce: Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk

Warsztaty: Capoeira, dla początkujących i dla zaawansowanych ( 2h - część 2 )
Prowadzący: Graduado Alemao- Kamil Niemiec ( Gdańsk )
Miejsce: Centrum Armada
Godzina: 10:00-12:00

WIELKA PARADA KARNAWAŁOWA!!!
Wystąpią:
muzycy z Anglii, Lublina, Warszawy, Sochaczewa, Błoni,
Tancerze z Szkoły Tańca Dance Avenue
Tancerze z Grupy Kuglarskiej Nocturn
Grupa Capoeira Camangula
Tancerze z całej Polski - grupa warsztatowa,

Miejsce: start parady pod Kinem Krewetka w Gdańsku przy ul. Karmelickiej

Trasa: Karmelicka>Rajska>Tkacka>Długa>Długi Targ
Godzina: 13:00
Temat przewodni parady: Viva Karnawał, zapraszamy do przebrania!!!

Więcej informacji na:
www.sambafest.pl
www.kipisamba.pl/sambafest
www.facebook.com



Artyści

Rhythms Of The City (UK)

Rytmy Of The City to niebezpieczny zespół sambowy z Londynu, który wykonuje z tą samą pasją i energią nie tylko autentyczną brazylijską karnawałową sambę, ale również wiele innych brazylijskich i nie brazylijskich stylów muzycznych takich jak funk, reggae, hip-hop, a nawet pop. Rhythms of the City jest bijącym sercem, zdobywającego wiele nagród, londyńskiego kolektywu jazzowego F-IRE. Łączy on perkusistów, wokalistów, tancerzy, gitarzystów tworząc nawet 75-osobowe niesamowite spektakle. Zespół był gwiazdą wielu festiwali między innymi Glastonbury Festival i Notting Hill Carnival. W ponad 12-letniej historii zespołu wymienić można koncerty z Jamie Cullum, brit-popowym Friendly Fires oraz z gwiazdami sceny brazylijskiej: Sergio Loroza, Pedro Luis i Fabio Allman - głównymi wokalistami zespołu Monobloco z Rio de Janeiro.

Barak Schmool lider zespołu Rhythms of The City to znany na angielskiej scenie muzycznej "profesor samby". Uczy w Royal Academy of Music i innych uczelniach w Wielkiej Brytanii. Barak został zauważony w angielskim świecie muzycznym nie tylko ze względu na Rhythms of The City ale również ze względu na występy z sambową supergrupą Monobloco oraz jako kompozytor jazzowy i saksofonista w londyńskim kolektywie F-IRE.

Barak posiada dogłębną znajomość tradycyjnych instrumentów perkusyjnych z całego świata, ponad 20-letnie doświadczenie w nauczaniu i prowadzeniu warsztatów samby nie tylko w Wielkiej Brytanii ale całej Europie. Prowadzone przez niego koncerty i parady to wydarzenia spektakularne. Za sprawą Baraka publiczność ma możliwość doświadczyć mocy i swingu brazylijskiej samby. Prawdziwym muzycznym smaczkiem sambafestu będzie więc niedzielna parada poprowadzona przez Baraka Schmoola.

www.rhythmsofthecity.com
www.facebook.com/rhythmsofthecity


Choro Moço (Br)

Po latach spędzonych na uniwersyteckich korytarzach, szkołach muzycznych, wielu warsztatach i grze w kilku grupach narodziła się przyjaźń muzyków, którzy postanowili połączyć swoje siły i założyć zespół Choro Moço. Grupa narodziła się w 2008 roku z zamiarem wykonywania własnych interpretacji prawdziwie brazylijskiego rytmu, "Choro". Zespół występował na wielu brazylijskich scenach, nocnych klubach i firmowych imprezach.

www.choromoco.com

Sambasim

Sambasim to zespół perkusyjny, który wielokrotnie uświetniał uliczne parady, imprezy klubowe, firmowe eventy jak i występy sceniczne w całej Polsce i poza jej granicami. Grupa Sambasim powstała w Lublinie w 2005 roku. Obecnie występuje w jedenastoosobowym składzie.

W repertuarze grupy znajdziecie zarówno tradycyjne rytmy afro brazylijskie wywodzące się z północy kraju (afoxé, congo, côco), sambę uliczną, postrzeganą jako wizytówka Brazylii, jak i współczesne rytmy (drum&bass, charme czy samba-funk). Nad całością czuwa lider/dyrygent, który posługując się systemem znaków, dowolnie aranżuje formę muzyczną podczas pokazu.

Zespół używa prawdziwie brazylijskich instrumentów, takich jak: surdo, caixa, pandeiro, tamborim, repinique, timba, cuica, chocalho, ganza, berimbau, agogo, frigideira, tan tan, rebolo, apito i wiele, wiele innych. Sambasim to potężny przekaźnik siły płynącej z rytmu! To mini-bateria z mega-wykopem.

www.sambasim.pl
www.myspace.com/sambasim
www.facebook.com


Xandy Liberato Da Silva

Światowej klasy brazylijski tancerz i choreograf, który specjalizuje się w tańcach brazylijskich tj. samba, afro, afrobrasil i brasilian funk.

Twórca choreografii dla formacji tanecznych i szkół tańca na całym świecie; tancerz w musicalach, min. Chicago i Land of the Apes, także w hip hopowym przedstawieniu Devil's Dancer.

Prekursor hip hop samby w Europie, twórca i tancerz grupy tańca współczesnego Mou Dansa, tancerz najsłynniejszej brytyjskiej formacji samby oraz zouk - Yes Brazil Dance Company.

Trener i choreograf na licznych festiwalach tańca, tj. London Dance Congress, Stage Gerard Collins i Congress Pontins, Wielka Brytania, Casada Dança, Brazylia, Sun Spiral Congress i Lambazouk, Barcelona, Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego w Poznaniu.

Ceniony wykładowca w prestiżowym Conservatory of Contemporary Dance Maria Carbonell w Walencji. Zdobywca Best Performers Award podczas International Competition Burgos New York w 2009 roku, został finalista Dance Festival Grand Canary 2009.

Najlepszy choreograf International Competition of Seville w 2009. Xandy stawia na radość z tańca, żywioł, daje tancerzom dużo swobody w kreacji i ekspresji.

Katarzyna Cegłowska

Studentka II roku na wydziale fotografii w PWSFTViT w Łodzi, absolwentka AFiTv oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Niezależnie od fotograficzno-dziennikarskiej współpracy m.in. z Twoim Stylem, tygodnikiem Przekrój, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą i Podróżami. Realizuje także projekty audiowizualne oraz filmy dokumentalne.

Z wykształcenia filmoznawca, na co dzień fotoreporter i dziennikarz. Żyje w nieustannym ruchu, od czasu do czasu zatrzymując się na porcję caffe latte. Świat postrzega jako ciąg nieustannie zmieniających się obrazów, w którym role kluczowe odgrywają ludzie. Do kina najlepiej rowerem, na nartach out of slope, a nad oceanem książka.

Dj Senhor Efebo

Urodzony W Lublinie w 1980 roku. Miłośnik kultury afrykańskiej i latynoamerykańskiej. Postanowił przybliżyć ją innym poprzez organizowanie imprez w polskich klubach. Jedną z nich była impreza nosząca tytuł ABC, która przerodziła się w cykl trwający 2 lata (2006-2008).

Obecnie Senhor jest propagatorem muzyki tropicalnej z lat 60 & 70 współpracując między innymi z polskimi kolektywem Soulservice, Break da Funk, Uratujmy Afrobeat w Warszawie. W jego setach oprócz muzyki karaibskiej można usłyszeć dużą dawkę Jazzu, Funka, Soulu czy Rocka.

W roku 2003 założył wraz innymi miłośnikami perkusyjnych dźwięków Batucadę o nazwie Sambasim, z którą propaguje muzykę i kulturę Brazylii w Polsce i za granicą. W 2009 koncertował w Polsce z Barbossa Trio, wspierając kompozytora i gitarzystę Wagnera Barbose. Na przełomie stycznia i lutego w 2010 brał udział w projekcie Brasil Cantado z pianistą Kubą Pałysemi gitarzystą To Brandileone. Obecnie współpracuje z lubelskim składem Open Source. Swoje sety klubowe urozmaica grą na instrumentach perkusyjnych.

www.mixcloud.com
soundcloud.com

Graduado Alemao - Kamil Niemiec

Treningi Capoeira rozpoczął na początku 2001 roku pod okiem Veneno w Gdyni, gdzie ćwiczy do dzisiaj. W 2005 roku zajął 4te, a w 2006 2gie miejsce na Ogólnopolskich Zawodach Capoeira w Ustce. W 2006 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie śpiewu podczas 2go Międzynarodowego Festiwalu Capoeira w Ustce. Podczas nieobecności Veneno w 2006 roku prowadził sekcje gdyńską oraz przejął sekcję gdańską, która prowadzi do dzisiaj. W 2007 roku uzyskał stopień Monitor. Dwa miesiące później wyjechał do Brazylii gdzie przez 1,5 miesiąca ćwiczył i zgłębiał wiedzę o capoeira oraz kulturze brazylijskiej. W roku 2009 został promowany na stopień Graduado. Organizator wielu festiwali, spotkań oraz eventów capoeira.

Artyści występujący w paradzie i na ulicznym koncercie:


L'ombelico del Mondo jest grupą działającą w Sochaczewie i zajmuje się szeroko pojmowaną sztuką uliczną oraz przede wszystkim graniem samby i rytmów zachodniej Afryki. Grupa istnieje od 2004 roku i liczy 27 osób.

Lombelico del Mondo czyli Pępek Świata zakłada, że centrum wydarzeń jest tam, gdzie są ludzie i chęć do działania oraz realizacji oryginalnych, nieszablonowych pomysłów - miejsce jest tylko miejscem, najważniejsi są ludzie, którzy kształtują świat wokół siebie. Oni są właśnie pępkiem świata - bez względu na to gdzie się znajdują. Lombelico del Mondo specjalizuje się występach ulicznych, paradach, pokazach fireshow oraz akcjach teatralnych. Nie jesteśmy grupą trzymającą się ściśle żadnej muzycznej tradycji - czy to brazylijskiej, kubańskiej lub kultury Malinke (Afryka Zach.), ale staramy się robić to po swojemu - dzięki temu nasza muzyka jest oryginalna i stanowi mieszankę wcześniej wymienionych kultur, przyprawionych polskim folklorem.

www.lombelico.pl

Kipi Samba

Kipi Samba to trójmiejski zespół sambowy. Gorące brazylijskie rytmy w słowiańskim wykonaniu - to mieszanka wybuchowa. Nasza muzyka niesie ze sobą: energię, radość, porywa do tańca i przywołuje na myśl klimat słonecznej Copacabany.

Nasza trójmiejska samba to muzyka grana na oryginalnych brazylijskich instrumentach perkusyjnych tj. surdo, repenique, caixa.

www.kipisamba.pl

Grupa Capoeira Camangula

Wszystko zaczęło się od Cipo, który zafascynowany Capoeira pojechał do Katowic na warsztaty z Mestre Nem i we wrześniu 1999 roku otworzył w Gdyni pierwszą sekcję Północy Polski. Swoją pasją zaraził również Veneno, który we wrześniu 2001 przejął gdyńską sekcję. Cipo natomiast otworzył wtedy sekcję w Gdańsku Wrzeszczu, jednak po niecałym roku odszedł z naszej grupy do Oficina da Capoeira. Sekcją gdańską również zaopiekował się Veneno, pomagał mu w tym Ligeiro. We wrześniu 2003 Veneno razem z Ligeiro pojechali do Olsztyna, gdzie otworzyli trzecią już sekcję - bardzo prężnie się rozwijającą. Praca Veneno została nagrodzona 5 października 2003 kiedy to otrzymał w Chorzowie stopień Monitora. Rok później Ligeiro za swoją wielką pracę włożoną w prowadzenie m.in. sekcji naszej grupy w Słupsku, również otrzymał stopień Monitora. W tym czasie w Gdyni formowani byli już przyszli instruktorzy - Alemao i Uirapuru. Dziś grupa na północy Polski liczy ponad 100 osób i prężnie się rozwija.

Dziś instruktorzy grupy G.C.C. (Grupo de Capoeira Camangula) prowadzą zajęcia w większości większych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Chorzów, Gliwice, Bielsko Biała, Olkusz, Siemianowice Śl. Tychy, Pruszków, Olsztyn, Słupsk i wiele innych).

Grupa G.C.C. posiada filie w Brazylii, Japonii, Anglii, Francji w Niemczech oraz oczywiście w Polsce gdzie liczy sobie ponad 1500 członków.

www.capoeiragdansk.pl
www.centrum-armada.pl


Filmy

Życie poza systemem
film dokumentalny Katarzyny Cegłowskiej

Wyjątkowa opowieść o Polakach żyjących z dala od cywilizacji w brazylijskiej selwie. Adrian przed wyjazdem z Polski pracował przy oświetleniu sceny na koncertach Stinga, The Gipsy Kings czy zespołu Hey. Magda występowała na scenie, będąc jednocześnie modelką i projektantką strojów. Dziś mieszkają w Ameryce Południowej w chacie z bambusa z trójką swoich dzieci (każde z nich urodziło się w innym państwie Ameryki Południowej!). Opowieści Adriana i Magdy przypominają filmy Wernera Herzoga, którego nietuzinkowi bohaterowie, żyjąc na granicy obłędu, odważnie spełniali swoje marzenia. Żyjąc poza miastem, odnajdują spokój i harmonię wewnętrzną, którymi dzielą się z każdym napotkanym człowiekiem. Przekrój.

"Bardzo długo podróżowaliśmy szukając swego szczęścia. Aż nagle zrozumieliśmy, że to szczęście nie ma żadnego miejsca. Okazało się, że ono jest w nas".
Magda i Adrian Delegacz

Po filmie zapraszamy na dyskusję z autorką filmu!

Nordeste 2000
Reżyseria: Vicente Amorim e David França Mendes
Rok produkcji: 2001

Zapraszamy na pokaz wyjątkowego i poruszającego filmu o losach mieszkańców brazylijskiej prowincji zderzających się z rzeczywistością wielkiego miasta - Nordeste 2000. Film pokazuje główne dylematy życiowe Brazylijczyków z Nordeste: ekstremalna religijność, która rządzi ich życiem, marzenie o ucieczce na południe Brazylii w poszukiwaniu lepszych warunków życia, bezrobocie, które dotyka zarówno tych, którzy wyemigrowali, jak i tych, którzy zostali. A wszystko to w rytmie muzyki forro i brega, przeplatane miłością i nadzieją na ślub, który poprawi pozycję społeczną bohaterów dramatu.


www.youtube.com

Przeczytaj także