stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Film Festival Opinie (2)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival odbędzie się w dniach 9-17 lipca. Kino ponownie opanuje niemal cały Sopot. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych a kino plenerowe na plaży, nad samym brzegiem morza. Na miłośników kina czeka ponad 120 projekcji filmowych, warsztaty, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert muzyki filmowej na plaży w wykonaniu symfonicznej orkiestry smyczkowej z udziałem zaproszonych muzyków, DJ'ów oraz Vj'ów.

W programie tegorocznej edycji znajdziemy trzy międzynarodowe konkursy filmowe - konkurs 1-2, przeznaczony dla debiutów i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych, konkurs World Shorts & Short Anima dedykowany krótkometrażowym fabułom i animacjom oraz nowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Wprowadzenie nowego konkursu do programu Festiwalu jest wynikiem poszerzenia jego formuły programowej. Konkurs filmów dokumentalnych będzie korespondował z pozostałymi sekcjami poświęconymi temu gatunkowi filmowemu.

W sekcjach pozakonkursowych widzowie odnajdą panoramę młodego kina skandynawskiego, panoramę współczesnego kina irańskiego, które na przestrzeni ostatnich 10 lat ponownie zaczęło zdobywać uznanie na światowych festiwalach filmowych. Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: Luisa Bunuela jednego z najważniejszych europejskich reżyserów, Krzysztofa Krauzego oraz Wernera Herzoga. Sekcja "3x2" poświęcona będzie w tym roku twórczości Marcina Wrony, Mariusza Grzegorzka oraz Anny i Wilhelma Sasnalów. Jak co roku nie zabraknie sporej ilości dokumentów, animacji i filmów eksperymentalnych poświęconych sztuce, muzyce i modzie oraz najciekawszych fabuł minionego sezonu kina autorskiego prezentowanych w sekcji Spectrum 15/16 oraz Spectrum DOC. Pojawi się też nowe pasmo programowe "Punks not dead", w którym zaprezentowane zostaną filmy o muzyce i subkulturze punków, muzyczne dokumenty o najważniejszych zespołach tego nurtu oraz filmy przedstawiające twórców i historie, które inspirowały się tą subkulturą. W sekcji pojawią się twórcy kina amerykańskiego oraz autorzy ambitnego kina europejskiego, produkcje zrealizowane w okresie od połowy lat 70. aż po czasy obecne.

PROGRAM

Rozdanie nagród przeniesione do Dwóch Zmian, Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 31


Poza pokazami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty do kina niemego oraz działania w przestrzeni miejskiej. Odbędzie się również koncert muzyki filmowej w wykonaniu solistów i symfonicznej orkiestry smyczkowej, którzy zaaranżują utwory z filmów Romana Polańskiego, Francisa Forda Coppoli oraz Darrena Aronofskiego.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbędą się w Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w plenerowej przestrzeni Teatru na Plaży oraz w Teatrze BOTO.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Informacja o biletach

Bilet na jeden film: 13 zł

Karnet na 5 filmów: 55 zł
Karnet na 10 filmów: 100 zł

Koncert Muzyki Filmowej: 30-40 zł
Koncert zespołu Ballady i Romanse: 15-20 zł
Spektakl "Coś Pięknego": 15-20 zł
Warsztaty dziennikarskie: 25 zł
Warsztaty dla dzieci: 15 zł

Bilety do nabycia w kasach w miejscach projekcji - w Multikinie (na seanse w Multikinie), na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże (na seanse w tym miejscu), w Państwowej Galerii Sztuki (na seanse w Teatrze Boto, Państwowej Galerii Sztuki, Dworku Sierakowskich i koncerty). W Teatrze Boto - bilety do nabycia tylko bezpośrednio przed pokazami (na godzinę wcześniej).

On-line dostępne są bilety do Multikina, Teatru Boto, Państwowej Galerii Sztuki, spektakl i koncerty.
Bilety na Scenę Kameralną - tylko w kasie teatru