12. Sopot Film Festival Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

12. Sopot Film Festival Opinie (13)

Sopot Film Festival na stałe wpisał się już w kulturalne wydarzenia Trójmiasta i letnią mapę festiwali filmowych. Tegoroczna edycja odbędzie się od 14 do 22 lipca, oczywiście w Sopocie. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych.

Relacja z imprezy

Nie zabraknie również kina plenerowego nad brzegiem morza. W tegorocznym programie znajdziemy m.in.: konkurs europejskich debiutów filmowych, panoramę kina duńskiego, panoramę filmów o sztuce, retrospektywę Nicolasa Winding Refna i Focus on Animation.

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który od trzech lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Pokazy filmowe odbywają się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno - Artystyczne Zatoka Sztuki oraz w Dworku Sierakowskich. Pokazom filmowym towarzyszą koncerty na żywo do kina niemego, spotkania z twórcami, wystawy.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów. W programie co roku znajdują się produkcje nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja i Rotterdam.

Pierwszy teaser festiwalu:W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę nowego kina duńskiego, filmy o sztuce oraz retrospektywę Nicolasa Winding Refna, duńskiego reżysera, który zaczynał od mrocznych produkcji kręconych w Danii "Fear-X" i trylogii "Pusher" a ostatni jego film "Drive", za który otrzymał w zeszłym roku Złotą Palmę na MFF Cannes, nakręcił już w USA. Nie zabraknie również panoramy animacji (Focus on Animation), najlepszych europejskich filmów sezonu oraz najgorszych filmów świata. Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa - 1-2 Debiuty Filmowe.

Pokazy Galowe

Baikonur, reż. Veit Helmer, Niemcy, Rosja, Kazachstan, 2011, 95 min

"Cokolwiek spadnie z nieba, możesz zachować". To niepisane prawo kazachstańskich stepów, które chciwie przestrzegane jest przez mieszkańców małej wioski. Kiedy Julie dosłownie "spada z nieba" w niewielkiej kapsule kosmicznej, Iskander jest pierwszym, który ją odnajduje.

Esperando el Tsunami, reż. Vincent Moon, Francja, Kolumbia, 2011, 75 min

Niezwykłe muzyczne i wizualne dzieło, będące dokumentalnym filmem drogi po Kolumbii, którą przemierzają dwaj muzycy duetu Lulacruza wysysając nektar z otoczenia, tworząc i poszukując inspiracji dla swoich nowych kompozycji. Reżyser towarzyszy im w tej niezwykłej muzycznej i metafizycznej wyprawie.


Zapraszamy do sal kinowych, studyjnych, teatralnych, galerii oraz na kino plenerowe wprost na sopockiej plaży. Sopot Film Festival to między innymi pokazy plenerowe wprost na skraju morza.

Informacja o biletach

Bilety
Bilety na wszystkie projekcje oraz karnety można nabyć w kasie centralnej przez cały festiwal w Dworku Sierakowskich (ul. Czyżewskiego 12). Kasa czynna codziennie w godz. 14.00-19.00. Przedsprzedaż biletów zamykana jest na dzień przed projekcją filmu.

Bilety w dniu projekcji można nabyć wyłącznie w kasie w miejscu danej projekcji. Kasa rusza na pół godziny przed pierwszym seansem w danym miejscu.

Karnety
Karnet 5 filmów: 45 zł (wychodzi 9 zł/film)
Karnet 10 filmów: 80 zł (wychodzi 8 zł/film)
Karnety można natomiast nabyć we wszystkich kasach festiwalu.

Ceny biletów na filmy:
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże: 12 zł
Multikino: 12 zł
Multikino - filmy 3D: 14 zł
Dworek Sierakowskich (sala studyjna): 10 zł
Państwowa Galeria Sztuki (sala konferencyjna, III p.): 11 zł
Wstęp na filmy dla dzieci: 6 zł (dziecko), 10 zł (dziecko + rodzic)
Zatoka Sztuki - pokazy plenerowe : wstęp wolny
Pokazy filmów krótkometrażowych: wstęp wolny
Koncert diDOSensemble do filmu "Gabinet Dr Caligari": 10 zł

Czytaj także