Sopot Jazz 2011 Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz 2011 Opinie (17)

W dniach 20-22 października 2011 r. odbędzie się dziewiąta edycja Sopot Jazz Festival z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych jazzowych wykonawców. Na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko i Węgier.

sie 14-15

piątek - sobota, g. 18:00

sie 28-30

piątek - niedziela, g. 20.00

Sopot,
Imprezę otworzy wystawa zdjęć Manfreda Lebera "Fotografie jazzowe 1958-1971" w Zatoce Sztuki (Sopot, ul. Mamuszki).

jazz - koncerty w Trójmieście


20 października (czwartek)

Zatoka Sztuki: godz. 20.00
Anthony Joseph & Courtney Jones, artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steelpan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

Mihaly Dresch Quartet - prowadzony przez węgierskiego saksofonistę Mihaly Drescha, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free- jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Spatif: godz. 23.00
Irek Wojtczak -Spatif Session, trójmiejski saksofonista, kompozytor, aranżer, flecista. Ma na swym koncie niebagatelny dorobek w postaci nagrody Fryderyka 2000 ("muzyka alternatywna"), Polish Dance Awards (2001), współpracy m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim. Dźwięki Wojtczaka są dobrze znane fanom z "Melisy" Przemka Dyakowskiego, gdzie przepięknie zagrał na flecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD. W 2008 roku uznany za Największą Indywidualność Jazzową.

21 października (piątek)

Zatoka Sztuki: godz. 19.30
Stephen Riley & Guests, tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z Wyntonem Marsalisem, Harry'm Connick Jr., Marcusem Robertsem i Ray'em Charley. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/ Stan Gretz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nail'em Caine i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker's Organ Quartet.

R.Majewski/ M.Wasilewski/ P.Danielsson/ M.Miśkiewicz - trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu "Studio S 1" Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą "Eropean Broadcasting Union" w Kopenhadze i w Amsterdamie a od 1997 roku jest członkiem "Jazz Baltica Ensemble". W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75 rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Obecnie jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w ZPSM II - go stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

Maciej Grzywacz Quartet - trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

22 października (sobota)

Sala Columbus Hotelu Sheraton: godz. 19.30
Majid Bekkas Group - marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz charakterystycznych gitar- oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z Archie Sheep, Louise Scalvis, Flavio Boltro i Klausem Doldingerem. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym "lekarstwem dla duszy". Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni "Kalimba" trafił do sprzedaży w 2007 roku.

Hermeto Pascoal Group - brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem 5 zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Sfinks 700: godz. 23.00
Soweto Kinch - brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby's Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe "Vitamin A". Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk - czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej.

Informacja o biletach

Ceny biletów na poszczególne koncerty:

25 ulgowy / 35 normalny zł (koncert SOWETO KINCH)
40 ulgowy / 50normalny zł (koncerty: ANTHONY JOSEPH & COURTNEY JONES oraz MIHALY DRESCH QUARTET)
50 ulgowy / 60 normalny zł (koncerty: STEPHEN RILEY & guests, ROBERT MAJEWSKI QUARTET oraz MACIEK GRZYWACZ Quartet)
80 ulgowy /100 normalny zł (koncert MAJID BEKKAS GROUP oraz HERMETO PASCOAL GROUP)

Bilety i karnety do nabycia już od poniedziałku 26.09.2011 w systemie eBilet www.ebilet.pl oraz kasach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART (ul. Kościuszki 61, 81-703 Sopot, tel. 58 555 84 51/52)