VII Festiwal Monodramu Monoblok Plama Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Festiwal Monodramu Monoblok Opinie (3)

W dniach 4-5 listopada w Teatrze w Blokowisku, odbędzie się VII edycja Festiwalu Monodramu "MONOBLOK". Pierwsze pięć edycji festiwalu miało charakter konkursowy. Od 2015 roku festiwal zmienił formułę i stał się przeglądem. Podczas tegorocznej odsłony trójmiejscy widzowie będą mogli obejrzeć pięć monodramów, zrealizowanych w różnych formach teatralnych.

Obejrzeć będzie można spektakle, które powstały zarówno w oparciu o własne teksty autorskie : "Mamy problem. Monodram Macierzyński" w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek, "3XTAK/RUDNICKI" w wykonaniu Wojtka Kowalskiego, adaptacje powieści: "Od przodu i od tyłu" w wykonaniu Mateusza Nowaka, oraz realizacje dramatów: "Amor Omnia Vincit" w wykonaniu Rafała Domagały i "Medea, moja sympatia" w wykonaniu Katarzyny Siergiej. Po każdym spektaklu zaplanowano krótkie spotkania widzów z aktorami.

Program VII Festiwalu Monodramu MONOBLOK 2016

4 Listopada 2016 (piątek)

19:00 - "Amor Omnia Vincit" - wyk. Rafał Domagała
20:15 - Spotkanie z Rafałem Domagałą
21:00 - "Od przodu i od tyłu" - wyk. Mateusz Nowak
22:15 - Spotkanie z Mateuszem Nowakiem

5 Listopada 2016 (sobota)

17:00 - "Medea, moja sympatia" - wyk. Katarzyna Siergiej
18:15 - Spotkanie z Katarzyną Siergiej
19:00 - "Mamy problem. Monodram macierzyński" - wyk. Magdalena Bochan-Jachimek
20:00 - Spotkanie z Magdaleną Bochan-Jachimek
21:00 - "3XTAK/RUDNICKI" - wyk. Wojciech Kowalski
22:15 - Spotkanie z Wojciechem Kowalskim"Plama" Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
Tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl


Opisy spektakli

"Amor Omnia Vincit" - wyk. Rafał Domagała

"Posłuchajcie! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej niż wiemy teraz."

Historia odsłaniająca życie wielkiego pisarza, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste. Przedstawiam państwu prawdziwą baśń z życia Hansa Christiana Andersena.
Na podstawie dramatu: "Z życia glist" Per Olov Enquist

Czas trwania ok. 45 min


"Od przodu i od tyłu" - wyk. Mateusz Nowak

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora "Powrotu posła". Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje...

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Czas trwania 60 min

https://www.youtube.com/watch?v=u0lzHMbCSyo&index=4&list=PLvvCW7CznpTB8ClgwBGiWs5SpGVhQQBVD

"Medea, moja sympatia" - wyk. Katarzyna Siergiej

"Jak wiadomo, klasycy pisali za długie przedstawienia. Stąd konieczność skreśleń, skrótów, które z kolei narażają reżysera na zarzuty krytyków, że skreślił nie to, co trzeba. W takiej sytuacji najlepiej jest, moim zdaniem, napisać sztukę od nowa, w wersji krótszej. I tak też postąpił inscenizator dzisiejszej premiery."
Jeremi Przybora

Za autorem - twórcą legendarnego Kabaretu Starszych Panów, zapraszamy na kabaretową odsłonę mitu o Medei. Spektakl stworzony przez grupę artystów młodego pokolenia związanych z Białymstokiem i Wilnem to zabawa czarnym humorem i konwencjami teatralnymi we współczesnym wydaniu.

Czas trwania 50 min

https://youtu.be/KBI1q8xsPh4


"Mamy problem. Monodram macierzyński" - wyk. Magdalena Bochan-Jachimek

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców. ...tak to przynajmniej wygląda w reklamach.

Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha...

Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający - tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Centrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.

Jeśli masz dziecko, planujesz mieć dziecko, byłaś lub byłeś dzieckiem - warto ten spektakl zobaczyć.

Czas trwania 50 min


"3XTAK/RUDNICKI" - wyk. Wojciech Kowalski

" Z Januszem zaprzyjaźniłem się kilka lat temu na FAMIE w Świnoujściu - mówił wtedy Kowalski. - Chodził za mną ten Rudnicki, oj chodził, żeby zrobić go na scenę. Spektakl powstał na bazie trzech jego książek: "3xTak", "Męka Kartoflana" i "Śmierć czeskiego psa". Monodram nie mógł mieć innego tytułu jak: "3 x TAK/RUDNICKI".

"Ten śpiewany poemat zrodził się z pańskiej osobowości. To był jeden z nielicznych monodramów, na którym publiczność, która jest lakmusem, się po prostu śmiała i to śmiała dość żywiołowo"
prof. Jan Peszek

"Monodram z prozy Rudnickiego, to najlepszy spektakl Kowalskiego od ładnych paru lat; kto wie czy nie najciekawsza propozycja przygaszonego od paru lat offu No i bezwzględna diagnoza polactwa. Akurat na czasie.
Łukasz Drewniak, krytyk teatralny

Czas trwania 50 min

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
spektakl

Czytaj także