VIII Europejskie Forum Nowych Idei Sopot Sprawdź!
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

W ciągu ostatnich lat Sopot umocnił swoją markę jako miasto gospodarz konferencji i kongresów na najwyższym, europejskim poziomie. Niewątpliwa w tym zasługa m.in. Europejskiego Forum Nowych Idei, które w gościnnych progach kurortu, od ośmiu lat współtworzy ten wizerunek. Przez trzy konferencyjne dni, od 26 do 18 września, Sopot staje się miejscem spotkań biznesu, centrum debaty o przyszłości zarówno w wymiarze krajowym jak i europejskim. Miasto gości wybitnych ludzi świata nauki, biznesu, kultury, którzy nie izolują się w murach centrum kongresowego, czy pawilonu na plaży - z którego rozpościera się unikatowy widok na Zatokę Gdańską, ale korzystają z wszelkich uroków, jakie oferuje im nasze piękne i zielone miasto. Dzięki EFNI, wysoki sezon w Sopocie trwa aż do października.

PROGRAM


Motyw przewodni tegorocznej, ósmej już edycji EFNI - "Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność" nawiązuje do zmieniającego się dynamicznie otoczenia międzynarodowego. Dziś niespotykanemu rozwojowi technologicznemu, globalizacji, cyfryzacji rozwojowi przemysłu i pracy 4.0 towarzyszy polityczny populizm i nacjonalizm, nastroje protekcjonistyczne, podważanie sensu istnienia Wspólnoty Europejskiej, a dyskusję stają się coraz bardziej zażarte i coraz mniej kulturalne. EFNI to ekonomiczne Forum, które nie odcina się od humanistyki, polityki, idei kultury, futurystyki.

- Europejskie Forum Nowych Idei przyzwyczaiło nas, sopocian, do spotkań z wybitnymi panelistami, które dedykowane są mieszkańcom. Zatoki Dialogu to sopocki areopag - ożywcze i inspirujące dyskusje, ciekawe wnioski, prawdziwe dyskusje, a nie wykłady akademickie ekspertów. Bo serce Sopotu bije przez te trzy dni w rytmie EFNI - komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W tym roku Konfederacja Lewiatan, organizator Forum zapewni mieszkańcom Trójmiasta 2 dni niezwykłych spotkań otwartych. W czwartek, 27 września od godziny 14.00 do 18.00 w Muszli Koncertowej na Skwerze Kuracyjnym odbywać się będą Zatoki Dialogu, wśród nich:

Spotkanie z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu. Prowadzenie: Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto
Jak umierają demokracje? Rozmowa z udziałem Wojciecha Sadurskiego, profesora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji i Uniwersytetu w Sydney i Radosława Markowskiego, dyrektorem Centrum Studiów nad Demokracją w SWPS.
Spotkanie z Dariuszem Rosatim, posłem do Parlamentu Europejskiego.
Nigdy nie jesteśmy bezradni. Spotkanie z Henrykiem Wujcem.

Ponadto w czwartek, 27 września o godz. 15.00 odbędzie się współorganizowany przez Komisję Europejską Dialog Obywatelski o przyszłości Europy z udziałem Jyrki Katainena, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności. Informacje oraz rejestracja dostępne są pod adresem dialogobywatelski2018.syskonf.pl

Z kolei w piątek, 28 września od południa do godz. 18.00 w ramach Zatok Dialogu, odbywać się będą rozmowy wokół Manifestów Programowych z okazji Jubileuszu XX-lecia Konfederacji Lewiatan. Jubileusz jest podwójny - Konfederacja Lewiatan kontynuuje bowiem tradycje przedwojennego Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Handlu i Finansów, założonego przez Andrzeja Wierzbickiego w 1919 roku. Wśród tematów spotkań:

Edukacja i Praca. Spotkanie z Magdaleną Środą.
Równość. Rozmowa z udziałem Henryki Bochniarz, Joanny Muchy i Doroty Warakomskiej
Klimat. Spotkanie z Jerzym Buzkiem.
Dialog. Rozmowa z udziałem Doroty Gardias i Macieja Zięby
Europa. Czy grozi nam polexit? Spotkanie z Danutą Hübner.
Przedsiębiorczość i gospodarka. Rozmowa z Andrzejem Olechowskim.

W międzyczasie mieszkańcy Sopotu, kuracjusze i turyści na Skwerze Kuracyjnym będą wspólnie budować Drzewo Myśli na 100-lecie. Zgodnie z ideą "niech Twoja myśl zmieni się w liść", każdy będzie mógł dokończyć zdanie: "Myślę, że w moim życiu ważne jest...". Dalej, z pomocą animatorów, zostanie to zapisane i zawiśnie na Drzewie. Będzie to okazja do poznania się i poszukania tego, co nas łączy. W ten prosty sposób każdy zobaczy, czym kierują się w życiu ludzie stojący obok. Ciekawe, ile z myśli zamienionych w liście będzie bliskich także Tobie? Inspiracją mają być lektura manifestów Lewiatana - ogłaszanych raz w roku dokumentów, prezentujących wartości i postulaty Lewiatana. Teksty manifestów zostaną rozwieszone wokół Skweru Kuracyjnego. O godz. 20 zapraszamy na wielki finał. Podczas wieczoru, prowadzonego przez Grażynę Torbicką, Drzewo Myśli rozbłyśnie i ogłosimy Manifest Lewiatana na 100-lecie. Zapraszamy też na recital Igora Herbuta. Pierwszy utwór, muzyczny manifest Kory - "Krakowski Spleen", spróbujemy zaśpiewać razem.

Końcówka sezonu w Sopocie obfitować będzie w wiele interesujących wydarzeń z udział znamienitych gości EFNI z całej Europy. A wszystkie w pięknej, nadmorskiej scenerii, przy sopockim molo i najbardziej urokliwej plaży w Polsce.

Informacja o biletach

Czytaj także