stat
Impreza już się odbyła

25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy Opinie (11)

Jak co roku w marcu Gdynia znów zamienia się w stolicę polskich podróżników. Już w piątek 24 marca w hali Polsat Plus Arena Gdynia rozpoczynają się jubileuszowe, 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy (za rok) 2022. Przez trzy dni zobaczymy pełny przegląd najciekawszych i najważniejszych dokonań eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy, mnóstwo inspiracji, nie zabraknie też... niespodzianek. Wstęp wolny. Zapraszamy!

maj 31-2.06

piątek - niedziela, g. 10:00

Chwaszczyno, Tuchom 93
Aż trudno uwierzyć, że to już ćwierć wieku. Tak wiele zmieniło się przez ten czas. Dość powiedzieć, że pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Podróżników odbyły się jeszcze... w ubiegłym stuleciu! Od tamtego momentu formuła, którą wymyślił Janusz Janowski, rozrosła się, rozwinęła i przeobraziła w największy podróżniczy festiwal w Europie. I rok w rok zaskakuje. Na co z arcybogatego programu Kolosów warto zwrócić szczególną uwagę tym razem?

Góry ponad wszystko
Opowieści na wysokim poziomie na Kolosach nie brakowało nigdy. Zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Nie inaczej będzie tym razem. Najwięcej pokazów z wypraw wysokogórskich zobaczymy w niedzielę. Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma legenda polskiego himalaizmu Janusz Majer; Monika Witkowska, członkini Kapituły Kolosów, opowie, jak stała się dopiero drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na K2; mało tego, na Kolosach spotkamy również Polkę, która na K2 wspięła się jako trzecia - Dorota Rasińska-Samoćko także dokonała tego w ubiegłym roku, realizując niesłychanie ambitny projekt wejścia na siedem ośmiotysięczników w zaledwie trzy miesiące. Ponadto o bardzo udanej i różnorodnej wyprawie w Karakorum opowiedzą członkowie Beskid Expedition Team (Piotr Krzyżowski, Radosław Woźniak), a Łukasz Dudek przedstawi relację ze wspinaczki w Tyrolu. Nie zabraknie też naszej nowej polskiej specjalizacji, czyli zjazdów z ośmiotysięczników. Bartosz Ziemski wszedł bez z tlenu na Broad Peak i Gaszerbrum II i z obu szczytów zjechał na nartach. Będzie też okazja, by świętować preludium do siedemdziesiątych urodzin Alka Lwowa.

Długi marsz w sobotę
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wśród wyczynowych podróżników długodystansowe szlaki piesze. Czasem przemierzane marszem, innym razem na nartach, a bywa, że także... biegiem. Relacje z takich przedsięwzięć zdominują program Kolosów w sobotę. Mateusz Waligóra opowie o tym, jak poczuł, że już nic nie musi, gdy dotarł do bieguna południowego, Łukasz Supergan - o trawersie (swoją drogą wspólnie z Waligórą) Grenlandii, a Agnieszka Dziadek porówna amerykańskie szlaki piesze (których jest "koronowaną królową") z "wycieczką" przez Norwegię.

Będzie też coś dla tych, którzy na Kolosach szukają nowych inspiracji: Pan Hulajnoga, czyli Paweł Kalinowski, spróbuje przekonać publiczność do podróżowania mniej popularnym jednośladem, Jan Skulicz postawi na klasykę (rower) za to po drogach położonych najwyżej na świecie, a Szymon Makuch opowie o tym, że "w biegu" wcale nie musi oznaczać "po łebkach", może za to - "przez Hindukusz, Himalaje i Karakorum".

Z wiatrem i pod wiatr
Mocną reprezentację, co raczej nie powinno dziwić, będą mieli w Gdyni również żeglarze. Stali bywalcy Kolosów, Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek, zabiorą nas w rejs po niezmiernie rzadko odwiedzanej przez jachty Zatoce Hudsona, Ola Rapp i Michał Palczyński na co najmniej równie nieoczywiste Aleuty, będzie też sporo wspominania i pokazów jubileuszowych: Henryk Wolski przypomni rejs Fuegią wzdłuż wybrzeży Ziemi Ognistej w 200. rocznicę urodzin Karola Darwina, Andrzej W. Piotrowski opowie o dokończeniu przerwanej przez pandemię wyprawy z Chicago przez Azory do Polski na jachcie Kpt. Wagner II, w hali Polsat Plus Arena Gdynia pojawią się też uczestnicy legendarnej Pierwszej Studenckiej Wyprawy Dookoła Ameryki Południowej z lat 1972-1973, czyli dokładnie sprzed pół wieku. A jeśli ktoś chciałby zdobyć autograf kpt. Krzysztofa Baranowskiego, powinien pojawić się wczesnym sobotnim popołudniem w sali seminaryjnej.

Blisko, jeszcze dalej
Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Fani Kolosów będą zadowoleni, bo w tym roku w Gdyni spotkamy również kilkukrotnie nagradzanych za najlepsze prezentacje: Dominika Szmajdę (kolejna kajakowa wyprawa do "jądra ciemności", tym razem w Kamerunie), Krzysztofa Storego (który zjeździł kilka krajów w poszukiwaniu tygrysów) oraz Piotra Strzeżysza (on był i jest i po prostu wszędzie, zawsze na rowerze). O swoich ostatnich podróżach opowiedzą ponadto m.in. Maciej Besta (konsekwentnie eksplorujący Syberię), zawsze nadzwyczaj kreatywny Marcin Korzonek (tym razem na rowerze przejechał Jordanię) czy Mateusz Wrazidło i Dominik Bac (ach, co to był za rejs na Spitsbergen!). Miłośnicy historii polskiej eksploracji nie powinni przegapić piątkowej prezentacji Doroty i Dariusza Grochalów o pionierskiej i romantycznej podróży pierwszego Polaka, który okrążył świat samochodem - Jerzego Jelińskiego.

Wokół sceny
Oprócz wymienionych, na scenie Kolosów oraz w kuluarach jak co roku spotkamy też mnóstwo innych osób z polskiego środowiska podróżniczego. Swoją obecność w Gdyni potwierdzili Joanna Pajkowska, Leszek Cichy, Piotr Chmieliński, Dawid Andres, Andrzej Ciszewski, Marcin Tomaszewski, Kamila Kielar czy Tomek Michniewicz. Trzydniowe święto podróżników zwieńczy w niedzielne popołudnie koncert grającego znakomity morski folk zespołu Atlantyda.

Czytajcie, a znajdziecie
Oprócz pokazów na dużej sali hali Polsat Plus Arena Gdynia, która pomieści nawet cztery tysiące widzów, na parterze, w sali seminaryjnej od piątkowego popołudnia do niedzieli czekają na publiczność warsztaty prowadzone przez naszych ekspertów - od fotograficznych, przez górskie po bardzo specjalistyczne, medyczne. Również tam, w sali seminaryjnej, o swoich książkach opowiedzą autorzy literatury podróżniczej, w tym finaliści Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut w tej dziedzinie.

Przez cały czas trwania 25. OSPŻiA w hali Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać także wystawy: cykl fotografii Wojciecha Prażucha zatytułowany Oni, prace zakwalifikowane do finału konkursu FotoGlob, mini wystawę zdjęć z realizacji żeglarskiego projektu Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2022. Dodatkową atrakcją będzie zabytkowy samochód z wyprawy Jerzego Jelińskiego z lat 1926-1928.

Co, gdzie, kiedy?
25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy (za rok) 2022 odbędą się w dniach 24-26 marca, od piątku do niedzieli, w hali Polsat Plus Arena Gdynia. Wstęp wolny.

Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach (Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo), Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, na stoiskach wystawców w hali Polsat Plus Arena Gdynia będą się odbywały również spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Polsat Plus Arena Gdynia zostanie przeprowadzona transmisja online na www.gdynia.pl.

Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.