stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kolosy za 2008 rok Opinie (24)

Prawie 60 prelegentów, wielka sala mieszcząca 1500 osób i seminaria dla doświadczonych podróżników - tak w skrócie zapowiada się dziesiąta, jubileuszowa edycja Kolosów. Odbędzie się 20-22 marca 2009 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Tradycyjnie połączona z XI-tymi już Ogólnopolskimi Spotkaniami Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów i jak zawsze z bezpłatnym wstępem.

Święto polskich podróżników, którego organizatorami są miasto Gdynia oraz agencja MART, będzie w tym roku wyjątkowo atrakcyjne nie tylko z uwagi na rocznicę. Po raz pierwszy Kolosy i OSPŻiA zagoszczą w nowym miejscu: świeżo oddanej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego, której gospodarzem jest miasto Gdynia. Nowoczesny obiekt to większe niż kiedykolwiek możliwości - więcej miejsca na wystawy fotograficzne, więcej stoisk oraz mnóstwo przestrzeni dla gości, prelegentów i widzów.

Pomysłodawcą imprezy, podczas której złożona z autorytetów Kapituła przyznaje nagrody za podróżnicze dokonania roku, jest Janusz Janowski. To właśnie on doprowadził do tego, że 10 lat temu w Wieliczce po raz pierwszy wręczono prestiżowe statuetki. Do dziś pozostaje siłą sprawczą Kolosów. Jubileusz dziesięciolecia to w dużej mierze właśnie jego zasługa.

Główna atrakcja to jednak wciąż przede wszystkim sam program, który ściśle wypełni trzy dni imprezy. Znajdzie się w nim kilkadziesiąt prezentacji największych i najciekawszych dokonań ubiegłego roku: przedsięwzięć i wypraw na naprawdę wysokim poziomie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

W trakcie Dnia Gór (niedziela, 22 marca) dowiemy się od Kingi Baranowskiej, jak zdobywa się dwa ośmiotysięczniki w odstępie zaledwie kilku miesięcy, i co się czuję, będąc na Dhaulagiri i Manaslu pierwszą Polką w historii (Sezon na ośmiotysięczniki). Zobaczymy jak Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik zdobyli w alpejskim stylu północną ścianę Pharilapcha, wytyczając na niej - w terenie, w którym często niemożliwa była asekuracja - nową drogę, nazwaną Dzień Niepodległości (Dzień Niepodległości, czyli Pharilapcha w stylu alpejskim). Posłuchamy o dziewięciodniowych, zakończonych sukcesem zmaganiach krakowskich laureatów Kolosa 2008 z kapryśną pogodą, ścianą Asana oraz własnymi słabościami (Kirgizja 2008). Z wybitnym znawcą kultury tybetańskiej Markiem Kalmusem odbędziemy pielgrzymkę wokół góry, na szczyt której nikomu nie wolno się wspinać (Kailasz - najświętsza góra świata), i wreszcie przekonamy się, że nie ma rzeczy niemożliwych, słuchając o wyprawie, której pięciu niepełnosprawnych uczestników zdobyło najwyższy szczyt Afryki (Każdy ma swoje Kilimandżaro).

Andrzej Muszyński przedstawi wyprawę w głąb afrykańskiej dżungli, w trakcie której wraz z Pawłem Wojtyszynem i Tomkiem Golą przedzierał się przez trzy tygodnie mukongo - ścieżkami słoni - niejednokrotnie będąc zmuszony uciekać przed tymi ogromnymi zwierzętami (Mukongo: Minkebe Expedition). Po Afryce podróżował też Jakub Pająk: w Mali przyłączył się do karawany wielbłądów i na własnej skórze poznał, jak wygląda surowe życie na Saharze (Timbuktu-Taoudenni: solna karawana). Na tej samej pustyni, choć nieco bardziej na północ, wraz z Nomadami mieszkała przez sześć miesięcy Beata Jakuszewska (Tribi Sun: saharyjskie serca), natomiast Anna i Jakub Urbańscy, laureaci Kolosa 2008, znów wybrali się na Papuę, by podróżować w czasie i przestrzeni, a potem opowiedzieć o tym w Gdyni (W Dolinie Baliem - pół wieku od neolitu). Dla kolejnych prelegentów główną motywacją podróży była chęć wyjaśnienia zagadek: tajemniczego związku pomiędzy nazwami geograficznymi dwóch różnych krain w Peru i Ekwadorze (Vilcabamba - Vilcabamba) oraz fascynującego wciąż wielu badaczy i naukowców fenomenu Wyspy Wielkanocnej: skąd i kiedy przybyli na nią pierwsi ludzie? w jaki sposób wykorzystywali wielokilometrowe systemy jaskiń przecinających ten skrawek lądu na Pacyfiku? (wyprawa pod kierunkiem naukowym prof. Zdzisława Jana Ryna - Rapa Nui: jaskinie w "Pępku świata").

Niezwykle różnorodnie zapowiada się Dzień Wody (piątek, 20 marca). Zobaczymy przede wszystkim bardzo interesujące przedsięwzięcia kajakowe. Iwona Opacian opowie o próbie spłynięcia prawym dopływem Amazonki - Xingu przez tereny należące do rdzennej ludności indiańskiej, a także o tym, w jaki sposób jej mąż wydostał się po trzech dniach z niewoli Indian Kayapo w wiosce Kokrajmoro (Xingu 2008: wiosłując przez Terras Indigena). Maciej Tarasin, Grzegorz Szałajski, Piotr Opacian zaprezentują swoje dokonania z dwóch kompletnie różnych rzek, w zupełnie różnych miejscach świata: z kanadyjskiej Nahanni przepływającej przez Terytoria Północno-Zachodnie oraz z rzeki Omo w południowo-zachodniej Etiopii; łącznie blisko 1000 km wiosłowania pośród niesamowitej przyrody (Nahanni / Omo 2008). Świetnie znany bywalcom Kolosów Jarosław Frąckiewicz (Nagroda Publiczności w 2008 roku), wraz z Wiesławem Michalakiem podzielą się wrażeniami z wiosennej podróży po wodach Syberii, którą odbyli w rosyjskim kajaku "Tajmień" (Ałtaj bliski sercu). A dla żeglarzy coś naprawdę rzadkiego: samotny rejs Henryka Widery dookoła Europy na niewielkim jachcie "Gawot"; sam w sobie bardzo interesujący, ale warto też dodać, że żeglarz skończył właśnie 78 lat (Solo dookoła Europy: koncert na żaglach). Ponadto specjalna prelekcja z okazji podwójnego jubileuszu "Daru Pomorza". Symbol polskiego żeglarstwa, pierwsza jednostka, która poniosła biało-czerwoną flagę na przylądek Horn i opłynęła świat, obchodzi w tym roku 80-lecie służby pod polską banderą. W 2009 roku mija też równo 100 lat od momentu zbudowania tego najsłynniejszego polskiego szkolnego żaglowca ("Dar Pomorza": podwójny jubileusz).

Trzy świetne wyprawy rowerowe przedstawią Piotr Strzeżysz, Piotr Milaniak i uczestnicy wyprawy na Madagaskar. Milaniak pokonał rowerem boliwijskie Altiplano oraz płaskowyż Puna de Atacama na pograniczu argentyńsko-chilijskim (Absurd Expedition 2008). Strzeżysz podobnie (Altiplano i część pustyni Atacama), przy czym "dorzucił" do tego jeszcze próbę wjechania na wulkan Aucanquilcha w Andach przy dwudziestopięciostopniowym mrozie; brakło mu ledwie kilkudziesięciu metrów ("Que te vaya bien!" - samotnie zimą rowerem przez Andy). Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas wyprawili się natomiast śladami Arkadego Fiedlera do wioski Ambinanitelo. Żeby nie było zbyt łatwo, obrali trasę przez najmniej zbadane, górzyste i porośnięte gęstą dżunglą rejony wyspy. U celu spotkali 89-letniego Alphonse'a Isaia, dzięki czemu znają dalsze losy bohaterów napisanej 70 lat temu książki Fiedlera (Rowerem do Ambinanitelo: 70 lat po Fiedlerze).

Zwolennicy niskich temperatur, śniegu, lodu i surowych warunków nie powinni przeoczyć wystąpienia Grzegorza i Szymona Gontarzów oraz Piotra Zaśki, którzy w trakcie 35-dniowego marszu przez skuty lodem "zielony ląd" wykonali trawers największej wyspy świata, zmagając się po drodze z huraganami i gigantycznymi szczelinami (Zielony lądolód: Grenlandia 2008). Nie będzie też czym usprawiedliwić nieobecności na prezentacjach na temat zimowej samochodowej ekspedycji Romualda Koperskiego, Mariana Pilorza i Viktora Makarovskiy'a z Przylądka Roca nad Cieśninę Beringa (Wielki Wyścig sto lat później) oraz ekstremalnej wyprawy Marka Klonowskiego i Tomasza Mackiewicza przez dzikie ostępy Alaski i Jukonu, w trakcie której udało im się m.in. zdobyć siedem lodowców w 40 dni (Free Tibet Expedition 2008: lodowce Ameryki Północnej).

Rocznicowy charakter całego wydarzenia to z kolei okazja do przypomnienia osiągnięć i prelekcji, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów. Gościem imprezy będzie m.in. Janusz Gołąb, laureat Kolosa'99 w kategorii Alpinizm, za zdobycie - wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem - wschodniej ściany Kedar Dome, należącej do najtrudniejszych w Himalajach (Dziewicza ściana Kedar Dome - Kolos'99). Swoje dokonania przypomną też Krzysztof Starnawski (Wyczyn Roku 1999 za polski rekord głębokości w nurkowaniu swobodnym w jaskini: Dwa lata głębokie - Kolos'99) i Michal Nešvara, uczestnik nagrodzonego Kolosem 2004 pięcioletniego rejsu samodzielnie wybudowanym jachtem "Victoria" ("Victorią" dookoła świata - Kolos'04).

A to oczywiście nie wszystko. Program 11. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, wraz z dokładnymi opisami wszystkich prelekcji, na stronach: www.kolosy.pl i www.gdynia.pl/spotkania

DZIEŃ WODY I FOTOPLASTYKONU
Piątek, 20 marca 2009

FOTOPLASTYKON cz. 1

Prowadzący
Dariusz Podbereski

9.30 - 12.45 BLOK I

Wyprawa Speleoklubu Bobry do Minye - najgłębszej jaskiniowej studni Oceanii -
Tomasz Kuźnicki, Zenon Kondratowicz

Śladami rdzennych mieszkańców Kanady - Katarzyna Masin

Arabia: od starożytności po nowoczesność - Michał Witkiewicz

Brzmienia południowych Indii - Krzysztof Gruba

Region Khumbu: Himalaje dla każdego - Wojciech Zwierzyński

Filipiny: jeden kraj, 7107 wysp - Katarzyna Leończak, Jakub Świtoński

Chiny i ich odległe krainy - Ewa Burakiewicz

PRZERWA 12.45 - 13.15

"WODO-DZIAŁ"

13.15 - 15.55 BLOK II

Kajakiem przez Toskanię - Celina Mróz i Anna Michalak

Xingu 2008: wiosłując przez Terras Indigena - Iwona Opacian

Bajkał wpław - Wojciech Grzesiok

Ałtaj bliski sercu - Wiesław Michalak, Jarosław Frąckiewicz

"Dar Pomorza": podwójny jubileusz - Marek Twardowski, kpt.ż.w. Marek Marzec

Godz. 15.55 - 16.25 PRZERWA

Prowadzący
Tomasz Sobieszczański

16.25 - 19.30 BLOK III

Solo dookoła Europy: koncert na żaglach - Henryk Widera

"Victorią" dookoła świata - Kolos'04 - Michal Nešvara

Nahanni / Omo 2008 - Maciej Tarasin

Dwa lata głębokie - Kolos'99 - Krzysztof Starnawski

S/y "Generał Zaruski" - kpt.ż.w. Jerzy Jaszczuk

19.30-20.00 PRZERWA

FOTOPLASTYKON cz. 2
20.00 - 23.30 BLOK IV

Kamczatka: z niedźwiedziami na rybach - Żaneta i Jacek Govenlockowie

Libia i Szkocja: impresje - Joanna i Stanisław Strelnik

Spotkania na ścieżkach Afryki - Dorota Łajło

Absurd Expedition 2008: pustkowia Ameryki - Piotr Milaniak

Kamerun 2008 - Michał Szymański

Ekspedycja Muztagh Ata 2008 - Magdalena Czapluk, Wojciech Suchy, Paweł Fąferek

Curry Chaos Tour 2008 - Adam Szostek

Oko na Maroko - Mateusz Krakowiak


DZIEŃ PODRÓŻY I WYCZYNU
Sobota, 21 marca 2009

Prowadzący
Dariusz Podbereski

9.30 - 12.50 BLOK V

Granice bez barier: Azja Środkowa 2008 - Jacek Jarosik

Podróż poślubna dookoła świata - Jola i Jarek Kania

Żaglowozem przez Pustynię Gobi - Anna Grebieniow

Do ciepłych krajów - Paweł Wróblewski

Wczasy w Syrii, czyli misie w więzieniu - Jonasz i Romek Zańko

Rajd Lajkonika - "maluchami" do Mongolii - Rafał Łabuz, Tomasz Turchan

PRZERWA 12.50-13.20

13.20 - 16.30 BLOK VI

Solna karawana przez Saharę: Timbuktu-Taoudenni-Timbuktu - Jakub Pająk

Pielgrzymka pokoju: Rzym-Pekin 2008 - Damian Żurawski, Rafał Walezy

Prowadził ich los, czyli autostopem dookoła świata - Kolos'03 - Radosław "Chopin" Siuda

MUKONGO: Minkebe Expedition - Andrzej Muszyński

Zielony lądolód: Grenlandia 2008 - Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko

Godz. 16.30 - 17.00 PRZERWA

17.00 - 19.15 BLOK VII

Rapa Nui: jaskinie w "Pępku świata"

Z Przylądka Roca w Portugalii nad Cieśninę Beringa - Wielki Wyścig sto lat później
Romuald Koperski, Marian Pilorz, Viktor Makarovskiy

"Que te vaya bien!" - samotnie zimą rowerem przez Andy - Piotr Strzeżysz

Tribi Sun: saharyjskie serca
Beata Jakuszewska

19.15 - 19.45 PRZERWA

19.45 - 23.30 BLOK VIII

AP Expedition 2008: siedem miesięcy w drodze - Michał Apollo, Marek Żołądek

Rowerem do Ambinanitelo: 70 lat po Fiedlerze - Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas

W Dolinie Baliem - pół wieku od neolitu - Anna i Jakub Urbańscy

W "Sercu Świata": Sierra Nevada de Santa Marta - Claudia Cardenas i Dominik Bac

"El Condor Rio Colca 2008" - AKT Watra

Rowerem na Igrzyska: Sopot-Pekin 2008 - Krzysztof Skok

"Burning Man", czyli siedem dni pustynnej utopii - Artur Filipczak

DZIEŃ GÓR I KOLOSÓW
Niedziela, 22 marca 2009

Prowadzący
Tomasz Walkiewicz

9.50 - 12.50 BLOK IX

Free Tibet Expedition 2008: lodowce Ameryki Północnej - Marek Klonowski, Tomasz Mackiewicz

Siwy Kocioł - nowa jaskinia w Tatrach - Filip Filar, Michał Parczewski

Lodowa Góra - Leszek Cichy

Każdy ma swoje Kilimandżaro - Janek Mela, Piotr Pogon

Dzień Niepodległości, czyli Pharilapcha w stylu alpejskim - Michał Król, Andrzej Sokołowski, Przemek Wójcik

12.50 - 13.20 PRZERWA

13.20 - 16.00 BLOK X

Dziewięć dni walki z zachodnią ścianą Asana - Kirgizja 2008 - Wojciech Kozub

Hochschartehöhlensystem - Zbigniew Rysiecki

Sezon na ośmiotysięczniki - Kinga Baranowska

Dziewicza ściana Kedar Dome - Kolos'99 - Janusz Gołąb

Kailasz - najświętsza góra świata - Marek Kalmus

16.00 - 16.30 PRZERWA

16.30 - 17.00
Koncert grupy "Własny Port"

17.00 - 19.00
Finał Kolosów
Prowadzący
Hanna Wilczyńska - Toczko
Radosław "Chopin" Siuda

19.10 - 19.40
Samotny rejs dookoła świata - Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

19.50 - 20.40 LOSOWANIE NAGRÓD

Uwagi: Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.

Przeczytaj także