W piątek 21 marca w gdyńskiej Polsat Plus Arenie rozpoczynają się 27. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znane powszechnie pod nazwą Kolosy. To zarazem największy festiwal podróżniczy w Europie, gromadzący w trakcie całego weekendu ponad 20 tys. widzów. Przez trzy dni autorzy najcenniejszych dokonań podróżniczo-eksploracyjnych minionego roku przedstawią relacje ze swoich wypraw i staną przed szansą zdobycia Kolosa - najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce, przyznawanej w pięciu kategoriach.
Kolosy od lat przyciągają miłośników podróży i ludzi ciekawych świata, którzy na ten szczególny weekend tłumnie przybywają do gdyńskiej Areny nawet z odległych stron kraju. W tym roku w bogatym i różnorodnym programie festiwalu znajdzie się w tym roku ponad 40 prezentacji wypraw oraz ponad 20 spotkań i warsztatów. Kolosy konsekwentnie nie stawiają na podróżniczych celebrytów, choć wśród gości również w tym roku będzie można znaleźć prawdziwe legendy. Werdykty jurorów przypominają zaś, że o wartości podróży nie świadczy ani liczba odwiedzonych krajów, ani pokonanych kilometrów.
Wśród nominowanych w kategorii Podróże zobaczymy Annę Sidor oraz Bartka Przepiórkowskiego, którzy poświęcili trzy miesiące na poszukiwanie aktualnego obrazu przepoczwarzających się kultur rdzennych Papui-Nowej Gwinei. W trakcie samodzielnej podróży przemierzali lasy deszczowe, odwiedzali jaskinie i bezludne wyspy. Wchodzili na górskie szczyty i wnikali w lokalne społeczności. Karolina Gawonicz i Michał Łukaszewicz, laureaci Kolosa za rok 2023 za niezwykle ambitną Barren Lands Expedition, tym razem wyruszyli w podróż poznawczą przez różnorodne biomy Ameryki. Tropili endemiczny gatunek kolibra w lasach mglistych Kolumbii i poszukiwali najmniejszych sów świata na pustyni Sonora w Meksyku, by na ich żywym przykładzie zilustrować skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Anna Szamreta przez cztery miesiące przemierzyła trasę z Norwegii do Polski w towarzystwie konia wierzchowego i psa, stroniąc od większych miejscowości. Co istotne, o przebiegu trasy decydowały głównie potrzeby czworonożnych towarzyszy. Jej pełna wrażliwości włóczęga przypomina, że cenna i oryginalna podróż nie musi odbywać się na antypodach.
Zadowoleni będą też z pewnością miłośnicy żeglarstwa. Wśród nominowanych gości znalazł się między innymi utytułowany kapitan jachtowy Maciej Sodkiewicz, który przybliży przebieg rejsu przez Przejście Północno-Zachodnie - niezwykle wymagający szlak morski, nazywany żeglarskim K2. Przez blisko 5000 mil morskiej żeglugi załoga jachtu zmagała się z pakiem lodowym i śnieżycami, starając się jednocześnie dotrzeć do miejsc związanych z tragiczną ekspedycją Sir Johna Franklina. Przejście Północno-Zachodnie pokonał także doświadczony kapitan Eugeniusz Moczydłowski w rejsie z Gdańska... do Gdańska. Łącznie morski weteran przemierzył 18 650 mil morskich, w większości samotnie, mierząc się z najpotężniejszymi sztormami w jego żeglarskiej karierze.
Nie zbraknie również ambitnych podróży rowerowych. Piotr Strzeżysz, który w 2015 roku otrzymał Kolosa za przejechanie rowerem Alaski do Ziemi Ognistej, tym razem przywiezie do Gdyni opowieść ze swojej rowerowej włóczęgi z Polski do Indii, w trakcie której pokonał m.in. najwyższą drogową przełęcz świata Umling La (5882 m). Marcin Korzonek, spec od rowerowych wyzwań, dokonał imponującego, 300-kilometrowego podjazdu na zbocza wulkanu Ojos del Salado w Chile, od poziomu morza do wysokości 5930 m. Paweł Małaszko zabierze widzów w rowerową podróż przez zimowy Afganistan.
W programie znajdzie się też gratka dla fanów podróży motocyklowych. Marek Suslik przebył blisko 40 tys. kilometrów motocyklem, przeważnie w warunkach polarnych. Podążając za mrozem, w 2019 roku dotarł do Jakucka przy temperaturach sięgających nawet -56 stopni Celsjusza, czym zasłużył na wyróżnienie w kategorii Wyczyn. W zeszłym roku przemierzył Kanadę od Toronto do Prudhoe Bay, domykając w ten sposób cykl ambitnych zimowych wypraw na półkuli północnej.
Specjalne nagrody festiwalu przypadły w tym roku wybitnym polskim himalaistkom. Statuetka Super Kolosa, przyznawana za całokształt osiągnięć lub dokonania o randze światowej, trafi w ręce Krystyny Palmowskiej - pierwszej kobiety w historii, która stanęła na głównym wierzchołku Broad Peaku (8051 m). Nagroda Specjalna Kolosów uhonoruje natomiast pierwsze na świecie czysto kobiece wejście na ośmiotysięcznik (Gaszerbrum II), którego w 1975 roku, a więc dokładnie 50 lat temu, dokonały Halina Krüger-Syrokomska (zmarła tragicznie pod K2 w 1982 roku) i Anna Okopińska. Mocnych akcentów górskich będzie więcej. Wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, Sebastian Kawa (Kolos za rok 2014), po raz kolejny wzbił się ponad "dach świata", w wyprawie zwieńczonej lotem nad K2. Jego wyczyn to faktycznie Himalaje szybownictwa! Nie zabraknie relacji utalentowanych alpinistów młodego pokolenia oraz spotkań z legendami polskiego himalaizmu, m.in. Leszkiem Cichym, Krzysztofem Wielickim oraz Ryszardem Pawłowskim. Wśród nominowanych w kategorii Alpinizm znalazła się także rekordzistka szybkości, Dorota Rasińska-Samoćko, która w 2022 roku zdobyła siedem ośmiotysięczników w zaledwie trzy miesiące, dopięła swego i jako pierwsza Polka w historii zdobyła koronę Himalajów i Karakorum. Bartek Ziemski wraz z Oswaldem Pereirą w ciągu paru tygodni zdobyli samodzielnie Makalu oraz Kanczendzongę, odpowiednio piątą i trzecią najwyższą górę świata, po to, żeby Bartek Ziemski jako pierwszy człowiek na świecie mógł z nich zjechać na nartach, bez dodatkowego tlenu.
W programie nie zabraknie także eksploracji jaskiń. Doświadczony nurek jaskiniowy, Bartłomiej Pitala opowie nieznanych wcześniej zakamarkach najgłębszej podwodnej jaskini w Grecji. Z kolei Adam Władziński i Piotr Kopera zrelacjonują kolejną wyprawę speleologiczną w austriacki masyw Hagengebirge, podczas której m.in. skartowano łącznie 2831 metrów nowych korytarzy.
Statuetki Kolosów w pięciu kategoriach oraz dodatkowe nagrody,
(m.in. Nagroda im. Andrzeja Zawady oraz Nagroda "Wiecznie Młodzi" im. Aleksandra Doby) zostaną przyznane w trakcie festiwalu, decyzją Rady oraz Kapituły Kolosów. Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie dwóch gali finałowych.
Szczegóły programu dostępne są na oficjalnej stronie Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
www.kolosy.plPrzez cały czas trwania Kolosów, od piątku 21 do niedzieli 23 marca drzwi gdyńskiej Polsat Plus Areny pozostaną otwarte dla wszystkich ciekawych świata. Wstęp wolny.
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.