stat
Impreza już się odbyła

"O sobie" to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Miasto Słowa - jednego z najważniejszych wydarzeń literackich i czytelniczych w kraju. Już tradycyjnie towarzyszy on ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA. Tematyka Festiwalu skupia się w tym roku na literaturze autobiograficznej, ale sporo miejsca zarezerwowano też na zagadnienia literatury wojennej, filozofii czy opowieści trójmiejskie. Oprócz licznych spotkań z autorkami i autorami - transmitowanych w większości online - w programie znalazły się również warsztaty, wystawy i koncerty.

14 - 23 grudnia 2024, g. 12:00

Gdynia,
Wstęp wolny
lis'25 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
Między 23 a 27 sierpnia do Gdyni przybędą między innymi: Małgorzata Lebda, Renata Lis, Dorota Kotas, Weronika Anna Marczak czy prezydent Aleksander Kwaśniewski. W ramach Festiwalu zagrają i zaśpiewają Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz oraz Pablopavo i Ludziki. A w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej obejrzymy towarzyszące wydarzeniu wystawy fotografii i plakatów poświęcone noblistce. A to tylko wycinek zaplanowanych wydarzeń.

O SOBIE, CZYLI O NAS WSZYSTKICH
W 2023 roku w Mieście Słowa przyglądać się będziemy bacznie współczesnemu polskiemu pisarstwu autobiografizującemu i zastanowimy się, dokąd to wyraźne ostatnio nastawienie na "ja" w literaturze prowadzi. Zauważalny jest zwrot ku uderzającej otwartości i odważnej problematyce - poczynając od wykluczeń tożsamościowych, na zaburzeniach psychicznych kończąc. Już teraz można więc założyć, że spotkania wokół omawianych książek będą ważnym czytelniczym doświadczeniem.

Renata Lis opowie w Gdyni o swoim głośnym już, konfesyjnym manifeście i eseju krytyczno-literackim "Moja ukochana i ja". Zbierając świetne recenzje za subtelności języka i moc przekazu, książka ta jednocześnie podaje każdemu z nas instrukcję naprawy świata. Korzystajmy! Poruszające świadectwa życia z chorobami psychicznymi oraz pasma nadużyć i przemocy, których ofiarą padają takie osoby, dają w swoich książkach Aleksandra Młynarczyk-Gemza i Katarzyna Szaulińska. W Gdyni opowiedzą, dlaczego i po co powstały "Zapiski wariatki" i "Czarna ręka, zsiadłe mleko".

O doświadczaniu rzeczywistości przepuszczonych przez ważny w osobistej historii filtr muzyki z Agnieszką Szydłowską porozmawiają Filip Kalinowski, Paweł Sołtys i Jarek Szubrycht. Hip hop, reggae czy metal - wszystkie te gatunki okazują się mieć więcej wspólnego, niż się początkowo wydaje."O sobie" to dla wielu w ostatnim roku również opowieść definiowana przez wojenny dramat. Walery Butewicz, Oleksandra Iwaniuk i Anna Łazar w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz pochylą się nad najważniejszymi kwestiami poruszanymi w nowych książkach zza wschodniej granicy. Ponieważ to właśnie literatura okazuje się mówić więcej i pełniej niż doniesienia prasowe.

W Mieście Słowa będzie również o dwojgu sławnych Polaków. W 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej ukazało się bowiem trzecie, rozszerzone wydanie biografii noblistki. O "Pamiątkowych rupieciach" opowiedzą więc autorki - Anna Bikont i Joanna Szczęsna. Drugie wydarzenie to prawdziwe spotkanie na szczycie. Jego gościem będzie były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Pretekstem do rozmowy jest wydany w tym roku wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Aleksandra Kaczorowskiego. Obaj będą obecni w Gdyni.

TRÓJMIASTO I INNE ZAKAMARKI
Tegoroczny Festiwal będzie miał również ważny rys lokalny. Podczas spotkania "Inne Trójmiasta" Grzegorz Piątek, Jan Daniluk i Tomasz Słomczyński zastanawiać się będą wspólnie z Moniką Ochędowską nad tym, kto i jak tworzy narracje leżące u podstaw legend miejskich i mitów miast. Przyczynkiem do rozmowy będą trzy pozycje: demitologizujący esej Piątka "Gdynia obiecana", historyczne pocztówki z międzywojnia Daniluka czyli "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)" i opowieść o Sopocie i tworzących kurort ludziach, czyli "Sopoty" Słomczyńskiego. Zatopimy się też w kaszubski nadrealizm i trójmiejskie opowieści magiczne, a przewodniczkami w tej podróży będą Martyna Bunda i Barbara Piórkowska.

Przyjrzymy się też innym rejonom i innym rodakom. Nominowana do GDYNI w 2017 roku Anna Cieplak powraca ze swoją najnowszą powieścią "Ciało huty". Wspólnie z debiutem pisarskim
piosenkarki Katarzyny Groniec pt. "Kundle" książki te będą tłem do rozmowy autorek o śląskich rozdarciach, brakach i niespełnieniach. Czy remedium na te problemy może być znalezienie alternatywy do brutalnych zasad kapitalizmu? Ten wątek w swojej twórczości poruszają, a w Gdyni opowiedzą o nim, Inga Iwasiów i Mateusz Górniak. A do tego gratka - laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Poezja z 2019 roku, Małgorzata Lebda, zaprezentuje premierowo swoją wyczekiwaną, bo pierwszą prozatorską książkę, pt. "Łakome".

WSZYSTKO JEST FILOZOFIĄ
W Mieście Słowa jest również miejsce na filozofię. W cyklu "Wszystko jest filozofią" odbędą się dwa spotkania. Pierwsze z nich poświęcone będzie sile autobiografii. Pretekstem do rozmowy jest sporządzony przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Polaków portret własny XXI wieku pod tytułem "Cała siła, jaką czerpię na życie". Olga Górska w debiucie "Nie wszyscy pójdziemy do raju", Dorota Kotas (laureatka GDYNI z 2020 roku) w "Czerwonym młoteczku" i Patryk Pufelski w "Pawilonie małych ssaków" stworzyli własne, prozatorskie portrety. Podczas spotkania dowiemy się, czym naprawdę są te wszystkie opowieści, jaka tkwi w nich moc i dlaczego nie powstały wcześniej?

Druga rozmowa w cyklu krążyć będzie wokół tematu przebaczenia, a więc wokół refleksji nad kondycją człowieka w XXI wieku. Jej gośćmi będą literaturoznawca i autor Jacek Leociak oraz ksiądz Krzysztof Niedałtowski, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej.

MIASTO SŁOWA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Program Festiwalu nie zapomina także o młodszych czytelnikach. Prawdziwym hitem okaże się zapewne spotkanie z autorkami serii "Rodzina Monet" oraz "Friends" i "Students" - Weroniką Anną Marczak i Aleksandrą Negrońską. Będzie to pierwsza trójmiejska wizyta najpopularniejszych obecnie polskich pisarek i ukłon w stronę młodszej frakcji festiwalowej publiczności. Sukcesy ich absolutnie bestsellerowych serii wydawniczych zadają kłam stwierdzeniu, że nastolatki porzuciły książki dla telefonów. I pokazują, że tzw. pokolenie młodych dorosłych to w czytelnictwie wielka siła!

Najmłodsza część publiczności podczas Festiwalu będzie mogła zagłębić się w nieco tajemnicze światy. Barbara Sadurska, debiutująca w gatunku literatury dziecięcej książką "Srebrny smok", przybliży zwyczaje tych zachwycających stworzeń. Sekrety Bałtyku wyjawi z kolei Jan Wilkanowski, autor książki "Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych", który zna prawie każde ziarnko piasku na rodzimych plażach.

FINAŁ 18. NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
Festiwal Miasto Słowa to również spotkania z tegorocznymi nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w czterech kategoriach: Esej, Poezja, Proza oraz Przekład na język polski. Kulminacyjnym momentem Festiwalu jest zawsze gala wręczenia nagród, która w tym roku odbędzie się 25 sierpnia, po raz pierwszy w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdyni, oraz pamiątkową statuetkę - Literacką Kostkę. Dzień później odbędzie się spotkanie z laureatkami i laureatami Nagrody.

WYDARZENIA DODATKOWE
W Mieście Słowa, podczas dwóch koncertów, zabrzmi również muzyka. 25 sierpnia usłyszymy projekt Matylda/Łukasiewicz. Tworzone przez Matyldę Damięcką i Radka Łukasiewicza duo to jedno z cenniejszych tegorocznych odkryć na rodzimej scenie muzycznej. Kolejnego dnia wystąpi zespół Pablopavo i Ludziki. Jego liderem jest Paweł Sołtys, zdobywca Nagrody Literackiej GDYNIA z 2018 roku za zbiór opowiadań "Mikrotyki". Wstęp na obydwa koncerty jest płatny.

Młodzież i dorośli chcący zdobyć lub udoskonalić swoje umiejętności pisarskie będą mogli wziąć udział w warsztatach reporterskich prowadzonych przez Daniela Lisa (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona). W portowej części Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbują złowić genius loci dawnego Technikum Budowy Okrętów, a dziś Gdyńskiego Studia Animacji. Warsztat organizowany jest przy współudziale Fundacja Trefl.

W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej na gości Festiwalu czekać będą również dwie wystawy poświęcone poetce. "Okładka Szymborskiej" zaprezentuje 15 prac graficznych - finalistów konkursu promującego czytelnictwo. Z kolei wystawa "Radość pisania/ Radość fotografowania" ukazuje noblistkę w obiektywie Joanny Helander, a fotografie pochodzą z lat 80-tych oraz z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.

Tradycyjnie już, na stanowisku gdyńskiej księgarni Vademecum będzie można zakupić prezentowane i omawiane podczas Festiwalu książki.

Centrum festiwalowych wydarzeń i miejscem odbywania się większości spotkań będzie Muzeum Miasta Gdyni. Szczegółowy program Festiwalu wraz z dodatkowymi informacjami dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.

Wszystkich czytelników i czytelniczki zapraszamy na sierpniowe święto literatury do Gdyni!

Program
18 SIERPNIA | PIĄTEK

Okładka Szymborskiej | wystawa konkursu graficznego | Plac Wolnej Ukrainy

22 SIERPNIA | WTOREK
Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander | wystawa | Muzeum Miasta Gdyni

23 SIERPNIA | ŚRODA
17:00 ESEJ | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Anna R. Burzyńska, Konrad Niemira, Grzegorz Piątek, Piotr Sadzik, Jarek Szubrycht. Prowadzenie: Magdalena Kicińska | fb
18:30 POEZJA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Marcin Czerkasow, Anouk Herman, Joanna Oparek, Piotr Przybyła, Adam Wiedemann. Prowadzenie: Jakub Skurtys | fb
20:00 Łakome - premiera powieści Małgorzaty Lebdy. Prowadzenie: Eliza Kącka | fb

24 SIERPNIA ׀ CZWARTEK
16:00 Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl - Gdyńskie Centrum Animacji
17:00 PROZA | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Wiktoria Bieżuńska, Mateusz Górniak, Agnieszka Jelonek, Zyta Rudzka, Małgorzata Żarów. Prowadzenie: Zofia Król | fb
18:30 PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI | Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA | Kaja Gucio, Jan Maria Kłoczowski, Jerzy Koch, René Koelblen, Stanisław Waszak, Krzysztof Majer. Prowadzenie: Piotr Paziński | fb
20:00 O sobie: Psychobiografie | Aleksandra Młynarczyk-Gemza i Katarzyna Szaulińska. Prowadzenie: Natalia Malek

25 SIERPNIA | PIĄTEK
10:00 Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl - Gdyńskie Centrum Animacji
16:30 Skundleni i oplute | Katarzyna Groniec i Anna Cieplak. Prowadzenie: Anna Marchewka | fb
18:00 GALA NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA | Teatr Muzyczny w Gdyni - Sala Nova | zaproszenia | fb, YT, live streaming w Muzeum Miasta Gdyni | tłumaczenie na język migowy
20:30 Matylda/Łukasiewicz | koncert | Teatr Muzyczny - Sala Nova | bilety

26 SIERPNIA | SOBOTA
10:00 Pisarski kurs mistrzowski reportażu dla młodzieży i dorosłych | Prowadzenie: Daniel Lis | zapisy | Fundacja Trefl - Gdyńskie Centrum Animacji
11:00 Pasmo dla dzieci (i nie tylko): Smocze tropy | Barbara Sadurska. Prowadzenie: Szymon Kloska
12:00 Krytycznie: Play it again, Jan | Krzysztof Bartnicki i Jerzy Jarniewicz
12:00 Niech żyją Książkary! O głodzie opowieści i potrzebie układania życia po swojemu | Weronika Anna Marczak i Aleksandra Negrońska w rozmowie z Czytelniczkami i Czytelnikami | Amfiteatr na Kamiennej Górze
13:00 Kapitalipsa | Inga Iwasiów i Mateusz Górniak. Prowadzenie: Adam Lipszyc
14:00 Krytycznie. O sobie: Ileż można? | Dorota Kozicka i Jerzy Jarniewicz. Prowadzenie: Zuzanna Sala
15:30 Wszystko jest filozofią 2.3. O sobie: Cała siła autobiografii | Dorota Kotas, Olga Górska, Patryk Pufelski. Prowadzenie: Łukasz Mikołajewski | fb
16:30 O sobie: O mnie, o tobie, o nas | Renata Lis. Prowadzenie: Łukasz Mikołajewski | fb
17:30 SPOTKANIE Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA | Prowadzenie: Barbara Klicka, Dorota Kozicka, Adam Lipszyc, Tomasz Swoboda | fb
19:30 O sobie: Muzyka na słuchawkach to moja garda | Filip Kalinowski, Paweł Sołtys i Jarek Szubrycht. Prowadzenie: Agnieszka Szydłowska
21:00 Pablopavo i Ludziki | koncert | Podwórko.art/ Scena Ucho | bilety

27 SIERPNIA | NIEDZIELA
11:00 Pasmo dla dzieci (i nie tylko): Bałtyk - najlepsze morze na świecie | Jan Wilkanowski. Prowadzenie: Szymon Kloska
12:00 O sobie: Książki wojenne | Walery Butewicz, Oleksandra Iwaniuk, Anna Łazar. Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz
14:00 Wszystko jest filozofią 2.3. Przebaczenie | Jacek Leociak i Krzysztof Niedałtowski. Prowadzenie: Andrzej Karalus
15:30 Inne trójmiasta | Grzegorz Piątek, Jan Daniluk, Tomasz Słomczyński. Prowadzenie: Monika Ochędowska | fb
17:00 Zupełnie inne trójmiasta | Martyna Bunda i Barbara Piórkowska. Prowadzenie: Szymon Kloska
18:30 Rupiecie odkurzone | Anna Bikont i Joanna Szczęsna. Prowadzenie: Renata Gorczyńska
19:30 Na drugie mam "kompromis". Wokół książki - Prezydent (...) | z Aleksandrem Kwaśniewskim rozmawia Aleksander Kaczorowski


Organizator
Miasto Gdynia | Biblioteka Gdynia
Partnerzy
Muzeum Miasta Gdyni | Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej | Księgarnia Vademecum | Tofu Studio | Fundacja Trefl | Podwórko.art/ Scena Ucho | Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Patroni i współpraca medialna
Książki. Magazyn do czytania | Radio Tok FM | Tygodnik Powszechny | Dwutygodnik | Kultura Liberalna | Magazyn Pismo | Lubimyczytac.pl | Instytut Reportażu | Kwartalnik Artystyczny Bliza