stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Nagroda Literacka Gdynia, dzięki swej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Począwszy od 2014 roku (9. edycja Nagrody) jej ranga ponownie się umocniła dzięki wprowadzeniu czwartej kategorii - nagrody dla najlepszego przekładu na język polski.

sie 3

sobota, g. 18:00 - 20:30

Gdańsk Przed Teatrem Szek, ul. Bogusławskiego 1 przy...
bilety 45 zł
ulgowy 20-25 zł
przedsprzedaż 35 zł

30 czerwca - 31 sierpnia 2024, g. 10:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Zbliżają się Dni IX edycji Nagrody Literackiej GDYNIA - 27-29 czerwca 2014 r. Tradycyjne już Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, odbędą się w tym roku po raz pierwszy w nowej przestrzeni - Teatrze Gdynia Główna. W programie debaty z Nominowanymi poetami, prozaikami, eseistami i tłumaczami, rozmowy z mistrzami słowa oraz koncerty. Kolejna nowość to Spotkania z Laureatami, na które w tym roku zapraszamy już dzień po Gali Finałowej, której transmisję na żywo będzie można zobaczyć w TVP Kultura.

W związku z nową kategorią: przekład na język polski, która dołączyła do: poezji, prozy i eseistyki, czytelnicy spotkają się z ponad dwudziestoma pisarzami. Dodatkowo w ramach Literaturomanii odbędą się dyskusje z mistrzami słowa. Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej "Czesław Miłosz - Stan poetycki" spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem. Na zakończenie zagrają Olbrzym i Kurdupel w najnowszej, zbierającej doskonałe recenzje odsłonie zatytułowanej "Work". Na słuchaczy czeka niczym nieskrępowana improwizacja jazzowa i żywe wizualizacje.

Spotkania z Laureatami odbędą się dzień po Gali Finałowej, 29 czerwca, o godz. 16:00, w Teatrze Gdynia Główna. Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich w czterech kategoriach będą do dyspozycji czytelników, gotowi opowiedzieć o swojej twórczości i odpowiadać na pytania. Spotkania poprowadzą: dziennikarz TVP Kultura Michał Chaciński oraz prof. Piotr Śliwiński. A wszystko muzycznie zakończą Hatifnats, którzy po ogromnych sukcesach płyty "Before It Is Too Late" przybywają do Gdyni z nowym materiałem.

Literatura to nie tylko książki. Wraz z przyjaciółmi Nagrody Literackiej GDYNIA zbudujemy w Teatrze Gdynia Główna nową literacką przestrzeń. To właśnie tutaj, w Literackim Atelier, zarówno podczas poprzedzających Galę Finałową Literaturomanii, jak i Spotkań z Laureatami będzie można się przekonać, jak inspirujący potrafią być pisarze i ich dzieła. Są z nami m.in. Księgarnia Vademecum ze stoiskiem obowiązkowych książek dla fanów NLG; Muzeum Emigracji w Gdyni, które premierowo zaprezentuje słuchowiska radiowe; Miejska Biblioteka Publiczna rozda czytelnikom książki; kawiarnia Chwila MOMENT przygotuje zaś literackie kanapki - od Hamingwaya po Oscara Wilde'a. Będzie też kwartalnik "Bliza", a w nim obszerny wywiad z Przewodniczącą Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA Małgorzatą Łukasiewicz.

Gala Finałowa, podczas której poznamy tegorocznych Laureatów NLG w czterech kategoriach, będzie transmitowana na żywo w TVP Kultura 28 czerwca 2014 r., o godz. 17:35. Retransmisja Gali ukaże się w TVP Gdańsk, 28 czerwca, o godz. 20:00.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha SZCZURKA, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem "GDYNI" przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów "Gdyni" regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi - prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn - Dycki.

Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za eseistykę. W ten sposób doczekała się ona prestiżowej nagrody na równi z prozą i poezją, a także silnego bodźca promocyjnego, którego wcześniej wyraźnie brakowało. Podobnie jest w przypadku nowej kategorii, wprowadzonej do konkursu po 8 latach. Nagrodzony tłumacz również odbiera Kostkę Literacką i otrzymuje 50 000 zł. Po raz pierwszy spotkania publiczności z laureatami nastąpią już następnego dnia po zakończeniu Gali Finałowej.

Członkowie Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia musieli ocenić 426 propozycji wydawniczych.W tym po raz pierwszy 60 książek w nowej kategorii - przekład na język polski, która dołączyła do znanych z lat poprzednich: eseistyki - 78 zgłoszeń, poezji - 146 oraz prozy - aż 142 zgłoszone tytuły książek!

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2014

POEZJA
1. Darek Foks, "Rozmowy z głuchym psem", Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Łódź
2. Szczepan Kopyt, "Kir", Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań
3. Joanna Roszak, "Ladino", Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań
4. Michał Sobol, "Pulsary", Wydawnictwo Nisza, Warszawa
5. Marcin Świetlicki, "Jeden", Wydawnictwo EMG, Kraków

PROZA
1. Krzysztof Jaworski, "Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa", Biuro Literackie, Wrocław
2. Andrzej Muszyński, "Miedza", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
3. Jerzy Pilch, "Wiele demonów", Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa
4. Paweł Potoroczyn, "Ludzka rzecz", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa
5. Patrycja Pustkowiak, "Nocne zwierzęta", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa

ESEISTYKA
1. Jan Balbierz, "A propos inferna". Tradycje wynalezione i dyskursy nieczyste w kulturach modernizmu skandynawskiego, Wydawnictwo Universitas, Kraków
2. Ewa Graczyk, "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju", Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk
3. Michał Książek, "Jakuck. Słownik miejsca", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
4. Wojciech Nowicki, "Salki", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
5. Arkadiusz Żychliński, "Wielkie nadzieje i dalsze rozważania", Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
1. Wawrzyniec Brzozowski, "Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia", autor oryginału Stanisław August Poniatowski, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Warszawa
2. Jerzy Czech, "Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska", wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
3. Ryszard Engelking i Tomasz Swoboda, "Śnienie i życie", autor oryginału Gérard de Nerval, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk
4. Grzegorz Franczak i Aleksandra Klęczar, "Poezje wszystkie", autor oryginału Katullus, Wydawnictwo Homini, Kraków
5. Ryszard Krynicki, "Psalm i inne wiersze", autor oryginału Paul Celan, Wydawnictwo a5, Kraków

Kalendarz wydarzeń IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia:

Ogłoszenie Nominacji
22 maja, godz. 14:00, Warszawa
Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego
Wstęp wolny

LITERATUROMANIE - 27 czerwca 2014 r. (piątek)
Teatr Gdynia Główna/ Dworzec PKP Gdynia - Plac Konstytucji 1

17:00 NOMINACJE 2014 PROZA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii PROZA poprowadzi AGATA PASSENT.

18:00 ,,AUTOR PRZEKŁADU TO TEŻ TWÓRCA"
MARCIN SZUSTER zaprosi do dyskusji MAŁGORZATĘ ŁUKASIEWICZ - Przewodniczącą Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA.

18:30 NOMINACJE 2014 PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI poprowadzi MARCIN SZUSTER ("Literatura na świecie").

19:30 CZESŁAW MIŁOSZ STAN POETYCKI
PIOTR ŚLIWIŃSKI z ANDRZEJEM FRANASZKIEM zafascynują (się) Miłoszem na nowo.

20:30 NOMINACJE 2014 ESEISTYKA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii ESEISTYKA poprowadzi ADAM LIPSZYC - Laureat NLG 2013.

21:30 NOMINACJE 2014 POEZJA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii POEZJA poprowadzi MACIEJ MICHALSKI (Uniwersytet Gdański).

22:30 OLBRZYM I KURDUPEL
spektakl muzyczno-wizualny
Zapraszamy na niepowtarzalny koncert jazzowy znakomitych instrumentalistów, mieszankę swobodnej improwizacji i żywych wizualizacji.

GALA FINAŁOWA - 28 czerwca 2014 r. sobota godz. 17:35
Transmisja na żywo TVP Kultura, godz. 20:00 Retransmisja: TVP Gdańsk

Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA 2014
29 czerwca 2014 r. (niedziela), Teatr Gdynia Główna
Prowadzenie - PIOTR ŚLIWIŃSKI oraz MICHAŁ CHACIŃSKI

16:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii PROZA

17:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii ESEISTYKA

18:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

19:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii POEZJA

20:00 Koncert HATIFNATS - Słynne trio powraca z własną artystyczną wizją, w której wciąż ważne jest to, co niedopowiedziane, ledwie naszkicowane i tajemnicze.

Literackie Atelier Nagrody Literackiej Gdynia w trakcie Literaturomanii oraz Spotkań z Laureatami
Teatr Gdynia Główna 27 oraz 29 czerwca:


Księgarnia Vademecum
Na stoisku Vademecum odnajdą Państwo wszystkie książki Nominowanych i Laureatów NLG, które będzie można zakupić oraz zdobyć dedykację ulubionej Pisarki lub Pisarza.

Muzeum Emigracji w Gdyni
Historia emigracji to porywająca, wielowątkowa powieść non-fiction o prawdziwym człowieku z jego polską i światową duszą. Na Literaturomaniach Muzeum wykorzysta siłę słowa, by odkryć emigrację od nieoczywistej strony.

Stowarzyszenie Traffic Design
Na co dzień czytamy i staramy się redagować przestrzeń publiczną w Gdyni. W ramach Literaturomanii wypuścimy serię czytelniczych gadżetów.

Chwila Moment
Nowa koncepcja kulinarna, której nadrzędnym przesłaniem jest: zwolnij, zatrzymaj się i rozkoszuj się tym, co przygotowaliśmy. Na czas dni NLG przygotowaliśmy przysmaki znanych postaci świata literatury i bohaterów literackich.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
Działania Biblioteki są realizowane pod hasłem BIBLIOTEKA JEST BLISKO CIEBIE. W jej przestrzeni stosowana jest zasada wolnego wstępu oraz bezpłatnego korzystania ze zbiorów. Podczas Literaturomanii, gdyńska biblioteka uwolni ze swoich bogatych zbiorów wiele książek, proszę je łapać!

Kwartalnik Artystyczny BLIZA
Pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni, pod redakcją Pawła Huelle. Podczas Literaturomanii zaprezentujemy premierowy numer zatytułowany: "Przestrzeń i architektura", gdzie odnajdą Państwo teksty autorstwa m.in. Filipa Springera oraz wywiad z Przewodniczącą Kapituły NLG Małgorzatą Łukasiewicz.

Akademickie Centrum Kultury Alternator
Instytucja działająca w ramach Uniwersytetu Gdańskiego, której celem jest animowanie kulturalnego życia uczelni. ALTERNATOR to również działalność wydawnicza zarówno literacka jak i muzyczna, którą zaprezentujemy na Literaturomaniach.

Kilogram Records
Niezależne wydawnictwo muzyczne istniejące od grudnia 2001 roku. Muzycy związani z Kilogramem to m.in. Mikołaj Trzaska, trio Shofar, Peter Brotzmann i muzyczni bohaterowie Literaturomanii - Olbrzym i Kurdupel, których płyty będą dostępne na miejscu.

Miasto Słowa
Pod patronatem Nagrody Literackiej GDYNIA powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich "Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator", koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską, w celu dotarcia do nowych grup odbiorców.